Sveto Trojstvo

Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Krenimo nas dvojica od one dvije temeljne teze oko kojih se slažemo, pa ako Bog da možda se i negdje susretnemo. U različitim diskusijama ja sam višestruko ponavljao, a nerijetko sam pa i ovdje, iste te tvrdnje našao i kod tebe. Prvo - „umrijeti može samo čovjek“, i drugo – „otkupiti nas može jedino Bog“.

Dakle: Ako umrijeti može samo čovjek, i ako nas otkupiti može jedino Bog: Tko nas je mogao otkupiti na križu?

Pravo pitanje zahteva i pravi odgovor.
Sviđa mi se što si ovako postavio stvari jer jedino tako i valja dalje drugačije NE MOŽE.
Moje pitanje nije dobilo odgovor....ali ti bi morao odgovoriti da im Isus jeste pokazujući SEBE pokazao zapravo OCA.
Da li sam u pravu u ovoj konstataciji?

Ako DA onda želim reći sledeće:
Bog se objavljivao u TRI SLUŽBE.
1. Služba je kao STVORITELJ koji je to bio ispred nas.
2.Bog SPASITELJ u službi Spasitelja KROZ TELO koje je opisano kao SIN čije ime je između ostalog OTAC VEČNI I BOG SILNI. Dakle u tom telu je prebivala PUNINA BOŽANSTVA tj.Bog se javio U TELU.To je služba Boga SA NAMA.
3.Po obavljenoj službi otkupa ide služba TRAJNOG ZASTUPNIŠTVA U DUHU.
Dok je čovek živ ima mogućnost očistiti se u izvoru zvanom Jehošua i ući u večni život kroz ta vrata.I zadnja služba Boga U NAMA.

U sve tri službe je jedan isti Bog kao Duh koji začinje TELO prebiva U TELU otkupljuje nas TELOM i vodi nas trećom službom u život i pečati.
Zato je IME mnogo važno jer je ovo element duhovnosti koji treba shvatiti jedino na taj način. Dok se telesno gleda uvek kažem UVEK će biti problema.

Dakle. odgovor na pitanje ko nas je ottkupio na krstu jeste BOG.
Sad neko gleda telesno i kaže pa on je UMRO, naravno umrlo je TELO u kome prebiva sva punina Božanstva ali zato čujmo reči pred smrt gde TELO viče i pita zašto je IZAŠAO Onaj koji je u punini bio u telu?
Zato da bi TELO moglo umreti jer sa puninom Duha u sebi nikad nebi umrlo.

Ko može izvaditi čisto iz nečistog ...od ljudi NIKO, svi sagrešiše.
Ko jedino nije grešan? Pa Bog.
Zato od Boga začinje TELO u kojem će se objaviti i ispuniti službu.Tako su Isusove reči istinite jer im zaista Oca< pokaza.
Problem je kad se JEDINSTVO Boga DELI pa se stvaraju više njih i tad je sve kontradiktorno i ne objašnjivo kao i krštenje u titule a apostoli U IME.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Pravo pitanje zahteva i pravi odgovor.
Sviđa mi se što si ovako postavio stvari jer jedino tako i valja dalje drugačije NE MOŽE.
Moje pitanje nije dobilo odgovor....ali ti bi morao odgovoriti da im Isus jeste pokazujući SEBE pokazao zapravo OCA.
Da li sam u pravu u ovoj konstataciji?

Kako mogu nijekati ono što piše u Svetom Pismu. Točno, Isus kaže: Tko je vidio mene, vidio je i Oca.
Dakle, točno je da Isus kaže Filipu kako im, stojeći pred njima i među njima, pokazuje Oca, ali iz ove Isusove rečenice još uvijek ne možemo zaključiti ono što si ti zaključio. Pogledaj, ti kažeš: "Isus pokazujući SEBE pokazao zapravo OCA." Što će ti ovo "zapravo"? Nema ga u rečenici. Isus ne kaže, Tko je vidio mene, vidio je zapravo Oca. Iz ove Isusove rečenice nikako se ne može zaključiti kako je ispred Filipa samo Otac. Kad Isus kaže, Tko je vidio mene, vidio je i Oca, Isus ne poništava i ne negira sebe kao drugoga. Dapače, već u slijedećoj rečenici Isus kaže: "Ne vjeruješ li da sam ja u Ocu i Otac u meni?" Isus je "Ja" a Otac je "On", dvojica su.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Kako mogu nijekati ono što piše u Svetom Pismu. Točno, Isus kaže: Tko je vidio mene, vidio je i Oca.
Dakle, točno je da Isus kaže Filipu kako im, stojeći pred njima i među njima, pokazuje Oca, ali iz ove Isusove rečenice još uvijek ne možemo zaključiti ono što si ti zaključio. Pogledaj, ti kažeš: "Isus pokazujući SEBE pokazao zapravo OCA." Što će ti ovo "zapravo"? Nema ga u rečenici. Isus ne kaže, Tko je vidio mene, vidio je zapravo Oca. Iz ove Isusove rečenice nikako se ne može zaključiti kako je ispred Filipa samo Otac. Kad Isus kaže, Tko je vidio mene, vidio je i Oca, Isus ne poništava i ne negira sebe kao drugoga. Dapače, već u slijedećoj rečenici Isus kaže: "Ne vjeruješ li da sam ja u Ocu i Otac u meni?" Isus je "Ja" a Otac je "On", dvojica su.

