Sveto Trojstvo

Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Zamolio bih vas da na tren pokušate sebe prebaciti u Judeju u vreme Isusovog života tamo.
Naučeni ste od 7 do 12 god iz Tore i polažete ispit kao obrezani dečak.
Znate da je Bog JEDAN i pojavi vam se neko i kaže da su TROJICA kako bi reagovali svi Jevreji i sveštenstvo?
Šta bi vam pokazali u Tori koliko je Bogova?
Teološki pristup ne mora odražavati istinu već ljudsku ideju.

Ako sad pažljivo uzmemo sva mesta gde se Bog opisuje a onda sva mesta i uloge Isusa i potom sva mesta i opisi Duha Svetog uočićete da je reč o ISTIM osobama i istim nazivima te će vas to dovesti onom JEDNOM.
Pagani onog vremena su imali tri glavna božanstva kao nasleđe iz Vavilona i to se ustoličilo sa crkvom u Rimu kao vera svih ali nije tako.Jevrejin ne može prihvatiti nove ideje o trodelnom Bogu a pagane ne zanima istraživanje već više vole ulogu papagaja koja ne vodi napred.

Kad se tadašnjem Jevrejinu reklo da stiže Mesija ili Sin oni su znali ko to zapravo stiže u telu jer je najavljeno prorocima i nisu očekivali drugu trećinu Boga.Samo službe su se menjale i samim tim sila i slava zaklanjala.Nema drugog imena to i apostoli puni Duha Svetoga rekoše niti druge ili treće trećine već jedan u punini svake službe.

IVAN 14,1
"Neka se ne uznemiruje srce vaše!
Vjerujte u Boga
i
u mene vjerujte!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Možeš komentirati gornji stih?


A u SD – ne treba vjerovati za spasenje!
Zašto ako je hula na SD neoprostiva?


Telo kaže da veruju u onog koga NE VIDE i u onog koga VIDE.
Zašto?
Zato što se isti u više službi objavljuje i ako jednu službu odbacimo odbacujemo Boga.

Kako čovek može biti spašen bez rođenja Duhom Svetim?
A kad čuješ Njegov glas kako možeš ne verovati da je u tebi?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.05.2014
Poruka
29
Zamolio bih vas da na tren pokušate sebe prebaciti u Judeju u vreme Isusovog života tamo.
Naučeni ste od 7 do 12 god iz Tore i polažete ispit kao obrezani dečak.
Znate da je Bog JEDAN i pojavi vam se neko i kaže da su TROJICA kako bi reagovali svi Jevreji i sveštenstvo?
Pretpostavljam da je taj "neko" Isus. Mozes li mi citirati iz Biblije gde je Isus rekao da postoje tri boga. Ako ne mozes onda preformulisi to sto si rekao.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Pretpostavljam da je taj "neko" Isus. Mozes li mi citirati iz Biblije gde je Isus rekao da postoje tri boga. Ako ne mozes onda preformulisi to sto si rekao.
Nemam šta prefulmulisavati već predlažem da ponovo pročitaš šta piše.
Stoji tvrdnja o JEDNOM Bogu i nju ne menjam zato nemam šta menjati osim da ponovo pročitaš šta piše.
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
GDJE U BIBLIJI PIŠE – koji stih;



1.

Da je Božji Sin Isus Krist za sebe rekao da je On Bog?

Gdje je rekao – Ja sam Bog! - ?


2.

Da je Sveti Duh za sebe rekao da je On Bog?

Gdje je rekao – Ja sam Bog! - ?


3.

Da je Božji Sin Isus Krist za sebe rekao da je On sve stvorio?

Gdje je rekao – Ja sam stvorio…….! Ja sam Stvoritelj! - ?


4.

Da je Sveti Duh za sebe rekao da je On sve stvorio?

Gdje je rekao – Ja sam stvorio…….! Ja sam Stvoritelj! - ?


5.

Da je Božji Sin Isus Krist za sebe rekao da se ljudi

trebaju Njemu klanjati kao Bogu?


6.

Da je Sveti Duh za sebe rekao da se ljudi

trebaju Njemu klanjati kao Bogu?


7.

Da je Božji Sin Isus Krist za sebe rekao da je On Alfa i Omega?

Gdje je rekao – Ja sam A&0! - ?


8.

Da je Sveti Duh za sebe rekao da je On Alfa i Omega?

Gdje je rekao – Ja sam A&0! - ?


9.

Trojstvo, 3 Božanske Osobe, Trojedini Bog, Bogočovjek, Bog u tijelu?


10.

Da za spasenje treba vjerovati da je Isus Bog?


11.

Da za spasenje treba vjerovati da je SD Bog?


12.

Da za spasenje treba vjerovati u TTT?


----------------------------------------------------------------------------


Da li imaš jasne nedvosmislene stihove za gornje.

