Srodne duše

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Verujem da svako od nas ima srodnu dusu (i ne mora se odnositi iskljucivo na partnera/partnerku) ali isto tako mislim da te dve osobe ne moraju biti slicne,slicnih interesovanja, naravno, ne ni totalno razlicite, vec da mora postojati ono "nesto", sto se gradi vremenom (cini mi se da je neko vec to pomenuo)...Mozda je neko vreme zanimljivo biti sa "oblicjem sebe" suprotnog pola, ali, imam utisak da ta cinjenica moze da upucuje na dve stvari, sebicluk i egocentrizam. Ako nam nije dovoljno dobra nijedna osoba na ovom svetu no ona koja neverovatno lici na nas, navodi da imamo previsoko misljenje o sebi, da ne mozemo da primimo vise od onoga sto dajemo... Mislim da je najopasnija varka u vezi srodnih dusa je ona o savrsenom razumevanju, verujem da se to kad-tad rasprsi... Ali to jos uvek ne znam, samo misljenje...
Platon je u jednom svom delu izneo teoriju da nekada nisu postojali polovi u smislu musko-zenskog sveta.Postojalo je samo jedno biće, koje je u sebi sadrzalo i muski i zenski reproduktivni organ. A onda su bogovi odlucili da ih razdvoje, i tako su nastali muskarci i zene. Poenta ove podele se sastoji u tome da svako bice traga tokom zivota sve dok ne nadje svoju davno izgubljenu polovinu.Tako su ljudi poceli da traze, i cesto suoceni sa porazom, svoje idealne polovine su nalazili u poeziji u smislu muza, zaljubljivali se u sasvim nedostupne osobe...
Eto malo i filozofiranja i jos:
"...il' se dirnu il' se ne dodirnu,
al' jedna za drugu dobro znaju..."
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.09.2010
Poruka
1.184
ja se konstantno zaljubljujem,ali srodnu dušu još nisam našla...pih...:(
 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
490
Verujem da svako od nas ima srodnu dusu (i ne mora se odnositi iskljucivo na partnera/partnerku)

Tako je... srodna duša može biti i drugarica, sestra, prijatelj... :)

ali isto tako mislim da te dve osobe ne moraju biti slicne,slicnih interesovanja,naravno,ne ni totalno razlicite,vec da mora postojati ono "nesto",sto se gradi vremenom (cini mi se da je neko vec to pomenuo)...

Naravno da ne. Po mom mišljenju, srodne duše spajaju razlike...Nije poenta da budemo isti pa da se savršeno razumemo u tom smislu (to mu dođe kao neki produžetak sopstvenog ega), već da razumemo apstrakciju tuđih osećanja i razlika... a osećanja jesu apstrakcija najveća na ovom svetu... nazovi to emocionalnom inteligencijom ili kako god, ali razumeti tuđe razlike je ono što srodnu dušu čini srodnom... Uopšte ne moramo nužno biti isti da bi se savršeno razumeli, donekle je to i dosadno... a i prosto je. Različitost je izazov. I ona nas spaja...
 
Učlanjen(a)
15.07.2010
Poruka
1.146
Srodna duša je neko ko vas dopunjuje, vaša druga polovina. Sa njim uvek imate temu za razgovor, sličnog ste razmišljanja i shvatanja. To može biti prijateljski, ili neko sa kim delite svoj život. Ako se odnosi na život u dvoje tu se naravno podrazumeva i obostrana ljubav. Ja sam našla svoju srodnu dušu i žao mi je što su komentari uglavnom negativni. Budite strpljivi i prepoznajte pravi trenutak, jer se on pojavljuje samo jednom u životu.
Upravo tako yes3. Ja sam nasla svoju srodnu dusu,i za dve godine bice svadba smile3
 
Član
Učlanjen(a)
18.02.2010
Poruka
4.679
"Sramota" me priznati, ali moja najsrodnija duša u životu je bio muškarac. Najbolji prijatelj iz zgrade s kojim sam preživljavao burne pubertetske dane. Igrali smo nogomet, išli u kino, svirali gitaru. Nebrojeno puta smo istovremeno izustili istu riječ, počeli pričati isti vic, započeli svirati istu pjesmu. Nemožeš vjerovat. Kao da su dva tijela imala jednu glavu.
 