U pravu si, Isus kaže u jednom kako su i On i Otac a u drugom da su JEDNO.
Jedno su U SLUŽBI OTKUPA gde telo služi Duhu i Duh je U TELU i ako ih razdvojimo onda više telo nije punina Božanstva već smrtni čovek.
ALI, zadržava čistoću koju ima začećem OD BOGA tako je mogao uzeti grehe sveta.
Kad kažem ZAPRAVO vidim Dvojicu kao JEDNOG u TELU a kad izađe na raspeću Otac iz tela tad TELO postaje POSREDNIK u otkupu i kasnije u odbrani-zastupanju.
Stefan vidi telo gde sedi na prestolu a Duha u sebi ima isto kao što je Duh bio i na nebu i u Isusu na krštenju.

Ponovo kažem NE MOŽE SE DELITI BOG jer bi tad Isusova izjava bila neistinita da im pokazujući SINA pokaza Oca.Ovo je identično analizi čoveka gde je on kao čovek od tela i duha i ako mu odvojimo telo ili duha on više nije čovek.Mi ih možemo sagledati kao ELEMENTE koji čoveka čine čovekom ali ih ne možemo držati kao dva zasebna čoveka u tome je greška trojičara.

Zato apostoli puni DUHA SVETOGA znaju IME u koje će da krste i toga koji to IME nosi da propovedaju.Kad se shvati ko je bio u svim timslužbama biće ktršten apostolskim krštenjem U IME Isusa i obući će se u Isusa.
JEDAN JE.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Ako DA onda želim reći sledeće:
Bog se objavljivao u TRI SLUŽBE.
1. Služba je kao STVORITELJ koji je to bio ispred nas.
2.Bog SPASITELJ u službi Spasitelja KROZ TELO koje je opisano kao SIN čije ime je između ostalog OTAC VEČNI I BOG SILNI. Dakle u tom telu je prebivala PUNINA BOŽANSTVA tj.Bog se javio U TELU.To je služba Boga SA NAMA.
3.Po obavljenoj službi otkupa ide služba TRAJNOG ZASTUPNIŠTVA U DUHU.
.......
U sve tri službe je jedan isti Bog kao Duh koji začinje TELO prebiva U TELU otkupljuje nas TELOM i vodi nas trećom službom u život i pečati.
.......
Problem je kad se JEDINSTVO Boga DELI pa se stvaraju više njih i tad je sve kontradiktorno i ne objašnjivo

Naravno da je tvoje objašnjenje tebi objašnjivo i razumljivo je da tebi nije kontradiktorno, ali to još uvijek ne znači da ono nije i kontradiktorno i neobjašnjivo.

Ono što je meni u tvojoj gornjoj deklaraciji jasno je slijedeće. Bog je jedan, Bog je Duh i Bog je Jedinstvo (nedjeljiv). Zorno ću pokušati prikazati tvoja temeljna polazišta iz kojih onda proizlazi i tvoja gornja deklaracija:

1. Taj Jedan Bog, koji je Duh i Jedinstven, sve je stvorio i tako nam se predstavio (objavio) Stvoriteljem. I kao svog Stvoritelja, potpuno logično, razumijevamo ga u „službi“ Oca.

2. Isti taj Bog – Jedan, Duh i Jedinstven – pripravlja sebi Tijelo i nastanjuje se u Tijelu. Ovoga puta dolazi u „službi“ Sina. Koliko to zbunjuje ljude najbolje pokazuje samo Sveto Pismo u kojem nalazimo da su neki čak „gledali da ga ubiju“. Nije ni čudo da zbunjuje ljude kada zbunjuje i jednog od Isusovih apostola. Zato Isus i kaže Filipu: Filipe, pogledaj bolje, zar ne vidiš da sam ja Otac. I baš taj Bog, Jedan, Duh i Jedinstven, unaprijed najavljuje svojim učenicima kako će trpjeti, umrijeti i uskrsnuti. I upravo se to i događa.

2. I taj Bog, još uvijek u službi Sina, obećava apostolima i ispunjava svoje obećanje dolazeći u „službi Duha Svetoga“.

Različiti smo, očito. Ako je tebi i još nekima sve ovo jasno, objašnjivo i nekontradiktorno, a meni ništa od toga, onda je zaista očito kako i koliko smo različiti. OK, idemo redom.

