Redovna ili civilna vojska

Član
Učlanjen(a)
25.10.2009
Poruka
3.279
Zašto se spremati za rat ako toliko pričamo o miroiljubivosti?
Ima jedna stara pozorišna izreka, koja kaže: "Kad se puška pojavi u prvom činu, do trećeg mora da opali..."
Vremena su takva, ako ne pokažeš zube, dobićeš preko istih! Čovek je pomenuo Izrael, treba li ti bolji primer?
 
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Zašto se spremati za rat ako toliko pričamo o miroiljubivosti?

Ne treba tome pristupati militaristički, već racionalno...Imati nužno/neophodni aktivni sastav (profi i redovno služenje) i adekvatni rezervni sastav (bivši npr specijalci) primeren potrebama države i okruženja, bez ikakvih benificija ako nema delovanja...Kad kažem primeren mislim brojčano i finansijski u relaciji sa potrebama same države i stanja stvari u okruženju...
Ne treba reći obučavamo se za rat nego za slučaj da se mora "bojevo" intervenisati...Nešto kao proći kurs "prve pomoći" u saobraćaju a intenzivno raditi na podizanju nivoa sigurnosti učesnika u saobraćaju, proći protivpožarni kurs a opet raditi na stalnom "opismenjavanju" i prevenciji izbijanja požara...
Ovo je lako reći i napisati, ali da bi se dobilo nešto što je primereno državi, treba da se radi mnogo temeljnije i profesionalnije po ovom pitanju kao i po drugim značajnim pitanjima a ne na brzinu i pod parolom "evo nešto radimo"...Pa još to onda na sva zvona prezentovati "narodu" kao nenadmašan reformistički poduhvat nikad zabeležen u istoriji čovečanstva...
 
Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
Ja se upravo nalazim pred sluzenjem vojnog roka (izgleda da nema vise odlaganja) i odlucio sam da idem u redovnu vojsku. Prvo, ne mogu u buducnosti da steknem status ovlasenog sluzbenog lica ukoliko to ne uradim. Drugo, redovna vojska krace traje. Trece, lakse mi je da nosim pusku i pri tom nesto i naucim nego nosu punu tudjih go***. Jedino sto ne valja u celoj toj prici je to sto u redovnu vojsku idu jos paljevine zeljne rata dok ostali to izbegavaju i odlucuju se na civilno sluzenje vojnog roka.
 
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
354
Info Wars & Prison Planet

Realno :)

Samo - ima ljudi ne kapiraju da ta dva pojma ma kako usko povezana ne znače i automatsko uzajamno uslovljavanje kao ni isključivanje... ;-)

Beše u Kini i žene imaju obavezno služenje vojnog roka ? :)

I kod nas bi valjalo da svako ima makar godinicu nečeg obaveznog - društveno korisnog - a da ne pominjem prekršajce po zatvorima :)

U prilog tome natrčah na dva u svetu trenutno jako aktuelna termina (a koja će se ''eventualno'' ''dotaći'' i nas ovde, a to su:

- INFO-WARS i

- PRISON PLANET

o čemu pogledati na sledećim linkovima, a pogotovu na prvom:

HTML:
http://www.youtube.com/watch?v=MG--42sjAvA
ali i drugom:
HTML:
http://www.youtube.com/watch?v=2etF_5NP9r0
Kao i definitivno ovom 3.:
HTML:
http://www.youtube.com/watch?v=rxbCZ76IOTk
a u prilog istinitosti:
HTML:
http://www.youtube.com/watch?v=tccSECGvXas
P.S.: ako li ko ne ukapira (dešava se) - ima negde ljudi vrbuju talentovane studente za jednu drugu vrstu rata pa bi bilo poželjno da se i kod nas pojedini na ovaj način talentovani angažuju tokom civilnog odsluženja kao logistički odbranbeni blok :)

 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Beše u Kini i žene imaju obavezno služenje vojnog roka ? :)http://www.youtube.com/watch?v=tccSECGvXas[/HTML]

Izrael sigurno, za Kinu nisam siguran, a u još velikom broju država postoji mogućnost služenja žena u vojnim jedinicama na dobrovoljnoj osnovi a ne kao obaveza...I SFRJ je imala tu opciju osamdesetih, mislim dobrovoljno služenje vojnog roka od strane ženske populacije, ali koliko se sećam nije trajalo više od jedno 5 godina...
 