Učlanjen(a)
08.07.2010
Poruka
490
"Sramota" me priznati, ali moja najsrodnija duša u životu je bio muškarac. Najbolji prijatelj iz zgrade s kojim sam preživljavao burne pubertetske dane. Igrali smo nogomet, išli u kino, svirali gitaru. Nebrojeno puta smo istovremeno izustili istu riječ, počeli pričati isti vic, započeli svirati istu pjesmu. Nemožeš vjerovat. Kao da su dva tijela imala jednu glavu.

Upravo to, wayne... :) Ima ljudi kojima je srodna duša brat ili sestra... prosto, onaj ko će razumeti i dopunjivati... Mada... hmm...kako bi smo onda opisali to što 95% ljudi, kada kaže "srodna duša", vezuje to za suprotni pol? Da li zato što je to prirodna težnja ka sklapanju duha i tela u jedno, ili zato što imamo podsvesni strah od takve bliskosti sa istim polom ako smo heteroseksualni?...


I zaboravila sam postaviti jednu pesmu. U pitanju je "Imzadi" (žao mi je ali ne znam ko je autor), a termin je poznat vernim fanovima i poštovaocima Star Trek serijala... Imzadi se doduše, vezuje za ženski pol u kontekstu u kome je pisac govorio o njoj, ali ona može biti i muško, odnosno istog pola kog smo i mi, ne mora biti žensko po defaultu. Evo srodne duše, soulmate-a, Imzadi, i ovo je po meni najverniji opis srodne duše ikada:

(prevod pesme je ispod ovog na engleskom)...

Imzadi



Say the word
and most will look perplexed.
The word is new,
but the concept has
existed through out time.



An image.
A thought.
An unnamed longing.
A part of ourselves
we didn't know existed.



It's roots
are in fantasy.
But it's conception
is within the soul.



Imzadi

Soulmate

Beloved

First



More than first love.
First to touch the heart.
First to find the soul.
First to reach the center of
our core and being.
First to link as none other has.



Beloved.

Treasured.

Connected.

A part of who I am
and what I will be.



Imzadi knows me
as none other can.

Imzadi sees me
when I can't see myself.

Imzadi loves me
in spite of myself.

Imzadi is always with me,
even when I am unawares.



Imzadi is destiny.

Imzadi never leaves.

Imzadi is a truth
for our lifetimes.

Imzadi is love
but is more.




Cherished

Nurtured

Celebrated

Soulmate

Beloved

First

Imzadi


(bila sam slobodna da je prevedem, pa to ovako zvuči otprilike):
IMZADI

Izgovori reč
I većinja njih će biti zapanjena.
Reč je nova, ali koncept
Je postojao i van vremena.


Slika.
Misao.
Bezimena žudnja.
Deo nas
Za koji nismo znali da postoji.


Njeni koreni
Su u fantaziji.
Ali njeno začeće
Je u duši.

Imzadi
Jedno sa dušom
Voljena
Prva

Više od prve ljubavi.
Prva koja je dotakla srce.
Prva koja je pronašla dušu.
Prva koja je dosegla centar
Naše srži i postojanja.
Prva sa kojom sam povezan kao sa ni jednom do sada.

Voljena.
Vredna.
Sjedinjena.
Deo onoga šta sam ja
I onoga šta ću biti.

Imzadi me poznaje kako niko drugi ne može.
Imzadi me vidi kada ja to ne mogu.
Imzadi me voli u mom inatu.
Imzadi je uvek samnom, čak i kada sam nepredvidiv.



Imzadi je sudbina.
Imzadi nikada ne odlazi.
Imzadi je istina do kraja naših života.
Imzadi je ljubav ali je i više od toga.


Cenjena
Izdignuta
Proslavljena

Jedno sa dušom
Voljena
Prva


IMZADI
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top