Rječoborstva i sukobi među kršćanima!

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Slažem se da treba imati više tolerancije i ljubavi, ali pitanje je da li je to uopšte moguće u svetu gde svako ima neku svoju istinu i spreman je da je brani svim raspoloživim i dozvoljenim i nedozvoljenim sredstvima.

Da li to znači da se Hrišćanin iz tog razloga treba povući i ne objavljivati istinu po zapovesti zamog Gospoda Isusa, jednostavno reći "svi smo Hrišćani braća i sestre bez obzira u šta verujemo, sve nas spaja vera u Hrista i Bog će sve na kraju spasti"
naravno da ne, taj Ekumenski pristup je čak vrlo opasan.
Istina se treba iznositi sa ljubavlju i ličnim zalaganjem za ljudsko spasenje, a sam rod prepustiti Bogu koji će iskrene privući tom istinom.

Ipak, slažem se da se na forumu treba baviti lepšim temama, a ne napadanju drugih i njihovih verskih uverenja.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Na forumu bi se mogao voditi i tolerantan i zanimljiv dijalog između pripadnika raznih vjerskih denominacija, kada bi vjernici bili iskreno zainteresovani za teološku filozofiju, kanone i načine na koji drugi praktikuju i upražnjavaju svoju vjeru, ali da ta zainteresovanost ne bude motivisana razlikama koje bi se ocjenjivale sa stanovišta njihove ispravnosti i vjerodostojnosti, naročito ne radi vredonosnog poređenja sa sličnim pravilima u sopstvenoj vjeri.
Kada bi takvo što bilo moguće, a možda i nije nemoguće, to bi puno pomoglo boljem međusobnom upoznavanju, a samim tim i boljem razumjevanju među vjernicima različitih vjerskih opredjeljenja. Otuda ne bih apriori anatemisao ideju ekumenskog pokreta, jer on, pod uslovom da se ne zloupotrijebi, može biti put ka takvom razumjevanju među hrišćanskim crkvama, kao što i ideja o međureligijskom dijalogu korespondira sa boljim razumjevanjem među različitim religijama.
Upoznati drugog znači lišiti se straha i predrasuda o njemu, a to se može uraditi jedino tolerantim i stereotipima ne opterećenim dijalogom.
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Na forumu bi se mogao voditi i tolerantan i zanimljiv dijalog između pripadnika raznih vjerskih denominacija, kada bi vjernici bili iskreno zainteresovani za teološku filozofiju, kanone i načine na koji drugi praktikuju i upražnjavaju svoju vjeru, ali da ta zainteresovanost ne bude motivisana razlikama koje bi se ocjenjivale sa stanovišta njihove ispravnosti i vjerodostojnosti, naročito ne radi vredonosnog poređenja sa sličnim pravilima u sopstvenoj vjeri.
Kada bi takvo što bilo moguće, a možda i nije nemoguće, to bi puno pomoglo boljem međusobnom upoznavanju, a samim tim i boljem razumjevanju među vjernicima različitih vjerskih opredjeljenja. Otuda ne bih apriori anatemisao ideju ekumenskog pokreta, jer on, pod uslovom da se ne zloupotrijebi, može biti put ka takvom razumjevanju među hrišćanskim crkvama, kao što i ideja o međureligijskom dijalogu korespondira sa boljim razumjevanjem među različitim religijama.
Upoznati drugog znači lišiti se straha i predrasuda o njemu, a to se može uraditi jedino tolerantim i stereotipima ne opterećenim dijalogom.
Odlično rečeno!

Slažem se da treba imati više tolerancije i ljubavi, ali pitanje je da li je to uopšte moguće u svetu gde svako ima neku svoju istinu i spreman je da je brani svim raspoloživim i dozvoljenim i nedozvoljenim sredstvima.

