Religijske vesti ( vesti vezane za religiju )

Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Marko, ja tebi nemam razloga bilo sta dokazivati, kad ces ti odbaciti svakog istoricara kojeg ja dam, a koji porice umesanost katolicke crkve u spaljivanja mucenja i ubijanja tkz. jeretika.
Inace, mi ne trebamo istoricare da bi znali istoriju! Dovoljno je da sednemo i ispitamo dokaze. Tek tada shvatamo koliko nas lazu i kakve nam lazne teorije prodaju!

Mire, a gde ces naci dokaze nego u istoriji?

Istoricari zapravo nicemu ni ne sluze, osim da kod ljudi (naroda) formiraju pogled na svet koju drzava zeli da im nametne!
Evo npr. u istorijskim knjigama ne postoji Tartarija. Toje drzava koja je postojala na mestu danasnje rusije, nekada je obuhvatala skoro ceo svet.. Ali vladari su odlucili, konkretno ruski car je odlucio da se iz istorije izbrise postojanje Tartarije.
I zaista mi u danasnjoj istoriji ne pronalazimo ni reci o Tartariji, pominju se samo neka nomadska plemena pod tim nazivom.[/QUOTE]


Mire, uzeo sam Enciklopediju Britaniku, i nasao sam te tvoje famozne Tartare. Bilo ih je rastrkanih po celom Sovetskom zavezu.
Jedni su postojali blizu turske, a drugi na Kavkazu. Jedno vreme neki su imali i svoju drzavu, ali su se sjedinili sa Rusijom.

To ti pokazuje da su istoricari ipak zapisali ono sto je bilo iako danas vise nije.


Ipak dubljim istrazivanjem saznajemo ime Tartarskog cara, da su imali jezik i zastavu i podrucje koje je carstvo obuhvatalo. Sve osnove drzavnosti![/QUOTE]

Slazem se to sam upravo nasao u Enciklopediji, a to ti je istoprija.

E to ti je istorija kojoj vi slepo verujete!
Izbrisali su citavo carstvo iz istorije i postojanja![/QUOTE]


Pa nisu izbrisali, kad sam ga i ja pronasao.

Izvini Marko, ali verovati istoricarima slepo i bez provere, je totalno glupo![/QUOTE]

Pa eto ja sam tvoju tvrdnju uporedio sa istorijom, i pronasao isto sto si i ti pronasao. Posle Biblije, istorija i arheologija su dve vrste informacija u koje zaista mozemo imati poverenja.
Slazem se sa tobom da religija i politika uticu i na istoriju. Kada su komuniosti zavladali Jugoslavijom, gledao sma kako su rusili spomenike kraljeva i poznatih lidera, ali ipak nisu uspeli da promene i istoriju.
Zato mislim da gresis sto odbacujes istorijske cinjenice. Jer i to sto si ti nasao i to je istorija.

Nego problem je kod vas sto nemate dokaza da pobijete istorijske cinjenice, pa zato sada odbacujeti Istoriju koja postoji oduvek i koja je jedan od osnovnih nacina prenosenje onoga sto se desilo od pokolenja na pokolenje. Mire, u tome je vas totalni promasdaj.Ti si kao jedan glumac kada je na TV gledao svoju izjavu u kojoj je pogresi izvadio je pistolj i pokao u TV. Pa nije TV kriv sto je on pogresio. Iako je razbio TV, ipak je i dalje osala glupost koju je izjavio.



 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.329
Nego problem je kod vas sto nemate dokaza da pobijete istorijske cinjenice, pa zato sada odbacujeti Istoriju koja postoji oduvek i koja je jedan od osnovnih nacina prenosenje onoga sto se desilo od pokolenja na pokolenje.

Ovo je upravo dijagnoza vas EGWista i ostalih mrzitelja Kristove crkve. Ne pašu vam povijesne činjenice, pa onda čitate i citirate Hislope i Rivere. Kao što Istina oslobađa, tako i Laž zarobljava. OK, izabrali ste služiti laži, vaš slobodni izbor.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ovo je upravo dijagnoza vas EGWista i ostalih mrzitelja Kristove crkve. Ne pašu vam povijesne činjenice, pa onda čitate i citirate Hislope i Rivere. Kao što Istina oslobađa, tako i Laž zarobljava. OK, izabrali ste služiti laži, vaš slobodni izbor.

