Snimci realne vožnje Auto-kamerom, Prekršajne kamere, Saobraćajni propisi...

Član
Učlanjen(a)
23.01.2010
Poruka
801
Izašao sam iz unutrašnje trake direktno u srednju traku Bulevara, time potvrdio da se slažem sa kolegom @JaSamBG. Najčešće tako i vozim u kružnom toku, ali pazim da s desne strane nema brzih vozila, jer bih ja bio kriv ako se sudarimo...
Nema "pazim" jer je sve regulisano znacima i pravilima. UVEK po pravilima moraš da se predstrojiš i spoljnu traku KT da bi izašao iz istog.
To što su nam kružni tokovi mali je problem nadležnih.

Znači kad ideš iz grada ka Banjici, ulaziš u KT u krajnju desnu. Kada ideš u Vojvode Stepe, ulaziš u srednju traku. Kada praviš okretanje, ka gradu ulaziš u unutrašnju traku. U sva 3 slučaja dužan si da izađeš iz spoljnje trake.

To što u praksi je teško da se izvede je problem urbanista i glavešina grada od 90-tih na ovamo.

Video Policajka Prolaz kroz AK.mp4 je primer pogrešnog prestrojavanja.
 
Učlanjen(a)
15.08.2014
Poruka
920
Nema "pazim" jer je sve regulisano znacima i pravilima. UVEK po pravilima moraš da se predstrojiš i spoljnu traku KT da bi izašao iz istog.
To što su nam kružni tokovi mali je problem nadležnih.

Znači kad ideš iz grada ka Banjici, ulaziš u KT u krajnju desnu. Kada ideš u Vojvode Stepe, ulaziš u srednju traku. Kada praviš okretanje, ka gradu ulaziš u unutrašnju traku. U sva 3 slučaja dužan si da izađeš iz spoljnje trake.

To što u praksi je teško da se izvede je problem urbanista i glavešina grada od 90-tih na ovamo.

Video Policajka Prolaz kroz AK.mp4 je primer pogrešnog prestrojavanja.

Kolega @braonpas, to što ti ne znaš značenje horizontalne signalizacije na ulazu u Kružnom toku "Auto-komanda", nije problem. Problem je u tome što to izgleda ne znaju ni oni koji bi morali da znaju i koji ovako obeleževaju. Smatram da se pre kružnog toka ne smeju staviti oznake za "Obavezan smer dve bliske raskrsnice". Za tvoju informaciju, a i za ostale koji to nisu znali, prve dve strelice imaju značenje: "Obavezan smer na delu puta gde postoje dve bliske raskrsnice, pri čemu označen smer nije dozvoljen na prvoj raskrsnici".... Pitanje za tebe: koje je to "prvo blisko skretanje levo"? Ono može biti samo na pravom putu, u kružnom toku ne postoji...
Takođe, posebno je pitanje koji su to smerovi "levo i pravo" u krugu!?

rsz-ak-2.jpg


Dakle, nije tačno ovo što si napisao:
Znači kad ideš iz grada ka Banjici, ulaziš u KT u krajnju desnu. Kada ideš u Vojvode Stepe, ulaziš u srednju traku. Kada praviš okretanje, ka gradu ulaziš u unutrašnju traku. U sva 3 slučaja dužan si da izađeš iz spoljnje trake.

Desna oznaka bi mogla da znači da se tom trakom MORA, jer je ovo oznaka za obavezan smer, ići SAMO: ili odmah desno ka Trošarini (Banjica), ili pravo u Ulicu Vojvode Stepe. Ostaju nejasne ove druge dve oznake. Pretpostavljam da je kreator smatrao da se njima MORA voziti sa izlaskom na trećem Izlazu, ka Južnom Bulevaru, ili napraviti čitav krug i vratiti u ulice Ljutice Bogdana i Milutina Ivkovića... Ali, nikako se, na osnovu tvog tumačenja, NE SME ući u srednju traku sa željom odlaska u Ulicu Vojvode Stepe. Nadam se da si sada razumeo te čudne i nepoželjne oznake... ako se slažež s mojim dopunskim objašnjenjem. :ludd/:
U sva 3 slučaja dužan si da izađeš iz spoljnje trake.
Video Policajka Prolaz kroz AK.mp4 je primer pogrešnog prestrojavanja.