Član
Učlanjen(a)
01.09.2009
Poruka
482
Priključiću se ,ponovo, raspravi samo na kratko,jer ne želim (već to pomenuh) da ulazim u iste priče koje vrteh mesecima na geopolitičkom delu Burek foruma.Moja poruka svima onima koji se još uvek premišljaju treba li nam vojska (etc.) jesu 2 linka :

HTML:
http://virtualbattlespace.vbs2.com/

HTML:
http://www.armapoint.com/viewpage.php?page_id=28

Ukratko,zemlje "ljubavi,sreće i slobode",već par godina unazad imaju varijantu vrbovanja/regrutovanja svežeg topovskog mesa ne više preko "recruiting officers"-a (kako naši "građanisti" to imaše prilike da vide u filmu "Kosa"),već preko računarske igre (zasnovane na Arma/Arma II endžinu Bohemia Interactives-a),tzv. JCOV 2 VBS Lite- virtuelnog bojnog polja.Sa ove druge,brazilske,stranice (možete je prevesti na engleski),dati su,čak,direktni linkovi ka oružanim formacijama zemalja koje dotičnu zvanično koriste za vrbovanje/formacijsku obuku.Oni koji poznaju tematiku,znaju da se sprema nastavak igre Arma 2 (najbolje vojne simulacije koja danas postoji u igračkoj industriji) ,osiromašene varijante VBS-a,namenjene civilima (ponovo je prave Česi).Obratite pažnju na zastavu koja se pred kraj klipa pojavljuje na rukavu jednog od vojnika :

[YOUTUBE]IlXa9uoAoXc[/YOUTUBE]

Pošto sam neko ko veruje u teoriju "totalnog rata" ,verujem i da su dirigovani trendovi u filmskoj industriji (videsmo kakav film osvoji Oskara...),igračkoj industriji,muzici,na TV-u...savršen pokazatelj u kom pravcu Zapad "šteluje mozgove" svojih građana.Očigledno,"Love Parade" nije ono što će odrediti budućnost ove planete,a još manje ovoga prostora.
 
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
354
Jea + ...

Ja man, jea man :) - bolje šaman nego šaban :)

Nego šalu na stranu - da dodam i ja još koju:

HTML:
http://www.youtube.com/watch?v=t5bH5_8geSI
i
HTML:
http://www.youtube.com/watch?v=owL4mwwfqdo
a u ovom se jabome - pominju i Srbi ;-)

HTML:
http://www.youtube.com/watch?v=Yy2QYoT4LWw
a sve to još + i

HTML:
http://www.youtube.com/watch?v=ptsbCwcbrfc
među učestaliM.
[HTMLhttp://www.youtube.com/watch?v=aoyn_doplUM[/HTML]

P.S.: danke... iber... :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
IDEMO U RAT DA SE BIJETE – NEKI ĆE DA POGINETE A NEKI ĆE DA SE VRATIMO

