Šabat-šalom

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Stvarnoslap. Hajd da vidimo ceo ovaj problem u vezi teksta u Mateju 5. 17 - 19 da vidimo sta sam tekst kaze.

''Не мислите да сам ја дошао да покварим закон или пророке: нијесам
дошао да покварим, него да испуним.
Јер вам заиста кажем:
докле небо и земља стоји, неће нестати ни
најмањега словца или једне титле из закона
док се све не изврши.
Ако ко поквари једну од овијех најмањијех заповијести и научи тако
људе, најмањи назваће се у царству небескоме;
а ко изврши и научи, тај
ће се велики назвати у царству небескоме''


Dakle, ovde vidimo da Isus kaze da nije dosao da UKINE zakon ili proroke i da nece nestati ni jedno slovce iz zakona do kraja sveta.
Takodje, da ce onaj ko ispuni sve ove zapovesti i primeni ih u licnom zivotu i nauci druge da ih ispunjavaju - taj ce se veliki nazvati u carstvu nebeskom, a ko ukine bilo koju zapovest on ce se najmanji nazvati u crstvu nebeskom - odnosno u njega nece ni uci.

Ti Stvarnoslap tvrdis da se ovde govori o celoj Tori i svim zakonima i
zapovestima koji se u njoj nalaze.
Ako tako tvrdis - onda si ti kontradiktoran a evo i zasto.
Ako se ovde govori o zakonu kao skupu svih starozavetnih zapovesti, o prinosenju zrtava, praznovanju starozavetnih peraznika, obrezanju, obrednom pranju..itd, onda Isus ovde upucuje da se sve ovo cini i u novom zavetu - da se prinose zrtve, da se praznuju
starozavetni praznici, da se obrezuje..itd.. i da se to cini sve do
kraja istorije sveta i da se dugi ljudi uce da to isto cine.

Nadam se da vidis svoju kontradiktornost.

Zato u kontekstu ovog teksta u Mateju 5. 17 - 19 Isus govori iskljucivo o deset zapovesti koje jesu deo starozavetne Tore, i kaze da one ostaju do kraja istorije sveta i ko ih drzi i upucuje druge da ih drze on ce se veliki nazvati u carstvu nebeskom a ko ukine bilo
koju zapovest i uci ljude da ih krse - on ce se najmanji nazvati u carstvu nebeskom, odnosno u njega nece ni uci.

Moram ti reci da ti nesvesno ili pak svesno radis sotonin posao, jer tvrdis da je Bog greh transformisao u pravdu i priznao poraz a sotonu proglasio popbednikom, jer je greh krsenja jedne zapovesti iz dekaloga legalizovao i opravdao, kao i samog sotonu koji navodi ljude da krse zapovesti i koji je u starom zavetu upravo navodio Izrailj da krsi cetvrtu zapovest, kao i sve druge.

Pitanje koje se iz ovoga postvlja je sledece.

Zasto je Isus onda umro na krstu ako krsenje zapovesti vise nije greh u novom zavetu.

On je jednostavno mogao da ukine sve zapovesti dekaloga kao i tu jednu cetvrtu i da legalizuje greh krsenja svih tih zapovesti kao sto je to ucinio sa cetvrtom i covek vise ne bi bio gresnik "JER GDE NEMA ZAKONA NEMA NI GREHA'' kaze jedan biblijski tekst i hristova zrtva bi u tom slucaju bila nepotrebna.

Ipak nije tako.

Pred Bogom prekrsaj svih deset zapovesti je greh, ne osam ili devet - vec svih deset i Isus je upravo umro jer zakon nije mogao da se menja da bi covek time postao pravedan u Bozjim ocima.