Opaska da sam "dužan da izađem iz spoljnje trake" je besmislena. Kako se drugačije može izaći iz Kružnog toka ako ne iz te trake. Ne može se ona preskočiti. Mora se iz nje izaći čak i pseudo (lažnim) prestrojavanjem koje sam odradio, pažljivim direktnim izlaskom iz unutrašnje trake i presecanjem srednje.

Inače, ne bih ni komentariso tvoje nepoznavanje saobraćajnih oznaka da nisi sugestivno napisao: "Video "Policajka Prolaz kroz AK.mp4" je primer pogrešnog prestrojavanja". Ako si mislio na ULAZ u Kružni tok, mogu se nekako i složiti. Ali, ako si mislio i na IZLAZ, ne mogu se složiti nikako... Jer, ako ne odgovorim, može neko pomisliti da si u pravu, a to nije dobro za našu saobraćajnu kulturu :).

Mene je ipak najviše začudila tvoja izjava da se ja pogrešno prestrojavam, a policajci, jedini ovlašćeni da ovo komentarišu, kažu da može i na "moj način", jer sam ih baš to i pitao... Jer, ako počnemo svi mi da tumačimo Propise i Zakone, to nije dobro. Moramo nekome verovati, čak i ako greši uz potrebu da pokušamo da to ispravimo na legalan način.
 
Član
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
381
Smatram da se pre kružnog toka ne smeju staviti oznake za "Obavezan smer dve bliske raskrsnice".
Kao sto pisah ranije..oznake na kolovozu ispred kruznog toka ne bi smele da budu obavezujuce. Sve te oznake za obavezan smer sa tvoje gornje slike, pa ni ona za pravo i desno, ne bi trebalo uopste da se stavljaju ispred kruznog toka jer samo zbunjuju a protivzakonite su. Ako vec zele da usmeravaju vozace, dovoljne su one table koje su nekad postojale kada se iz grada ide ka autokomandi. Mozda jos uvek postoje.
"Video "Policajka Prolaz kroz AK.mp4" je primer pogrešnog prestrojavanja". Ako si mislio na ULAZ u Kružni tok, mogu se nekako i složiti. Ali, ako si mislio i na IZLAZ, ne mogu se složiti nikako...
Sve je po propisu, i ulaz i izlaz.
 
Član
Učlanjen(a)
23.01.2010
Poruka
801
@navigas ništa ja tebe nisam razumeo. Postoje pravila ali nisam pomenuo horizontalnu signalizaciju a meni je prepusuješ. Tako ovo moje parče mozga shvata. A što se tiče strelica na ulazu u KT, one objašnjavaju ono što sam napisao gore iznad. :)
@JaSamBG video Policajka Prolaz kroz AK.mp4 je primer pogrešnog kretanja i izlaza
Prvo: pogrešnog predstrojavanja, nepotrebno menjanje traka. Odnosno prestrojavanje u srednju je u redu da bi se iz srednje prestrojio u desnu spoljnu. Pa je predstrojavanje iz srednje u unutrašnju nepotrebno i pogrešno. Čim pustite snimak sa YT imaš objašnjenje.
Drugo: Iako nikoga nema sa desne strane vozač ide na most u srednju traku a desna je prazna. Nije izvršeno prestrojavanje.
Evo ti video pa gledaj baš je link na moju priču.

PS. Iz srednje KT u srednju odnosno levu, na mostu, može ako je cela spoljna puna i ne postoji mogućnost prestrojavanja onda PAŽLJIVO skrećeš u srednju odnosno levu traku. Jer bilo kakva nezgoda ako neko naleti iz spoljne ti si kriv.

Odgledajte video sve je jasno kao dan.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
381
Odgledajte video sve je jasno kao dan.

Pa jeste sve jasno. To i policajac kaze na 6,12. Isprekidane linije u kruznom toku sve govore. Zato i kazem da u snimku "policajka prolaz..." nikakav propis nije prekrsen. Sasvim cisto je i usao i izasao iz kruznog toka, a i vozio unutar kruznog toka. Moze da se prestrojava, tj da menja trake kako hoce i koliko god puta to pozeleo sve dok ne ugrozava nekoga.
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.131
To prestrojavanje u kruznom iz trake u traku uveliko zavisi od velicine kruznog toka. Samo bi volio da mi neko objasni zasta se koristi unutrasnja izlazna traka ako se svi moraju prebaciti u krajnju desnu kruznu traku.?
33.JPG


Kolika bi se samo guzva stvorila u kruznom kad su sve tri trake pune auta.

