Religija i zdravlje

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Sto napisah napisah.

Hvala.

Netacno! Kad bi ovde bilo reci o "duhovnom prljanju", ne bi Isus u odgovoru rekao da se ono sto jedemo "cisti u utrobi a potom izlazi napolje"! Dakle skroz si promasio poentu! Ovde se radi o "higijeni"!

Trbuh cisti sva jela, kaze Hristos:

"čovjeka ne može onečistiti što u nj ulazi jer mu ne ulazi u srce, nego u trbuh te izlazi u zahod? Tako on čisti sva jela."

Mire, koliko sam te puta savetovao da se biblija tumaci u kontekstu ili celini.

Upravo Hristove reci koje si postavio demantuju tvoje tvrdnje da se radi o higijeni.

Da vidimo ceo tekst:

  • A potom pitahu ga fariseji i književnici: zašto učenici tvoji ne žive kao što nam je ostalo od starijeh, nego jedu hljeb neumivenijem rukama?
  • A on odgovarajući reče im: dobro je prorokovao Isaija za vas licemjere, kao što je pisano: ovi ljudi usnama me poštuju, a srce njihovo daleko stoji od mene.
  • No zaludu me poštuju učeći naukama, zapovijestima ljudskijem.
  • Jer ostaviste zapovijesti Božije, a držite običaje ljudske, pranje žbanova i čaša; i druga mnoga takova činite.
  • I reče im: dobro ukidate zapovijest Božiju da svoj običaj sačuvate.
  • Jer Mojsije reče: poštuj oca svojega i mater svoju; i: koji opsuje oca ili mater smrću da umre.
  • A vi kažete: ako reče čovjek ocu ili materi: korvan, to jest: prilog je čim bih ti ja mogao pomoći.
  • I tako ne date mu ništa učiniti ocu svojemu ili materi svojoj,
  • Ukidajući riječ Božiju svojijem običajem koji ste postavili; i ovako mnogo koješta činite.
  • I dozvavši sav narod reče im: poslušajte mene svi, i razumijte.
  • Ništa nema što bi čovjeka moglo opoganiti da uđe spolja u njega, nego što izlazi iz njega ono je što pogani čovjeka.
  • Ako ko ima uši da čuje neka čuje.
  • I kad dođe od naroda u kuću pitahu ga učenici njegovi za priču.
  • I reče im: zar ste i vi tako nerazumni? Ne razumijete li da što god u čovjeka spolja ulazi ne može ga opoganiti?
  • Jer mu ne ulazi u srce nego u trbuh; i izlazi napolje čisteći sva jela.
  • Još reče: što izlazi iz čovjeka ono pogani čovjeka;
  • Jer iznutra iz srca ljudskoga izlaze misli zle, preljube, kurvarstva, ubistva,
  • Krađe, lakomstva, pakosti, zloće, lukavstvo, sramote, zlo oko, huljenje na Boga, ponos, bezumlje.
  • Sva ova zla iznutra izlaze, i pogane čovjeka" ( Marko 7. 5 - 23 )

Dakle, Isus ovde govori o duhovnom zivotu, i jevreji su verovali da jedenje necistim rukama moze coveka duhovno uprljati, uciniti ga gresnim, jer su taj obicaj ritualnog pranja uveli kao verski religijski propis.

Isus to demantuje i kaze da "što god u čovjeka spolja ulazi ne može ga DUHOVNO opoganiti, jer DUHOVNO moze coveka opoganiti samo ono sto dolazi iz srca.?"

Srce je u bibliji centar duhovnosti i prave sluzbe, i covekova dela ili nedela dolaze iz srca, i cela rasprava Isusa sa Jevrejima ima akcenat na duhovnosti, i sta na nju utice.

U vezi srca rec Bozja na mnogo mesta govori o religiji srca:

Učini mi, Bože, čisto srce, i duh prav ponovi u meni.

"A on odgovarajući reče im: dobro je prorokovao Isaija za vas licemjere, kao što je pisano: ovi ljudi usnama me poštuju,
a srce njihovo daleko stoji od mene"

Dakle, radi se o duhovnom aspektu.

Sto se tice zdravstvenih principa, odgovor sam vec dao.

Bog je u pocetku stvorio i kasnije odvojio zivotinje cije meso jeste pogodno za ljudsku ishranu, od onoga koje to nije, i koje sadrzi otrove, stetne masti, i koje donosi bolesti i preranu smrt.

Medicimna je mnogo toga otkrila u vezi bolesti koje donose stetne namirnice, posebno mesa.