Covek je krsio sve Bozje zapovesti - klanjao se drugim bogovima, krao, lagao, ubijao, cinio preljube, krsio Subotu i Isus je dosao da te grehe preuzme na sebe i da covek prihvatajuci tu zrtvu kao otkup za svoje grehe - bude opravdan pred Bogom i ociscen od greha i da silom
Bozjom koja mu se daje - vise ne gresi krseci i jednu zapovest dekaloga - vec da ih savrseno ispunjava, ne 8 ili 9, vec svih deset zapovesti, izgradjujuci sebe za carstvo nebesko i tezeci ka
savrsenstvu karaktera u visini mere rasta Hristova, ne ni manje ni vise, vec ziveci zivotom savrsene poslusnosti kao sto je i Isus ziveo i nije krsio ni jednu zapovest.

Ponavljam, ako prihvatimo tvoju teoriju da je Bog ukinuo jednu zapovest i time legalizovao greh i ono sto je u starom zavetu bilo greh transformisao u pravdu, onda ti dakle smatras da je sotonina ideologija koju je stvorio svojom pobunom da navodi coveka da krsi Bozanske principe - ispravna.

Ti smatras da je Bog prihvatio ovu sotoninu ideologiju u pogledu jedne zapovesti i da je priznao da je sotona bio upravu, da covek treba da krsi Bozje zapovesti i dopustio coveku da ih krsi ukidanjem jedne iz dekaloga, sto znaci isto kao da se Bog udruzio sa sotonom, jer sotona je u starom zavetu navodio ljude da krse zapovesti i zpovest o Suboti a u novom zavetu to cini Bog.

Razmisli o ovome, jer ovakva nauka je isprzna, sramoti Boga, snizava njegovu pravdu i izjednacava ga sa covekovim neprijateljem koji bi sve dao da covek odbaci Bozju pravdu zapisanu u njegovim zapovestima i ne izgradi sebe za vecno Bozje carstvo.

Jos nesto, Jevreji dele zakone u bibliji i nazivaju ih Hukim i Nispatim.
Deset zapovesti su nesto najsvetije i ne ubrajaju se u obredni zakon ali u izrazu Tora podrazumevaju i njih.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Slap negira preko 25 stihova iz NZ i hoće da dokaže da je ukinuta subota.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Stvarnoslap. Hajd da vidimo ceo ovaj problem u vezi teksta u Mateju 5. 17 - 19 da vidimo sta sam tekst kaze.
Ti Stvarnoslap tvrdis da se ovde govori o celoj Tori i svim zakonima i
zapovestima koji se u njoj nalaze.

Kao da je bitno što ja tvrdim. Imaš Sveto Pismo pa čitaj. A Matej piše: νόμος, dakle Zakon (Tora).

Ako tako tvrdis - onda si ti kontradiktoran a evo i zasto.

Ako je tebi u ovome što kontradiktorno onda primjedbu moraš uputiti Mateju, a ne meni.

Ako se ovde govori o zakonu kao skupu svih starozavetnih zapovesti, o prinosenju zrtava, praznovanju starozavetnih peraznika, obrezanju, obrednom pranju..itd, onda Isus ovde upucuje da se sve ovo cini i u novom zavetu - da se prinose zrtve, da se praznuju
starozavetni praznici, da se obrezuje..itd.. i da se to cini sve do
kraja istorije sveta i da se dugi ljudi uce da to isto cine.

Ponavljao sam više puta, ali vi adventisti ne razumijete što znači ukinuti, a što znači ispuniti.

Nadam se da vidis svoju kontradiktornost.

Kontradiktorno je samo vaše adventističko tumačenje.

Zato u kontekstu ovog teksta u Mateju 5. 17 - 19 Isus govori iskljucivo o deset zapovesti koje jesu deo starozavetne Tore, i kaze da one ostaju do kraja istorije sveta i ko ih drzi i upucuje druge da ih drze on ce se veliki nazvati u carstvu nebeskom a ko ukine bilo
koju zapovest i uci ljude da ih krse - on ce se najmanji nazvati u carstvu nebeskom, odnosno u njega nece ni uci.

Da je Isus govorio o Dest zapovijedi (Dekalogu) Matej bi sigurno čuo, a onda bi u svom Evanđelju upotrijebio riječ δεκα λογους (Dekalog), a ne νόμος (Zakon). Pretpostavimo čak da je Matej bio malo nagluh, ali zašto onda i ostali evanđelisti zapisaše νόμος a ne δεκα λογους?

