Šta se dešava sa dobrim ljudima koji nisu hrišćani nakon smrti?

Član
Učlanjen(a)
24.09.2010
Poruka
544
Potaknut raspravom na jednoj od tema ovde u "Religiji" zanima me šta hrišćani misle da se dešava sa dobrim ljudima koji nisu hrišćani nakon njihove smrti?

Dakle, tu imamo više mogućnosti:

1. Dobri ljudi koji su druge vere i nikada nisu imali mogućnosti da se upoznaju sa hrišćanstvom.
2. Dobri ljudi koji su druge vere iako su imali mogućnosti da se upoznaju sa hrišćanstvom.
3. Dobri ljudi koji su bili hrišćani a zatim su prešli u neku drugu religiju.
4. Dobri ljudi koji su bili hrišćani a zatim su postali ateisti.
5. Dobri ljudi koji su imali prilike da se upoznaju sa hrišćanstvom ali su bili i ostali ateisti.

Dakle, šta se sa njima dešava nakon što umru?
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
Ako izuzmemo polemike o postojanju pakla i raja, jer nije tema, koliko ja znam samo jedna glava u Bibliji tretira ovo pitanje (Rimljanima druga glava). Pa čak i iz nje je teško odogovoriti šta se dešava, posle smrti navedenih grupa ljudi.

Po meni, ako uzmemo i primer razbojnika sa krsta, trebalo bi da idu u SPASENJE.
Ali u svakom slučaju to SPASENJE je BOLJE sa Hristom nego bez Njega. Znači trebalo bi ići na sigurniju kartu.
Ali oni koji nikada nisu bili u prilici spoznati Isusa, mislim da su spašeni pod navedenim uslovima!
[FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
[SUP][FONT=&quot]1[/FONT][/SUP][FONT=&quot] Зато се не можеш изговорити, о човече који год судиш! Јер којим судом судиш другом, себе осуђујеш; јер то чиниш судећи. [/FONT][SUP][FONT=&quot]2[/FONT][/SUP][FONT=&quot] А знамо да је суд Божји прав на оне који то чине. [/FONT][SUP][FONT=&quot]3[/FONT][/SUP][FONT=&quot] Него помишљаш ли, о човече који судиш онима који то чине, и сам чиниш то! Да ћеш ти побећи од суда Божијег? [/FONT][SUP][FONT=&quot]4[/FONT][/SUP][FONT=&quot] Или не мариш за богатство Његове доброте и кротости и трпљења, не знајући да те доброта Божија на покајање води? [/FONT][SUP][FONT=&quot]5[/FONT][/SUP][FONT=&quot] Него својом дрвености и непокајаним срцем сабираш себи гнев за дан гнева у који ће се показати праведни суд Бога, [/FONT][SUP][FONT=&quot]6[/FONT][/SUP][FONT=&quot] Који ће дати свакоме по делима његовим: [/FONT][SUP][FONT=&quot]7[/FONT][/SUP][FONT=&quot] Онима, дакле, који су трпљењем дела доброг тражили славу и част и нераспадљивост, живот вечни; [/FONT][SUP][FONT=&quot]8[/FONT][/SUP][FONT=&quot] А онима који се уз пркос супроте истини, а покоравају се неправди, немилост и гнев. [/FONT][SUP][FONT=&quot]9[/FONT][/SUP][FONT=&quot] Невоља и туга на сваку душу човека који чини зло, а најпре Јеврејина и Грка; [/FONT][SUP][FONT=&quot]10[/FONT][/SUP][FONT=&quot] А слава и част и мир свакоме који чини добро, а најпре Јеврејину и Грку; [/FONT][SUP][FONT=&quot]11[/FONT][/SUP][FONT=&quot] Јер Бог не гледа ко је ко. [/FONT][SUP][FONT=&quot]12[/FONT][/SUP][FONT=&quot] Јер који без закона сагрешише, без закона ће и изгинути; и који у закону сагрешише, по закону ће се осудити[/FONT]
[SUP][FONT=&quot]13[/FONT][/SUP][FONT=&quot] (Јер пред Богом нису праведни они који слушају закон, него ће се они оправдати који га творе; [/FONT][SUP][FONT=&quot]14[/FONT][/SUP][FONT=&quot] Јер кад незнабошци не имајући закон сами од себе чине шта је по закону, они закон не имајући сами су себи закон: [/FONT][SUP][FONT=&quot]15[/FONT][/SUP][FONT=&quot] Они доказују да је оно написано у срцима њиховим што се чини по закону, будући да им савест сведочи, и мисли међу собом туже се или правдају) [/FONT][SUP][FONT=&quot]16[/FONT][/SUP][FONT=&quot] На дан када Бог узасуди тајне људске по јеванђељу мом преко Исуса Христа.[/FONT] [FONT=&quot] [/FONT]
[FONT=&quot] [/FONT]
Dok sve izneto mislim da neće važiti za 3 i 4 – tu stavku (3. Dobri ljudi koji su bili hrišćani a zatim su prešli u neku drugu religiju. 4. Dobri ljudi koji su bili hrišćani a zatim su postali ateisti.). Jer ima stihova koji govore da oni koji su spoznali Hrista, pa ga odbacili – idu u NESPASENJE!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Biblija govori da postoje ljudi koji u zivotu isticu svoju licnu pravednost bez da u to ukljucuju bilo kakav oblik vere, dakle ateisti.
Tako postoje oni koji smatraju da ako nikome nisu nista ukrali, nikoga ubili, ucinili preljube..itd, da su oni pravedni.