Da li to znači da se Hrišćanin iz tog razloga treba povući i ne objavljivati istinu po zapovesti zamog Gospoda Isusa, jednostavno reći "svi smo Hrišćani braća i sestre bez obzira u šta verujemo, sve nas spaja vera u Hrista i Bog će sve na kraju spasti"
naravno da ne, taj Ekumenski pristup je čak vrlo opasan.
Istina se treba iznositi sa ljubavlju i ličnim zalaganjem za ljudsko spasenje, a sam rod prepustiti Bogu koji će iskrene privući tom istinom.

Ipak, slažem se da se na forumu treba baviti lepšim temama, a ne napadanju drugih i njihovih verskih uverenja.
Nekima je ISTINA samo njihova "istina"!Kad u susretu sa drugim,čuješ zašto vjeruje baš tako,približi ti se ono njegovo,pomisliš"Pa ima on pravo,bar donekle!"
Isus nekima reče da "cjede komarca"!To mi često radimo,oko nevažnog se glođemo i hoćemo druge prisiliti da vjeruju bašt to što MI vjerujemo!
Ja to zovem duhovno nasilje!
 
Poslednja izmena od urednika:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Nekima je ISTINA samo njihova "istina"!Kad u susretu sa drugim,čuješ zašto vjeruje baš tako,približi ti se ono njegovo,pomisliš"Pa ima on pravo,bar donekle!"
Isus nekima reče da "cjede komarca"!To mi često radimo,oko nevažnog se glođemo i hoćemo druge prisiliti da vjeruju bašt to što MI vjerujemo!
Ja to zovem duhovno nasilje!

U tom slučaju su i Hristos i apostoli vršili duhovno nasilje nad pripadnicima Jevrejskog naroda koji je praktikovao Judaizam i drugim narodima koji su bili mnogobošci.

U bibliji ni jedna istina koja se tiče ljudskog spasenja nije nevažna.
Iznositi ovu istinu nije i ne može biti nasilje, jer biblijska istina spasava - ona ima pozitivan karakter i njeno iznošenje treba da bude osnovni prioritetni cilj svakog Hrišćanina.

Prema tome, nije problem u onme koji istinu iznosi u duhu ljubavi - već je problem u slušaocima te istine - koji istiinu ne žele da prihvate jer nisu spremni da se odreknu pre svega greha, a potom i ustaljenih verovanja koja su primili ko zna gde - koja se razotkrivaju u reči Božjoj.

Slažem se da i u tom iznošenju istine čovek mora imati meru i tu iznesenu istinu ne ponavljati konstantno onima koji su je već čuli - ako kojim slučajem ne žele da je prihvate, ili ako žele oni će tu odluku sami doneti podstaknuti i osvedočeni Duhom Svetim.

Delimično se slažem sa urednikom ali delimično i ne, jer ako ja iznesem verovanje svoje crkve - uvek će biti nekoga koji će se potom javiti i napisati da sam ja sektaš, da je Ellen White veštica, itd..itd.. što je i bio slučaj u ranijim diskusijama.

Moje mišljenje je - da bi se postigao način onakve diskusije kakvu je opisao urednik Jurivaka - treba isključiti bibliju - uopšte je ne pominjati, već samo iznositi verska uverenja samih crkava, bez preudiciranja da je to i biblijsko učenje.
U ovom slučaju ne bi bilo sukoba, jer nemamo merilo po kome bi odredili šta je istina i čija crkva je u pravu.

Sa biblijom će uvek biti sukoba, jer svi tvrde da se učenje njihove crkve zasniva na bibliji ( i ako sama ova tvrdnja nije istinita jer je biblijska istina jedna i jedna je crkva koja tu istinu poseduje ), i tako nastaju rasprave koje idu u nedogled.

Ovo ne znači da je tobože biblija krivac za sukobe, već ljudi koji ne žele da se odreknu ljudskih dogmi i prihvate samo reč Božju kao merilo istine.