Moram ti reci da ti nesvesno ili pak svesno radis sotonin posao, jer tvrdis da je Bog greh transformisao u pravdu i priznao poraz a sotonu proglasio popbednikom, jer je greh krsenja jedne zapovesti iz dekaloga legalizovao i opravdao, kao i samog sotonu koji navodi ljude da krse zapovesti i koji je u starom zavetu upravo navodio Izrailj da krsi cetvrtu zapovest, kao i sve druge.

Ti, koji se baviš razbacivanjem i mijenjanjem riječi u Svetom Pismu, mene koji te na to upozorava, optužuješ da radim sotonin posao!? Što je previše, previše je.

Pitanje koje se iz ovoga postvlja je sledece.

Zasto je Isus onda umro na krstu ako krsenje zapovesti vise nije greh u novom zavetu.

Tko kaže da nije? Nisi ti onda pročitao Novi zavjet.

On je jednostavno mogao da ukine sve zapovesti dekaloga kao i tu jednu cetvrtu i da legalizuje greh krsenja svih tih zapovesti kao sto je to ucinio sa cetvrtom i covek vise ne bi bio gresnik "JER GDE NEMA ZAKONA NEMA NI GREHA'' kaze jedan biblijski tekst i hristova zrtva bi u tom slucaju bila nepotrebna.

Nije Isus umro na križu radi Dekaloga, nego radi čovjeka. A prije toga u tri godine svoga djelovanja apostolima je ostavio i na kraju ih zadužio da to propovijedaju svemu svijetu. U svemu tome što je apostolima ostavio nigdje, baš nigdje, nema subote.

Ipak nije tako.

Pred Bogom prekrsaj svih deset zapovesti je greh, ne osam ili devet - vec svih deset i Isus je upravo umro jer zakon nije mogao da se menja da bi covek time postao pravedan u Bozjim ocima.

Stotine je zapovijedi u Svetom Pismu za koje piše da je njihovo kršenje grijeh. Tko si ti da sebi uzimaš za pravo u Božje ime govoriti, i tvrditi kako je grijeh samo kršenje onih deset iz Dekaloga? Kako se možeš pozivati na starozavjetni tekst, a "kastriraš" 99,8% starozavjetnog teksta?

Covek je krsio sve Bozje zapovesti - klanjao se drugim bogovima, krao, lagao, ubijao, cinio preljube, krsio Subotu i Isus je dosao da te grehe preuzme na sebe i da covek prihvatajuci tu zrtvu kao otkup za svoje grehe - bude opravdan pred Bogom i ociscen od greha i da silom
Bozjom koja mu se daje - vise ne gresi krseci i jednu zapovest dekaloga - vec da ih savrseno ispunjava, ne 8 ili 9, vec svih deset zapovesti, izgradjujuci sebe za carstvo nebesko i tezeci ka
savrsenstvu karaktera u visini mere rasta Hristova, ne ni manje ni vise, vec ziveci zivotom savrsene poslusnosti kao sto je i Isus ziveo i nije krsio ni jednu zapovest.

Kao prvo, ti uopće ne razumiješ Isusovu žrtvu. Nije Isus umro na križu da bi čovjek postao savršen, pa onda "savršeno ispunjavao Božje zapovijedi". Isus je umro da bi čovjek bio opravdan i time otkupljen. Ne postoji "savršen čovjek", koji nakon Isusove žrtve uopće ne griješi. Drugo, samo su dvije zapovijedi koje je Isus ostavio nama kršćanima, ljubi Boga i ljubi bližnjega svoga.

Ponavljam, ako prihvatimo tvoju teoriju da je Bog ukinuo jednu zapovest i time legalizovao greh i ono sto je u starom zavetu bilo greh transformisao u pravdu, onda ti dakle smatras da je sotonina ideologija koju je stvorio svojom pobunom da navodi coveka da krsi Bozanske principe - ispravna.