Hvala bogu da smo stvari izneli na čistac tj. da najzad pričamo o suštinskim razlozima postojanja opšte obaveze služenja vojske - a to je jačanje vojske zbog rata. Zapravo priprema za novi rat (ovde ne govorim o karakteru rata- ko će biti kriv). Uostalom to je jedini logičan razlog zašto me nazvati kukavicom jer vojsku odslužih, pa ostaje da sam kukavica zbog straha od učestvovanja u budućem ratu.
Goran Marković,dete poznatih roditelja,očigledno je (ako uopšte i jeste) vojsku služio u istoj onoj ružičastoj kasarni/državi/galaksiji u kojoj su je služila i sva ostala deca "zaslužnih" građana bivše države.Kažem očigledno,jer je moja ogromna kasarna,sastavljena od dve velike,spojene,koja je "na stan i hranu" primila par hiljada ljudi (od čega sam poznavao/razgovarao sa/pažljivo saslušao barem nekoliko stotina,iz statistički najrazličitijih slojeva),bila je nabijena mržnjom od vrha do dna.Nije se znalo jesu li gori visoki oficiri (koju godinu kasnije,barem 65% njih završi u generalštabima okolnih država,svi ih znamo sa TV-a),ili obični vojnici.Govorim o godinama u kojima još nema ni traga od Miloševića,Tuđmana,Izetbegovića...
Markovićevo lamentovanje o tome kako su "oni" "nas" voleli,a "mi" smo ih izdali,je obično besramno lupetanje i podseća me na anegdotu o matoroj usedelici i Stivenu Kingu.Elem...spodoba ga je na jednoj književnoj večeri napala zbog "ružnog i prljavog govora i psovki" koje njegovi likovi koriste.On joj je odgovorio da njegovi likovi govore jezikom upravo onakvim kakvim muškarci razgovaraju subotnjim jutrima kod lokalnog brice.Potom je dotična nazvala Kinga lažovom,jer je i ona ulazila u berbernicu subotom izjutra i muškarci,tada,nisu tako razgovarali.Kingov je konačni odgovor bio - radi se o govoru koji koriste onda kada ona izađe iz lokala.
Ja klip nisam nisam pustio zbog "oni" "nas" voleli,a "mi" smo ih izdali“ već isključivo zbog gospodina Ljubića jer podseća na nekog. A kad već pomenu to vreme i ja sam bio u vojsci u JNA a i živeo sam u tadašnjoj SFRJ , naravno da je bilo Muslimana koji su navijali za Zvijezdu i Srba koji su navijali za Želju ali jasno je bilo da su se u naizgled idiličnim odnosima koje je propagirala partija odvijala međusobna trvenja republičkih rukovodstava i pojedinaca za vlast . Iza kulisa se odvijala politička borba koja je dovela do rata. No do tog rata ne bi ni došlo da se ta elita dogovorila ,da su imali želje i htenja za taj dogovor.Ali pošto su nečije ambicije bile megalomanske ,pošto je neko želeo da pošto poto posle Tita bude Tito. . . . . sve ostalo je istorija.
Potičem iz pristojne,građanski orijentisane,visokoškolski obrazovane,starije beogradske porodice.Nikada nisam bio glasač bilo SPS-a i pridruženih mu,bilo desnih ekstremista.Ponešto sam u životu pročitao,pomalo putovao,pomalo gledao oko sebe i učio.Govorim neke jezike,nabadam pomalo računar,slušam pomalo neke zapadnjačke note.Kako god okreneš,nekako se ne uklapam u prototip tzv. "patriJote" koga je u Mikijevoj Radionici (znanoj i kao Sorošev "Fond za otvoreno društvo")
Šta ja znam kako neko iz Soroševe fondacije ima predstavu o nacionalistima. Kad zamišljam nacionalistu, zamišljam ga upravo onakvog kakvog si sebe opisao , takozvanog intelektualca. Ja priproste nacionaliste ne krivim (oni su i tako laki za manipulisanje i obično topovsko meso). Krivim vas takozvane intelektualce koji ne znate a trebalo bi da znate da bi se jačanjem vojske tj. jačanjem njegove uloge u društvu uzjahao jedan pastuv sa kojeg nema silaska, jer vojska nije ukras i kulisa, ona sama dela, multiplicira pristalice,kadrira ljude za svoje poduhvate i pri tom udara i ispod pojasa. Takvih primera, kod nas ima na pretek , od ubistva Aleksandra Obrenovića (da ne idem u 19 vek) do prevrata Stambolića. A ako ne i ubistva Đinđića.
Ne radi se ovde o "umetničkom eksperimentu"/filozofskom pravcu,već o prostom,krvavom i smrdljivom pitanju opstanka.
To u vezi opstanka je jedna podlost kakve nema. Kako će se ubediti običan svet da ratuje i ide u vojsku nego pričom o golom opstanku, o tome kako žele da nas istrebe, proteraju,satru. Upravo ta priča je generator mržnje jer podstiče iskonski strah, gde se puno ne razmišlja a reaguje emocijama i stihijski.
Da živim u Holandiji (htedoh prvo reći Islandu,ali se setih da "raj" više ne postoji) i da mi je najveća dnevna briga koje će boje biti prezervativ koji ću večeras upotrebiti,priznao bih - u pravu si.Pošto živim na Balkanu i pošto su mi (što zbog konsultovanja različitih stranih izvora,što zbog prirodne nauke u koju se,pomalo,razumem) jasni trendovi u narednih 20-30-40 godina,tvrdim - slabljenje odbrambene moći sopstvene države u vremenu koje je pred nama je ravno veleizdaji.
Opet fatalizam . Znači Holanđani, Švajcarci zapravo cela Evropa može da se dogovori o međusobnom miru samo mi na Balkanu ne možemo. I nije niko lud da slabi odbranbenu moć ako i drugi to ne urade. Zato postoje pregovori i dogovori , otvorenost, međusobna saradnja – zajedničke vežbe i kontrola. Sva je sreća pa se ova moja želja ostvaruje jer nema ni jednog našeg suseda koji ima neku jaku vojsku.
Malo drugačiji zaključak
Ovo
2iv0fud.jpg

