Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Ovo je samo za Stvarnoslapa, koji neprekidno ponavlja lazi da postoji 50,0000 protestanskih zajednica na svetu:

4,200 religions

According to some estimates, there are roughly 4,200 religions, churches, denominations, religious bodies, faith groups, tribes, cultures, movements, ultimate concerns, which at some point in the future will be countless.


Za one koji ne zbaju engleski: Postoji 4.200 verskih zajednica na svetu....
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Podela je ljudski faktor i kod Protestanata kao i kod Tradicionalnih.

Ne razumiješ uopće stvari. Kod Kristove Crkve nema podjela, nego nastaje otpad od Kristove Crkve. A kod protestanata, koji su otpad po osnovnoj definiciji, radi se o "razmnožavanju protestantskih sekti", tako da ste dogurali do 50.000 sekti. :) Znaš li ti što je 50.000 sekti? Ogromna je to brojka, k'o šišmiši se razmnožavate.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bozja crkva je jedna, ali ne Rimska Konstantinova i Justinijanova mnogobozacka, vec Hristova crkva prvog veka do danas koja se prepoznaje po ucenju, i po duhu.

Evo slike Hristove crkve u oblicju zene, i zveri u oblicju Rimokatolicizma koji je progoni tokom istorije.

преузимање (5).jpeg
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ne razumiješ uopće stvari. Kod Kristove Crkve nema podjela,


Kako kada nema istog učenja...razlike postoje. Nema podela a učenja različita?

Vidiš da Sola Scriptura nije kriva za podelu između Rimljana i Vizantijaca kao i između Vizantijaca/Rimljana i Dohalkedonaca. Kako objašnjavaš ove rezlike u učenjima?

Ljudski faktor a ne Biblija i Sola Scriptura.

Inače, suština je da se svi spasavamo u Hristu a ne u dogmi. Zato je Bog i dopustio ove razlike. Dogma je bitna ali ne presudna za spasenje.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ovo je samo za Stvarnoslapa, koji neprekidno ponavlja lazi da postoji 50,0000 protestanskih zajednica na svetu:

4,200 religions

According to some estimates, there are roughly 4,200 religions, churches, denominations, religious bodies, faith groups, tribes, cultures, movements, ultimate concerns, which at some point in the future will be countless.


Za one koji ne zbaju engleski: Postoji 4.200 verskih zajednica na svetu....

Iz kojeg stoljeća su ti ovi podaci?

Inače, pozdrav, Marko. I možemo nastaviti diskutirati o ovome ako ti je tripo skinuo zabranu da diskutiraš sa mnom, i da uopće čitaš moje postove. Sjećaš se kad je tripo i tebi i Laodikeji zaprijetio igrankom.

Vidiš da Sola Scriptura nije kriva za podelu između Rimljana i Vizantijaca

Ali je kriva za razmnožavanje protestantskih sekti k'o šišmiša. ;)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ali je kriva za razmnožavanje protestantskih sekti k'o šišmiša.

Ne može da bude jedan kriterijum za jedno a drugi za drugo. Isti je. Podele u veri nisu plod Sola Scriptura već ljudskog faktora. Kako je kod Tradicionalnih tako i kod Protestanata. Isto je. Moraš gledati suštinski a ne samo formalno na stvari. Moraš naći pravi razlog nečega a ne onoga što je površno.

Dakle, zašto postoji različito učenje tamo gde nema Sola Scripture? Nije valda Sola glavni problem? Evo nema Sole a ima podela..znači nije Sola Scriptura...već nešto drugo. Šta je to kod tradicionalnih razlog?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
S obzirom da me Marko po devetnaesti put napao i nazvao lažovom jer, po njemu, lažem o broju kršćanskih denominacija (sekti) ja ću ovdje u svoju obranu iznijeti dokaze. Podatke sam uzeo s jedne stranice, pa ostavljam izvor kako bi svatko sam mogao provjeriti. Evo link na izvor:
HTML:
http://www.philvaz.com/apologetics/a106.htm

Evo tablice s brojem kršćanskih denominacija, i prognozom do 2025. godine uzimajući u obzir današnji rast broja denominacija:

1615397042696.png

Kratka računica:

2000 god. - 33 800 denominacija
2007 god. - 39 000 denominacija
projekcija 2025. god. - 55 000 denominacija

A koliko vas je danas?