A ako prihvatimo tvoju teoriju, onda je Bog ukinuo 99,8% svojih riječi i svojih zapovijedi. Nije li onda, baš po tvojoj teoriji, Bog legalizirao grijeh? Da, je, baš po tvom razumijevanju i tvom tumačenju Svetog Pisma Bog je legalizirao grijeh, jer je ukinuo 99,8% zapovijedi koje su definirale grijeh. Vidiš koliko ti je nakaradno naučavanje.

Ti smatras da je Bog prihvatio ovu sotoninu ideologiju u pogledu jedne zapovesti i da je priznao da je sotona bio upravu, da covek treba da krsi Bozje zapovesti i dopustio coveku da ih krsi ukidanjem jedne iz dekaloga, sto znaci isto kao da se Bog udruzio sa sotonom, jer sotona je u starom zavetu navodio ljude da krse zapovesti i zpovest o Suboti a u novom zavetu to cini Bog.

Desetinu puta sam ponavljao što ja smatram, tako da nema potrebe da ti nagađaš što ja smatram. Ali da ne bi lutao i tražio, evo još jednom što ja smatram: Nas kršćane obvezuju sve zapovijedi iz Novog zavjeta, i samo te.

Razmisli o ovome, jer ovakva nauka je isprzna, sramoti Boga, snizava njegovu pravdu i izjednacava ga sa covekovim neprijateljem koji bi sve dao da covek odbaci Bozju pravdu zapisanu u njegovim zapovestima i ne izgradi sebe za vecno Bozje carstvo.

Boga najviše sramote oni koji samovoljno razmeću njegove riječi u Svetom Pismu.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Hajde da vidimo zasto se u Mateju ne moze raditi o Tori kao skupu svih starozavetnih zapovesti i pravila.


''Не мислите да сам ја дошао да покварим закон или пророке: нијесам дошао да покварим, него да испуним.
Јер вам заиста кажем:
докле небо и земља стоји, неће нестати ни најмањега словца или једне титле из закона док се све не изврши.
Ако ко поквари једну од овијех најмањијех заповијести и научи тако људе, најмањи назваће се у царству небескоме; а ко изврши и научи, тај ће се велики назвати у царству небескоме''

Dakle, ovde kaze sledece:

1.
ISUS NIJE DOSAO DA UKINE ZAKON
2. ISUS JE DOSAO DA ISPUNI - DA ODRZI SVAKU ZAPOVEST U SVOM ZIVOTU
3. ZAPOVESTI OSTAJU DO KRAJA SVETA
4. KO IH UKINE I KRSI I NAUCI DRUGE DA TO CINE - ON CE SE NAJMANJI NAZVATI U CARSTVU NEBESKOM ( u njega nece uci ) A KO DRZI I NAUCI DRUGE DA GA DRZE - ON CE SE VELIKI NAZVATI U CARSTVU NEBESKOM ( bice spasen )

Dakle,ovde Hristos kaze da nije dosao da UKINE zakon i proroke.

Ovo znaci ono sto i pise - da nije dosao da ukloni ni jednu zapovest iz zakona pa ni Subotu.

Dalje kaze - nije dosao da ukine nego da ISPUNI.

Ako prva izjava glasi da nije dosao da UKINE - onda izraz ISPUNI ne znaci ukidanje, vec u kontekstu biblije da prakticno on sam odrzi i sprovede u licni zivot, sto potvrdjuju i same njegove reci zapisane u tekstu u Jovanu: "JA ODRZAH ZAPOVESTI OCA SVOJEGA" ( Jovan 15. 10 )

Dakle, Isus je prakticno ispunjavao svaku zapovest u svom licnom zivotu, drugim recima bio poslusan zakonu.

Dalje Isus kaze: "DOKLE NEBOI ZEMLJA STOJI NECE NESTATI I JEDNE TITLE IZ ZAKONA DOK SE SVE NE IZVRSI" odnosno dokraja sveta kada ce se plan spasenja okoncati.