Poznato je da kada je covek bolestan, to se odrazava kako na njegovo telo, tako i na dusevno, mentalno, i emotivno stanje, i sa bolescu moze se reci da pati celo covekovo telo.

Bog zeli da covek bude zdrav u svakom pogledu, i zato je coveku dao lanac ishrane, u kome je uvrstio ono sto ce coveku doneti zdravlje u celini.

Meso nije hrana, i nije stvoreno za ljudsku ishranu, vec je ono pridodato tek nakon covekovog pada u greh, kada je on usled greha izopacio svoj ukus i trazio sve jacu hranu, pa i hranu od zivotinjskih proizvoda, i meso.

Pripremajuci se za nebeski zivot, Bog zeli da covek vec ovde izgradi i svoj ukus, i koristi zemaljske proizvode koji ce se koristiti i na novoj zemlji, gde nece biti ubijajanja zivotinja radi ljudske ishrane, i gde ce se sve ono sto je coveku potrebno za ishranu naci u prirodi.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Dakle, Isus ovde govori o duhovnom zivotu, i jevreji su verovali da jedenje necistim rukama moze coveka duhovno uprljati, uciniti ga gresnim, jer su taj obicaj ritualnog pranja uveli kao verski religijski propis.

Netočno. Radi se o slijedećem:

U grčkom originalu stoji glagol καθαρίζων - očistiti, i imenica βρώματα - jelo, hrana

Dakle, prijevod bi bio: Ne shvaćate li da čovjeka ne može onečistiti što u nj ulazi jer mu ne ulazi u srce, nego u utrobu te izlazi u zahod?" Tako on očisti sva jela.
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Ne moze drugacije, ubedjuje i sam sebe da treba biti fanatik za zdravlje..

Nju Ejdž brate, Nju Ejdž. A kada dođu virusi i bakterije i pored svog tog "zdravstvenog zakona" žene iz Mejna, padne na postelju ili ne daj Bože "zaspi", onda šta? Đavo poslao viruse? Sotona smućkao bakterije? Katolici i Pravoslavni krivi za to?

Da nije žalosno, bilo bi smešno gledati šta kult čini od čoveka.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Nju Ejdž brate, Nju Ejdž. A kada dođu virusi i bakterije i pored svog tog "zdravstvenog zakona" žene iz Mejna, padne na postelju ili ne daj Bože "zaspi", onda šta? Đavo poslao viruse? Sotona smućkao bakterije? Katolici i Pravoslavni krivi za to?

Da nije žalosno, bilo bi smešno gledati šta kult čini od čoveka.
Da, Marko je ovde pomenuo bakteriju koja je momku unistila ruku jer je jeo rakove, a to moze da se desi od bilo koje jestive ribe po bibliji! I koga onda da krivimo? Boga?

Ili da krivimo Boga kad pojedemo otrovne bobice, zasto nije napisao u zakonu da je to zabranjeno za jelo? Ili sto nije napisao da je kafa stetna?

Ko hipnotisani su, ne shvataju da Bog nije dao ljudima "zdravstveni" vec "ritualni" zakon! A samo uput ovo ima benefita i na zdravlje..
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Da, Marko je ovde pomenuo bakteriju koja je momku unistila ruku jer je jeo rakove, a to moze da se desi od bilo koje jestive ribe po bibliji! I koga onda da krivimo? Boga?

Ili da krivimo Boga kad pojedemo otrovne bobice, zasto nije napisao u zakonu da je to zabranjeno za jelo? Ili sto nije napisao da je kafa stetna?

Ko hipnotisani su, ne shvataju da Bog nije dao ljudima "zdravstveni" vec "ritualni" zakon! A samo uput ovo ima benefita i na zdravlje..

Ellen Gould Harmon White je jela rakove, lokala Viski (ne vino, nego baš viski) a sve to je zabranjivala svojim zaludelim sledbenicima.

Ma za sve treba da okrivimo Boga, tačnije ne samo Njega nego zle "bezakonike" koji piju alkohol, jedu svinjetinu,meso, slave rođendane, ne slede "duha proroštva" ...

MIre, da li znaš da su tu kafu - kavu, na koju su ovi "zdravljem" hipnotisani toliko alergični, arapima a onda i turcima Hebreji preneli iz Etiopije i Jordana?
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
U tekstu stoji da TRBUH ociscava a ne klozetska solja. Izvrces tekst, ne radi to..

Mire, ali kontekst ne govori o vrsti jela, vec o obrednom pranju ruku zbog kojeg su Fariseji osudjivali ucenike da to ne cine pre jela.