Laž uvek porobljava, uvek. No, za razliku od istine, hladne i oštre kao dvosekli mač, laž je "mila ušima", i pruža "utehu". Sve to i možda i ne bi bilo tako strašno da jednom prihvaćena, laž ne traži širenje, narasta i hrani se novim lažima.

Upravo tada je već kasno. Od slobodnog bića, oni koji izaberu laž, jer im je "utehu" pružila, bila mila ušima, postaju robovi, koji i ne mogu drugačije nego da služe svog gospodara. A isti, upravo i traži da se laž širi,. umnožava. Uostalom, pisac Toma Sojera i Haklberija Fina, napisao je "A lie travels around the globe while the truth is putting on its shoes. " ili za one koji ne znaju engleski, "Za vreme u kome istina obuva cipele, laž je već proputovala celim svetom".
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Svi smo u tome, više ili manje, jer nije reč o samo nameri ili neznanju već o stanju palosti tvorevine, čitave realnosti zapravo. Granice istine, laži, obmane su zamagljene jer čovek doživljava stvarnost kao oblik perceptivne svesti, kao neku vrstu osećaja da je to ono što jeste – stvarni, objektivni svet sa njim, stvarnim objektivnim čovekom u njemu. Taj osećaj je takodje selektivan, on je kao nekakva bela mrlja koja odbija i potiskuje sve što bi moglo ugroziti predstave i predubedjenja koje nosimo u sebi i projektujemo van nas u skladu sa svojim osećanjima i ubeđenjima pa tako različiti ljudi i kulture sami kreiraju uzroke i objašnjenja za životne događaje u skladu sa tim što žele ili na osnovu postavki na kojima počiva njihova vera i to ne samo vera u religioznom smislu no i u psihološkom , ona koja se tiče nas samih i kako sebe doživljavamo, ili razumska odn. vera da su naši stavovi o bilo kome ili čemu ispravni i tačni. Dakle nije u pitanju samo laž, u onom bukvalnom intencionalnom značenju te reči, no i potreba da se ta krhka iluzija nama shvatljivih uzročno-posledičnih veza održi. Svet zapravo počiva na tome, civilizacija, društvo, pojedinac...Svi smo zarobljeni u tu iluziju „razumevanja“ „sebe“ i „sveta“.

U Knjizi Propovednika se govori zapravo o tome - Ispraznost nad ispraznostima, veli Propovjednik, sve je ispraznost. Prop.12,8
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
U Knjizi Propovednika se govori zapravo o tome - Ispraznost nad ispraznostima, veli Propovjednik, sve je ispraznost. Prop.12,8

Lepo rečeno, jer sve ovo materijalno i jeste ispraznost.

No, redak iznad ovog što si ga citirao mnogo govori o kontekstu.


Prije nego se prekine srebrna vrpca i zlatna se svjetiljka razbije i razlupa se vrč na izvoru
i slomi točak na bunaru;
7i vrati se prah u zemlju kao što je iz nje i došao, a duh se vrati Bogu koji ga je dao. Prop 12,7
 
Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Kjiga Propovednika je čuvena po korišćenju stilskih figura kontrasta i poredjenja tj. antiteze.

Često je čitam, možda najčešće od svih Knjiga Pisma.

Još rekoh u sebi: "Ljudi se ponašaju tako da Bog može pokazati kakvi su uistinu, da su jedni drugima poput zvijeri.

Jer zaista, kob ljudi i zvijeri jedna je te ista. Kako ginu oni, tako ginu i one; i dišu jednakim dahom, i čovjek ničim ne nadmašuje zvijer, jer sve je ispraznost.

I jedni i drugi odlaze na isto mjesto; svi su postali od praha i u prah se vraćaju.

Tko zna da li dah ljudski uzlazi gore, a dah zvijeri silazi dolje k zemlji?


jer

Što biva, već bijaše, i što će biti, već je bilo; a Bog obnavlja što je prohujalo.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.329
Svi smo u tome, više ili manje, jer nije reč o samo nameri ili neznanju već o stanju palosti tvorevine, .... Dakle nije u pitanju samo laž, u onom bukvalnom intencionalnom značenju te reči, no i potreba da se ta krhka iluzija nama shvatljivih uzročno-posledičnih veza održi. Svet zapravo počiva na tome, civilizacija, društvo, pojedinac ... Svi smo zarobljeni u tu iluziju „razumevanja“ „sebe“ i „sveta“.