Sledeca njegova izjava glasi: "KO POKVARI JEDNU OD OVIJEH NAJMANJIJEH
ZAPOVESTI I NAUCI TAKO LJUDE ON CESE NAJMANJI NAZVATI U CARSTVU
NEBESKOM, A KO IZVRSI I NAUCI ON CESE VELIKI NAZVATI U CARSTVU NEBESKOM"
Drugim recima, ko ukine bilo koju zapovest i uci ljude da ih krse nazvace se najmanji, a ko drzi zapovesti i nauci ljude da ih drze- taj ce se veliki nazvati u Bozjem carstvu.

Sada da analiziramo tvoju kontradiktornost.

Ti kazes da se ovde govori o celoj Tori i svim zapovestima u starom zavetu, prinosenju zrtava, praznovanju praznika, obrezanju, obrednom pranju itd.

To znaci da mi Hriscani po ovoj tvojoj projekciji trebamo da sve to cinimo, jer ovaj tekst po tvom tumacenju to upravo kaze - kako sam objasnio.

Zato je jedino prihvatljivo resenje to - da Isus upucuje naToru kada kaze zakon - u kojoj se nalaze deset zapovesti i za njih kaze da je on te zapovesti odrzao, da one ostaju do kraja istorije sveta i da ni jedna nece biti ukinuta, i da ko ukine i jednu i ne ispunjava je i govori drugima da je ne drze taj nece uci u Bozje carstvo, a oni koji drze zapovesti oni ce uci u carstvo nebesko.

Takodje, on ovde govori da nije dosao da ukine proroke koji su govorili o posthristovskom vremenu i Hristovom drugom dolasku, i da nece nestati ni jedno prorocanstvo koje govori o kraju sveta dok se ne ostvari i Hristos ne dodje na oblacima nebeskim.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Hajde da vidimo zasto se u Mateju ne moze raditi o Tori kao skupu svih starozavetnih zapovesti i pravila.

Sada da analiziramo tvoju kontradiktornost.

Ti kazes da se ovde govori o celoj Tori i svim zapovestima u starom zavetu, prinosenju zrtava, praznovanju praznika, obrezanju, obrednom pranju itd.

Pusti što ja kažem, tako sveti Matej piše. Matej piše νόμος (Zakon, Tora), a ne δεκα λογους (Dekalog).

To znaci da mi Hriscani po ovoj tvojoj projekciji trebamo da sve to cinimo, jer ovaj tekst po tvom tumacenju to upravo kaze - kako sam objasnio.

Kad nakaradno tumačiš Sveto Pismo, kako ne bi nakaradno tumačio ono što ja pišem. A rekao sam ti desetinu puta, nemoj tumačiti što ja pišem, samo pročitaj što sam višestruko ponovio. Evo ti još jednom: Kršćane obvezuju sve zapovijedi iz Novog zavjeta, i samo te zapovijedi. A u Novom zavjetu nema zapovijedi o suboti. Dapače, Isus jednom prilikom kaže Židovima: "Otac moj sve do sada radi pa i ja radim". Drugom prilikom, kada brani apostole zbog trganja klasja u subotu, navodeći primjer svećenika u Hramu Isus kaže: "Bez krivnje su". A znamo što svatko krštenjem postaje, sveti Petar piše: 1 Pt 2,9: "A vi ste rod izabrani, kraljevsko svećenstvo". I na kraju, sveti Pavao i za jelo i za piće i za blagdane i za mlađake i za subote, kaže da su sjena.

Zato je jedino prihvatljivo resenje to - da Isus upucuje naToru kada kaze zakon - u kojoj se nalaze deset zapovesti

Veliš, jedino prihvatljivo!? Kome je to jedino prihvatljivo, vama adventistima? Pa ja to stalno ponavljam, i hvala Bogu da ti sam to prizna. Vi adventisti tumačite Sveto Pismo onako kako vama paše, kako je vama prihvatljivo. Treba li pri tome premještati i zamijenjivati riječi u Svetom Pismu, nema problema, možete vi i to. Treba li naštimati da νόμος (Zakon) nije νόμος, nego δεκα λογους (Dekalog), vi adventisti možete i to. Treba li čitavo Sveto Pismo iskasapiti i ispreturati, vi adventiste napravit ćete i to, samo zbog toga da ne bi "slovce ili potezić" nestali iz "duha proroštva". Ako ništa drugo, zavrijeđujete "divljenje" na hrabrosti i drskosti.

