Šta bi se desilo sa nama ako se dokaže postojanje vanzemaljaca?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ne vjerujem u izvanzemaljsku inteligenciju, šta više, ubjeđen sam da ona ne postoji. Ponudiću moj razlog za takvo vjerovanje. Ako pođemo od danas važeće naučne pretpostavke da je svemir nastao Velikim praskom, što će reći da je formiranje onoga što zovemo nebeskim tijelima - zvijezde, planete, komete, asteroidi..., počelo u isto vrijeme, onda su i uslovi za nastanak života (gdje su se ti uslovi eventualno stekli i ako su se stekli), imali podjednaku šansu, kao što se ostvarila na Zemlji. To znači, da bi se život na tim planetama razvijao približno istim tempom kao što se to desilo na Zemlji, odnosno, da bi eventualna pojava inteligentnih oblika života bila na sličnom ili približno sličnom nivou kao što je na Zemlji.
Međutim, kao što znamo, sa Zemlje je odavno otišla u svemir sva sila signala o našem postojanju, pa je razumno pretpostaviti da negdje u tom svemiru postoji inteligencija, shvatili bi naše poruke i odgovorili bi, a ako bi kojim slučajem ta "nepoznata inteligencija" bila veća od naše, onda bi takođe bilo razumno pretpostaviti da bi mi dobili neke signale od njih o njihovom postojanju.
Biće da smo jedinstveni i... sami.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Urednice da si odgledao Jokerov klip na religiji od pre 25 minuta, video bi da je poluprecnik signala radio talasa samo 70 svetlosnih godina, tako da tvrdnja do sada bi nas primetili i nije bas na mestu. Samo mlecni put sa 100-400 milijardi zvezda ima precnik od 100-120 hiljada svetlosnih godina, a dodaj na to medjugalakticki prostor pa jos 100+ milijardi galaksija, jos nismo ni na obali kosmickog okeana.
Usput, nisu sve zvezde i nebeska tela pocela da se stvaraju u isto vreme, Sunce je druga ili treca generacija zvezda, zato ima teze elemente u sastavu i zato imamo planete koje su nastale od tezih elemenata iz zvezde koja je prethodila Suncu.
Smanji filozofiju i baci se malo na astrofiziku.:)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dabome da postoje sunčevi sistemi različite starosti, pa, prema tome, i starosti njohovih nebeskih tijala. No, oni nisu ni relavantni za trezu koju sam iznio. Govorio sam o početnim jednakim ulovima. Sve što je kasnije nastalo irelevantno je za tezu kao takvu.
Što se tiče "sporosti" naših signala, sobzirom na galaksijska prostranstva, to stoji, ali možemo biti sigurni da u dosta dalekoj "okolini" nema nikoga.
BTW, filozofija je majka svim naukama!
 
Član
Učlanjen(a)
30.09.2012
Poruka
1.589
ni ja nisam siguran bas dal postoji inteligentan zivot van nase planete, od stotina miliona vrsta koje su zivele na ovoj samo je jedna evolurala "upotrebljivu" inteligenciju, koja moze da ima tehnologiju kakvu mi imamo, mogle su i foke da evouliraju visoku inteligenciju al ne bi im mnogo znacila , sto znaci da visoka inteligencija i nije ni blizu najvaznijih stvari za prezivljavanje, zivota skoro sigurno ima, ali ne znam bas za inteligentni :)
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Poenta je da bez obzira na iste pocetne uslove, vec u drugoj generaciji zvezda mozes da imas usove slicne nasim ako je prethodna zvezda imala ogromnu masu i zavrsila recimo kao supernova. Zvezde sa velikom masom mnogo brze trose gorivo i njhov zivotni vek moze biti samo nekoliko stotina miliona godina tako da druga generacija zvezda sa uslovima poput nase moze biti starija nekoliko milijardi godina od naseg Sunca, te i potencijalna civilizacija moze biti toliko starija. Zato mislim da je relevantno za tvoju tezu.
E sad mi objasni kako mozemo biti sigurni da u daljoj okolini nema nikoga. Sve i da imas mapirane sve sisteme u precniku od recimo hiljadu godina i dalje ne mozes biti siguran.
Sto se filozofije tice, slazem se ali u slucaju o kom pricamo potrebne su ti informacije koje ne mozes da steknes sedeci u fotelji.
Kad smo se vec dotakli filozofije evo ti jedna tema. Zamisli civilizaciju koja je starija od nas samo 500 godina a isla je identicnim putem kao mi i koja je uspela da prelezi decje bolesti poput organizovanog sujeverja i nejednakosti u drustvu i koja recimo ima nesto bolje poznavanje i shvatanje univerzuma pa je zato u stanju da uspostavi kontakt sa velike distance i koja je u stanju da predje veliku distancu. Ukoliko bi nas posmatrali neko vreme, da li bi imali zelju da nas kontaktiraju ili bi pravili dokumentarne emisije o nama poput Opstanka i dokumtaraca koji opisuju primitivna drustva.
 