Da su kojim slucajem Fariseji osudili ucenike sto jedu hranu koju Jevreji nisu jeli po zakonu koji je Bog dao o ishrani, vi bi ste bili u pravu.

Ali tekst o tome ne govori, vec o jedenju hrane prljavim rukama, i Hristos kaze da coveka ne moze duhovno uprljati takva hrana pojedena neopranim rukama - kako su Jevreji verovali, vec da se ta hrana pojedenja prljavim rukama izbacuje u zahod ili klozetsku solju, a da coveka duhovno prljaju zle misli, preljube, kurvarstva, ubistva, Krađe, lakomstva, pakosti, zloće, lukavstvo, sramote, zlo oko, huljenje na Boga, ponos, bezumlje.

---------------------------------------------------------

Evo i mog predhodnog odgovora:

Upravo Hristove reci koje si postavio demantuju tvoje tvrdnje da se radi o higijeni.

Da vidimo ceo tekst:


  • A potom pitahu ga fariseji i književnici: zašto učenici tvoji ne žive kao što nam je ostalo od starijeh, nego jedu hljeb neumivenijem rukama?
  • A on odgovarajući reče im: dobro je prorokovao Isaija za vas licemjere, kao što je pisano: ovi ljudi usnama me poštuju, a srce njihovo daleko stoji od mene.
  • No zaludu me poštuju učeći naukama, zapovijestima ljudskijem.
  • Jer ostaviste zapovijesti Božije, a držite običaje ljudske, pranje žbanova i čaša; i druga mnoga takova činite.
  • I reče im: dobro ukidate zapovijest Božiju da svoj običaj sačuvate.
  • Jer Mojsije reče: poštuj oca svojega i mater svoju; i: koji opsuje oca ili mater smrću da umre.
  • A vi kažete: ako reče čovjek ocu ili materi: korvan, to jest: prilog je čim bih ti ja mogao pomoći.
  • I tako ne date mu ništa učiniti ocu svojemu ili materi svojoj,
  • Ukidajući riječ Božiju svojijem običajem koji ste postavili; i ovako mnogo koješta činite.
  • I dozvavši sav narod reče im: poslušajte mene svi, i razumijte.
  • Ništa nema što bi čovjeka moglo opoganiti da uđe spolja u njega, nego što izlazi iz njega ono je što pogani čovjeka.
  • Ako ko ima uši da čuje neka čuje.
  • I kad dođe od naroda u kuću pitahu ga učenici njegovi za priču.
  • I reče im: zar ste i vi tako nerazumni? Ne razumijete li da što god u čovjeka spolja ulazi ne može ga opoganiti?
  • Jer mu ne ulazi u srce nego u trbuh; i izlazi napolje čisteći sva jela.
  • Još reče: što izlazi iz čovjeka ono pogani čovjeka;
  • Jer iznutra iz srca ljudskoga izlaze misli zle, preljube, kurvarstva, ubistva,
  • Krađe, lakomstva, pakosti, zloće, lukavstvo, sramote, zlo oko, huljenje na Boga, ponos, bezumlje.
  • Sva ova zla iznutra izlaze, i pogane čovjeka" ( Marko 7. 5 - 23 )

Dakle, Isus ovde govori o duhovnom zivotu, i jevreji su verovali da jedenje necistim rukama moze coveka duhovno uprljati, uciniti ga gresnim, jer su taj obicaj ritualnog pranja uveli kao verski religijski propis.

Isus to demantuje i kaze da "što god u čovjeka spolja ulazi ne može ga DUHOVNO opoganiti, jer DUHOVNO moze coveka opoganiti samo ono sto dolazi iz srca.?"

Srce je u bibliji centar duhovnosti i prave sluzbe, i covekova dela ili nedela dolaze iz srca, i cela rasprava Isusa sa Jevrejima ima akcenat na duhovnosti, i sta na nju utice.

U vezi srca rec Bozja na mnogo mesta govori o religiji srca:

Učini mi, Bože, čisto srce, i duh prav ponovi u meni.

"A on odgovarajući reče im: dobro je prorokovao Isaija za vas licemjere, kao što je pisano: ovi ljudi usnama me poštuju, a srce njihovo daleko stoji od mene"

Dakle, radi se o duhovnom aspektu.

Sto se tice zdravstvenih principa, odgovor sam vec dao.

Bog je u pocetku stvorio i kasnije odvojio zivotinje cije meso jeste pogodno za ljudsku ishranu, od onoga koje to nije, i koje sadrzi otrove, stetne masti, i koje donosi bolesti i preranu smrt.

Medicimna je mnogo toga otkrila u vezi bolesti koje donose stetne namirnice, posebno mesa.