i za njih kaze da je on te zapovesti odrzao, da one ostaju do kraja istorije sveta i da ni jedna nece biti ukinuta, i da ko ukine i jednu i ne ispunjava je i govori drugima da je ne drze taj nece uci u Bozje carstvo, a oni koji drze zapovesti oni ce uci u carstvo nebesko.

Evo kakve su posljedice kad čovjek ne čita Sveto Pismo, nego ga nadomješta i zamjenjuje spisima Ellen White.

Krenimo od pretpostavke da je ovo gore što si napisao točno, pa da vidimo gdje će nas to odvesti. Kažeš, iz Zakona (Tore) "ostaju do kraja istorije sveta one zapovesti koje je Isus održao". Jesu li Isusa, prema Zakonu (Tori) obrezali? Jesu! Jesu li Isusa, prema Zakonu (Tori) njegovi roditelji prikazali u Hramu? Jesu! Je li Isus, prema Zakonu (Tori), plaćao hramski porez? Je! Je li Isus, prema Zakonu (Tori), svetkovao židovske blagdane? Je! I, kamo nas dovede ona tvoja elaboracija kako je vaše adventističko tumačenje jedino prihvatljivo? Vidiš li, čovječe, da je vaše adventističko tumačenje apsolutno neprihvatljivo? Ako "do kraja istorije sveta ostaju one zapovesti iz Zakona koje je Isus održao", onda se kršćani moraju obrezivati, moraju prvorođence u Hramu prikazati, moraju hramski porez plaćati, moraju sve židovske blagdane slaviti! A moraju li?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Isus kaze TORA kada kaze zakon, ali se iskljucivo zadrzava na DESET ZAPOVESTI koje se nalaze u toj Tori i za njih kaze da je on te zapovesti odrzao, da one ostaju do kraja istorije sveta i da ni jedna nece biti ukinuta, i da ko ukine i jednu i ne ispunjava je i govori drugima da je ne drze taj nece uci u Bozje carstvo, a oni koji drze zapovesti oni ce uci u carstvo nebesko.

Ponavljam, ako Isus ovde govori o svim drugim zapovestima i pravilima u starom zavetu odnosno u Tori - onda je i sam Isus kontradiktoran, jer on u tom slucaju upucuje da Hriscani u novom zavetu drze sve te zapovesti.


''Не мислите да сам ја дошао да покварим закон или пророке: нијесам дошао да покварим, него да испуним.
Јер вам заиста кажем: докле небо и земља стоји, неће нестати ни најмањега словца или једне титле из закона док се све не изврши.
Ако ко поквари једну од овијех најмањијех заповијести и научи тако људе, најмањи назваће се у царству небескоме;
а ко изврши и научи, тај ће се велики назвати у царству небескоме''

Dakle, u tvom tumacenju Isus zapoveda da se izvrsavaju sva starozavetna pravila, da se prinose zrtve, da se praznuju praznici, da se obrezuje...itd, itd..

Znam da ti to tako ne verujes, ali tako ispada ako se ove reci tumace onako kako ih ti tumacis.
Ja se pitam kako to ne vidis.

Sve ostalo sam objasnio u prethodnim komentarima, da Isus nije ukinuo ni jednu zapovest iz dekaloga jer su one vecne i nepromenjive za sva vremena i date za sve ljude u svim vremenima i da je drzanje svih zapovesti jasan uslov spasenja i u starom i u novom zavetu.

U suprotnom, Bog je izgubio bitku u borbi sa sotonom i priznao njegovu pobedu i napravio kompromis sa njim i sam poceo da cini ono sto je bio sotonin plan od pocetka - da navodi coveka da krsi Bozanske principe i time izgubi vecni zivot koji Bog daje onima koji kroz poslusnost izgrade sebe duhovno za njegovo carstvo.