Godišnji prirast zadnjeg perioda iznosi: (55 000 - 39 000)/18 = 889/godinu

Broj denominacija danas - 2021. godine iznosi: 39 900 + 14 x 889 = 51 446

A koliko je od ukupnog broja (51 446) protestantskih denominacija. Evo podatka s iste stranice

1615398281500.png
Ne treba vam specijalno poznavanje engleskog jezika da iščitate kako je od ukupnog broja denominacija 97% protestantskih. Računajmo:

97% protestantskih denominacija: 0.97 x 51 446 = 49 902 :):)
-----------------------------------
Sada ćemo napraviti računicu koja će točno pokazati kolikii sam lažov ja, a koliki je "neistinogovornik" Marko. Evo:

Ja lažem: (50 000 - 49 902)/49 902 = 0.19%

Marko neistinu govori: (49 902 - 4 200)/49 902 = 91,6%
-------------------------------------------
Mjera laži - Marko : Slap = 91.6/0.19 = 482 puta
------------------------

Dakle, Marko, ti točno 482 puta više od mene "iskrivljuješ istinu". :)

Ako hoćeš kakav honorarni posao javi se tripi - trovatelju istine. Tebe bi tripo, s ovim gornjim rezultatom mjere laži, sigurno rasporedio u skupinu specijalaca.

Kako je kod Tradicionalnih tako i kod Protestanata.

Kad bi bilo ovako kako ti tvrdiš, to bi značilo da bi se i Kristova Crkva raspala na 150 000 sekti. :) :) I tebe će tripo, trovatelj istine, uzeti u svoje specijalne jedinice.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Kad bi bilo ovako kako ti tvrdiš, to bi značilo da bi se i Kristova Crkva raspala na 150 000 sekti. :) :)


Mi vidimo da Tradicionalni se razlikuju u mnogim stvarima vere. Da li je to zbog Sole? Tamo Sola Scriptura nije na snazi a opet razlike. Šta je uzrok tu?

Takođe bez obzira na BROJ koji je samo forma problematike treba imati u vidu da se u većem delu tog BROJA protestantske zajednice ne razlikuju mnogo u stavovima. Razlike su minorne dakle gotovo jedna zajednica. Naravno postoje manji broj protestanata gde su razlike malo veće ali u najvećem broju tih zajednica razlike su minorne u verovanjima. Od tog broja od koliko hiljada se može napraviti na prste jedne ruke zajednice koje imaju nešto veće razlike u verovanjima. Dakle, brojka je lažna slika razlike već ljudski faktor koji je uticao da se odvoje čim postoji minimum neslaganja. Dakle, ljudski faktor jer nisu znali da se dogovore oko zajedničkog nastupa bez obzira na male razlike. Nešto mi to deluje kao opozicija u Srbiji..nemogu da se dogovore a imaju u suštini isti program(Demokratska stranka). E tako je i kod ovih Protestanata. Ljudski faktor je presudan a ne Sola Scriptura.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Takođe bez obzira na BROJ koji je samo forma problematike treba imati u vidu da se u većem delu tog BROJA protestantske zajednice ne razlikuju mnogo u stavovima.

Razlikuje te se baš toliko da jedni druge sotoninim slugama zovete. :)

E tako je i kod ovih Protestanata. Ljudski faktor je presudan a ne Sola Scriptura.

I jedno i drugo. Točnije, oboje zajedno. I ni u čemu nismo u toliko u pravu koliko smo u pravu kada kažemo da je plod Sola skripture razmnožavanje protestantskih sekti kao šišmiša.

A što je drugo mogao i biti plod Sola Scripture koju je iznjedrio čovjek koji izjavljuje: "Kao što ne mogu otkotrljati brda, letjeti s pticama i zaustaviti moje sranje i kurvanje, zamračiti sunce, stvarati nove zvijezde, odgristi si nos, tako se ne mogu ostaviti razvratnosti." (Martin Luther, Briefe aus Homberg, Luthers Werke II, Jena, 215)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Razlikuje te se baš toliko da jedni druge sotoninim slugama zovete.


Ljudski faktor :). I Marko Efeški je u XV veku govorio svašta za Rimljane kada su prihvatili Vizantijci Firentinsku uniju. Pa se to sad drugačije gleda.

I jedno i drugo. Točnije, oboje zajedno. I ni u čemu nismo u toliko u pravu koliko smo u pravu kada kažemo da je plod Sola skripture razmnožavanje protestantskih sekti kao šišmiša.


Greška. Ljudski faktor a ne Sola Scriptura. Kažem opet kako gledaš na različita učenja u okviru Tradicionalnih-Rimljana, Vizantinaca i Dohalkedonaca? Šta je tu uzrok podela..to je uzrok i u Protestantizmu

A što je drugo mogao i biti plod Sola Scripture koju je iznjedrio čovjek koji izjavljuje: "Kao što ne mogu otkotrljati brda, letjeti s pticama i zaustaviti moje sranje i kurvanje, zamračiti sunce, stvarati nove zvijezde, odgristi si nos, tako se ne mogu ostaviti razvratnosti." (Martin Luther, Briefe aus Homberg, Luthers Werke II, Jena, 215)

Upravo ovde i vidimo ljudski faktor. To nije plod Sole. Kakve veze ovo ima sa Sola Scriptura kada Pismo uči upravo da se čovek može menjati? Vidiš da to nije vezano za Sola.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top