Snimci realne vožnje Auto-kamerom, Prekršajne kamere, Saobraćajni propisi...

Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Realna vožnja kroz Turbo kružni tok u Novom Sadu

Povremeno odlazim do Novog Sada. Do sada ovo nisam primetio, ili nisam obratio pažnju: imam utisak da je saobraćajna signalizacija u Novom Sadu mnogo bolje odrađena nego u Beogradu. Recimo, lepo su označene, i vertikalno i horizontalno, trake za polukružno okretanje. Veoma je simpatičan solarno napajani panel koji se vozačima "zahvaljuje", i rečima i smajlijem, na pažljivoj vožnji u Zoni škole. Vozači su mnogo korektniji, retko ko pravi prekršaje, strpljivi su... U garaži TC Mercator je čitač na izlazu bio nepouzdan. Ljubazna mlada devojka je izašla iz svog automobila i ponudila da pomogne. I ona se mučila, ali je poslo skoro jednog minuta nekako našla ugao koji je čitaču odgovarao. Za to vreme niko u vozilima iza mene nije trubio... Svaka čast Novosađanima: kulturni, smireni, ljubazni...

Opis saobraćaja ne bi bio potpun ako ne bih pomenuo zaista odlično uređene staze za bicikliste. Sve je označeno i regulisano. Takođe, svi pešački prelazi imaju upuštene ivice, tako da su prilagođeni za kolica osoba sa invaliditetom. Čak su i tržni centri Mercator i Promenada prilagodili svoje ulaze i pokretne stepenice za kretanje invalidskih kolica...

Ipak, imam jednu ozbiljnu primedbu na uređenje saobraćajne signalizacije. Bar ja nisam primetio da postoje odvojeni semafori za skretanje levo. Možda samo jedan. To pravi dosta problema jer mnogi vozači uđu u raskrsnicu i neki su prinuđeni i da sačekaju novu promenu svetala...

Naravno, prošao sam kroz već "čuveni" Turbo kružni tok. Došao sam iz smera Fruškogorske ulice. Sve je lepo označeno i prolazi se bez problema. Postoji i ispupčenje na sredini kolovoza, između susednih traka, koje dodatno označava mesta na trakama preko kojih se ne sme prelaziti. Inače, ja nisam korektno prošao kroz kružni tok jer sam odustao od navođenja navigacije. Postavio sam prolaznu tačku "Turbo" i da bih kroz nju prošao, morao bih da napravim jedan krug u kružnom toku. Nije bilo vozila se leve strane i ja sam odmah nastavio poludesno Bulevarom cara Lazara ka Varadinskom mostu...

Turbo KT NS

Izbor rute kroz kružni tok mi je omogućio i da brže stignem u Beograd. To je izuzetno kvalitetno renoviran magistralni put kroz Petrovaradin, Sremske Karlovce, sve do auto-puta. Nije bilo ni kiše u to vreme, a i zanemarljiv je bio broj teških kamiona kakve sam prolazio kada sam prepodne auto-putem vozio po kiši ka Novom Sadu...

NS - BG, kroz Petrovaradin

Sve u svemu, smatram da je saobraćajna kultura u Novom Sadu na znatno višem nivou od beogradske.
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    95,5 KB · Pregleda: 8
  • 9.jpg
    9.jpg
    46,3 KB · Pregleda: 5
  • 8.jpg
    8.jpg
    35,6 KB · Pregleda: 4
  • 7.jpg
    7.jpg
    35 KB · Pregleda: 5
  • 6.jpg
    6.jpg
    44,4 KB · Pregleda: 6
  • 5.jpg
    5.jpg
    45,6 KB · Pregleda: 5
  • 4.jpg
    4.jpg
    92,8 KB · Pregleda: 6
  • 3.jpg
    3.jpg
    108,1 KB · Pregleda: 4
  • 2.jpg
    2.jpg
    97,9 KB · Pregleda: 5
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.656
Da je samo saobraćajna ... ;)

