Raskol i jedna, sveta, saborna i apostolska Crkva

Učlanjen(a)
01.05.2019
Poruka
668
Marko, nemojte zameriti ali moram da pitam jer ne znam.
Koji tekst tj. oblik i prevod Dekaloga Adeventisti koriste ?
Grčki tj. PC ili latinski tj. RKC ?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Evo koliko su jedna crkva. Ne mogu se očima smisliti, a ovamo na forumu ujedinjeni u mržnji prema HAC.

A van foruma rogovi u vreći.

Skandal: Na temeljima pravoslavne crkve služena katolička misa




Novo Brdo – U pravoslavnoj crkvi Svetog Nikole na Novom Brdu služena je u četvrtak katolička misa. Eparhija raško-prizrenska izrazila je protest.


Eparhija navodi da je ovo čin zloupotrebe duhovne i kulturne baštine SPC. Na sajtu Eparhije raško-prizrenske objavljeno je da su rimokatolički biskup kosovski Dod Đerdi i barski nadbiskup Zef Gaši sa svojim sveštenstvom i grupom vernika služili juče misu na ostacima pravoslavnog sabornog hrama Svetog Nikole u podnožju novobrdske tvrdave.





Misi je prisustvovao i Ismet Hajrulahu, direktor prištinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture, a vest je prenelo glasilo rimokatoličke biskupije iz Prištine. Eparhija raško-prizrenska navela je u saopštenju da je duboko razočarana ovim očiglednim “činom zloupotrebe duhovne i kulturne baštine SPC” i to na lokalitetu koji su osnovali i gradili srednjovekovni srpski vladari, što je, kako se navodi, zabeleženo u brojnoj stručnoj i istorijskoj literaturi, kako domaćoj tako i stranoj.





Postavljeno 02 авг 2019

/ 0

/ MediaSfera
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Marko, nemojte zameriti ali moram da pitam jer ne znam.
Koji tekst tj. oblik i prevod Dekaloga Adeventisti koriste ?
Grčki tj. PC ili latinski tj. RKC ?

Servius, mi Adventisti nemamo svoj prevod Biblije, a sluzimo sa sa mnogima.
Sto se tice Dekaloga, mi ga uzimamo iz originalnog jevresjskog tekasta.
Prema tome prevodi mogu malo da variraju, ali ne tako mnogo.
Lako je uociti sta u Dekalogu pise, ali problem je u tome da li nastojimo da zivimo po tom, sto pise.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Evo još dokaza raskola između PC i KC.

Amfilohije: Polatinjena vlast stvara istorijski nepostojeći identitet

"Došla su neka nova vremena, nijesu mnogo mudra ni pametna, ali daće Bog, vratićemo se sami sebi, svojoj pameti i savjesti", rekao je mitropolit Amfilohije

Vijesti MNE
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
"1962 Stari zakon prvi je stupanj Objavljenog zakona. Njegovi su moralni propisi sazeti u Deset zapovijedi. Zapovijedi Dekaloga postavljaju temelje pozivu covjeka, stvorena na sliku Bozju; zabranjuju sto se protivi ljubavi prema Bogu i bliznjemu i propisuju sto je njoj bitno. Dekalog je svjetlo ponudjeno savjesti svakoga covjeka da mu ocituje poziv i putove Bozje i da ga brani nasuprot zla: Bog je zapisao na ploce Zakona ono sto ljudi nisu umjeli citati u svojim srcima. (1963) Po krscanskoj predaji, taj je Zakon, iako svet, duhovan i dobar, jos nesavrsen. Kao pedagog naznacuje sto treba ciniti, ali po sebi ne pruza moc, milost Duha Svetoga za svoje opsluzivanje... Po svetom Pavlu, osobita mu je uloga da pokazuje i ocituje grijeh sto u ljudskom srcu pobudjuje "zakon pozude". Ipak taj Zakon predstavlja prvi stupanj na putu Kraljevstva. Pripravlja i raspolaze izabrani narod i svakoga krscanina za obracenje i za vjeru u Boga Spasitelja. Pruza nauk sto kao Rijec Bozja ostaje zauvijek." Katolicki Katehizam

Ovaj navod ranije sam postavio na ovoj temi nadajuci se da ce ga prepoznati katolici koji su ovde, ali izgelda da ga niko nije zapazio kao vrednoga osim plemenite Antonije.

Ajde da zajedno posmatramo sta je tu napisano?

1. Ovde je rec o moralnom Zakonu, koji je sazet u 10 zapovjedi.
2. Zapovijedi Dekaloga postavljaju temelj pozivu covjeka.
3. Zapovedi zabranjuju ono ste se protivi ljubavi prema Bogu i bliznjemu.
4. Dekalog je svjetlo ponudjeno savesti svakog covjeka da ga pozove na pravi put.
5. Bog je napisao na plocama Zakona ono sto ljudi nisu umjeli citati u srcu.
6. Kao pedagog
Zakon naznacuje sta treba ciniti.
7.Taj Zakon predstavlja prvi stupanj na puti Kraljevstva.
8 Pripravlja izabrani narod i svakog krscanina za obracenje i za vjeru u Boga Stvoritelja.
9 Pruza nauk sto kao Rijec Bozja ostaje zauvijek.


Ja nalazim ovo kao veoma vazan tekst u Katolickom Katehizmu. Sta vi kazete na to?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Vrlo važno šta ste tamo napisali, djela su mjerilo.

Jasno je da ste dvije crkve znači da niste apostolska.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Dobro jutro Slape i Darth,

Procitao sm ja mnogo vise od vaseg katakisma.
Da li ste primetili kako je tu lepo opisan Bozji Zakon.
Dekalog je izraz ljubavi prema Bogu i coveku.
Dekalog nas upucije sta treba da cinimo.
Vodi nas Kraljevstvu.
Priprema nas za veru u Boga
I njegova vrednost je vecna, sto znaci da je nepomenljiv.

Ja sam odusevljen ovim.
Zog cega nam makar nekad vi katolici ne biste dali ovako lepu poruku, nego samo proklinjete i pljujete po drugima?
Ja se pita, da li ste vi zaista katolici?
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Jedna crkva a na Kosmetu kukaju pravoslavci kako su im katolici Albanci držali misu.
 
Natrag
Top