Sa druge strane postoje vernici koji zele da se opravdaju pred Bogom svojim licnim delima, a ona mogu biti razlicita, sa ciljem da sebe preporuce Bogu, i time osiguraju Bozju naklonost i ulaznicu za Bozje carstvo.

Biblijski kotekst ovog problema je taj, da mi nemamo neku svoju licnu pravdu kojom bi sebe mogli da preporucimo Bogu da bi nas on izdvojio kao sigurne kandidate za ulazak u njegovo carstvo.
Covek kao takav se radja gresan i tokom vremena sve vise povecava tu gresnost, jedina mogucnost covekovog spasenja je da se obrati Bogu i upozna biblijske uslove za ulazak u carstvo nebesko, a oni su vrlo jasni i odredjeni, a iz sledecih navoda mozemo videti koji su to uslovi, i takodje da mi nemamo svoju pravdu kojom bi mogli zasluziti spasenje

"Ali svi bejasmo kao nečisto šta, i sva naša pravda kao nečista
haljina" ( Isaija 64. 6 ).

VERA U HRISTA:

"Jer Bogu tako omile svet da je i Sina svog Jedinorodnog dao, da
nijedan koji Ga veruje ne pogine, nego da ima život večni.
Jer Bog ne posla Sina svog na svet da sudi svetu, nego da se svet
spase kroza Nj.
Koji Njega veruje ne sudi mu se, a koji ne veruje već je osuđen, jer
ne verova u ime Jedinorodnog Sina Božijeg. ( Jovan 3. 16 - 18 ).

DRZANJE ZAPOVESTI:

"Blago onome koji tvori zapovesti Njegove, da im bude vlast na drvo
života, i da uđu na vrata u grad.
A napolju su psi i vračari i kurvari i krvnici i idolopoklonici i
svaki koji ljubi i čini laž" ( Otkrivenje 22. 14 - 15 ).