Jer to gornje je temelj tvoje vjere.

Ako ti je to temelj – onda imaš u Bibliji masu takovih stihova.


ALI – ako nema takovih stihova – onda tvoj nauk nije Biblijski.

Onda ti imaš dogmatski nauk – neBiblijski.
 
Učlanjen(a)
15.05.2014
Poruka
29
Da se nadovezem na prethodnu temu #1784 koja otvara jedno bitno pitanje. Sta je merodavno? Da li nepogresivi eks katedra otac Papa kod Katolika, diskusije o veri Svetih Otaca kod Pravoslavnih ili Biblija kod Protestanata ili totalno neverovatna prica Josifa Smita kod Mormona.
Bultman kaze da je najverodostojnije tumacenje ono koje ti dozivis. I nije daleko od istine sto Hriscanstvo cini zivim.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Tačno, najverodostojnije tumačenje je ono koje čovek doživi iskustveno kroz, tako da se podrazumeva "Biblija kod Protestanata" ali ona čija se načela iskustveno dožive.
 
Učlanjen(a)
18.02.2014
Poruka
1.805
Tačno, najverodostojnije tumačenje je ono koje čovek doživi iskustveno kroz, tako da se podrazumeva "Biblija kod Protestanata" ali ona čija se načela iskustveno dožive.
GDJE U BIBLIJI PIŠE – koji stih;

1.
Da je Božji Sin Isus Krist za sebe rekao da je On Bog?
Gdje je Isus rekao – Ja sam Bog! - ?
2.
Da je Sveti Duh za sebe rekao da je On Bog?
Gdje je SD rekao – Ja sam Bog! - ?
3.
Da je Božji Sin Isus Krist za sebe rekao da je On sve stvorio?
Gdje je Isus rekao – Ja sam stvorio…….! Ja sam Stvoritelj! - ?
4.
Da je Sveti Duh za sebe rekao da je On sve stvorio?
Gdje je SD rekao – Ja sam stvorio…….! Ja sam Stvoritelj! - ?
5.
Da je Božji Sin Isus Krist za sebe rekao da se ljudi
trebaju Njemu klanjati kao Bogu?
6.
Da je Sveti Duh za sebe rekao da se ljudi
trebaju Njemu klanjati kao Bogu?
7.
Da je Božji Sin Isus Krist za sebe rekao da je On Alfa i Omega?
Gdje je Isus rekao – Ja sam A&0! - ?
8.
Da je Sveti Duh za sebe rekao da je On Alfa i Omega?
Gdje je SD rekao – Ja sam A&0! - ?
9.
Trojstvo, 3 Božanske Osobe, Trojedini Bog, Bogočovjek, Bog u tijelu?
10.
Da za spasenje treba vjerovati da je Isus Bog?
11.
Da za spasenje treba vjerovati da je SD Bog?
12.
Da za spasenje treba vjerovati u TTT?

----------------------------------------------------------------------------

Da li imaš jasne nedvosmislene stihove za gornje.
Jer to gornje je temelj tvoje vjere.
Ako ti je to temelj – onda imaš u Bibliji masu takovih stihova.

ALI – ako nema takovih stihova – onda tvoj nauk nije Biblijski.
Onda ti imaš dogmatski nauk – neBiblijski.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.394
Danas je prekrasan dan, slavimo Presveto Trojstvo. Volim ovaj blagdan...makar ne mogu razumjeti misterij Presvetog Trojstva, NITKO ga svojim umom ne može dokučiti, svejedno, volim ga...mogu se diviti toj prevelikom Bogu, jednom u Trojstvu i trojstvenom u Jedinstvu, baš, što reče naš župnik danas na propovijedi: "Nitko ne može isušiti ni pretočiti, a kamoli popiti jedan ocean, ali može zaroniti u njega..."

Točno, ne možemo i nikada nećemo moći do kraja razumijeti misterij Presvetog Trojstva. Ali, zašto bismo ga i morali do kraja razumijeti da bismo u Božansko Trojstvo vjerovali? Na koncu, nije to jedini misterij u koji kršćanin vjeruje a ne razumije ga do kraja. Postoje, po meni, i veći misteriji nego što je misterij Trojstva, i gle čuda, moglo bi se reći da gotovo ne postoje oni koji se zovu kršćanima i niječu taj misterij. Zašto je toliko „nijekatelja“, pa čak i „rugatelja“, misterija Trojstva, a ispovijedaju vjeru u još „veći misterij“.