 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Isus kaze TORA kada kaze zakon, ali se iskljucivo zadrzava na DESET ZAPOVESTI koje se nalaze u toj Tori i za njih kaze da je on te zapovesti odrzao, da one ostaju do kraja istorije sveta i da ni jedna nece biti ukinuta, i da ko ukine i jednu i ne ispunjava je i govori drugima da je ne drze taj nece uci u Bozje carstvo, a oni koji drze zapovesti oni ce uci u carstvo nebesko.

A gdje ovo u Svetom pismu piše? Ti se prebacio na "tripinu metodu", ne tumačiš više po onome što u Svetom Pismu piše, nego po onome što je mislio onaj čije su riječi. Tko to tebi priopćava što je Isus mislio? Nitko, od apostola do dana današnjega, nije se usudio tumačiti Isusove misli, nego su svi i uvijek tumačili Isusove riječi.

Ponavljam, ako Isus ovde govori o svim drugim zapovestima i pravilima u starom zavetu odnosno u Tori - onda je i sam Isus kontradiktoran, jer on u tom slucaju upucuje da Hriscani u novom zavetu drze sve te zapovesti.

Naravno da je i Isus kontradiktoran kada se Sveto Pismo tumači onako kako ga tumače adventisti. Kada krenete od teze, "ni slovce, ni potezić neće nestati", pa dođete do teze "samo Dekalog", naravno da je sve kontradiktorno. Ali to nije problem kršćana, to je problem vas adventista sedmog dana. Nakaradnim tumačenjem Svetog Pisma uvalili ste se u kontradiktornosti, i sada tražite da vam drugi priznaju kako je to sitnica.

Dakle, u tvom tumacenju Isus zapoveda da se izvrsavaju sva starozavetna pravila, da se prinose zrtve, da se praznuju praznici, da se obrezuje...itd, itd..


Čovječe, što je tebi? Nije riječ o mome tumačenju, nego o onome što pišu i Matej i Luka. I Matej (Mt 5,18) i Luka (Lk 16,17) pišu νόμος (Zakon, Tora), a ne δεκα λογους (Dekalog).

Znam da ti to tako ne verujes, ali tako ispada ako se ove reci tumace onako kako ih ti tumacis.
Ja se pitam kako to ne vidis.

I ja se pitam kako ti ne vidiš. Kolikim fontom da ti čovjek napiše νόμος

Sve ostalo sam objasnio u prethodnim komentarima, da Isus nije ukinuo ni jednu zapovest iz dekaloga jer su one vecne i nepromenjive za sva vremena i date za sve ljude u svim vremenima i da je drzanje svih zapovesti jasan uslov spasenja i u starom i u novom zavetu.

Ništa ti nisi objasnio. U predzadnjem postu si oprobao 16. varijantu, kako vrijedi sve iz Tore što je Isus održao. Kad sam ti pokazao da onda mora vrijediti i obrezanje i prikazivanje u Hramu i plaćanje hramskog poreza i svetkovanje svih židovskih blagdana, odustao si od toga i prešao na 17. varijantu. Nazovimo je "tripina varijanta", dakle, ne tumačiš više ono što u Svetom Pismu piše, nego čitaš misli evanđelistima i Isusu.

U suprotnom, Bog je izgubio bitku u borbi sa sotonom i priznao njegovu pobedu i napravio kompromis sa njim i sam poceo da cini ono sto je bio sotonin plan od pocetka - da navodi coveka da krsi Bozanske principe i time izgubi vecni zivot koji Bog daje onima koji kroz poslusnost izgrade sebe duhovno za njegovo carstvo.

Ovo riješavajte vi adventisti među sobom. Do ovoga vas je dovelo vaše samovoljno i nakaradno tumačenje Svetog Pisma. Kašu ste sami zakuhali, pa je sami i kusajte.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Bezis od odgovora a Adventiste osudjujes za nakaradno ucenje, a pitam se kako sam ne uvidjas nakaradnost svog ucenja i kontradiktornost koja se kod tebe jasno uocava.