Ako je Bog (koji je Duh) Jedan i Jedinstven (nedjeljiv) pa ga ne možemo i ne smijemo dijeliti, jer tako dobivamo „Boga trećinku“, kako ga možemo i smijemo klonirati? Ne dobivamo li na taj način „Boga klona“? Evo događaja prilikom Sinova krštenja kojeg donosi sveti Matej:

Mt 3,16-17: Odmah nakon krštenja izađe Isus iz vode. I gle! Otvoriše se nebesa i ugleda Duha Božjega gdje silazi kao golub i spušta se na nj. I eto glasa s neba: "Ovo je Sin moj, Ljubljeni! U njemu mi sva milina!"

Nedvojbeno je, u jednoj istoj sceni (trenutku) Matej nam uprizoruje nastup (službu) i Oca i Sina i Duha Svetoga. Ako je Otac Bog baš po tome što je Duh Jednog i Jedinstvenog Boga, ako je Sin Bog jer Tijelo u punini nastanjuje taj isti Duh Jednog i Jedinstvenog Boga, te ako je Duh Sveti to isto, nismo li ovdje bježeći od „Boga trećinke“ nabasali i prispjeli „Bogu klonu“? Na istom mjestu i u istom trenutku nastupaju trojica koji su Duh Jednog i Jedinstvenog Boga. Ako nisu u pitanju „trećinke Boga“, onda moraju biti „Bogovi klonovi“.

Napisao si, „Problem je kad se JEDINSTVO Boga DELI“. Jedinstvo Boga ne znači samo da Boga ne možemo i ne smijemo dijeliti. Ono jednako znači da ga ne možemo i ne smijemo ni množiti. Ako nas obojica, ja u Trojstvu božanskih Osoba a ti u „tri službe“ prepoznajemo i ispovijedamo Jednog Boga, bilo bi apsurdno i licemjerno od obojice da zažmirimo i zaniječemo svojevrsno „mnoštvo“ koje karakterizira Božju objavu čovjeku , što god ono bilo i kakvo god ono bilo – tri Osobe ili tri službe.

Prihvaćajući tvoju sugestiju, da Boga ne možemo i ne smijemo dijeliti, ali i jednako tako respektirajući da ga ne možemo i ne smijemo množiti, valja nam izreći kakvim nam se Bog objavio. Bog je jedan, u tome se slažemo. Kako onda objasniti i prihvatiti ovo „svojevrsno mnoštvo“ u „Jednosti Boga“? Bilo ono mnoštvo u Božjim službama kako ti vidiš, ili u „suodnosima“ u samom Bogu u kojemu ja prepoznajem božanske Osobe.

Zašto je meni tvoja verzija kontradiktorna a onda i neobjašnjiva? Moram prihvatiti, doduše nepodijeljenog, ali ipak „kloniranog Boga“. Slučaj u kojem Matej opisuje Isusovo krštenje nije jedini slučaj istovremenog nastupa Jednog i nedjeljivog Boga u različitim službama, ako ovo „mnoštvo“ objašnjavamo različitim službama. Uzimajući u obzir čovjekovu ograničenost u spoznavanju Boga, i dodajući tome svojevrsnu Božju „igru skrivača“, i Filipa zbunjuje, gdje bismo bili? Zar Bog ima intenciju da nas zbuni? Ako smo ograničeni i ako nam se uz to Bog ne objavljuje onakvim kakav On zaista jest, gotovi smo, što nam je sidro. Zašto bi nam se Bog objavio kao Otac ako On zapravo i nije Otac, nego je to samo jedna od njegovih službi, Bog koji stvara? Zašto bi nam se Bog objavio kao Sin, ako Sin zapravo i ne postoji, to je opet samo druga služba Boga, Bog koji otkupljuje i spašava? I na koncu, zašto bi se još jednom objavio kao Duh kad se još Židovima objavio kao „Duh Božji koji je lebdio nad vodama“.

Pored kontradiktornosti kako to Jedan, Jedinstven i nedjeljiv Bog istovremeno nastupa u tri različite službe, kako ćemo objasniti i slijedeće. Ako Oca, Sina i Duha Svetoga prihvatimo samo kao „službe“ jednog Boga, kako razumijeti da prva „služba Boga“ stvara, pripravlja tijelo, nastanjuje se u tijelu postajući „druga služba“ i na kraju „druga služba“ šalje „treću službu“? Što je uopće Bog? Postoji li Osoba pored „službe Osobe“? Je li Bog uopće Osoba? Ako je Bog Osoba, je li Bog Osoba kada je u službi Oca, ili je samo „službenik“? Ako je Bog u sebi jedna jedina Osoba, zašto se predstavlja Sinom u drugoj službi? Zašto se predstavlja Duhom Svetim u trećoj službi? Kada se mi ljudi (osobe) prvi put susrećemo sa drugim ljudima ne predstavljamo se: „Bravar, ja sam bravar“. Zašto bi nam se Bog objavljivao i predstavljao kao „službenik“, a ne kao Osoba? Zar zaista Bog u Sinu ne objavljuje i ne predstavlja Osobu nego službu. Nemamo li onda mnošto službi Jednog Jedinog Boga, a ne samo ove tri? Nije li onda i onaj stup, danju od oblaka a noću od ognja, u kojem je pred Izraelcima išao sam Bog, jednako kao i Sin, samo jedna od službi Boga. Ne znam jesi li uopće svjestan na koliko sklizak teren dolaziš ovako razumijevajući Isusa iz Nazareta. Ako Isus iz Nazareta nije bio pravi čovjek i pravi Bog u jednoj osobi, onda on nije bio ništa više od onoga stupa. Ono što nije osoba (duša) samo je propadljiva stvar (materija).