Cupidon
VIP
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
5.207
Tv i radio signali koje mi emitujemo zadnjih 100 godina se rasprše nakon 2-3 svjetlosne godine, Vjerovano da u tok radijusu i nema civilizacije koji bi mogla da primi i odgovori na naš signal.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Poenta je da bez obzira na iste pocetne uslove, vec u drugoj generaciji zvezda mozes da imas usove slicne nasim ako je prethodna zvezda imala ogromnu masu i zavrsila recimo kao supernova. Zvezde sa velikom masom mnogo brze trose gorivo i njhov zivotni vek moze biti samo nekoliko stotina miliona godina tako da druga generacija zvezda sa uslovima poput nase moze biti starija nekoliko milijardi godina od naseg Sunca, te i potencijalna civilizacija moze biti toliko starija. Zato mislim da je relevantno za tvoju tezu.
E sad mi objasni kako mozemo biti sigurni da u daljoj okolini nema nikoga. Sve i da imas mapirane sve sisteme u precniku od recimo hiljadu godina i dalje ne mozes biti siguran.
Sto se filozofije tice, slazem se ali u slucaju o kom pricamo potrebne su ti informacije koje ne mozes da steknes sedeci u fotelji.
Kad smo se vec dotakli filozofije evo ti jedna tema. Zamisli civilizaciju koja je starija od nas samo 500 godina a isla je identicnim putem kao mi i koja je uspela da prelezi decje bolesti poput organizovanog sujeverja i nejednakosti u drustvu i koja recimo ima nesto bolje poznavanje i shvatanje univerzuma pa je zato u stanju da uspostavi kontakt sa velike distance i koja je u stanju da predje veliku distancu. Ukoliko bi nas posmatrali neko vreme, da li bi imali zelju da nas kontaktiraju ili bi pravili dokumentarne emisije o nama poput Opstanka i dokumtaraca koji opisuju primitivna drustva.
Kako to može biti poenta? Druge, treće i ine generacije zvijeda i njihovih sistema, nemaju nikakav značaj za tezu koju sam iznio. Napomenuo sam da je to moje mišljenje, koje, naravno, ne mora biti tačno, ali ako se već ne slažeš sa takvim mišljenjem onda ga pobij nekom razumu prihvatljivom logikom. Dakle, govorio sam o uslovima za nastanak inteligentnog života posle Velikog praska. Ti uslovi, ako su negdje postojali, imali su približno istu šansu za dalji razvitak. Svi takvi eventualni uslovi koji su nastali kasnije, imali su manju šasnu da stepen razvoja približe nivou onih prvih.
Što se tiče tvog drugog pitanja, odnosno bojazni, da li bi neko inteligentniji od nas želio da nam se javi, kada bi nas "izbliza pogledao", ja mislim da bi, bez obzira na sve. Ne mogu zamisliti, kada govorimo i inteligeniciji, da bi se ona puno razlikovala, ma u kom dijelu galksije, ili galaksija, nastala. Imperativ nauke, dakle i inteligencije, jeste spoznaja, ali ne selektivna spoznaja, nego spoznaja jednako dobrih, kao loših pojava i stanja.
 
Član
Učlanjen(a)
02.11.2012
Poruka
1.746
Vrati se na prvi post.

"Ako pođemo od danas važeće naučne pretpostavke da je svemir nastao Velikim praskom, što će reći da je formiranje onoga što zovemo nebeskim tijelima - zvijezde, planete, komete, asteroidi..., počelo u isto vrijeme, onda su i uslovi za nastanak života (gdje su se ti uslovi eventualno stekli i ako su se stekli), imali podjednaku šansu, kao što se ostvarila na Zemlji. To znači, da bi se život na tim planetama razvijao približno istim tempom kao što se to desilo na Zemlji, odnosno, da bi eventualna pojava inteligentnih oblika života bila na sličnom ili približno sličnom nivou kao što je na Zemlji."

A sada si zakljucio:"
Svi takvi eventualni uslovi koji su nastali kasnije, imali su manju šasnu da stepen razvoja približe nivou onih prvih"

Ovo drugo sto si napisao je poenta koju sam hteo da kazem. A to drugo je u sukobu sa onim prvim sto si napisao. Bez obzira na pocetne uslove, eventulni oblici inteligntnog zivota ne moraju da budu na nivou kao sto je na Zemlji. Mogu biti milijarde godina razlike. Bukvalno.


 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Vrati se na prvi post.

"Ako pođemo od danas važeće naučne pretpostavke da je svemir nastao Velikim praskom, što će reći da je formiranje onoga što zovemo nebeskim tijelima - zvijezde, planete, komete, asteroidi..., počelo u isto vrijeme, onda su i uslovi za nastanak života (gdje su se ti uslovi eventualno stekli i ako su se stekli), imali podjednaku šansu, kao što se ostvarila na Zemlji. To znači, da bi se život na tim planetama razvijao približno istim tempom kao što se to desilo na Zemlji, odnosno, da bi eventualna pojava inteligentnih oblika života bila na sličnom ili približno sličnom nivou kao što je na Zemlji."

A sada si zakljucio:"
Svi takvi eventualni uslovi koji su nastali kasnije, imali su manju šasnu da stepen razvoja približe nivou onih prvih"

Ovo drugo sto si napisao je poenta koju sam hteo da kazem. A to drugo je u sukobu sa onim prvim sto si napisao. Bez obzira na pocetne uslove, eventulni oblici inteligntnog zivota ne moraju da budu na nivou kao sto je na Zemlji. Mogu biti milijarde godina razlike. Bukvalno.



Nismo se razumjeli, možda i mojom krivicom, jer nisam bio dovoljno precizan. Kada sam pominjao planete na kojima su se eventualno mogli steći uslovi za nastanak života, mislio sam isključivo na planete koje su se formirale neporedno posle Velikog praska, a nikako na one koje su se formirale kasnije. No bez obzira na tu nepreciznost, iz konteksta se moglo zaključiti da tako mislim, jer se u suprotnom, ne bi moglo govoriti o jednakim šansama za razvoj inteligentog života do nivoa kakav mi danas poznajemo. Sve što je nastajalo kasnije, uslovi za razvoj su bili kraći.
 
Natrag
Top