Nažalost, u poslednjih nekoliko godina Niš nije nimalo bolji od BG-a
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Moto-put M-11 kroz Beograd (Video snimak)

1711906543705.png

Nekada je bio auto-put, sada je moto-put. Što se tiče nas vozača, ništa se nije promenilo. Niti je tada bio pravi auto-put, niti je sada pravi moto-put. Ipak, očekivanja kod nekih, strahovanja kod drugih, da ćemo sada viđati pešake, bicikle i trotinete na ovoj saobraćajnici kroz Beograd, su bez osnova. I dalje je ostalo diskutabilno da li je postojala zaustavna traka ili ne. Sve je bilo čudno, čudno je i ostalo. Ali, što se zakona tiče, moramo da obratimo pažnju. Zaprećena kazna je zaista ozbiljna i previsoka...

Vožnja zaustavnom trakom na NOVOM moto-putu M-11, na osnovu člana 104, stav 2, je ZABRANJENA. Predviđena kazna je 20.000 do 40.000 din (ili do 30 dana zatvora), 6 kaznenih poena, zaštitna mera zabrane upravljanja motornim vozilom u trajanju od najmanje tri meseca... Dakle, sve ostaje kao i do sada... Ipak, zar ne bi bilo svima i lakše i bolje ovako?

Video snimak

Moto-put M-11
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Da li neko rekao zašto nije više autoput nego motoput? :beee:
Očekivao sam da će profesor objasniti razliku između auto-puta i moto-puta...

Pokušao sam da sam utvrdim... Izgleda da postoje samo dve, i to nevažne, razlike:

1) OPŠTA max dozvoljena brzina je kod auto-puta 130km/h, kod moto-puta 100km/h.
2) Pored auto-puta je obavezna zaštitna ograda koja sprečava ulaz životinja, kod moto-puta nije obavezna.


Napisao sam "nebitne" razlike jer je 130km/h samo opšta dozvoljena, ona važi samo ako nema znaka koji kaže drugačije. Na mnogim mestima je ta max brzina samo 100km/h, recimo, na auto-putu "Miloš Veliki". U vezi sa ogradom, može se videti da je na mnogim mestima duž auto-puta žica odnešena... Postoji neko tumačenje da kod moto-puta ne mora da postoji između smerova fizička prepreka, ali se to iz Zakona ne vidi precizno. Uostalom, mnogo toga u ZOBS nije baš jasno napisano...

Inače, član sam grupe "Bezbednost saobraćaja" na Facebook-u. Ali, ako bih napisao ovo što sam želeo, verovatno bi me trajno izbacili jer je i profesor administrator...

Ukoliko nekome nije bilo jasno...i dalje mu neće biti ništa jasno... Jeste autoput-nije autoput. Ima pravo da vozi 130, al sme da vozi 100, ustvari 80, ali ipak samo onoliko koliko mu znak dozvoljava...

Devojka je pitala profesora "zašto je baš insistirao da dođu na ovo mesto". Profesor, doktor nauka, "stručnjak" za Bezbednost saobraćaja, je objasnio: "Jer je neko, iz Mađarske ili Austrije, mogao da shvati da se on vozi auto-putem, a to je ustvari moto-put, a samo liči na auto-put" ... Naravno, sve ovo je mogao da kaže bilo gde na ovom auto-moto-putu kroz Beograd. Ali se, izgleda, baš ovde "sve vidi". E, jebi ga!
1712076780343.png


Milan Vujanić: Moto-put
 
Član
Učlanjen(a)
23.01.2010
Poruka
801
Razlika je u lopovluku!

Autoput dozvoljava gradnju na 40m
Motoput dozvoljava gradnju na 20m

Objašnjeno

PS: ova drtina matora je tvorac svih neuspelih ZOBS. Znate li jednog saobraćajnog inžinjera koji zna bilo šta osim da projektuje "ležeće policajce"?
 