A Trojstvo? Poštuje li Trojstvo ono preko čega ne možemo i ne smijemo preći? Ne smijemo Boga dijeliti i ne smijemo Boga množiti. Da Boga ne bismo dijelili ili množili, i pri tome respektirali mnoštvo službi ili osoba, to mnoštvo moramo smjestiti unutar samog (Jednog) Boga. Dakle, Bog, po bilo čemu bio mnoštven, mora biti mnoštven sam po sebi i u sebi, a ne po manifestacijama koje su nama izvana uočljive. Mnoštvenost Boga ne može biti u njegovim nama uočljivim „službama“, ona može biti jedino u nama otajstvenom suodnosu Trojice kojima nam se Bog objavio i predstavio.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
,,Što je uopće Bog? Postoji li Osoba pored „službe Osobe“? Je li Bog uopće Osoba? Ako je Bog Osoba, je li Bog Osoba kada je u službi Oca, ili je samo „službenik“? Ako je Bog u sebi jedna jedina Osoba, zašto se predstavlja Sinom u drugoj službi? Zašto se predstavlja Duhom Svetim u trećoj službi?,,

Ovo je ključ cele priče.
Kao što ti kažeš da su to TRI OSOBE ali kao RAZLIČITA BIĆA koja čine zajedno jednog Boga ja tvrdim isto da u sve tri službe Bog jeste OSOBA u celosti kao JEDAN a ne kao tri osobe.
Inače bi bila apsurdna Isusova tvrdnja da pokaže sebe kao Oca i da On duva i daje učenicima Duha jer ne može jedan deo Boga davati drugog i trećeg ako su zasebne ličnosti.

Ako je to sve u jednoj osobi onda je normalno da je u telu punina Duha i da je to kompletan Bog.
Što se tiče krštenja i vidljivog GOLUBA koji je samo ZNAK da je DUH BOŽJI na tom čoveku -Isusu jer golub nije Duh i što se tiče GLASA to govori da je DUH Božji SVUDA i nije uokviren a da je sva punina Boga bila U TELU i telo začelo od punine Boga.

Dakle, Bog jeste OSOBA i Duh Sveti jeste OSOBA i telo-Sin jese osoba ali ne TRI OSOBE već JEDAN u tri objave.Kao što si zapazio u postanju se čuje da<postoji Božji Duh i tu ne kaže drugi Bog niti deo od Boga već DUH BOŽJI i tu nema indicija za traženje drugog Boga ili drugog dela Boga u Božjem Duhu jer je to sve BOG. Isto tako je NEOSNOVANO reći da je SIn treći deo ili lice Boga kao da se Bog sastoji od trojice ličnosti a vidimo da kaže DUH BOŽJI kao jedinstvo istog Boga a ne drugo lice ili deo.
Isaija 9.6 jasno otkriva ko je taj što se RAĐA da mu je IME Otac večni i Bog silni zapitaj se kako sad SIN =OTAC kad je on samo sin kao drugi deo ili ličnost Boga....vidiš da je to ISTI.

Stup od ognja i dima koji je vodio narod jeste STENA i apostoli vide tu Isusa kao Boga koji je vodio narod i ja sam saglasan sa tim ali ti tu imaš problem jer imaš trojicu i jedan radi a druga dvojica ,zabušavaju,.
Isus sam svedoči da se niko ne pope do onaj što SIĐE.
Tu kaže da niko sam od sebe svojom silom se nije popeo ali ON može jer je pre uspenja SIŠAO.
Nije na nebu bila gužba oko prestola pa jedan od trojice treba sići već onaj JEDAN jedini i večni silazi i vodi narod pustinjom i Mojsije mu gleda lice.

Kad kažeš KLON misliš da je Bog stvarao drugog boga?
Da, tako bi ispalo da su trojica jer piše da je KROZ ISUSA SVE STVORENO i onda bi trebali upitati da li je i OTAC kroz Isusa stvoren jer reče SVE je kroz Njega stvoreno što je stvoreno.A ako uzmemo da je Otac od uvek kao što jeste onda je Isus stvoren jer mi nemamo nigde u početku da su DVOJICA gore već uvek jedan i nije nikad nudio pokroviteljsko ime za sve trojicu već u jednini i ne kaže: ,,MI SMO,, već ,,JA SAM,,
Piše da je REČ postala TELOM i da je to BOG i ceo opis ide u jednini.
Piše da Otac stvara i da se On pojavljuje U TELU...pa ko je taj...onaj što se pokaza i imena mu Isaija navede i isti prorok reče kako BOG stiže poravnatom stazom u pustinji za Jovanom i koliko ih stigoše?



