SOTONA - DJAVO ko je on i taktike varanja ?

Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
E, ovo je interesantno. Sobzirom kako se razum da upotrebljavati a moglo bi se reći i zloupotrebljavati, i šta sve ljudi ne rade sa njim, i teisti bi se mogli zapitati da li je to Božija tvorevina, a kako tek da se ne zapitaju ateisti!? U ovom kontekstu, vrlo zanimljivo zvuči ona rečenica Lucifera iz posta koji je postavila Ana_ana, kada Đavo kaže svešteniku: "Ja sam dao coveku znanje i oslobodio ga." Naime, kada čovjek neopterećeno i bez predrasuda razmišlja o tome, mora mu se nametnuti pitanje kakav je to razum Bog dao čovjeku koji je "programiran" tako da negira i samog Boga? Ne, ne liči to nikako na Božiju promisao! Božija promisao koja bi trebala da dominira tim darom - razumom, ne bi nikako u sebe mogla uključivati i negaciju Boga - svoga tvorca, to je apsurdno!
Neću ovim da kažem da je razum dar Đavola, jer sve što sam rekao o apsurdnosti takvih tvrdnji kada je u pitanju Bog, isto važi i za Đavola.

Nije istina da je Djkavo ikakvo znanje osim zamagljivanja znanja i izvrtanja istine!

Svo Znanje potice od Boga - Stvoritelja!

Kao sto Mu i sve pripada, jer On je Tvorac i Vlasnik.

Ukoliko imamo razuma, onda trebamo biti zahvalni Onome Koji na ga je dao. Moramo Mu biti zahvalni za zanje koje nam je podastro i pustio nas da ga uzmemo.

Medjutim, Djavo je dao covjeku oholost, pa smatra da je on stvorio znaje!

Da li je?

zamisli da Biog stvara i ljude koji ne cuiju ili ne vide, ili koji su teski psihicki bolesnici. Oni ne mogu dokuciti znanje zvanja iako je podastrto pred njih. ali mogu dokuciti neka druga, vaznija, za koje mislimo ili da su njima nedostupna ili ih ne poznaju.

Božija promisao koja bi trebala da dominira tim darom - razumom, ne bi nikako u sebe mogla uključivati i negaciju Boga - svoga tvorca, to je apsurdno!
To je sloboda koju je Bog dao covjeku, da negira ako hoce. Iako covjek covjeku ponekad zlocinski negira tu slobodu. Iskusenje i jednom i drugom.

Ipak da bi covjek vjerovao Bog svakodnevno pruz dokaze u svemu sto nam osjetila i razum dohvataju.
Nekima je, Kaze On, s pravom zacepio oci i usi pa ne vide i ne cuju.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Nije istina da je Djkavo ikakvo znanje osim zamagljivanja znanja i izvrtanja istine!
Nisam tako nešto ni tvrdio.

Svo Znanje potice od Boga - Stvoritelja!
OK. To je tvoje mišljenje kao teiste i vjernika. Ja želim da mi objasniš kako to da razum, koji je po tvome Božiji dar, u sebi sadrži i negaciju samog Boga? Uviđaš li ti svu apsurdnost te ideje? Vi teisti u odgovoru na pitanja ovakve vrste odgovarate nategnutom tezom o slobodnoj volji koju je Bog dao čovjeku. Međutim, isto se pitanje može postaviti i za slobodnu volju. Što je još gore, tim tvrdnjama o slobodnoj volji, vi teisti omalovažavate samog Boga, jer ispada da Bog nije znao šta će čovjek uraditi sa tom slobodnom voljom. A, ako je znao, tim gore i po Boga i po čovjeka!
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Nisam tako nešto ni tvrdio.


OK. To je tvoje mišljenje kao teiste i vjernika. Ja želim da mi objasniš kako to da razum, koji je po tvome Božiji dar, u sebi sadrži i negaciju samog Boga? Uviđaš li ti svu apsurdnost te ideje? Vi teisti u odgovoru na pitanja ovakve vrste odgovarate nategnutom tezom o slobodnoj volji koju je Bog dao čovjeku. Međutim, isto se pitanje može postaviti i za slobodnu volju. Što je još gore, tim tvrdnjama o slobodnoj volji, vi teisti omalovažavate samog Boga, jer ispada da Bog nije znao šta će čovjek uraditi sa tom slobodnom voljom. A, ako je znao, tim gore i po Boga i po čovjeka!

