Religija i zdravlje

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Vidim da se sprdaš sa ovim, ali ima o tome u Bibliji.

Doće rugači. Ali se zato pokazalo da HAC jedina ima istinu, svu. Niko osim nas nema podjelu hrane u Hrišćanstvu.

Ako vi jedini imate istinu onda je Isus lažov. I Sveto pismo također laže. Naime, u Svetom pismu piše da je Duh Sveti, donositelj istine, na Pedesetnicu sišao na apostole, a ti tvrdiš da je Duh Sveti, nakon 18 stoljeća provedenih u "induciranoj komi", sišao na bogohulnike u američkim kukuruzištima. :) Ovo zaista mogu tvrditi samo rugači.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ako vi jedini imate istinu onda je Isus lažov. I Sveto pismo također laže. Naime, u Svetom pismu piše da je Duh Sveti, donositelj istine, na Pedesetnicu sišao na apostole, a ti tvrdiš da je Duh Sveti, nakon 18 stoljeća provedenih u "induciranoj komi", sišao na bogohulnike u američkim kukuruzištima. :) Ovo zaista mogu tvrditi samo rugači.

Rugači. Da, sledbenici nikoga drugog do "ja sam koji nisam", palog serafa.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
na Pedesetnicu sišao na apostole, a ti tvrdiš da je Duh Sveti, nakon 18 stoljeća provedenih u "induciranoj komi", sišao na bogohulnike u američkim kukuruzištima.

Biblija je mjerilo, a ne ti. Isti arg. su imali fariseji za apostole i hrišćane. Ko ste vi neki novi nastali sada.

Ovo zaista mogu tvrditi samo rugači.

Rugači tvrde sve suprotno Bibliji.

opet si zaobišao temu o zdravlju i hrani. Jadni tvoji arg. samo si mogao da pitaš šta je to u Kini.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Biblija je mjerilo, a ne ti.

A u Bibliji piše, ponovit ću, da je Duh Sveti sišao na apostole prije dva tisućljeća, a ne Door Shutters 1844.


Isti arg. su imali fariseji za apostole i hrišćane. Ko ste vi neki novi nastali sada.

Rugači tvrde sve suprotno Bibliji.

Da, to ste vi trovatelji istine.

opet si zaobišao temu o zdravlju i hrani. Jadni tvoji arg. samo si mogao da pitaš šta je to u Kini.

Opet truješ istinu. Vidi:

Razgovarali smo sa splitskim sveučilišnim profesorom Mladenom Bobanom s Medicinskoga fakulteta koji se na znanstvenoj razini bavi istraživanjem te dokazivanjem koristi umjerenoga pijenja na zdravlje, a posebno je fokusiran na vino. Osim toga, bio je potpredsjednik međuvladine Međunarodne organizacija za vinogradarstvo i vinarstvo sa sjedištem u Parizu te je odlikovan ordenom Republike Francuske »Chevalier de l’Ordre du Merite Agricole«.

Novinar: Odakle interes za tematiku vina i zdravlja?

Prof. Boban: U svijetu je ta problematika doživjela pravu eksploziju interesa nakon što su svjetski mediji 1991. godine prenijeli rezultate epidemiološke studije u kojoj je Serge Renaud pokazao da Francuzi unatoč prehrani bogatoj zasićenim mastima imaju nisku učestalost koronarne bolesti srca. To je nazvano »francuski paradoks«, a fenomen se statistički mogao povezati s drugim elementima prehrane u Francuza, posebice s pijenjem crnoga vina. Nakon što su brojne kasnije epidemiološke studije u različitim populacijama pokazale da je umjereno pijenje alkoholnih pića, posebice vina, povezano sa smanjenim mortalitetom i morbiditetom, počela je potraga za sastojcima iz vina koji posreduju takve učinke i za otkrivanjem mehanizama kako se to događa.

Novinar: Kada spominjemo zdravlje i vino, postoje li dokazani pozitivni utjecaji vina na zdravlje i u kojim su područjima oni vidljivi?

Prof. Boban: Postoje jasni dokazi da je umjereno pijenje vina povezano sa znatnim smanjenjem rizika od bolesti srca i krvnih žila, kao i sa smanjenim rizikom smrtnosti bez obzira na uzroke. Posebno ističem smanjene rizike od obolijevanja od šećerne bolesti, kardiometaboličkih komplikacija u dijabetičara te manji rizik od slabljenja kognitivnih funkcija.

Novinar: Učinci vina na zdravlje zasigurno su povezani s načinima pijenja vina. Postoji li granica koju preporučujete – kada bi i kako trebalo piti?