Ponoviću, apostoli puni Duha Svetoga nude samo JEDNO IME i u to IME krštavaju koje glasi da je Bog Spasitelj.

Da to praktično ispitamo na tasu:

Bog PASTIR Isaija 40. 10-11 ; Jovan 10.11
Isus PASTIR 1 Petrova 2. 25 ; 5. 4 ;Jevr.13.20


Bog JA SAM 2 Moj.3.14-15 ; Isaija 43. 10-19
Isus JA SAM Jovan 18. 5-6 , 8.24-28 ; Otk.1. 17-18

Bog PRVI I POSLEDNJI Isaija 41.4 ; 43.10-11 ; 44. 6-8
Isus PRVI I POSLEDNJI Otk.1. 17 ; 22. 1-13

Bog je STENA 5 Moj. 32. 1-4 ;2 Sam. 22. 1-3 ; PS.18.3 ;31. 3-4 ;Isaija 17. 10-11
Isus je STENA Isaija 28.16 ; Matej 16. 17-19 ; Dela ap. 4. 11-12 , 1 Kor.10. 4 ;Efes.2. 20-22
1 Petr.2.6 ; 4 Moj. 20.1

Samo je JEDAN BOG 5 Moj.6. 4-9 ; Marko 12. 29, ; Malahija 2. 10 ; Isaija 44. 6-9 ; 45. 2-7 ;
46.8-9 ; 1 Korin.8.4-6 ; Efes.4. 5-6 ; Jovan 14. 8-10 ; Otk. 1.17 ; 21. 6 ;

Isus je Bog Jovan 1. 10 ; 1 Timot. 3. 16 ; Isaija 9.6 ;


Bog ISKUPITELJ i SPASITELJ ISUS iSKUPITELJ I SPASITELJ
Isaija 43. 3-11 ; 44.6 ; 45.21 ; 47.4 Fil.3.20 ;1 Tim.1.1-3 ;4.10 ; Juda 25
PS 78.34-35 ; 106.21 Luka 1.46-47 Titu 1. 1-4 ; 2. 10-13




Bog DOLAZI Isus DOLAZI
PS.50.1-6 1 Sol.3. 11-13
1 Sol.4.13-18 Matej 25.31-46
Otk.19.11-16 Tit 2.11-14


Bog KRALJ Isus KRALJ
Ps. 44.5 ; 47. 1-10 ; 74. 12 Matej 2.1-6
Isaija 10.10 ; 43.15 ; 44.6 Luka 19.38 ; 23.3
Zahar. 14.9 Jovan 18.37 ;19.21
1 Tim. 6.13 : Otk. 15. 1-4 ;19.11

Kad na kraju čitamo da je jedan ALFA I OMEGA kao prvi i zadnji onda čitamo kako je bio MRTAV i evo je živ i da NEMA drugog....NEMA DRUGOG. Ili možda je Otac prvi alfa i omega a sin drugi alfa i omega te Duh sveti treći alfa i omega?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Kao što ti kažeš da su to TRI OSOBE ali kao RAZLIČITA BIĆA koja čine zajedno jednog Boga ja tvrdim isto da u sve tri službe Bog jeste OSOBA u celosti kao JEDAN a ne kao tri osobe.

Neeeee. Kako različita bića? Tri Osobe su istobitne upravo po tome što svaka jest Bog. Samo je njihov „suodnos“ takav da zajedno nisu Tri Boga nego Jedan Bog. Baš onako kako sam slikovito prikazao „Jedan Sat“. Vidjeli smo, zaista je svaka kazaljka sat jer mjeri i pokazuje vrijeme, i nikome ne pada na pamet gledajući ih u njihovu suodnosu nijekati da je Sat samo jedan, ili tvrditi da su tri.

Što se tiče krštenja i vidljivog GOLUBA koji je samo ZNAK da je DUH BOŽJI na tom čoveku -Isusu jer golub nije Duh i što se tiče GLASA to govori da je DUH Božji SVUDA i nije uokviren a da je sva punina Boga bila U TELU i telo začelo od punine Boga.

Da je Duh Božji svuda i da nije uokviren OK, ali kako prihvatiti da bi se jedan isti Bog čovjeku objavljivao „mijenjajući maske“ različitih osoba. Ili nas Bog želi zbuniti ili je Bog zaista „Troosoban“. Značenje same riječi Objava odgovara na ovo pitanje. Božja objava znači da Bog objavljuje istinu, jer objavljuje sebe koji je Istina. Dakle, temeljno polazište bez kojega je svaki govor i razgovor o Bogu bespredmetan, je slijedeće: „Bog se objavljuje onakvim kakav jest“ ili „Bog je onakav kakvim se objavljuje“. Istina i ne može drugo. A Sveto Pismo svjedoči da nam se Bog objavio i u Osobi Sina i u Osobi Duha Svetoga.

