Rječoborstva i sukobi među kršćanima!

Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Nisam dugo tu na forumu ali pročitah puno toga što se piše sada a i prije i mogu vam reći mi se ne sviđa previse sadržaj foruma a za to smo krivi mi forumaši!
Naime , prevladavaju teme gdje se prepucavamo a lijepo piše u Bibliji"Čuvajte se rječoborstva!"
Te zašto subota a ne nedjelja i obratno,te predestinacija je pa nije,te euharistija je ovo ili ono te o slikama,Papi,pa Bog je trojedan,pa dvojedan,pa JEDNA TREĆINA ha ha
,te Duh izlazi odavde ili odande,pa pakao postoji ili ne,po smrti se ide tamo ili ovamo ili nikamo,vino je sok što je Isus pretvorio od vode a ne alkoholno vino jer je grijeh piti.I još puno toga!
Zamislimo,dođe netko tko o Bogu promišlja,traži ga,pa navrati ovdje na religiju,što će naučiti od nas?Da svatko svoju istinu ima i grčevito ju brani!
Naše teme za nevjernike su destruktivne a ne konstruktivne.Pretežito!Bar se meni tako čini!Umjesto da prevladavaju teme sa poukama,komentiranjima poglavlja i stihova i događaja iz Biblije te veličanja Boga kao takvog!I apologetske teme,dokazi koji upućuju da Bog jest!Mudrovanja teološka neće približiti Boga nikome pogotovo ako se svatko zabetonirao u učenje svoje crkve I neda porostora onom drugčijeg mišljenja , neda da je možda on u pravu,,,a uglavnom se radi o nevažnim stvarima,nevažno nam postalo važno a važno na margini!Ono što ja mislim,istina je a svi ostali su u krivu!
A ima toliko divnih događaja u Bibliji o kojima bi mogli pisati,npr, Isusov hod po void,hranjenje tisuća sa par kruhova I riba,ozdravljenje gubavih ili slijepih,
oživljavanje mrtvih,Isus I Samarijanka,Isus I bludnica,itd.
U Ekumenskom pokretu gdje sam nekad bio aktivan,izbjegavali smo teme za koje smo znali da su nam gledišta suprotna a pričali smo o onom što nam je zajedničko,,a toga toliko puno ima,puno vise nego razlika!Osim na tribinama gdje je čuti drugog I drugčijeg bila svrha!
Možemo li proraditi na tome ovdje?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Nisam dugo tu na forumu ali pročitah puno toga što se piše sada a i prije i mogu vam reći mi se ne sviđa previse sadržaj foruma a za to smo krivi mi forumaši!
Naime , prevladavaju teme gdje se prepucavamo a lijepo piše u Bibliji"Čuvajte se rječoborstva!"
Te zašto subota a ne nedjelja i obratno,te predestinacija je pa nije,te euharistija je ovo ili ono te o slikama,Papi,pa Bog je trojedan,pa dvojedan,pa JEDNA TREĆINA ha ha
,te Duh izlazi odavde ili odande,pa pakao postoji ili ne,po smrti se ide tamo ili ovamo ili nikamo,vino je sok što je Isus pretvorio od vode a ne alkoholno vino jer je grijeh piti.I još puno toga!
Zamislimo,dođe netko tko o Bogu promišlja,traži ga,pa navrati ovdje na religiju,što će naučiti od nas?Da svatko svoju istinu ima i grčevito ju brani!
Naše teme za nevjernike su destruktivne a ne konstruktivne.Pretežito!Bar se meni tako čini!Umjesto da prevladavaju teme sa poukama,komentiranjima poglavlja i stihova i događaja iz Biblije te veličanja Boga kao takvog!I apologetske teme,dokazi koji upućuju da Bog jest!Mudrovanja teološka neće približiti Boga nikome pogotovo ako se svatko zabetonirao u učenje svoje crkve I neda porostora onom drugčijeg mišljenja , neda da je možda on u pravu,,,a uglavnom se radi o nevažnim stvarima,nevažno nam postalo važno a važno na margini!Ono što ja mislim,istina je a svi ostali su u krivu!
A ima toliko divnih događaja u Bibliji o kojima bi mogli pisati,npr, Isusov hod po void,hranjenje tisuća sa par kruhova I riba,ozdravljenje gubavih ili slijepih,
oživljavanje mrtvih,Isus I Samarijanka,Isus I bludnica,itd.
U Ekumenskom pokretu gdje sam nekad bio aktivan,izbjegavali smo teme za koje smo znali da su nam gledišta suprotna a pričali smo o onom što nam je zajedničko,,a toga toliko puno ima,puno vise nego razlika!Osim na tribinama gdje je čuti drugog I drugčijeg bila svrha!
Možemo li proraditi na tome ovdje?
Konačno da neko razmišlja ispravno, u Hrišćanskom duhu, a ja to svo vreme pokušavam ovde, ali teško ces uspeti druge da navedeš da postupaju tako, jer mnogima je ovde cilj promovisanje "sopstvene vere", umesto "Hrista".
Ne shvatajući da su na taj način 'izgubili Hrista '.
Mozes da pokušaš ovde sa temama koje uzdižu,oplemenjuju i upućuju na Hrista i slavljenje Boga, možda će se ljudi zaista odazvati, ja to nisam ni pokušao, jer izgleda da nema pravih sagovornika, niti volje za takvo nešto..
Ali možda ja grešim,pa te ohrabrujem da pokušaš sa otvaranjem novih tema.
Pozdrav brate.
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Ovo sam napisao na sličnom forumu:

Slaboga u vjeri prigrlite, ali ne da se prepirete o mišljenjima. Rimljanima 14,2 Netko vjeruje da smije sve jesti, slabi opet jede samo povrće. Rimljanima 14,3 Tko jede, neka ne prezire onoga tko ne jede; tko pak ne jede, neka ne sudi onoga tko jede. Ta Bog ga je prigrlio. Rimljanima 14,4 Tko si ti da sudiš tuđega slugu? Svojemu Gospodaru i stoji i pada! A stajat će jer moćan je Gospodin da ga podrži. Rimljanima 14,5 Netko razlikuje dan od dana, nekomu je opet svaki dan jednak. Samo nek je svatko posve uvjeren u svoje mišljenje. Rimljanima 14,6 Tko na dan misli, poradi Gospodina misli; i tko jede, poradi Gospodina jede: zahvaljuje Bogu. I tko ne jede, poradi Gospodina ne jede i - zahvaljuje Bogu.
Vidim,iz nekih rasprava u koje sam uključen,svi se pozivamo na Sveto Pismo i svi tvrdimo da je BAŠ način na koji ga mi razumimo,jedini ispravan.Dakle,mi smo u pravu,oni drugi u krivu jer ne razume Pismo!A Duh Sveti je u nama,On je učitelj naš,jel moguće da jedne upućuje ovako a druge onako?
Dali je baš nama govorio,vodio nas da tako(dobro) razumimo neke duhovne stvarnosti ili smo tako odgajani od svojih učitelja,crkve,tradicije?
Dileme su (zasad) ove,predestinacija olitiga predodređenje zatim ekumenizam i krštenje u ime Oca ,Sina i Duha Svetoga ili samo u Isusa!I dan,Subota ili Nedjelja!

Ovako mislim,ne vjerujem u predestinaciju,ne vjerujem u krštenje u ime Isusa(samo u to ime),ne vjerujem u Subotu kao dan Gospodnji i vjerujem u ekumenizam!
I za sve imam odgovarajuće stihove iz Novog Zavjeta,potvrdu zašto ne vjerujem što navedoh i vjerujem što naznačih!
No,nek onaj tko se samnom ne slaže vjeruje drugčije ili ne vjeruje,ne vjerujem da netko tko vjeruje u predestinaciju,Subotu i u krštenje samo u Isusa nemože biti Nanovorođeni kršćanin i samim time moj brat u Kristu i isto tako onaj tko ne vjeruje da je Ekumenizam od Boga ne znači da nije dobar kršćanin,možda svatko od vas ponaosob i bolji od mene!
Ono što me zgražava je kad netko tvrdi da taj tko ne vjeruje u gore izrečeno nije na pravom putu,nije kršćanin,u zabludi je i prevaren je od Sotone!Pa mu sad kao ti,trebaš otvoriti oči!Pavao je jasan,netko vjeruje ovo,netko ono ali to su nebitne stvari,dan,jelo,predestinacija,krštenje(ovo zadnje dvoje ne spominje ali da je to tad bilo diskutabilno,bi).Ne sudite,prihvatite!Nekad sam bio antikatolik,no tako su me odgajali,ipak kad bolje upoznah neke iskrene vjernike katolike,shvatih da sam u krivu i da su neki od njih bolji vjernici i da su bliže Bogu od mnogih protestanata!
Za kraj,ne vjerujem da kršćanin treba biti bogat i zdrav i da je to dokaz jake i prave vjere!A skoro sam povjerovao da je tako čitajući Hagina,Coplanda i slične!
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
I ovo:

Kao kršćanin koji smatra da mi je svaki Kršćanin brat,ma koji bio,Protestant,Katolik i Pravoslavac,otvorio bih ovu temu o jedinstvu i bratstvu nas,Kršćana!Nemam indenititet,sad idem u Baptističku crkvu,da sam u neki grad preselio gdje nema iste,išao bih u Pentekostalnu,a da i nje nema,u Katoličku(volio bih da je karizmatska ali neka umjereno karizmatska) da i te nema,išao bih u Pravoslavnu!
Dakle,da objasnim,svaki kršćanin mi je brat ako Krista slijedi!Ako ne,onda mi nije!Može mi bit prijatelj a brat ne!Tako da,,,,ako je protestant a ima ljubavnicu,(dakle bludnik)nije mi brat jeri ne živi KRISTOVSI život!Ako je Katolik a pijanac je ili psovač,nije mi brat ali mogu mu biti prijatelj!Ako je Pravoslavac a tajkun,tj. bogataš koji iskorištava siromašne ili psuje ko kočijaš,nije mi brat,probat ću mu biti prijatelj!Ako tuče ženu,(bilo koji od njih) nije mi brat!Ako ne moli,ako ne vjeruje da Bog postoji (a takvih ima,jednih i drugih i trećih,kršćani na papiru) nisu mi braća!
Ako sam protestant ,zašto bi mi bio bliži isti od dobrog kršćanina pravoslavca ili katolika?Hvala Bogu za svakog dobrog vjernika-kršćanina,protestanta,katolika i pravoslavca!Moja draga braća su to!
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Malo sam razočaran,pomislih da će ova tema biti jako interesantna,a ono,,,niš!
 
Učlanjen(a)
24.01.2015
Poruka
218
Tražio si mnogo - da "ratnici" ostave "oružje" i da ga zamijene maslinovim grančicama. Znaš li da se u istoriji nešto tako nekad dogodilo?
Pa nebi trebalo tako biti među nama,kršćanima!
Braćom u vjeri!
Ta svima nam je isti OTAC =Bog.
Isus je naš brat.I mi smo dakle braća!
Ja sam jako sretan bio kad sam razgovarao sa jednim mladim Protom(pravoslavni sveštenik) I spoznao da je iskreni vjernik.On Srbin a ja Hrvat!I to Hrvat koji je u zadnjem ratu gadno stradao.Ubili su mi Srbi mamu i sestru i zapalili rodnu kuću!A mi pričali o Bogu i vjeri par godina iza rata!A jako nesretan prije rata kad sam u Slavonskoj Orahovici u jednom Manastiru pričao sa starim Protom i uvidio da da me ne podnosi jer sam Hrvat!Osim mržnje,niš drugo nisam doživio!"O vremena o ljudi"!
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Rekao sam da verujem da bi sve i pored ovih nasih teoloskih sukoba, svaki od nas ostavio na stranu sve to i pomogao onom drugom u nevolji.
Evo bilo bi lepo ovde na ovoj temi malo da odlozimo oruzje, i da se odmorimo.
Pa da prodiskutujemo o nekim lepsim stvarima, duhovnijim..
Ja sam prvi, ima li koga jos?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Pa nebi trebalo tako biti među nama,kršćanima!
Braćom u vjeri!
Ta svima nam je isti OTAC =Bog.
Isus je naš brat.I mi smo dakle braća!
Ja sam jako sretan bio kad sam razgovarao sa jednim mladim Protom(pravoslavni sveštenik) I spoznao da je iskreni vjernik.On Srbin a ja Hrvat!I to Hrvat koji je u zadnjem ratu gadno stradao.Ubili su mi Srbi mamu i sestru i zapalili rodnu kuću!A mi pričali o Bogu i vjeri par godina iza rata!A jako nesretan prije rata kad sam u Slavonskoj Orahovici u jednom Manastiru pričao sa starim Protom i uvidio da da me ne podnosi jer sam Hrvat!Osim mržnje,niš drugo nisam doživio!"O vremena o ljudi"!
Svojevremeno sam ovdje otvorio temu pod naslovom: "Dijeli li religija ljude i narode?" U uvodu sam napisao:

Šta mislite, da ne postoje religije, da li bi narodi bili podijeljeni kao što su to sada? Ljudi se u suštini ne razlikuju ni po čemu drugome, osim po tome u koga boga vjeruju. A baš ta različitost vjera, često stvara velike anatagonizme među ljudima, - po nekad čak tolike da se međusobno ubijaju zbog toga. To prokletstvo prati ljudski rod od kako postoji, tačnije, od kako su ga religije podijelile.

Kao što vidimo, ljudi se dijele ne samo prema vrstama religija i imenu Boga u koga vjeruju, nego se dijele i unutar jedne religije, a svaka podjela znači i neku vrstu antagonizma, koga produkuje uvjerenje da je jedino "moj Bog" pravi Bog, a da su svi ostali krivi, lažni i nevjerodostojni bogovi, odnosno da je jedino "moja vjera" prava vjera!? Koliko god takvo mišljenje pripisivali ograničenom razumnom rezonu, u suštini primitivnom, ono ipak istrajava vjekovima, kao što istrajava i sama religija.
Mislim da je osnovni problem u tome što ni u jednoj vjeri ne preovlađuju pravi i istinski vjernici, nego je većina u nekoj vjeri, ne radi sebe, nego radi "sela"! Ako tu dodamo i vješte manipulatore koji manipulišu vjerskim osjećanjima vjernika radi ostavarenje nekih svojih ciljeva i interesa, eto nam odgovora na pitanje odkuda tolika netrpeljivost između vjerskih zajednica, odnosno religija!
 
Natrag
Top