Član
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
381
Profesor, doktor nauka, "stručnjak" za Bezbednost saobraćaja, je objasnio: "Jer je neko, iz Mađarske ili Austrije, mogao da shvati da se on vozi auto-putem, a to je ustvari moto-put, a samo liči na auto-put"

I, sta ce onda taj iz Austrije, Madjarske da pomisli kada vidi onaj znak u pozadini - "Zavrsetak autoputa"???

Vujanic ce da mu objasni da je to ustvari znak "Zavrsetak Motoputa", a samo lici na onaj drugi znak.. :oopss:
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Razlika je u lopovluku!

Autoput dozvoljava gradnju na 40m
Motoput dozvoljava gradnju na 20m

Objašnjeno

PS: ova drtina matora je tvorac svih neuspelih ZOBS. Znate li jednog saobraćajnog inžinjera koji zna bilo šta osim da projektuje "ležeće policajce"?

Ko još poštuje bilo šta u Srbiji? Forma Ideale je udaljena manje od 20m od bivšeg "auto-puta". Kako je tada moglo?

Odgovor na pitanje iz P.S.

San svakog saobraćajnog inženjera je da postane saobraćajni veštak. Njih ne interesuje bezbednost saobraćaja, pa ni projektovanje "ležećih policajaca". Veštačenje je za njih izuzetno unosan posao. "Dokazivanje" krivice svima drugima, osim vozačima koji su zaista krivi.

@braonpas , @JaSamBG, ukoliko želite da "diskutujete" sa profesorom, preporučujem vam da se učlanite u grupe "Bezbednost saobraćaj" i "Veštaci" na Fejsbuku.

Recimo, napisao sam "Jedan član FB grupe je objavio sliku iz NS, Ul. V. Masleše ulazi u Ulicu Hadži Ruvimovu. Vozač iz smera gledanja je skrenuo levo, izazvao čeoni sudar. Mnogi članovi smatraju da taj vozač nije kriv!? Navodno, znak nije korektan". Ja mislim da jeste, što sam i dokazao citiranjem Pravilnika. Normalno, veštak iz Novog Sada je bio na mojoj strani jer je on i objavio ovu situaciju. Preko 150 komentara je bilo pošto je profesor počeo sa "Vozač nije kriv" i morali su da se javljaju i isto to tvrde i njegovi "učenici"... Inače, dozvoljeno je da budu 3 znaka na jednom mosaču, ali baš ovi koji su i postavljeni. TAKO JE PO PRAVILNIKU...
 

Prilozi

  • formaideale.jpg
    formaideale.jpg
    101,4 KB · Pregleda: 5
  • Vujanic P 1.jpg
    Vujanic P 1.jpg
    115,4 KB · Pregleda: 5
  • 3 znaka 0 1.jpg
    3 znaka 0 1.jpg
    99,6 KB · Pregleda: 6
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
23.01.2010
Poruka
801
Kako je tada moglo?
Moglo. Neko je pre autoputa tu imao objekt/kuću. A da se nije moglo treba videti nove fabrika/ zgrade od pre 15/20 godina duž autoputa od B. potoka ka Nišu. Prepoštovala se udaljenost. Uostalom neće se tema ni ohladiti a seča drveća od pumpe Zmaj će početi.

U ostalom ni Tito i svi posle njega nisu gradili ništa kod Nebojšine kule. Nisu oni glupi da nisu znali da je to atraktivna lokacija. Ali su poštovali simbol Beograda, Kalemegdan

A beograđane da podsetim: da se dve+ godine na mestu Autokomanda- Forma Ideale pravi ulica, prilazi i trotoari na travljaku. A nisu za mrave. Uskoro dolaze betoni-kamioni, jer je "motoput" stupio na snagu.

ukoliko želite da "diskutujete" sa profesorom
Predloži profesoru da se prijavi na serbianforum. Može i onaj Okanović. Imam što-šta da im kažem.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top