Dakle, Bog jeste OSOBA i Duh Sveti jeste OSOBA i telo-Sin jese osoba ali ne TRI OSOBE već JEDAN u tri objave.

Odlično. Zašto su moj Bog Otac, Bog Sin, i Bog Duh Sveti zajedno prema tebi Tri Boga, a tvoji Osoba Otac, Osoba Sin i Osoba Duh Sveti nisu zajedno Tri Osobe? Ovakva dva riješenja moguće je dobiti samo različitim kalkulatorima.

Kao što si zapazio u postanju se čuje da<postoji Božji Duh i tu ne kaže drugi Bog niti deo od Boga već DUH BOŽJI i tu nema indicija za traženje drugog Boga ili drugog dela Boga u Božjem Duhu jer je to sve BOG. Isto tako je NEOSNOVANO reći da je SIn treći deo ili lice Boga kao da se Bog sastoji od trojice ličnosti a vidimo da kaže DUH BOŽJI kao jedinstvo istog Boga a ne drugo lice ili deo.

Nitko ne traži drugog i trećeg Boga, jer Bog je jedan. Osim toga, i ja bih tebi mogao citirati isti tekst iz Postanka i reći kako se tamo ne spominju nikakve druga i treća služba. Zašto od mene tražiš da ti ja svoje razumijevanje Trojstvenog Boga potkrijepim tekstom iz Postanka, a ti u svoje razumijevanje i objašnjenje uvlačiš „službe Boga“, kojih u Postanku jednako nema. Opet različiti „kalkulatori“. Meni nije ni na kraj pameti da tebi kažem, gdje su ti te službe u Postanku. Kada smo već kod Postanka, što bi uopće moglo značiti ono, „Načinimo čovjeka na svoju sliku .. „? Kome se Bog obraća? Ne stvaraju anđeli, samo je Bog Stvoritelj. Kažeš, neosnovano je reći za Sina da je božanska Osoba, dakle Bog. Kako je neosnovano, pa sam Sin kaže „Ja jesam“. Za toga Sina Otac kaže, „Ovo je Sin moj, Ljubljeni! U njemu mi sva milina!“ Zar Božja milina može biti u službi? Nebrojeno je mjesta gdje Isus drugima govori o Ocu i gdje se obraća Ocu. U svim tim prilikama Isus je Ja a Otac je On. Ja i On su osobne zamjenice, pomagala koja služe u verbalizaciji da označimo osobu. Kada komunikacija između Oca i Sina, koju nalazimo u Svetom Pismu, ne bi bila komunikacija osoba (dviju osoba) svetopisamski tekst bi bio nakaradno smiješan. Imali bismo Boga sličnog glumcu koji na pozornici mijenja maske i uprizoruje komunikaciju nekoliko različitih aktera, osoba. Kazalištu je to primjereno, ali Bogu takvo nešto sigurno ne treba.

Kad kažeš KLON misliš da je Bog stvarao drugog boga?

Ne kažem, pitam se. Ako je u rijeci Jordanu zaista Otac, i ako istovremeno Otac s neba kaže, „Ovo je Sin moj, Ljubljeni!“, nije li onda jedan klon?

Da, tako bi ispalo da su trojica jer piše da je KROZ ISUSA SVE STVORENO i onda bi trebali upitati da li je i OTAC kroz Isusa stvoren jer reče SVE je kroz Njega stvoreno što je stvoreno.

Nisu trojica, jedan je Bog u suodnosu tri božanske osobe. Tvoja primjedba kako bi onda i Otac morao biti stvoren kroz Isusa je nesuvisla i nepotrebna, jer je riječ o svemu što je stvoreno. Bog je odvijeka i nestvoren.

A ako uzmemo da je Otac od uvek kao što jeste onda je Isus stvoren jer mi nemamo nigde u početku da su DVOJICA gore već uvek jedan i nije nikad nudio pokroviteljsko ime za sve trojicu već u jednini i ne kaže: ,,MI SMO,, već ,,JA SAM,,

Ja ti već navedoh ono „Načinimo“. A što se tiče toga kako nigdje u početku nemamo Dvojicu, pa što onda? Hoćeš reći kako je baš ona „Objava u početku“ najpotpunija pa onda i najmjerodavnija? Mi u toj objavi u početku uopće ne saznajemo da Bog ima Sina. Objavom Sina Bog će, neka mi bude dopušteno reći, sve naglavačke okrenuti. Čovjeku neshvatljivo ono što će Sin učiniti, a mi iz „Objave u početku“ pojma nemamo da Bog uopća ima Sina.

Piše da je REČ postala TELOM i da je to BOG i ceo opis ide u jednini.

Naravno da je u jednini, jer se u Tijelu nastanio jedan – Sin. A kako piše da se nastanio Bog, nema nam druge nego Bogu vjerovati i Sina priznavati Bogom.