OK, mislio sam da si slozio s onim sto je tvrdio.

S teisticke tacke gledista prvo covjek je svoren od Boga (pitanje je u kojem tacno momentu na koji tacno nacin), vidio je Boga i razgovarao je s Njim.
Stvoren je s razumom, sto mu je dalo mogucnost da se pokorava ili ne pokorava Bozjim Zapovijedima.

To je bila Bozja Volja, jer Bog je ocigledno u svom stvaranju prenio na stvoreno bice vise od daha zivota, stvorio mu je slobodu izbora.

Adam je dozovolio da bude zaveden od Djavla, raskomotio se u Raju, postao nemaran. Bog zna sta ce dogadjati od Pocetka.

On kaze: Ja znam sta sam stvorio (On zna kakvi smo!).

Onda je poslao ljudski rod na selekciju, na skupljanje znanja u tezim uslovima i na otkrivanje i cuvanje dokaza, te daljnjeg odredjivanja prema njima.

Onda dolazi selekcija, kao flase na traci: jedne idu u sjajne trgovine a druge upadaju u reciklazu.

Bog kaze: Stvorio sam vas da biste Mi bili zahvalni!

Dakle sve Dobro potice samo od Boga, dok nesrecu covjek sâm sebi nacini.

Bog je obezbijedio ljudima Raj, i to takav da u njemu nece biti onih koji bi pravili nered. Zamisli da udju gundjala koja ne vjeruju u Boga (a uzivaju sve to vjecno!) ili lasci, ili ubojice ili kriminalci, preljubnici......

Druze dragi, ti i ja se jako dobro razumijemo i slazemo, i veliko mi je zadovoljstvo biti ovdje s tobom iako ne dijelimo jedno misljenje koje nas odredjuje kao teiste i ateiste. Sretan sam sto je samo ta razlika u piotanju, a ta je razlika vrlo spiritualna i za nju jedan prema drugome nemamo nikakve odgovornosti, ni pred Bogom ni pred ljudima.

Iako postoje oduvijek u svim religijama inkvizitori (na neki nacin, do nabrutalnijeg), mracni tipovi koji silom namecu svoje demagogije (ljubav!!! ubijem te jer te volim!!!), zato ne volim religije.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Ti si ovdje iznio "faktografiju" iz svetih knjiga - Biblije i Kur'hana, ali ja tu na nalazim odgovor na problematično pitanje koje sam postavio u prethodnom postu. Da to ponovim: "... kako to da razum, koji je po tvome Božiji dar, u sebi sadrži i negaciju samog Boga? Uviđaš li ti svu apsurdnost te ideje? Vi teisti u odgovoru na pitanja ovakve vrste odgovarate nategnutom tezom o slobodnoj volji koju je Bog dao čovjeku. Međutim, isto se pitanje može postaviti i za slobodnu volju. Što je još gore, tim tvrdnjama o slobodnoj volji, vi teisti omalovažavate samog Boga, jer ispada da Bog nije znao šta će čovjek uraditi sa tom slobodnom voljom. A, ako je znao, tim gore i po Boga i po čovjeka!"

Taj razum i slobodna volja, koji su navodno od Boga dati, ne môgu prihvatiti tezu da Bog stvara svoju negaciju, ili da ostavlja i malo prostora za nju. Sve se u razumu odupire takvoj ideji, jer je nelogična.
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
OK. Probamo drugacije.
Covjek ima razum, ali se radja bez znanja. Razumom i iskustvom on stice znanja.
Gle sta kaze Kur'an (mozda ce biti jasnije):

"A kada Gospodar tvoj rece andjelima"Ja cu na Zemlji namjesnika postaviti" oni rekose " zar ce Ti namjesnik biti onaj koji ce na njoj nered ciniti i krv proljevati? A mi tebe velicamo i hvalimo i kako Tebi dolikuje stujemo".
On rece: Ja znam ono sto vi ne znate"

Ovdje se vidi da samo Big sve zna, ali da je i andjelima dozvolio djelimican pogled u buducnost.

I pouci on Adama nazivima svih stvari, a onda ih predoci andjelima i rece: "kazite mi nazive njihove ako istinu govorite"
Znanje potice od Boga, zato umjesto ponosa sebi samome, treba biti zahvalan Bogu.