KRSTENJE SVETIM DUHOM KOJI CINI U COVEKU PROMENU I STVARA NOVI POSVECEN ZIVOT:

"Odgovori Isus i reče mu: Zaista, zaista ti kažem: ako se ko nanovo ne
rodi, ne može videti carstva Božijeg.
Reče Nikodim Njemu: Kako se može čovek roditi kad je star? Eda li može
po drugi put ući u utrobu matere svoje i roditi se?
Odgovori Isus: Zaista, zaista ti kažem: ako se ko ne rodi vodom i
Duhom, ne može ući u carstvo Božije.
Šta je rođeno od tela, telo je; a šta je rođeno od Duha, duh je.
Ne čudi se što ti rekoh; valja vam se nanovo roditi.
Duh diše gde hoće, i glas njegov čuješ, a ne znaš otkuda dolazi i kuda
ide; tako je svaki čovek koji je rođen od Duha"

Sa druge strane, svako ko ne ispuni ove uslove,ne moze ocekivati Bozje odobravanje.

Koji pobedi, dobiće sve, i biću mu Bog, i on će biti moj sin.
A strašljivima i nevernima i poganima i krvnicima, i kurvarima, i
vračarima, i idolopoklonicima, i svima lažama, njima je deo u jezeru
što gori ognjem i sumporom; koje je smrt druga. ( Otkrivenje 21. 7 - 8 ).

 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Ако су путеви човека праведни и поклапају се са Христовим учењем, десиће се неминовно - човек ће познати свог Спаситеља. Може стари човек да се бори колико хоће, али нови човек ће распети старог - човек ће се поново родити у Христу (Духу). Колико год да су предрасуде усађене, дешава се унутрашњи конфликт и унутрашњи човек који види неправду и исквареност света ће поразити оног спољашњег (оно што ми "глумимо" пред другима да нас не би осудили за нешто).

Потпуно прихватање Спаситеља је ослобађање од ланаца на срцу и престанак страха од осуђивања људи и света уопште. То је слобода у Духу и то је слобода која нема цену.
То је Исус нудио, док је Варава (Бараба - хајдук) нудио ослобођење од окупатора - Римљана. Ми имамо избор као и људи тада, бирамо два пута, нема трећег. Та слика има дубоко значење и одлука људи да вичу: "Распни Га, распни!" довољно говори шта су они изабрали. Наравно, многи су се после тога покајали за одрицање и постали су слободни хришћани и наша смерница како се може стварно живети слободно, без обзира на спољне факторе и осуде.

13. (Јер пред Богом нису праведни они који слушају закон, него ће се они оправдати који га творе;
14. Јер кад незнабошци не имајући закон сами од себе чине шта је по закону, они закон не имајући сами су себи закон:

15. Они доказују да је оно написано у срцима њиховим што се чини по закону, будући да им савест сведочи, и мисли међу собом туже се или правдају) (Римљанима 2)


Надам се да је помогло?
Šarrdy је већ то лепо објаснио, једино што се по питању разбојника на крсту тиче је да је он, ипак, прихватио Исуса, иако су му се пре тога ругали. Како знам?

39. А један од обешених злочинаца хуљаше на Њега говорећи: Ако си ти Христос помози себи и нама. (овај сумња да је Он Христос и са резервом каже: "Ако си ти..." - "хуљаше на Њега")
40. А други одговарајући ћуткаше га и говораше: Зар се ти не бојиш Бога, кад си и сам осуђен тако?
41. И ми смо још праведно осуђени; јер примамо по својим делима као што смо заслужили; али Он никакво зло није учинио.

42. И рече Исусу: Опомени ме се, Господе, кад дођеш у царство своје. (поверова да је Исус обећани Христ и без сумње му се обраћа као Господу)

43. И рече му Исус: Заиста ти кажем: данас ћеш бити са мном у рају. (Лука 23)

Они су чули о Њему, знали су шта је учио људе, веома су добро били упознати са Његовим деловањем ("Он никакво зло није учинио"- значи да зна), али су били грешници који се још увек нису покајали. Један од њих и даље није веровао у Њега, док је други ослобођен предрасуда и световних замки суочен са смрћу - чистог ума, прихватио Господа и покајао се.