U Knjizi Propovednika se govori zapravo o tome - Ispraznost nad ispraznostima, veli Propovjednik, sve je ispraznost. Prop.12,8

Svi smo zarobljeni (zarobljenici), točno, ali bar mi koji se nazivamo kršćanima ispovjedamo vjeru u Istinu, u Onoga koji oslobađa od svih iluzija. Također, zbog naše palosti možemo povremeno padati i u stanja da zaključimo, kao i Propovjednik, - sve je ispraznost - ali Istina liječi i kod ovakvih čovjekovih padova u svojevrsni očaj.


Granice istine, laži, obmane su zamagljene
jer čovek doživljava stvarnost kao oblik perceptivne svesti

Često, možda i najčešće, i jesu, ali postoje datosti kada te granice baš i nisu tako zamagljene, kada nije teško razgraničiti što je laž a što istina. Naravno, uz minimum pozitivne volje. Upravo sam zbog toga, prije nekoliko dana, na jednu takvu ukazao, ovako:

Tko je Nimrod? Nimrod je mitski biblijski lik (Noin unuk) koji se smješta u 3. tisućljeće prije Krista. A tko je Semiramida? Semiramida je legendarna asirska kraljica, u kojoj je sačuvana uspomena na asirsku kraljicu Samuramat, ženu Šamsi-Adada V., a živjela je u 1. tisućljeću prije Krista.
Kako "oženiti" Nimroda iz 3. tisućljeća i Semiramidu iz 1. tisućljeća? Predlažem da ovo riješimo, pa ćemo zakoračiti drugi korak.

Dakle, riješimo najprije ovakve stvari, kasnije ćemo one kod kojih su "granice između istine i laži zamagljene".
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Što biva, već bijaše, i što će biti, već je bilo; a Bog obnavlja što je prohujalo.

I ničega nema novog pod suncem Njegovim.


Svi smo zarobljeni (zarobljenici), točno, ali bar mi koji se nazivamo kršćanima ispovjedamo vjeru u Istinu, u Onoga koji oslobađa od svih iluzija. Također, zbog naše palosti možemo povremeno padati i u stanja da zaključimo, kao i Propovjednik, - sve je ispraznost - ali Istina liječi i kod ovakvih čovjekovih padova u svojevrsni očaj.

Da, ali postoje oni koji sebe nazivaju vernicima Onoga koji oslobađa od svih iluzija, pa reči Njegove tumače metaforički, a istinom zovu ono što ih je "utešitelj" iz XIX stoleća "učio". Njegovu Istinu dakle odbacuju, a ono što nazivaju "istinom" kite svojim "istinama".

Često, možda i najčešće, i jesu, ali postoje datosti kada te granice baš i nisu tako zamagljene, kada nije teško razgraničiti što je laž a što istina. Naravno, uz minimum pozitivne volje. Upravo sam zbog toga, prije nekoliko dana, na jednu takvu ukazao, ovako:

Dakle, riješimo najprije ovakve stvari, kasnije ćemo one kod kojih su "granice između istine i laži zamagljene".

Rešimo ih, ali, šta čemo sa činjenicom da neko takve stvari, one koje si u najboljoj volji predložio za razrešenje, drži osnovama svoje vere?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.329
Rešimo ih, ali, šta čemo sa činjenicom da neko takve stvari, one koje si u najboljoj volji predložio za razrešenje, drži osnovama svoje vere?

Ja ne mogu ništa više nego "u dobroj volji" ponavljati - Kako "oženiti" Nimroda iz 3. tisućljeća i Semiramidu iz 1. tisućljeća? Predlažem da ovo riješimo, pa ćemo zakoračiti drugi korak.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Koju si ti nama istoriju dao? Onu za koju se cak i na samom sajtu odakle si tekst kopirao kaze da "je sa tacke nepristrasnosti tekst doveden u pitanje"?

Takvu si nam istoriju dao?

Ne, nego onu koju poznaje ceo svet, i drustvo, i same crkve.
O tome pise u istoriji.
Svojevremeno se Jovam Pavle II javno izvinio za ono sto je RKC cinila tokom srednjeg veka.

Ja ne mogu ništa više nego "u dobroj volji" ponavljati - Kako "oženiti" Nimroda iz 3. tisućljeća i Semiramidu iz 1. tisućljeća? Predlažem da ovo riješimo, pa ćemo zakoračiti drugi korak.

Ti mozes sto puta ponavljati istu laz da nije na ovo odgovoreno to je tvoja stvar, i ako sam ti odgovor dao i prilozio istorijske dokaze, da je Semiramis ili Semiramida bila udata za Ninusa ili Nevroda.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top