Sola Scriptura- da li je dovoljno

Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Iz 55, 10-11
„Kao što daždi i sniježi s neba bez prestanka dok se zemlja ne natopi, oplodi i ozeleni da bi dala sjeme sijaču i kruha za jelo, tako se riječ koja iz mojih usta izlazi ne vraća k meni bez ploda, nego čini ono što sam htio i obistinjuje ono zbog čega je poslah.“

Upravo tako, no citirano se pre svega odnosi na Krista, utelotvorenu Reč.

Naime, primenimo li to na Sveto Pismo, postavlja se opravdano pitanje koji je plod onih koji ga (Pismo) kasape i izvrću. Da li je to Božiji naum s rečima koje nam je rekao? Da li je izrvtanje reči, datumarenje iako je On izričito poručio da "dana i časa nitko ne zna", da li je tretiranje Njega samog kao lažova obistinjivanje onoga zbog čega je Bog poslao?

Nije.


Pročitala sam prući, kad ono ti stavio i na ćirilici. :)
Da, Riječ Božja je duhovna poruka i kao testament i nije pretjerano reći-poruka ljubavi.

Greškom sam prebacio na ćirilicu. :D

Naravno da je poruka Ljubavi, poruka Nade, i poruka Vjere.

Uostalom, pravo značenje naziva prve knjige Starog Zavjeta nije Postanje, nego Uzrok.

Što opet pokazuje kolko je Bog uticao na one koji zapisaše predanje prenošeno s kolena na koleno stoljećima.

Neznam jesi li primjetila to, ali svaka knjiga, svaki redak teksta je propovjed, priča. Čitajući Sveto Pismo stalno su mi pred očima bile scene mnoštva što mladih, što djece, što starijih okupljenih oko mudrih staraca (i žena i muškaraca) koji im propovedaju.

Naravno, sva ova moja oduševljenost Pismima, nikako nije niti u to vjerujem, potvrđivanje blasfemije da Pismo samo sebe tumači.

Tumači ga Duh koji ga je i inspirisao.

Shodno tome, propovjedati i nametati blasfemije koje Duh Sveti nije poručio (a to čine upravo oni kojih na mirijade nastaše držanjem da samo Pismo sebe tumači) nisu ništa drugo do Hula na Duha Svetoga.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
O učincima čitanja Božje Riječi na čovjekovu dušu moglo bi se puno govoriti, ali jedno je sigurno-uvijek donosi promjenu.

Uvek. Tako je. Ne može čovek ostati isti nakon čitanja Reči Božije.

Iz 55, 10-11
„Kao što daždi i sniježi s neba bez prestanka dok se zemlja ne natopi, oplodi i ozeleni da bi dala sjeme sijaču i kruha za jelo, tako se riječ koja iz mojih usta izlazi ne vraća k meni bez ploda, nego čini ono što sam htio i obistinjuje ono zbog čega je poslah.“

Upravo tako. Zato je dobro da upijamo svaku reč, svaki stih..zato je i data Reč Božija. Zemlja je naše srce, naše pobude koje se menjaju kada se Reči Božije čitaju i razumeju. Još će psalmista reći "vas dan mislim na reč tvoju..koja mi je u srcu". Ništa čoveka ne može izgraditi kao Biblija-Reč Božija.

Zato je tako važna.
 
Član
Učlanjen(a)
06.05.2012
Poruka
2.380
Upravo tako, no citirano se pre svega odnosi na Krista, utelotvorenu Reč.

:oops: Odnosi se na Krista? To nisam znala. Da, ima poveznicu s Izajinim riječima " Rosite nebesa odozgor i oblaci daždite Pravednika..."


Naime, primenimo li to na Sveto Pismo, postavlja se opravdano pitanje koji je plod onih koji ga (Pismo) kasape i izvrću. Da li je to Božiji naum s rečima koje nam je rekao? Da li je izrvtanje reči, datumarenje iako je On izričito poručio da "dana i časa nitko ne zna", da li je tretiranje Njega samog kao lažova obistinjivanje onoga zbog čega je Bog poslao?

Ni ja ne razumijem zašto to rade, tako je očigledno da to rade svojim ljudskim silama, a ne u Duhu. Ali ne rade to svi, to znaš. Ima dobrih protestanskih pisaca/teologa.

Greškom sam prebacio na ćirilicu. :D

Aha. :) Skužila sam kasnije.