Dakle, isključimo bibliju i forum će biti savršeno mesto za diskusiju.
Uključimo je - uvek će toga biti jer svi je koriste da bi branili svoju istinu.
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Ja sam mislio na nasilje prema sljedbenicima iste vjere,kršćanima a ne nekršćanima!
Dakle,kad se nekog sili da vjeruje u subotu kao dan Gospodnji,napada jer vjeruje u euharistiju kao symbol a ne stvarno tjelo i krv Kristova,vino kao sok a ne alkohol,predestinaciju(predodređenje),itd.A svi mi,"konja za trku imamo",svatko od nas ima stihove koji potkrepljuju njegovo uvjerenje!U nevažnim stvarima pusti drugog da vjeruje to što vjeruje.Ta nisam samo ja ,,,,,pravovjeran!
 
UPLOADER
Učlanjen(a)
19.10.2010
Poruka
3.325
Dakle,kad se nekog sili da vjeruje u subotu kao dan Gospodnji,napada jer vjeruje u euharistiju kao symbol a ne stvarno tjelo i krv Kristova,vino kao sok a ne alkohol,predestinaciju(predodređenje),itd.A svi mi,"konja za trku imamo",svatko od nas ima stihove koji potkrepljuju njegovo uvjerenje!U nevažnim stvarima pusti drugog da vjeruje to što vjeruje.Ta nisam samo ja ,,,,,pravovjeran!

Ljepo rečeno , pustimo druge nek vjeruju u što hoće , ali vidiš dase opet okupljamo svi oko Krista , i svi ljubimo tog istog Krista , ali se neslažemo oko puno toga , evo ja sam rimo katolkinja ,i poštujem Nedelju , zašto je poštujem ? Zato štosam to nasljedila , a sama čitam Bibliju ,a nigde još nisam pročitala svetkuj Nedelju , svugde ama baš svugde piše poštuj dan gospodnji , a svi znamo daje dan Gospodnji Subota . Zašto je to tako ? Neki će reći Krist je uskrsnuo u Nedelju , neko će reći nešto drugo , i štose događa , odma se stvara mržnja među braćom , i čovjek čovjeka mrzi za ništ .
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Ljepo rečeno , pustimo druge nek vjeruju u što hoće , ali vidiš dase opet okupljamo svi oko Krista , i svi ljubimo tog istog Krista , ali se neslažemo oko puno toga , evo ja sam rimo katolkinja ,i poštujem Nedelju , zašto je poštujem ? Zato štosam to nasljedila , a sama čitam Bibliju ,a nigde još nisam pročitala svetkuj Nedelju , svugde ama baš svugde piše poštuj dan gospodnji , a svi znamo daje dan Gospodnji Subota . Zašto je to tako ? Neki će reći Krist je uskrsnuo u Nedelju , neko će reći nešto drugo , i štose događa , odma se stvara mržnja među braćom , i čovjek čovjeka mrzi za ništ .
Ja ne svetkujem nijedan dan,svi su mi isti,Božji!Blagdan je za mene ako sam taj dan učinio neko dobro ljudima ili imao duboko zajedništvo sa Bogom,u molitvi,čitanju Biblije,zajedništvu sa drugim kršćanima.makar taj dan bio petak ili utorak.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Ne bih se složio.
Hrišćanin ne može biti u zajedništvu i družiti se sa onima koji krše Božje zapovesti, pa i zapovest o Suboti ( jer je držanje ove - kao i svih drugih zapovesti uslov spasenja ).
On u svakom slučaju mora imati ljubav prema svima i težiti da svim ljudima otkrije istinu, ali zajednica u smislu zajedničkog Bogoslužbenog života i vere - to ni apostoli nisu propagirali i biblija jasno osuđuje.

Ovo jeste radikalno, ali ako smo posvećeni duhom - tada će nas duh voditi u tome da razumemo ovo na pravi način.

Ja verujem da u ovom svetu postoji samo jedna prava istinska Božja crkva koja ima istinu i kojoj je data sila Duha Svetoga na nivou zajednice koju on vodi i u njoj ustanovljava istinu i pomaže joj da je razume i da je objavljuje drugima - kao i na nivou pojedinca koji kroz veru uspostavljaju živu zajednicu sa Bogom i Bog ih potpuno osvedočava u istinu, pomaže da je prihvate i sprovedu u život i žive jednim posvećenim životom bez greha.