Piše da Otac stvara i da se On pojavljuje U TELU...pa ko je taj...onaj što se pokaza i imena mu Isaija navede i isti prorok reče kako BOG stiže poravnatom stazom u pustinji za Jovanom i koliko ih stigoše?

Ako dakle vi, iako zli, znate dobrim darima darivati djecu svoju, koliko li će više Otac vaš, koji je na nebesima

Nato Isus reče njemu: »Blago tebi, Šimune, sine Jonin, jer ti to ne objavi tijelo i krv, nego Otac moj, koji je na nebesima.


Tako
ni Otac vaš, koji je na nebesima, neće da propadne ni jedan od ovih malenih.

Nadalje, kažem vam, ako dvojica od vas na zemlji jednodušno zaištu što mu drago, dat će im Otac moj, koji je na nebesima.

Ni ocem ne zovite nikoga na zemlji jer jedan je Otac vaš – onaj na nebesima.

Zašto im Isus neprestano ponavlja kako je „Otac na nebesima“? Zašto bi im Isus zatajio da im je i on Otac, da se Otac zaista nastanio u tijelu. Zašto se Isus predstavlja Sinom i Sinom ga objavljuje Otac nebeski?

Kad na kraju čitamo da je jedan ALFA I OMEGA kao prvi i zadnji onda čitamo kako je bio MRTAV i evo je živ i da NEMA drugog....NEMA DRUGOG. Ili možda je Otac prvi alfa i omega a sin drugi alfa i omega te Duh sveti treći alfa i omega?

I ovo Sin objašnjava. „pa uvidite i upoznajte da je Otac u meni i ja u Ocu.“
Ovdje moraju postojati dvojica, inače ponovo imamo besmislenu i apsurdnu Isusovu izjavu. Vidim da ti stalno u „mozak kljuca“ ono, „NEMA DRUGOG“. Naravno da nema drugog, Bog je Jedan, ali nije ameba da mora biti „jednostanični“.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
,,Ne kažem, pitam se. Ako je u rijeci Jordanu zaista Otac, i ako istovremeno Otac s neba kaže, „Ovo je Sin moj, Ljubljeni!“, nije li onda jedan klon?,,

Šta možeš reći o Isaiji 9.6 ?
Šta možeš reći ko je stigao poravnatom stazom za Jovanom jer piše BOG i piše da je JEDAN koji je ostao NA NEBU a koji je bio na zemlji i gde je bio treći u to vreme?
Da li Isus pokaza Boga Oca ili Boga Sina?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Šta možeš reći o Isaiji 9.6 ?
Šta možeš reći ko je stigao poravnatom stazom za Jovanom jer piše BOG i piše da je JEDAN koji je ostao NA NEBU a koji je bio na zemlji i gde je bio treći u to vreme?
Da li Isus pokaza Boga Oca ili Boga Sina?

Dakle misliš na ovo: „Jer, dijete nam se rodilo, sina dobismo; na plećima mu je vlast. Ime mu je: Savjetnik divni, Bog silni, Otac vječni, Knez mironosni.“

Izaija naprosto kaže da je onaj koji dolazi Bog. Dajući mu ime: Savjetnik divni, Bog silni, Otac vječni, Knez mironosni, Izaija navodi imena i odrednice koje ni jednog Židova ne mogu ostaviti u dvojbi, to je Bog. U Izaijinu tekstu nema onoga što ti ponovo impliciraš, kao u slučaju kada si napisao da im Isus ZAPRAVO pokazuje Oca. Uostalom, Izaija nabraja četiri imenične odrednice, Savjetnik divni, Bog silni, Otac vječni, Knez mironosni, kako si ti zaključio da od njih četiri dolazi baš Otac vječni? Ne dolazi ni jedan od njih ponaosob, dolazi onaj koji je sve ovo nabrojano, dakle, dolazi Bog. I zaista dolazi Bog, ljudima se predstavlja Sinom, a Otac nebeski to potvrđuje, „Ovo je Sin moj ljubljeni“.

Dakle, ni ovaj Izaijin tekst ne potvrđuje ono što ti tvrdiš i zastupaš. A i ne može, jer je tvoje objašnjenje samo u sebi na neki način kontradiktorno. Evo, po tebi su Otac, Sin i Duh Sveti tri različite službe jednog Boga. Dakle, u svakoj od ovih službi konstanta je Bog. Bog je u službi Oca kada stvara, Bog je u službi Sina kada spašava i otkupljuje i Bog je u službi Duha Svetoga kada prebiva u vjernima. Ako je ovako, ako su u pitanju samo službe, kako jedna služba može doći u drugu službu? Kako može doći Otac, koji je jedna od službi Boga, i reći, ja od sada obavljam službu Sina. Ne bi li trebao doći Bog i preuzeti službu Sina? Da, baš Bog i dolazi, nastanjuje se u tijelu i predstavlja se Sinom. Sin ne kaže ljudima da je on samo neka služba, dapače, tvrdi da je pravi Bog kao što je i njegov Otac nebeski. Ne odriče se ni jednog ni drugog. Toliko uporno ustraje u tvrdnji da je i Sin i Bog, da ga je upravo to i glave koštalo. Tko zna, da se Isus odrekao svoje osobnosti, svoga Sinovstva, svoga Boštva, da je Židovima rekao kako je samo posudio tijelo Bogu kojega oni priznaju, možda bi mu i glava na ramenu ostala.