Na primjer, misterij Očeva žrtvovanja Sina, za izbavljenje iz ropstva grijeha i smrti, meni je još veći misterij. Bog je Svemoguć, i ovo je čovjeku svojevrstan misterij, ipak ni jedan kršćanin ovo ne dovodi u pitanje i ne osporava. Ako je Bog Svemoguć, onda On sve može. Mogao je onda i čovjeka izbaviti iz ropstva grijeha i smrti i na drugi način, nežrtvujući Sina na križu. Izbavio je Bog i Izraelce iz egipatskog ropstva, a nije pri tome žrtvovao čak ni jednog anđela. Dapače, „potamanio“ je faraonovu vojsku. Neki će nužnost Isusova žrtvovanja objašnjavati paralelom kako se u Starom zavjetu od grijeha čovjek mogao otkupiti jedino prolijevanjem krvi (životinjske), pa eto, Bog nije mogao drugačije otkupiti čovjeka nego mu je kao jedino riješenje ostalo žrtvovanje Sina na križu. Pogledajte koliko je skandaloznih nelogičnosti u samo jednoj rečenici. „Bog nije mogao“, „Bogu je ostalo samo jedno rješenje“. Bog sve može, to je i jedna od definicija Boga, i Bog uvijek ima bezbroj riješenja.

Zašto je onda Bog ipak izabrao žrtvovati Sina, iako je imao bezbroj riješenja, i mogao je i drugačije izbaviti čovjeka iz ropstva grijeha i smrti? Samo iz jednog razloga, iz ljubavi prema čovjeku. Sveti Ivan kaže: Iv 3, 16: Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni. Na drugom mjestu opet od Ivana čitamo Isusove riječi: Iv 15,13: Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. Bog je Ljubav, i ovo je jedna od definicija Boga, ali u ljudskoj povijesti čovjek nikada nije susreo, vidio i doživio tu Ljubav (Boga) u svoj svojoj Veličanstvenosti kao u činu žrtvovanja Sina na križu. I sam Sin svjedoči, „Veće ljubavi nema“. Bog je uvijek Bog, ali slobodno smijemo reći, Bog nikada nije toliko bio Bog koliko je bio Bog kad je bio na križu.

Zamislite dakle, Svemogući Bog, sve može, a najvažniju svoju bitku i pobjedu odlučuje ostvariti svojom smrću. Koja neshvatljivost! Koji misterij za nas ljude! A ne vrijeđa zdrav razum i svaki kršćanin vjeruje u ovaj misterij. Zašto je s misterijem o Trojstvu toliko prijepora? Je li u pitanju vrijeđanje zdravog razuma, ili ipak nešto drugo?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Točno, ne možemo i nikada nećemo moći do kraja razumijeti misterij Presvetog Trojstva. Ali, zašto bismo ga i morali do kraja razumijeti da bismo u Božansko Trojstvo vjerovali? Na koncu, nije to jedini misterij u koji kršćanin vjeruje a ne razumije ga do kraja. Postoje, po meni, i veći misteriji nego što je misterij Trojstva, i gle čuda, moglo bi se reći da gotovo ne postoje oni koji se zovu kršćanima i niječu taj misterij. Zašto je toliko „nijekatelja“, pa čak i „rugatelja“, misterija Trojstva, a ispovijedaju vjeru u još „veći misterij“.

Na primjer, misterij Očeva žrtvovanja Sina, za izbavljenje iz ropstva grijeha i smrti, meni je još veći misterij. Bog je Svemoguć, i ovo je čovjeku svojevrstan misterij, ipak ni jedan kršćanin ovo ne dovodi u pitanje i ne osporava. Ako je Bog Svemoguć, onda On sve može. Mogao je onda i čovjeka izbaviti iz ropstva grijeha i smrti i na drugi način, nežrtvujući Sina na križu. Izbavio je Bog i Izraelce iz egipatskog ropstva, a nije pri tome žrtvovao čak ni jednog anđela. Dapače, „potamanio“ je faraonovu vojsku. Neki će nužnost Isusova žrtvovanja objašnjavati paralelom kako se u Starom zavjetu od grijeha čovjek mogao otkupiti jedino prolijevanjem krvi (životinjske), pa eto, Bog nije mogao drugačije otkupiti čovjeka nego mu je kao jedino riješenje ostalo žrtvovanje Sina na križu. Pogledajte koliko je skandaloznih nelogičnosti u samo jednoj rečenici. „Bog nije mogao“, „Bogu je ostalo samo jedno rješenje“. Bog sve može, to je i jedna od definicija Boga, i Bog uvijek ima bezbroj riješenja.

Zašto je onda Bog ipak izabrao žrtvovati Sina, iako je imao bezbroj riješenja, i mogao je i drugačije izbaviti čovjeka iz ropstva grijeha i smrti? Samo iz jednog razloga, iz ljubavi prema čovjeku. Sveti Ivan kaže: Iv 3, 16: Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni. Na drugom mjestu opet od Ivana čitamo Isusove riječi: Iv 15,13: Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. Bog je Ljubav, i ovo je jedna od definicija Boga, ali u ljudskoj povijesti čovjek nikada nije susreo, vidio i doživio tu Ljubav (Boga) u svoj svojoj Veličanstvenosti kao u činu žrtvovanja Sina na križu. I sam Sin svjedoči, „Veće ljubavi nema“. Bog je uvijek Bog, ali slobodno smijemo reći, Bog nikada nije toliko bio Bog koliko je bio Bog kad je bio na križu.

