'Rat crkava' - novo lice rusko-ukrajinskog sukoba
Korijeni spora sežu do 1990. godine, kada je Kijevska patrijaršija proglasila nezavisnost, a Ukrajinska pravoslavna crkva ostala dio Moskovske patrijaršije.
Piše: Iftikhar Mani, Moskva
Vjerski sukob predstavlja još jednu dimenziju rusko-ukrajinskog spora, pored političkog i vojnog sukoba koji ove sedmice svjedoči ozbiljnoj eskalaciji, nakon što je Rusija zaplijenila ukrajinske brodove nedaleko od obale Krima.
Posljednji razvoj događaja u ovom sukobu, ili "rat crkava", očituje se u odluci Ruske pravoslavne crkve da prekine odnose s Vaseljenskom (Carigradskom) patrijaršijom u Istanbulu (najviši vjerski autoritet kojeg slijede svi pravoslavni kršćani u svijetu), u znak protesta zbog priznavanja autokefalnosti Ukrajinske pravoslavne crkve i njenog odvajanja od Moskovske patrijaršije.
Ovakva oduka znači da će Ruska pravoslavna crkva obustaviti učešće u svim strukturama u kojima predsjedavaju ili kopredsjedavaju predstavnici Vaseljenske patrijaršije, kao i da će se obustaviti sve zajedničke vjerske aktivnosti i obredi.
'Političkim motivima do nezavisnosti'
Komentirajući ovu odluku, sveštenik Aleksandar Volkov, glasnogovornik Ruske pravoslavne crkve, izjavio je za Al Jazeeru da "Ukrajinska [pravoslavna] crkva nikada nije tražila nezavisnost na poziv pravoslavnih vjernika u Ukrajini, nego je to isključivo inicijativa ukrajinskih političkih snaga".
Prema riječima oca Volkova, takav potez potvrđuje da je "Carigradska patrijaršija uvučena u političku igru koja odgovara stavovima Zapada i ukrajinskih nacionalističkih snaga prema Rusiji, čiji je cilj prekinuti historijske i kulturne odnose između dvije zemlje".
Kaže kako je neophodno naglasiti da je Ukrajinska pravoslavna crkva nezavisna još od 1990. godine, "kada je patrijarh moksovski Aleksije II, bivši patrijarh Ruske pravoslavne crkve, izdao Ukrajinskoj crkvi tomos o autokefalnosti i potpunoj nezavisnosti u upravljanju".
"Prema tome", dodaje glasnogovornik Ruske pravoslavne crkve, "mi razumijemo da odluka carigradskog patrijarha ne znači davanje nezavisnosti postojećoj ukrajinskoj crkvi, nego pokušaj da se pruži legitimitet otpadničkim crkvenim organizacijama i njihovo povezivanje s crkvom na silu, a zatim i razbijanje povijesnog duhovnog jedinstva ruske crkve".
Otac Volkov ističe da Ruska pravoslavna crkva godinama nije radila ništa kako bi popravila raskol prisutan u Ukrajini, a u isto vrijeme je ta podjela postala uzrok za poduzimanje namjernih i ciljanih mjera kojima se želi uništiti jedinstvo crkve od pojedinaca koji nemaju veze s crkvom ili kanonima pravoslavne crkve.
Smatra da se ovo pitanje ne može riješiti odlukom Carigradske crkve, koja bi prisilila strane na jedinstvo.
"To je nemoguće, budući da priznavanje pravoslavnih otpadnika čini i tebe otpadnikom i heretikom. To je razlog zbog kojeg partnerstvo s Carigradskom patrijaršijom nije moguće sve dok priznaju legitimnost optadničkih skupina", tvrdi on.
Korijeni neslaganja od 1990.
Korijeni spora sežu do raskola koji se desio u Pravoslavnoj crkvi u Ukrajini 1990. godine, kada je Kijevska patrijaršija proglasila nezavisnost, a Ukrajinska pravoslavna crkva ostala dio Moskovske patrijaršije.
Početkom septembra ove godine carigradski patrijarh Bartolomej optužio je Moskvu da se "nezakonito miješa" u pitanja Kijevske mitropolije još od 14. stoljeća, kada je sjedište pravoslavne crkve premješteno u Moskvu bez zakonskog dopuštenja Majke crkve (Carigradska patrijaršija).
Dodao je da je Carigradska patrijaršija donijela odluku o vraćanju nezavisnosti Ukrajinske pravoslavne crkve na zahtijev ukrajinske Vlade i poziv patrijarha Filareta.
Patrijarh moskovski i cijele Rusije Kiril pokušao je krajem septembra, tokom posjete Istanbulu, odvratiti patrijarha Bartolomeja od koraka koji vode daljim podjelama među pravoslavnim vjernicima, ali u tome nije uspio.
Stavovi crkava su podijeljeni vezano za ovaj spor, pa je tako Antiohijska pravoslavna patrijaršija, kojoj pripada većina crkava na Bliskom istoku, pozvala da se održi sastanak čelnika pravoslavnih crkava.
Onufrije osudio potez Carigradske crkve
U svom saopćenju navodi da "Crkva Antiohije ne prihvata načelo uspostavljanja paralelnih crkava u granicama patrijaršija i autokefalnih crkava kao sredstva za rješavanje sporova", upozorivši na opasnost guranja pravoslavnog svijeta u globalne političke sukobe.
Mitropolit kijevski i poglavar Ukrajinske pravoslavne crkve Moskovske patrijaršije Onufrije, blizak Moskvi, osudio je potez Carigradske crkve, koji smatra antikanonskim.
Kaže da Bartolomej nema ni kanonsko, ni moralno pravo da se miješa u crkveni život Ukrajine.
Ističe da ovakvo ponašanje predstavlja prijetnju autonomiji koju Ukrajinska pravoslavna crkva uživa kao dio Moskovske patrijaršije.
Izvor: Al Jazeera