Moje misljenje je, a tako bi i vozio da u Sarajevu imamo kruzni tok sa tri trake , da vozac plavog auta ne treba uopste da se prestrojava nego da izadje iz svoje trake u unutrasnju izlaznu traku. Prestrojavanje treba da uradi samo crveno auto i to samo u srednju traku i tako da izadje. Situacija na 6 i 12 je čista glupost. Zasto bi se uopste prestrojavao kada mu je unutrasnja izlazna prazna. Treba samo da obrati paznju da li ce auto iz krajnje desne da skrene na isti izlaz ili ce da produzi u kruznom.
 
Član
Učlanjen(a)
23.01.2010
Poruka
801
To prestrojavanje u kruznom iz trake u traku uveliko zavisi od velicine kruznog toka.
Naravno. Ali ako ne uradiš a dogodi se udes, ti si kriv. A ima kružnih tokova, na jugu Srbije, gde od ulaza u KT do izlaza (prvi desni) jedva staje auto. Pa ti se prestroj :)

Samo bi volio da mi neko objasni zasta se koristi unutrasnja izlazna traka ako se svi moraju prebaciti u krajnju desnu kruznu traku.?
Imaš odgovor u videu
1. Rasterećenje kružnog toka. Slavija ima 5 traka i toliko fali :)

2. Da dodam, za U-Turn

Opaska da sam "dužan da izađem iz spoljnje trake" je besmislena.

nikakav propis nije prekrsen.

Zadnji put.
Izlazak je nepropisan na snimku jer se NIJE prestrojio u desnu spoljnu traku. Tako ti kaže i čika policajac na snimku. A ti i bivši policajac koji ti lajkuje ono što snimak dementuje, udarate u isti talabas.

Ovaj umsto da napiše da policajac ne zna ZOBS, njemu je "besmisleno". :gl_wacko:

Ako vam je dosadno, Kalemegdan i šah u ruke
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.131
@braonpas
To je mozda kod vas u Srbiji tako ali kod nas u Bosni se vozi ovako i ja se ovoga pridrzavam.

"Ako se vozač motornog vozila isključuje iz lijeve saobraćajne trake, posebnu pažnju treba obratitit na vozila koja se kreću u desnoj saobraćajnoj traci, jer ista mogu nastaviti vožnju u kružnom toku. Radnju prestrojavanja sa vozilom vozač može izvršiti u koliko je siguran da vozilo iz desne saobraćajne trake skreće desno", navedeno je iz MUP-a KS.

Kružni tok sa dvije saobraćajne trake je najlakše posmatrati kao običnu cestu sa dvije trake koja jednostavno ide u krug, pa su i propisi prestrojavanja i isključivanja ista kao i na takvoj cesti.

44.JPG

Ja ovako vozim pa ti kazi da je neispravno. Zasto bih se prestrojavao u samom kruznom toku, nepotrebno. Da postoje 4 trake u kruznom ne pada mi na um da idem u krajnju desnu ako je druga unutrasnja izlazna prazna.
 
VIP
Učlanjen(a)
23.10.2012
Poruka
1.656
Ovo (su) je idealan prilaz i idealan kružni tok. Teorija. Problem je što skoro nigde kod nas nisu ovako izvedeni.
A čak i tada većina vozača pravi cirkus kada ulazi i izlazi iz njega. Seču trake i druge, ne obraćaju pažnju imaju li nekoga s' desna ...
 
Član
Učlanjen(a)
07.05.2013
Poruka
381
Zadnji put.
Izlazak je nepropisan na snimku jer se NIJE prestrojio u desnu spoljnu traku. Tako ti kaže i čika policajac na snimku.
Haha, ja stvarno ne znam o cemu pises..Policajac na koga se pozivas, kao sto sam napisao, na snimku, na 6.12 lepo kaze kako moze da se izadje iz kruznog toka. Shodno tome, bivsi policajac nije krsio nikakav propis. NE MORA DA SE PRESTROJI U SPOLJNU TRAKU!! To se vidi na snimku na 9.30 kada crveni auto izlazi iz srednje trake. Nije se prestrojio u desnu traku. Vidi se i na ovom Dubiozinom snimku nacrtana putanja.

Je l' ti znas sta znaci isprekidana linija? Ovo te ozbiljno pitam.
 
Natrag
Top