Evo, odgovori na ovo jednostavno pitanje:

Ako se ovde radi o νόμος (Zakon, Tora) - kako ti kazes, kao skup svih starozavetnih pravila propisa i zapovesti, a Isus u Mateju jasno kaze da mi Hriscani treba ova pravila da drzimo i ispunjavamo i da ucimo druge da ih drze i ispunjavaju, da li to znaci da mi trebamo da prinosimo zrtve, da praznujemo starozavetne praznike, da se obrezujemo, itd..itd..?

U slucaju da je tvoj odgovor da mi ne trebamo da ispunjavamo ove starozavetne zapovesti i pravila ( sto je tvoja kontradiktornost jer Isus kaze da treba i treba druge uciti ) onda je sledece pitanje "O kojim zapovestima Isus u Mateju govori kada kaze da nece nestati ni jedne title iz o νόμος ( Zakona, Tore ), i da ko ih drzi i naci druge da ih drze on ce se veliki nazvati u carstvu nebeskom"?

Kontekst biblije kaze da su to deset zapovesti koje se nalaze u νόμος (Zakonu, Tori) a ne sve starozavetne zapovesti i pravila koji su deo obrednog zakona a ne dekaloga.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.349
Bezis od odgovora a Adventiste osudjujes za nakaradno ucenje, a pitam se kako sam ne uvidjas nakaradnost svog ucenja i kontradiktornost koja se kod tebe jasno uocava.

Evo, odgovori na ovo jednostavno pitanje:

Ako se ovde radi o νόμος (Zakon, Tora) - kako ti kazes, kao skup svih starozavetnih pravila propisa i zapovesti,

Po stoti put, nebitno je što ja mislim i što ja kažem. Sveti Matej piše νόμος, a to znači Zakon (Tora) i nikada u Svetom Pismu νόμος ne označava Dekalog. Zar nije "prosto k'o pasulj"?

a Isus u Mateju jasno kaze da mi Hriscani treba ova pravila da drzimo i ispunjavamo i da ucimo druge da ih drze i ispunjavaju, da li to znaci da mi trebamo da prinosimo zrtve, da praznujemo starozavetne praznike, da se obrezujemo, itd..itd..?

I ovo sam ti desetinu puta ponovio, evo još jednom. Kršćane obvezuju sve zapovijedi iz Novog zavjeta, i samo te zapovijedi. To što ti ne razumiješ što znači "ispuniti" ipak je tvoj problem.

U slucaju da je tvoj odgovor da mi ne trebamo da ispunjavamo ove starozavetne zapovesti i pravila ( sto je tvoja kontradiktornost jer Isus kaze da treba i treba druge uciti ) onda je sledece pitanje "O kojim zapovestima Isus u Mateju govori kada kaze da nece nestati ni jedne title iz o νόμος ( Zakona, Tore ), i da ko ih drzi i naci druge da ih drze on ce se veliki nazvati u carstvu nebeskom"?

Pa govori o svim zapovijedima koje su u νόμος-u (Zakonu), ali Isus govori i kako je on došao ispuniti ih. Da ih nije ispunio sve iz Zakona, apostoli se ne bi usudili ni pomisliti kršćane osloboditi od obrezanja, hramskog poreza, slavljenja svih židovskih blagdana i prinošenja žrtava. Što je onda obvezujuće za kršćane, ako je Isus ispunio sve zapovijedi iz Zakona (Tore)? Pa obvezujuće je ono što je u Novom zavjetu zapovjeđeno, a tamo nije zapovjeđena subota. Dapače, Pavao i za subotu kaže da je sjena.

Kontekst biblije kaze da su to deset zapovesti koje se nalaze u νόμος (Zakonu, Tori) a ne sve starozavetne zapovesti i pravila koji su deo obrednog zakona a ne dekaloga.

Ne, to kaže jedino kontekst "duha proroštva".
 
Natrag
Top