Čitajući Sveto Pismo stalno su mi pred očima bile scene mnoštva što mladih, što djece, što starijih okupljenih oko mudrih staraca (i žena i muškaraca) koji im propovedaju.

Podsjetio si me na ovu novu seriju The Chosen. Gledao si ju?
Ja sam odgledala prvu temporadu.
https://biblijskifilmovi.com/izabran-s1e1/
Dobro je, svidjelo mi se. Izišla je i druga, ali ne nisam ju još našla na internetu.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Odnosi se na Krista? To nisam znala. Da, ima poveznicu s Izajinim riječima " Rosite nebesa odozgor i oblaci daždite Pravednika..."

Da odnosi se na Krista. uostalom, što msliš tko je govorio Abrahamu kada mu je rečeno ne diži ruke na dječaka (Isaaka)? Anđeo? Sveto Pismo doduše pomnje nekakvog anđela, ali originalno je stajalo Malak Ha Adonai (Malak je kralj, vladar, ista se reč Malak - Mlk, nalazi i u imenu Melkizedeka kralja Salemskog), kao što pominje i anđela koji navodno govori iz gorućeg grma akacije,.

Ali, taj "anđeo" kada govori, govori u jednini, govori da On čini, On obećava... Ni pre ni posle, nigde u celom Svetom Pismu anđeli koji ljude, patrijarhe, proroke, obaveštavaju, prenose im Božiju reč, ne govore u prvom licu, uvek je kod njih: Bog ti poručuje.

Ko je to govorio Abrahamu i Mojsiju?

Bog sam.

Ko daje original Dekaloga (onaj koji je Mojsije u besu razbio)? Anđeo?

Ne, nego Bog.

Pa sa kime onda to Patrijarh i Prorok razgovaraju?

Sa Bogom....

Šta stolećima kasnije Isus govori Farisejima?

Mojsije bi se radovao mome času.

Zašto?

Jer bi konačno gledao licem u lice Onoga koji Ga iz grma, gorućeg grma akacije pozva da izvede Israel iz Egipta.

Video bi dakle koga?

Boga samog.

Znaš li koga u najranijim likovnim predstavama, ikonama koje prikazuju Rajski Vrt stvaranje Adama i Eve vidimo? Boga, Isusa samog. Pantokratora.


Pentateuh, proroci, deuterokanoske knjige, sve one govore o i naveštavaju koga?

Onoga ko je tema svih knjiga Starog Zaveta, onoga koji je Novi Zavet. Samog Krista.

Šta je dakle Krist?

Znamo to ti, Slap, Mire, Antonija,, ja, veoma dobro.

Krist je JA SAM KOJI JESAM - YHWH, El Elyon, Adonai, Ha Shem. Gospodar Gospodara i Kralj Kraljeva.

Upravo zato i nema neke nove objave niti će je ikada i biti.

Krug je zatvoren.


 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ako nema neke nove objave niti ce je biti, i ako je krug zatvoren, onda je DarthShone osudio sam svoju crkvu, jer vasi crkveni sabori su nakon Hrista i apostola uveli gomilu nebiblijskih ucenja, dogmi, i elemenata, i stvorili tradicije suprotne bilo cemu u bibliji.
Stvorili su nov sistem bogosluzenja po mnogobozackom modelu, uneli idole, kipove, slike, izgradili hramove po uzoru na mnogobozacke, a postojece mnogobozacke preuzeli kao Hriscanske, uveli svestenstvo i rituale identicne mnogobozackim, stvorili kult svetaca i device Marije po uzoru na mnogobozacki kult mrtvih, umesto aktivnog propovedanja reci Bozje u crkvi, po kucama, na trgovima po Hristovoj zapovesti - uveli izmisljene mise i liturgije pracene pojanjem, mahanjem kandilima, prekrstavanjem rukom u znaku krsta, izokrenuli, mistifikovali, i ukinuli biblijske principe a uveli gomilu svojih nebiblijskih..itd..itd..
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Upravo tako. Zato je dobro da upijamo svaku reč, svaki stih..zato je i data Reč Božija. Zemlja je naše srce, naše pobude koje se menjaju kada se Reči Božije čitaju i razumeju. Još će psalmista reći "vas dan mislim na reč tvoju..koja mi je u srcu". Ništa čoveka ne može izgraditi kao Biblija-Reč Božija.