Ključna misao vezana za ovo je sledeća.
Ako čovek stvarno doživi ovo lično iskustvo sa Bogom i ljubav Božju koja se otkrila u njegovom ličnom životu i stalnom hodanju sa Isusom, i iskustvo da mu je sam Bog posvedočio istinu - da li taj čovek sada može reći "Ah, nema veze šta drugi veruju, to su moja braća i sestre u Hristu i ja ću imati zajedništvo sa njima"
Apsolutno ne.
Taj čovek će težiti da u ljubavi istinu u koju je potpuno osvedočen - objavi tim ljudima.
To će neminovno dovesti do podela i razdora, ali na to upravo upućuje sam Gospod Isus kada kaže:

"Не мислите да сам ја дошао да донесем мир на земљу; нијесам дошао да донесем мир него мач.
Јер сам дошао да раставим човјека од оца његова и кћер од матере њезине и снаху од свекрве њезине:
И непријатељи човјеку (постаће) домашњи његови.
Који љуби оца или матер већма него мене, није мене достојан; и који љуби сина или кћер већма него мене, није мене достојан.
И који не узме крста својега и не пође за мном, није мене достојан.
Који чува душу своју, изгубиће је; а који изгуби душу своју мене ради, наћи ће је"
( Matej 10. 34 - 39 )

"А чувајте се од људи; јер ће вас они предати судовима, и по зборницама својијем биће вас.
И пред властеље и цареве водиће вас мене ради за свједочанство њима и незнабошцима.
А кад вас предаду, не брините се како ћете или шта ћете говорити; јер ће вам се у онај час дати шта ћете казати.
Јер ви не ћете говорити, него Дух оца вашега говориће из вас.
А предаће брат брата на смрт и отац сина; и устаће дјеца на родитеље и побиће их.
И сви ће мрзити на вас имена мојега ради; али који претрпи до краја благо њему.
А кад вас потјерају у једном граду, бјежите у други. Јер вам кажем заиста: нећете обићи градова Израиљевијех док дође син човјечиј"
( Matej 10. 17. 23 )

Dakle, kao što se vidi iz ovih tekstova - istina nije popularna i ona sigurno vodi do razdora među ljudima, gde jedni prihvataju istinu, dok je drugi odbacuju i okreću se neprijateljskim duhom prema onima koji ovu istinu objavljuju - do te mere otvorene mržnje i ubistva.

Ako pogledamo istoriju - najveći zločini prema Hrišćanima su učinili upravo oni koji su se izdavali za najveće Hrišćane.

Iz ovoga se zaključuje - da je zajednica sa onima koji veruju drugačije moguća jedino u tom ekumenskom okruženju, gde crkva ili vernik moraju da snize svoja verska uverenja i da ih ne ističu u prvi plan da ne bi povredili one koji veruju drugačije - u suprotnom će doživeti gore pomenute neprijatnosti opisane u Isusovim rečima.

Biblijski Hrišćanin upravo treba da se ponaša suprotno, treba da iznosi reč Božju na svakom mestu i svim ljudima bez obzira na cenu i da nikada ne umanjuje svoja verska uverenja.

Ipak, slažem se da forum treba malo više da poprimi informativni karakter, gde će se na jedan tolerantan način diskutovati o veri i različitim verovanjima - bez ličnog diskutovanja da li je određeno versko uverenje istinito i u skladu sa biblijom ili ne.

Pitanje je da li je to uopšte moguće.
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Uslov spasenja kažeš?
Ma hajte molim vas!
A kad Isusa pita jedan čovjek "Što da činim da bih se spasio" Isus mu reče:"Ljubi Boga I bližnjeg svoga!"
Ja tu kao uslov ne vidim nikakve subotetine!
 
Natrag
Top