Zamislite dakle, Svemogući Bog, sve može, a najvažniju svoju bitku i pobjedu odlučuje ostvariti svojom smrću. Koja neshvatljivost! Koji misterij za nas ljude! A ne vrijeđa zdrav razum i svaki kršćanin vjeruje u ovaj misterij. Zašto je s misterijem o Trojstvu toliko prijepora? Je li u pitanju vrijeđanje zdravog razuma, ili ipak nešto drugo?
Za mene je veća misterija ovo tvoje rezonovanje (i ne samo tvoje) i svojevrsna analiza Božije pojave i njegovih svojstava i osobina. Zašto to radiš i čime to radiš? "Alatom" koji ti je dao taj isti Bog, dakle razumom. Ako je ljudski razum Božija kreacija, prava je misterija zašto ga je Bog tako kreirao da u sebi sadrži skoro podjednako i afirmaciju i negaciju svoga stvoritelja? Mnogi teisti, pa i teolozi kojma sam postavljao ovo pitanje, odgovor nalaze u tkz. slobodnoj volji, to jest, da je Bog nije želio ograničavati našu volju i slobodu izbora, ali ovakav odgovor ne samo da je nedostatan, nego nameće niz drugih pitanja i dilema; a za mene je najveća ova: budući da je svaznajući, veoma dobro je znao kako će čovjek tu slobodnu volju koristiti, što će reći, znao je da će čovjek (njegovo stvorenje) zagaziti u grijeh. Da li je to namjerno dopustio?
Misterija Svetog Trojstva i nije neka velika misterija za istinskog vjernika, iz prostog razloga što je za vjernika neupitno da se svemoćni Bog može pojavljivati u bilo kom obliku, bilo kom mjestu i kada god to poželi; a sama definicija te dogme, i nije toliko bitna niti razumu potrebna, da bi se u nju vjerovalo.
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
GDJE U BIBLIJI PIŠE – koji stih;





7.

Da je Božji Sin Isus Krist za sebe rekao da je On Alfa i Omega?

Gdje je rekao – Ja sam A&0! - ?





.

Reče : Ja sam prvi i poslednji....i bejah mrtav i evo sam živ...
Ko je taj što se predstavi prvim i poslednjim i bio je MRTAV i sad je živ?

Što se tiče trojstva mislim da je to nespretna definicija jednog Boga u tri službe.
Ako verujemo da je Isus Spasitelj po knjizi kao reči onda čujemo da piše kako je Bog Spasitelj a nema dva Spasitelja jer i to piše da je jedan Spasitelj onda trebamo razmisliti koji od te DVOJICE je Spasitelj?

Potom čujemo kako apostoli puni sile od Duha Svetoga govore kako nema drugo ime do Jehošue za spasenje a Jahve....gde je On u toj priči?
Sad ispade da je Isus taj Spasitelj i da je to IME u službi žrtve jedino koje spasava i apostoli baš u to IME i krštavaju. Gde im je ono krštenje iz Mateja u titule..ili su bili gluvi ili neposlušni jer za samo deset dana zaboravili da ne ide u IME već je trebalo u TITULE a oni baš U IME krstili i to ime još propovedali.

Koji je treći Bog...onaj sa Bogom od početka dizaše se DUH BOŽJI nad vodom mislio sam da je to BOŽJI DUH a ono novi Bog iz Boga.
Prva služba je STVORITELJA koji je pred narodom druga služba je Boga sa narodom kao žrtva i treća je službe Boga U VERNIMA.
Nisu trojica već JEDAN.
Jedan je SVE STVORIO.
Jedan je sve spasio.
Jedan je u svima vernima.
Piše da onaj ko nema SINA taj ni Oca nema i sad pitajte ortodox Jevrejina ima li on Boga Oca reći će DA! a Ima li SINA reći će NE!
Sad čumo KO NEMA SINA nema ni....koga? OCA!
Da li Jevrejim ima Boga sad? NEMA.
Kako...pa ima oca tvrde da ima. ,,Ko nema SINA taj NEMA ni OCA,,
Po definiciji ko nema SINA taj nema OCA oni nemaju Oca.

Zašto kad oni od davnina Boga kao Oca imaju....formula za proveru kaže da ga više NEMAJU jer ga NE POZNAŠE.
A zašto reče da onaj ko SINA nema taj nema Boga pa zato što je SIN to i o tome Isaija naveštava da je SIN = OTAC VEČNI I BOG SILNI. Gde su tu trojica?
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top