Ali, ako "upijanjem Božje riječi" nastaje pedesetak tisuća protestantskih sekti, je li "kvar u Bogu i Božjoj riječi", ili je ipak "nešto trulo" u umovima i srcima vas protestanata? Isus kaže - "Po njihovim ćete ih plodovima prepoznati" (Mt 7,16) - a plodovi protestantizma jesu Kristoubojstvo. Naime, ako Krist moli Oca - da budu jedno kao što smo mi jedno (Iv 17,22) - a protestanti se najprije od Kristove Crkve odijeliše a nakon toga u pedesetak tisuća "nakotiše", onda je to ubijanje Krista, ravno ubijanju koje prije dvije tisuće godina počiniše Židovi i Rimljani.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ali, ako "upijanjem Božje riječi" nastaje pedesetak tisuća protestantskih sekti, je li "kvar u Bogu i Božjoj riječi", ili je ipak "nešto trulo" u umovima i srcima vas protestanata?


Svih 50000 su deo jedne crkve. Hteo ti priznati ili ne. Hristos je rekao da vrata pakla neće ndavladti "odnos Hrista i pojedinca". Dogma, 100% ne spasava sama po sebi već svetlost u kome neko živi. To Bogu nije problem da problere ko je ostvario pravi odnos sa Hristom. Tako da je izlišno pričati o "brojkama" jer to samo govori o tvom kvantitativnom(formalističkom) pristupu dok kvalitativno deo "odnos sa Hrostom" ne uzimaš u razmatranje.

Upijanje Reči Božije zaista donosi blagoslov. To će svaki vernik reći i potvrditi. Ništa drugo nije potrebno čoveku. Ono menja život i donosi blagoslov.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Svih 50000 su deo jedne crkve. Hteo ti priznati ili ne.

Svi ste dio jedne iste crkve? Zašto se onda međusobno "koljete" i jedni druge "sotoninim sinagogama" nazivate? Dakle, po nultoj definiciji Kristovi niste, jer Krist reče: "Po ovom će svi znati da ste moji učenici: ako budete imali ljubavi jedni za druge." Dakle, Kristovi niste, jer se međusobno ne bi Kurvama nazivali.

Dogma, 100% ne spasava sama po sebi već svetlost u kome neko živi.

Ljubav prema Bogu i bližnjemu spašava.. A vi se međusobno kurvama nazivate.

Upijanje Reči Božije zaista donosi blagoslov. To će svaki vernik reći i potvrditi. Ništa drugo nije potrebno čoveku. Ono menja život i donosi blagoslov.

Smatraš li ti blagoslovom to što je tebi "neki duh" otkrio da Isus nije Svemogući Bog, nego je običan čovjek koji je po boštvu jednak sotoni?
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Svi ste dio jedne iste crkve? Zašto se onda međusobno "koljete" i jedni druge "

I ti se deo te crkve. Samo kažem, pripadnost zajednici ne spasava već odnos sa Hristom. To je ono što spasava ili ne spasava.

Ljubav prema Bogu i bližnjemu spašava.


Ne, već odnos sa Hristom. Ljubav je samo osećanje, ali ako nije potkrepljeno delom koje proističe iz pravog odnosa sa Hristom sve je uzalud.

Znači, suština je da samo odnos sa Hristom spasava.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
I ti se deo te crkve. Samo kažem, pripadnost zajednici ne spasava već odnos sa Hristom. To je ono što spasava ili ne spasava.

Ovdje nije tema i ja ne problematiziram pitanje - što nas spašava? Pitanje je - tko su Kristovi? Kako ćemo prepoznati one koji su Kristovi? Isus jasno kaže - To su oni koji su jedno i koji imaju ljubavi jedni za druge. Ja znam da se tebi ovo gadi, ali tako kaže Isus, vidi:

Iv 13,35: Po ovom će svi znati da ste moji učenici: ako budete imali ljubavi jedni za druge.

Ne, već odnos sa Hristom. Ljubav je samo osećanje, ali ako nije potkrepljeno delom koje proističe iz pravog odnosa sa Hristom sve je uzalud.

Znači, suština je da samo odnos sa Hristom spasava.

Suština je ipak u ljubavi. Ja znam da se to tebi gadi, ali tako je govorio i svoje apostole poučio Isus.
 
Natrag
Top