Zašto Židovi nisu mogli prihvatiti Isusa onakvim kakvim im se Isus predstavio? Mnogo je mjesta u Novom zavjetu na kojima nalazimo rasprave Isusa s farizejima i pismoznancima, ali svakako su najveći prijepori u tim raspravama vezane uz dvije stvari. To je upravo ono zbog čega su Židovi, kako kaže Sveto Pismo, „gledali da ubiju Isusa“. Dakle, to su bili prijepori oko subote i oko same prirode osobe Isusa Krista. Razmotrimo ovo drugo jer se tiče naše teme.

Iv 5,18: Zbog toga su Židovi još više gledali da ga ubiju jer je ne samo kršio subotu nego i Boga nazivao Ocem svojim izjednačujući sebe s Bogom.

Iv 10,33: Odgovoriše mu Židovi: »Zbog dobra te djela ne kamenujemo, nego zbog hule: što ti – čovjek – sebe Bogom praviš.

Iv 19,7: Odgovoriše mu Židovi: Mi imamo Zakon i po Zakonu on mora umrijeti jer se pravio Sinom Božjim.

Očito je, za Židove postoji Jedan Bog i predstavi li se bilo tko Bogom zaslužuje smrt. Danas neki koji također niječu da je Sin Bog ovo gore objašnjavaju kao da farizeji nisu najbolje razumijeli, kao nije se Isus pravio i predstavljao Bogom nego se to farizejima učinilo. Malo morgen, nisu farizeji dobro razumijeli. Ista priča kao i oko subote, eto, mali nesporazum između Isusa i farizeja.

Pogledajmo sada logiku Židova zbog koje Isusa ne mogu prihvatiti za Boga i držanje Isusa u odnosu na tu njihovu logiku. „Nije li ovo drvodjeljin sin?“, kažu Židovi, čak mu i rodbinu poznaju i nabrajaju. Dakle, najobičniji čovjek, kako bi mogao biti Bog. Osim toga, predstavlja se Sinom i tvrdi da je Bog. Da se Isus predstavio kao Otac, možda bi Židovi razmislili jer za Boga Oca su čuli. Kako nije Otac, nego se predstavlja Sinom i tvrdi da je Bog, onda je hulitelj i zavrijeđuje smrt. Ne mogu postojati dva Boga, vrlo je jednostavna i jasna logika Židova.

A kako se drži Isus i kako reagira na sve ovo? Ne odriče se ni roditelja ni rodbine. Isus priznaje da je upravo „jedan od njih“, i baš takav predstavlja se i nastupa kao Bog. Zna Isus da Židove zbunjuje njegovo Sinovstvo, Židovi pojma nemaju da Bog Otac ima Sina, ali Isus ne odustaje od toga da je Sin i kao Sin predstavlja se Bogom.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
dragi kolega
da se Isus na bilo koji način predstavio kao Bog - "Jehova"
pogriješio bi, prekršio bi Božji Zakon, prvu zapovijed
propala bi Njegova misija da održi Božji Zakon za nas griješnike
Otac nebi primio ni svog Sina natrag, ako bi se na Njemu našlo bezakonje
jer
je grijeh - prekršaj Božjeg Zakona u očima "Jehove" toliko odvratan i mrski,
da nebi mogao oprostiti ni onome koga najviše ljubi - Jedinorođenom Sinu
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
dragi kolega
da se Isus na bilo koji način predstavio kao Bog - "Jehova"
pogriješio bi, prekršio bi Božji Zakon, prvu zapovijed
propala bi Njegova misija da održi Božji Zakon za nas griješnike
Otac nebi primio ni svog Sina natrag, ako bi se na Njemu našlo bezakonje
jer
je grijeh - prekršaj Božjeg Zakona u očima "Jehove" toliko odvratan i mrski,
da nebi mogao oprostiti ni onome koga najviše ljubi - Jedinorođenom Sinu

Čovječe, pa gdje si ti, što je s tobom? Ja se već bio zabrinuo da ti se nešto loše dogodilo, a onda sam čuo da te Laodikeja poslao u Babilon po svjedoke. Navodno postoje još dva živa svjedoka da su pogani kršćanima čak prodali pravo na svetkovanje nedjelje. Kažu da ova dvojica imaju čak original tog kupoprodajnog ugovora.

Nešto o ovome što ti pišeš. Daj nam otkrij tko tebi daje ovako povjerljive informacije. Laodikeja je otvoren i iskren, i on kaže da ga Bog osobno informira.
 
Natrag
Top