Može da isključuje
gettysburg-dead-soldiers1.jpg

Ovo
2i0vlf5.jpg

Toliko sam ubeđen u to da te pozivam da napraviš anketu tipa "Da-Ne" (služenju vojnog roka) i odvojiš je po polovima (dakle,svakome od polova ponudi po 2 opcije).Očekujem rezultate sa nestrpljenjem...
Meni je jasno da je ovo moje mišljenje kod nas uvek bilo manjinsko , stalno su ga nadglasavale ratne trube i pokliči na juriš . Vladajućim elitama je lakše da svađaju i huškaju vlastiti narod sa susedima, da ga brane i nikada se ne bave najvažnijim pitanjem – ekonomijom i uslovima života. Militaristički duh je vazda prevladavao u ovim krajevima, jer drugim putem se nije ni pokušavalo. Naravno ti ratovi su uvek bili opravdani i ničim izazvani a time se nisu mogli izbeći. E sad ja da pravim anketu, nemam ni uslova ni sredstava, a rezultati i mene interesuju.
Ukratko,zemlje "ljubavi,sreće i slobode",već par godina unazad imaju varijantu vrbovanja/regrutovanja svežeg topovskog mesa ne više preko "recruiting officers"-a (kako naši "građanisti" to imaše prilike da vide u filmu "Kosa"),već preko računarske igre (zasnovane na Arma/Arma II endžinu Bohemia Interactives-a),tzv. JCOV 2 VBS Lite- virtuelnog bojnog polja.Sa ove druge,brazilske,stranice (možete je prevesti na engleski),dati su,čak,direktni linkovi ka oružanim formacijama zemalja koje dotičnu zvanično koriste za vrbovanje/formacijsku obuku.Oni koji poznaju tematiku,znaju da se sprema nastavak igre Arma 2 (najbolje vojne simulacije koja danas postoji u igračkoj industriji) ,osiromašene varijante VBS-a,namenjene civilima (ponovo je prave Česi).Obratite pažnju na zastavu koja se pred kraj klipa pojavljuje na rukavu jednog od vojnika :
Čoveče ovo je realni svet a ne igrica ,a u realnom svetu Ameri su pukli . Iz Iraka gledaju da se povuku, jer ih iscrpljuje, u Afganistanu je sve gora situacija po njih i sad će oni da planiraju novi i to totalni rat – treba nekad restartovati komp. Odmoriti malo od igranja.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
354
Repriza...

Kao prvo - priznajem da sam tek maločas pročitala temu od početka...

Dakle, pre neki dan samo utrčah u nju i to pravo na kukavicu u smislu ptice koja drugom podmeće svoje jaje i svoju silu dokazuje samom sebi natrčavajući na (makar po polu) navodno slabijeg...

Naravno - ne krivim je - nije ona jadnica kriva

Krivo je toliko toga i zato krenimo od početka.

Sistematski uništavani svi sistemi vrednosti a prvenstveno porodice...

Usled te destrukcije imamo generacije koje nemaju osećaj dužnog poštovanja ni prema svojim starijima ni prema bližnjem uopšte...

Od rođenja se deci ugađa u svim njihovim potrebama i forsira se isključivo materijalistički pristup zadovoljavanja njegovih potreba kao zamena za ljubav, i za kvalitativno vreme koje roditelji ne provode sa njima...

Tako se odgajaju generacije okrenute isključivo samo zadovoljenju svojih vlastiotih potreba, kvazi hedonisti i egocentralno orijentisane osobe, bez ikakvog osećaja lojalnosti prema bilo kome ili bilo čemu...

Oni vaspitavani u drugom vremenu i u drugom duhu očekivajući od takvih naraštaja bilo šta do tad socijalno očekivano - čine veliku grešku...

Osnovna greška je i u tome što se očekuje da će plaćenik profesionalac bolje nešto odbraniti od onoga koji to amatreski i neplaćen brani prvenstveno svim svojim srcem

Osnovno za ovu temu je razlikovanje ratnih i Nažalost - šatro ''mirnodopskih'' uslova, kao i društveno korisnih aktivnosti od odsluženja vojnog roka...

Naravno da po ko zna koji put samo državno uređenje neke stvari (pa ni vojske) nije dobro regulisano, da je puno propusta usled kojih dolazi ne samo do nepravilnosti već do nepravdi...

Naravno da voleti svoj narod ne znači mrzeti bilo koji drugi...

Samo, za propast nečega tj. svega je dovoljno da dva čoveka ne urade nešto tj. ništa...

Kaže priča:

''Dovela porodica čoveka kod psihijatra svog istraumiranog...