Poznato je da kada je covek bolestan, to se odrazava kako na njegovo telo, tako i na dusevno, mentalno, i emotivno stanje, i sa bolescu moze se reci da pati celo covekovo telo.

Bog zeli da covek bude zdrav u svakom pogledu, i zato je coveku dao lanac ishrane, u kome je uvrstio ono sto ce coveku doneti zdravlje u celini.

Meso nije hrana, i nije stvoreno za ljudsku ishranu, vec je ono pridodato tek nakon covekovog pada u greh, kada je on usled greha izopacio svoj ukus i trazio sve jacu hranu, pa i hranu od zivotinjskih proizvoda, i meso.

Pripremajuci se za nebeski zivot, Bog zeli da covek vec ovde izgradi i svoj ukus, i koristi zemaljske proizvode koji ce se koristiti i na novoj zemlji, gde nece biti ubijajanja zivotinja radi ljudske ishrane, i gde ce se sve ono sto je coveku potrebno za ishranu naci u prirodi.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, ali kontekst ne govori o vrsti jela, vec o obrednom pranju ruku zbog kojeg su Fariseji osudjivali ucenike da to ne cine pre jela.

Kontekst ne govori o "obrednom pranju ruku" vec o obicaju koji su oni praktikovali a koji je bio radi higijene!

Da su kojim slucajem Fariseji osudili ucenike sto jedu hranu koju Jevreji nisu jeli po zakonu koji je Bog dao o ishrani, vi bi ste bili u pravu.

Ovo itekako ima veze sa hranom, jer jesti neopranim rukama isto je sto i jesti necisto meso!

Previdjas da se tu uopste ne radi o ritualnom pranju ruku! Kontekst pokazuje da se radi o higijeni! Jer obicaj im je bio da peru ruke pre jela.. Zasto bas pre jela??? Ako je bilo zbog duhovnog ciscenja, onda ne bi bilo pre jela!

A Hristos im odgovara govoreci o fizickoj cistoci!

Jasno je ko dan!

Hristos kaze da coveka ne moze duhovno uprljati takva hrana pojedena neopranim rukama

Haha cuj "duhovno uprljati hrana"? :)
Pa gde si to izvukao, leba ti?

Ajde nadji u judaizmu da su verovali kako ih jedenje hrane neopranim rukama pogani duhovno???

Upravo Hristove reci koje si postavio demantuju tvoje tvrdnje da se radi o higijeni.

Hristove reci potvrdjuju ono sto sam rekao da se tu radi o "higijeni"! Nemoj mi postavljati (sto rece Slap) hrpetinu teksta. Meni to ne treba znam te stihove napamet..

Dakle, Isus ovde govori o duhovnom zivotu, i jevreji su verovali da jedenje necistim rukama moze coveka duhovno uprljati, uciniti ga gresnim

Ajd ne lupetaj! Nadji u judaizmu da su verovali kako ih jedenje neopranim rukama duhovno oneciscuje?

Gde si to nasao?

Sto se tice zdravstvenih principa, odgovor sam vec dao.

Nisam ja negirao da to povoljno utice na zdravlje, a nije ni Hristos! Vec je rekao da ne treba da budemo toliko optereceni zdravljem kao vi i da svima nabijamo na nos sto ne drze propise o zdravlju.

Sto pises kilometre teksta bezveze?

Bog zeli da covek bude zdrav u svakom pogledu, i zato je coveku dao lanac ishrane, u kome je uvrstio ono sto ce coveku doneti zdravlje u celini.

Nije on dao nikakav "zdravstveni pravilnik"! Da jeste onda bi u taj zakon uvrstio i biljke, kao npr. kafu koja je stetna!

Odakle vama uopste propis za kafu a u bibliji ga nema? Znaci ispade Bozji zakon o zdravlju manjkav! Pa ste morali nadodati!

Sami sebi dokazujete da to nije 'zdravstveni zakon'!

Meso nije hrana, i nije stvoreno za ljudsku ishranu, vec je ono pridodato tek nakon covekovog pada u greh

To je tacno, ali to nema veze s onim o cemu mi pricamo! Ovde se rasprava vodi o tome, da li je Bog ili nije dao "zdravstveni zakon"!? Ja tvrdim da nije, vec je to "ritualni zakon" koji je samo usput imao benefite i po zdravlje! To sam dokazao i biblijom i logikom!

Da je to bio "zakon o zdravlju" u njega bi onda bile ukljucene i stetne biljne vrste! Ispade po vama da su sve biljke dobre. Pisete budalastine!
 
Natrag
Top