Prof. Boban: Uz količinu, obrasci pijenja vina od ključnoga su značaja za konačne učinke na ljudsko zdravlje. Tri su najvažnije preporuke: piti umjereno, redovito i uz jelo. Temeljem rezultata brojnih epidemioloških i intervencijskih studija, može se preporučiti 200 do 300 ml vina dnevno za muškarce te 100 do 200 ml vina za žene. Opisano je više mehanizama kojima se objašnjava opažanje da se pijenjem uz jelo povećavaju korisni učinci vina na zdravlje. Spomenut ću samo neke: vino usporava nastajanje i apsorpciju u krv štetnih produkata koji nastaju tijekom probavnoga procesa, hrana smanjuje apsorpciju alkohola u krv, a budući da vino ima izražen antimikrobni učinak, smanjen je rizik od obolijevanja hranom prenosivim uzročnicima.

Osim toga, vino smanjuje i smrtnost od raka. Rezultati istraživanja objavljeni u američkom stručnom časopisu Annals of Internal Medicine koje je provedeno na više od 25.000 ispitanika pokazalo je da je relativna smrtnost opadala kako je učestalost konzumacije u tjednu rasla (od jedne do deset čaša). Međutim, pozitivan utjecaj je zabilježen samo kod konzumacije najviše deset čaša vina na tjedan. S unosom većim od ovoga, baš kao i kod svih drugih alkoholnih pića, smrtnost od raka se povećava.

Uz aktivne tvari u vinu poput fenola važan je i učinak samog alkohola. Samo uz njegovu prisutnost ostali sastojci vina pozitivno djeluju na organizam. Znanstvenici su to otkrili uklonivši umjetnim putem alkohol iz vina. Uočili su da je u tom slučaju izostao pozitivan učinak vina na zdravlje, premda je taj napitak mirisom i okusom bio zadovoljavajući.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, odgovor koji sam dao je potpuno biblijski, i svako to moze da vidi, ali ti ne zelis svesno da ga prihvatis, da ne bi kojim slucajem Adventidsti bili u pravu
Gresis uopste mi ne smeta da neko drugi bude u pravu. Ali niste u pravu, na zalost.. Tacno je samo da ovo ima pozitivan uticaji na zdravlje, ja to nikad nisam ni sporio, ali to nije "zdravstveni zakon" vec "ritualni", a Hristos tamo govori da ne trebamo biti suvise optereceni zdravljem i to je njegova poruka. Ako ne trebamo biti toliko optereceni zdravljem, vasa je greska sto jelo i pice svima namecete kao obavezno 'spasonosno evandjelje'! Time imitirate fariseje koji su isto tako zakon shvatali iskljucivo kao slovo, i fanaticki su odbijali da ga prestupe i u najmanjoj sitnici. Tako i vi govorite da ne sme covek uzeti 'ni kap alkohola'. Pa nisam ja to izmislio to su vase izjave ovde sa sajta.. Odatle i tvrdnje da Timotej nije pio vino zbog zeluca vec sok, a pravdate EGW sto je uzimala zbog zeluca. To je bezanje od cinjenica!

Da ste kojim slucajem rekli 'dobro je zbog fizickog zdravlja ne jesti i ne piti, ali bitnije je duhovno zdravlje', i kad ne bi opterecivali ljude time i insistirali na 'jelu i picu' kao i fariseji na pranju casa i ruku, ja bi vas podrzao!

Ali ne mogu da vas podrzim, kada insistirate na necemu sto nije bitno za spasenje coveka i nije evandjelje, vec nametanje besmislenih pravila ljudima na pleca, a koje bas nicemu ne koriste..

Zasto niste toliki fanatici kada je u pitanju 'pranje ruku'? I to je isto kao i ovo vezano za zdravlje, a mnogi ljudi u africi i indiji uopste ne peru ruke pre jela, pa nece zbog toga izgubiti zivot i nije to evandjelje!

Dakle, ovo je preterivanje i fanatizam!

Onaj Tripo samo ponavlja 'pork pork..' kao da je to evandjelje. Ne nije! Vec farisejstvo!

Sto se tice tvoje tvrdnje da su Jevreji prali ruke samo pre jela i to iskljucivo radi zdravlja je neosnovana, jer sam vec napisao iz Jevrejskih izvora da prema zidovskom zakonu, ruke se obredno moraju oprati nakon budjenja iz sna, dodirivanja mrtvog tela, te pre jela, molitve i obreda poput paljenja sveca...
Ovo predstavlja duhovni religijski obicaj.

Bas me briga sta ti kazes, kad nisi dao dokaz za to! Navedi mi izvor prvo i dokazi da su 'mislili da ce se duhovno opoganiti ako ne operu ruke pre jela", dakle dokazi da to nije imalo veze sa zdravljem?

Cak i ovo sto pominjes dodirivanje mrtvaca i ostalo nije imalo veze sa 'duhovnom poganstinom' vec sa zdravljem i fariseji tako i dan danas shvataju to! Ti izgleda nista ne znas o judaizmu..