Pita ga doktor šta mu je na šta mu ovaj odgovara da će ga kokoška pojesti jer je on zrno kukuruza...

Uf, - kaže doktor porodici - nije dobro, mora da ostane ovde da se radi sa njim...

I tako - posle mesec i po dana koje je doktor ubeđivao čoveka da nije zrno kukuruza, čovek se složi sa tim da nije i ovaj zovne porodicu da ga vode kući...

Međutim, eto njih nazad još istog dana dovodeći čoveka opet istraumiranog...

Pita ga Dr.: Pa, dobro, šta je sa tobom čoveče, jel ti znaš da nisi zrno kukuruza?

Kaže mu čovek - Znam!

- Pa šta je onda, gde je problem?

- Pa, doktore, ja znam da ja nisam zrno kukuruza al' ne znam - DAL' ZNA KOKOŠKA...''

Iz ove priče se može shvatiti toliko toga...

Npr.: sasvim je nebitno što od nas niko ne bi više ikad ratovao kad ima onih koji bi i kojima nisu javili da to više nije društveno prihvatljiva pojava...

Mene lično briga dal' zna kokoška al' kad me bude pojela - sama ću si biti kriva :)

Dakle - paranoja i negiranje stvarnosti su oboje krajnosti a istina je kao i obično - negde tamo... između

Ne mrzim nikog, ne želim zlo nikom i samo bih da pomognem...

Osećaj zajedništva i solidarnosti je bio stican i tokom radnih akcija...

Ono što je za vreme njih i zahvaljujuči njima svojevremeno stvoreno - je monumentalno :) tj. megalito :) i traje i dan danas. Da tih golorukih radova nije bilo - ne bi bilo ni mnogih ''tekovina'' koje se danas tako olako shvataju i otuđuju - zdravo za gotovo...

Svako od nas ima šta ''pametnije'' da radi od onoga što radi i bi mogao neko vreme da utroši samo na sebe (bilo samodogradnju ili samodestrukciju - individualno selektivno :) ) tek - pitanje nije:

Šta će ovaj onaj / OVA država da učini za mene već ŠTA JA mogu da uradim za nju, za nekog drugog, slabijeg od sebe - možda ali svakako - svoga bližnjeg - ma koje i kakve nacionalnosti ili čega god bio...

Kad se te neke stvari postave na svoje mesto kod svakog od nas - tema bi mogla mirnim tokom negde...

Ovako - svi imaju ''uši'' samo za ono što sami ''govore'' ili samo ono što žele da ''čuju'' ;-) a ne i ono što se zaista i ''izgovara'' ;-)

P.S.: malo manjinsko dosta sliči retkoj b..... :)
1aK+F4PJ7cBm32CUNiyI2GAAAAAElFTkSuQmCC
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.01.2010
Poruka
684
Osnovna greška je i u tome što se očekuje da će plaćenik profesionalac bolje nešto odbraniti od onoga koji to amatreski i neplaćen brani prvenstveno svim svojim srcem

Niko realan ne očekuje od tzv profesionalca bilo koje struke pa i vojne, da će uvek pružiti u svom poslu maksimum...Druga je stvar da bi svako trebao da pruži maksimum ali nažalost nije tako...

Takodje je velika zabluda "rado ide Srbin u vojnike"...To nikada nije bilo, niti je, niti će biti tačno...Što opet ne znači neće biti Srba koji bi da idu iz kojekakvih samo njima znanih razloga...

I najvažnije ratovanje i rat je skroz izmenilo formu...Mogu da te mlate danima a da ne možeš ni da ih vidiš ni da im naudiš, jedan sve prisutniji vid ratovanja (i mi smo ga uz sva *ranja osetili na koži) i drugi vid gde nema stvarnog rata ali svakodnevno neko strada od napada tzv terorista (npr Izrael)...

Nije na pojedincu da deluje kako misli da treba, nego na uposlenima u državnim službama da se prihvate određivanja tipa,kadrova i opreme vojske prilagođene odbrani od jednog od vidova ratovanja ili opasnosti i to onda predoči pojedincima...

Jadni su pojedinci koji misle da če im država rešiti probleme ali je još jadnija država koja se nada da će pojedinci i bez nje to već dobro uraditi o čemu god se radilo...

45 godina smo bili zadojeni doktrinom partizanskog ratovanja a imali smo opremu koja odudara od te doktrine...

sad kako stoje stvari nemamo ni doktrinu, ni opremu a očito ni vojsku....
 
Natrag
Top