Тако и ми, чули смо о Њему, читамо о Њему, имамо историјске и апостолске записе, а само треба да Га прихватимо. Ако Га не прихватимо и понашамо се као први разбојник и сумњамо и говоримо у себи: "
Ако си ти Христос помози ... нама", ту нема Спасења. Ако се покајемо као други разбојник, нема проблема.

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Slazem se da se mogu spasti samo krsteni i oni koji se pokaju i koji su Hriscani u cas smrti

Jer Hristos je dosao da nas ocisti od praroditeljskog greha a to se postize krstenjem a znamo da su pre Hristove smrti svi isli u pakao i dobri i losi jer su bili gresni imali su praroditeljski greh i Hristos je umro na Veliku subotu razvalio vrata pakla i ponudio spasenje svima koji su hteli i u paklu propovedao jevandjelje kao i na zemlji a tako ko nije krsten on ide u pakao kao i oni koji su bili pre Hrista dobri a ipak su isli u njega sve radi adama i eve koji su isto bili tamo

Ako je beba u pitanju mi treba da je krstimo bez obzira sto nismo svestenici da bi bila spasena trebamo je krstiti onaj koje pored nje to vazi i za odrasle i dr.

jer kao nosioci praroditeljskog greha mi nekrsteni sto je nacin oslobodjenja greha nemozemo u raj cak iako smo krsteni treba da se pokajemo za druge grehe posle krstenja jer smo gresni iako se za to ne pokajemo

Sto se tice abortusa ta deca idu u raj jer nisu se rodila i nasledila praroditeljski greh to je moje misljenje a i kako krstiti to dete Bog nebi dopustio takvu nepravdu a sto se tice mama ubica koje su abortirale one su grobnica svoje dece i sudice im se za ubistvo

otac joil je rekao

Отац Јоил о абортусу - YouTube
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Znate sta cu ja reci??? Isus je rekao fariseima nisam dosao zbog pravednih! a zbog bolesnih njima je potreban iscelitelj,interesantno je to da ga bas pravedni i dobri pogubise!!!

A s druge strane Isus je dao svoju krv i za dobre i za zle! pa ko god ga prizna iz ove dve kategorije ljudi bice spasen.

Kako rece sam Isus prvi ce biti poslednji,a poslednji ce biti prvi!! Treba dobro razmisliti dali da budemo prvi ili posledji.

Pozdrav od Gere.
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
361
Bice spasen koje verovao u njega i niko drugi ko je verovao u njega i postovao zapovesti to je i sam on rekao

I ko je krsten jer nekrsteni nose greh sa kojim nemogu u raj
 
Član
Učlanjen(a)
25.10.2011
Poruka
1.562
А да ли је био крштен ''РАЗБОЈНИК СА КРСТА''?
Пошто једино за њега са сигурношћу можемо рећи да ће бити у рају!
 
Član
Učlanjen(a)
31.12.2011
Poruka
1.534
Bice spasen koje verovao u njega i niko drugi ko je verovao u njega i postovao zapovesti to je i sam on rekao

I ko je krsten jer nekrsteni nose greh sa kojim nemogu u raj

E bre tum5e pa gde to nadje?? Ne krstenje samo spasava mnogi su krsteni pa pogledaj kakve gadosti tvore po svetu!!

Mi svi cemo biti spaseni po "BLAGODATI BOZJOJ" ZAR NE??

Ako bilo kog coveka osudjujes sam ces biti osudjen jer nije tvoje da sudis ni ti,ja,Sarrdy,Adrian,Ladokeja itd sudije.Sudija je Gospod i Bog Isus Hrist zar ne.

I svi se spasavamo kroz blagoat njegovu,pa cak i razbojnici,ubice ,siledjije itd,sto nam i govori o nekrstenom razbojniku na krstu.

Pozdrav od Gere brate.
 
Natrag
Top