"Hvaljen neka si! - rekose andjeli - mi znamo samo ono cemu si nas Ti poucio; Ti si Sveznajuci i Mudri.
Dakle, svo znanje potice od Boga. I znanje andjela, oni ne znaju vise od onoga sto im je dato.

"O Adame" - rece On - "kazi ti nazive njihove!" I kad ona kaza njihove nazive, Big rece: "Zar vam nisam rekao da samo Ja znam tajne nebesa i Zmelje i da samo Ja znam ono sto javno cinite i ono sto krijete!"

Ovo je tacno, jer ne postoji niko osim Boga ko sve zna. On je uspostavio zakone, Pravila i Red. Ljudi otkrivaju Njegove Zakonitosti! Oni kojima On da da otkriju.

A kada rekosmo andjelima "poklonite se Adamu", oni se poklonise, ali Sotona ne htjede, on se uzoholi i postade nevjernik.

Vjernik je na visem stupnju nego andjeo.

Onda ide kako su jeli sa zabranjenog drveta (zasto neki jos uvijek tvrde da je bila jabuka kada to ne pise ni u Bibliji ni u Kur'anu?)

I Bog kaze: od mene ce vam Uputa dolaziti, i ako budete u mene vjerovali nece vam Sotona moci napakostiti...

"Vjerujte u ono sto objavljujem cime se potvrdjava da je sitinito ono sto imate, i ne budite prvi koji u to nece vjerovati. I ne zamjenjujte rijeci Moje za nesto sto malo vrijedi, i samo se Mene bojte"

I isitnu s neisitnom ne mijesajte i istinu svjesno ne tajite!

Pomozite sebi strpljenjem i molitvom a to je zaista tesko osim polusnima koji su uvjereni da ce pred Gospodara svoga stati i da ce se Njemu vratiti. itd.

Bog jeste dakle covjeku stoviro razum, time i slobodnu volju.
Nije dao znanje, znanje se stice ucenjem.
Do Upute je svako mogao doci, do Biblije, Kur'ana i drugih Bozjih knjiga, tako da ne moze reci da ne zna ili da nije cuo.

Muslimani misli se kazu za nevjernika cafir ili kjafir, u prevodu to ne znaci nevjernik, nego neznalica.A dalje se moze raspredati do besvijesti. On ko trazi i pita, ko zeli da zna, nalazice uvijek nove odgovore.
Onaj koji smatra da je njegovo znanje cjelovito i savrseno (govorimo o vjeri), on prije nastupa kao borac (brani svoje stavove) a ne kao ucenik (koji trazi najispravnije).


Hvala na poticaju, u ovakvim razgovorima i ja trazim i mnogo ucim.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
harry, ti pokušavaš da dokažeš citatima iz svetih knjiga da je razum od Boga i da Bog sve zna. To bi bilo u redu da raspravu vodiš sa nekim teistom bilo koje denominacije, ali, to ovdje nije slučaj. Prvo, ono što piše u svetim knjigama ja ne držim za istinu, (nadam se da se nećeš uvrijediti, jer ja sam ateista i razmišljam na drugačiji način od teista) a drugo, ne želim da vodim raspravu sa citatima iz tih knjiga, nego sa tobom. Meni nije nikakav dokaz za neku tvrdnju citat iz Biblije ili Kur'ana. Za mene je validan dokaz onaj dokaz koji se ne protivi zdravom razumu i njegovoj logici, a neke tvrdnje iz svetih knjiga, upravo su takve.

Nema nikakve sumnje da će se u svetim knjigama naći svi "dokazi" za tvoje tvrdnje, pa i ove o kojima raspravljamo - o razumu, slobodnoj volji i Božijem sveznanju. Ali, možeš li na trenutak ostaviti po strani svete knjige i upotrijebiti samo svoj razum i njegov rezon? Šta ti kaže tvoj razum o odnosu Boga prema Đavolu, mislim na odnos opisan u Bibliji i Kur'anu, a posebno šta ti razum kaže o činjenici da je Bog, dajući ovakav razum i slobodnu volju čovjeku, dao istovremeno i svoju negaciju. Kakav ti smisao nalaziš u tome? Vidiš, ja tu ne mogu da nađem nikakav smisao, a trebalo bi da Bog ne radi besmislene stvari?!
 
Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Ne ljutim se druze, naprotiv!
Ja nemam svoje znanje, cak ni to nije moje sto imam dva registrovana patenta, samo sam upotrebio predhodna znanja koja sam nakupio obrazovanjem i iskustvom, te posmatranjem.
Mislim da niko nema znanje osim ono sto stekne u toku zivota - nauci ili iskusi.
kako ja onda takvim znanjem mogu dokuciti ono sto nisam ja nacinio, na primjer sebe samoga ili moj razum?
Kako bih tek mogao "dokuciti" Boga kada sam spram Njega kao glineni lonac u grncarevoj ruci spram grncara?

Ono sto grncar otisne na loncu, on to "vidi", i nista dalje od tog. Ali mi za razliku od lonca imamo razum da znamo da smo posljedica neke Intelgencije a ne slucaja.

Tvoje pitanje se svodi u principu u jednu tacku: zasto je sve ovako kao sto je?

Ja nemam drugi odgovor osim da je Svemoguci Stvoritelj tako odredio i da je sarseno.

Covjek ne moze stvoriti komarca! Odnosno: ne moze stvoriti zivo bice. U cemu se onda ogleda razum?

Ja slijedim Dokaze i nemam sumnji u Boga. U sebe svakako imam.

Sta kaze moj tesiticki razum u vezi tvog pitanja?

Da je Bog sve stvorio sa odredjenom svrhom, o cemu mi imamo samo relativno malo. Kao sto ne mozemo zamisliti Predpocetak tako ni Isceznuce. Obadva pojma su nama nedokuciva.

Stvaranje Sotone; Sotona po Kur'anu kaze: E sada, kada si me u zabludu doveo, zavodicu Adamove potomke s Tvoga Puta!
Mogu reci da zamisljam da nas je stavio na iskusenje, kao Avrahama ili kao odabir izemdju Avrahama i Sare, ili kao odabir iuzmedju hramova i Hrista, ili kao odabir izmedju crkve i Muhammeda a.s.
Za zivot vjecni.

Nase je tijelo sazdano od iste atomske strukture kao Sunce ili Svemir, ili najtacnije: kao sto je Zemlja.
U zametku kada zakuca srce, a bez vidljivog poticaja, moze se reci da je zametak ozivio, da je u njemu dusa (nazovi to zivotna sila ako ti je nezgodno da kazes dusa).
Kada dusa napusti covjeka i ode u nepoznato, tijelo se stroposta i vrati u elemente od kojih je sazdano.

Ateisti tu prestaje interes, on smatra da je zauvijek nestao. Ali ce se moguce zapitati zasto je uopste rodjen i zasto zivio, ko mu je "naredio" da se rodi, a ko mu je "naredio" da umre obzirom da ni za jedno od toga dvoga od njega nije trazena saglasnost.

Ja onda nalazim u Kur'anu: Pitaju te o dusi. O dusi zna samo tvoj Gospodar.
Pitaju te o uskrnsnucu?
Dunuce se u rog i vi cete pustajati iz grobova vasih. Kao sjeme nakon kise.

Imao sam dilemu: ali sjeme nije mrtvo! ako je mrtvo iz njega ne nikne nista.

Onda povezujem: dunuce se u rog, dakle doci ce do nekog posebnog zvuka, ultrazvuka ili infrazvuka ili Biog zna kakvog zvuka koji ce primorati atome da nacine savrsenu kopiju tijela. U koje ce biti vracena dusa, i ozivjeti.

Dotle negdje je dospjelo moje znanje. Pa ipak u svjetlu relanigh slika nisam se odlijepio ni za atom od onoga sto mislimo da mrav zamislja.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
26.01.2012
Poruka
13
To je tvoje msiljenje (vjerovanje?). Drugi vjeruju drugacije. Kada dodje vrijeme znacemo sve, sve ca nam biti pokazano.


A cuj drugi veruju u svakave gluposti. bezgresno zacece Marijino, u apostole koji to nisu, u fizicki vaskrs i da ne nabrajam vise...
A kad dodje vreme shvatit cemo u sta smo sve verovali i tracili svoje vreme.
Smisao foruma je da svako ostavi svoje misljenje. Nije mi namera da se ovde svadjam. ;)
 
Natrag
Top