Medjutim cak i da postoji duhovni apsekt shvatanja, i vi mislite da jedenje neciste hrane "duhovno opoganjuje coveka", dakle, ne samo telesno, pa se tako Hristove reci opet primenjuju i na vas!

"Ne pogani coveka ono sto ulazi u njega, vec sto izlazi iz njega... iz srca.."

Vama su te reci i upucene jer mislite da cete se duhovno opoganiti samim jelom, savremenim farisejima!

Mire, ti kazes da si zivotinje predstavljale Hrista, to Jevreji ne veruju. Samo one zivotinje koje su pruinosene na zrtvu one su
Mogu ti dokazati iz njihovog ucenja da im je svaki obrok bio zrtva u malom! Iz toga logicki proizlazi da im je svako meso predstavljalo Hrista. Tako je bilo onda, tako je i danas!

Mire, ne traba biti fanatik, ali da bismo bili zdravi treba da uzimamo u telo ono sto pomaze, a ne ono sto rusi zdravlje.

Ja se sa tobom slazem i cak podrzavam brigu o zdravlju i ishrani, ali ne podrzavam to kao evandjelje, jer nije ni Hristos ucio ljude da budu optereceni zdravljem i to vidimo iz ove situacije koju sam naveo iz biblije..

Zar mi trebamo hranu nametati ljudima kao nesto obavezno za spasenje? Ne mogu da se slozim nikako! Nego ako neko zeli moze da brine o svom zdravlju tako sto ce izbegavati odredjenu hranu, ali nije greh ni pojesti svinju ako si u potrebi i nemas sta drugo jesti, vaznije je odrzati zivot nego pogubiti...

Ovakvo insistiranje pojedinaca da ne smes popiti ni kap alkohola ili da ne smes uzeti mast svinje recimo kao lek, i pojesti ako nemas sta drugo je nista drugo nego fanatizam. I sa takvima smo ovde na zalost suoceni. Ti mozda nisi takav, ali drugi jesu.. Tebi svaka cast ako nisi..

Ovo gore može biti samo ili vrhunac licemjerja i bahatosti ili potpuni ponor ljudske pameti i morala.
Ja pitao Jurivaku u privat. da li je mislio iskljucivo na mene kada je rekao da ne napadamo nikoga licno (pa ako jeste da promenim nacin pisanja) , ali nije mislio na mene, vec je govorio uopsteno da ne trebamo time da se bavimo.. I sad on tvrdi da je mene Jurivaka ukorio a njega nije. To je kad neko ne vidi svoje, vec samo tudje greske..

Kina je dokaz šta znači kršenje propisa o hrani koje je Bog dao u Bibliji.

Ma da, niko ne strada od 'zdrave hrane' - uzme otrovnu bobicu pojede i crkne! Uzme gljivu pojede i crkne, ili kafu pa dobije cir na zelucu, ili laneno seme svaki dan pa dobije cirozu jetre, ili kuva na ulju od suncokreta, a organizam ne moze da ga izbaci pa dobije koronarnu bolest, ili hleb prekomerno pa dobije rak debelog creva, ili pasulj pa dobije nadimanje, ili luk beli i papriku pa dobije ulkus zeluca, i razne cajeve pa narusi sebi zdravlje toliko da crkne...

Sve sto je prekomerno nije zdravo pa ni svinja..

A kada je rec o zmiji, pa i od obicne jestive ribe po bibliji dobijes bakteriju i virus pa crknes, i od obicnog luka ti udje crv u organizam i izjede ti meso..

Ti znas o medicini kao moja pokojna baba.. A tvoja protestantska amerika i druge zemlje sto jedu "pork" to ne spominjes! Nego su ti krivi kinezi?
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ti znas o medicini kao moja pokojna baba.. A tvoja protestantska amerika i druge zemlje sto jedu "pork" to ne spominjes! Nego su ti krivi kinezi?

Nema on pojma ni o čemu. Sve što iznosi je samo najobičniji "kaubojski" blef.

Pod jedan, kugu (sve navodi na to) 21 stoleća, korona virus, ne prenose svinje,. Pod dva, smetaju mu kinezi jer jedu njegove ljubimce (šišmiše), pod tri ne postoji čista i nečista hrana.

Ps. Tvoja pokojna baba je o medicini više znala od bilo kog sledbenika licemerne lažne proročice iz Mejna.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ne znam kakva je to kuga, od 4500 zarazenih umrlo je 106 osoba. To je svega oko 2%. Zar ne umre toliko i od obicnog gripa?

Manje umire od običnog gripa. No ja nisam ovaj virus povezao sa kugom zbog smrtnosti, nego zbog porekla. Naime, Yestinia Pestis (bakterija) je krenula u svoj pohod upravo iz Azije, isto tako i "Španski grip" (koji po simptomima podseća na ovaj virus).
 
Natrag
Top