Raskol i jedna, sveta, saborna i apostolska Crkva

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Skriptolatori govore o jedibnstvu i u sve se mešaju, pa dobro neka im bude, ali prvo neka pogledaju sebe.

Pa duh jedinstva nije duh organizacije, nego moralnih normi. Svakako da su protestanti jedinstveniji od vas.

Najmanje 14 Sabatarijanskih "crkava", među kojima je i Branch Davidian.

Pa šta.

Nisi čitao spise da su protest. bez obzira na veliki broj vjerskih organizacija jedinstveniji u moralnim shvatanjima i ponašanju.

Kažu nema raskola.

НАМЕСНИК ПОЧАЈЕВСКЕ ЛАВРЕ ПОЗВАО ВЕРНИКЕ ДА БРАНЕ СВЕТИЊУ
Митрополит почајевски Владимир дао је изјаву поводом евентуалног запоседања Успењске Почајевске лавре и позвао је вернике Украјинске Православне Цркве да буду спремни да одбране своју светињу, преноси портал Православни Живот.

mitropolit-vladimir.jpg


Митрополит почајевски Владимир дао је изјаву поводом евентуалног запоседања Успењске Почајевске лавре и позвао је вернике Украјинске Православне Цркве да буду спремни да одбране своју светињу, преноси портал Православни Живот.

„Имајући у виду насталу ситуацију и информације којима располажемо, као и претње обрачунима које се све више шире, очигледно је да ће нам се десити нешто слично. Зато вас молимо за помоћ, пре свега молитвену и моралну, а очигледно је да ће бити потребно и ваше физичко присуство,“ – обратио се верницима митрополит Владимир.

Намесник обитељи је подсетио да су у различита историјска времена православни хришћани „морали да сведоче и исповедају своју веру и да бране своје светиње“.

„Ми који нисмо равнодушни према судбини Почајевске Свето-Успењске лавре, наше украјинске светиње, и не само украјинске, него и светске светиње, будимо спремни да је одбранимо,“ – апелује јерарх.

О томе када могу бити потребне помоћ и подршка верника Почајевска лавра ће обавестити накнадно, истиче митрополит Владимир.

„Што се тиче „томоса“ пазимо да нас неко не доведе у заблуду. Наша Украјинска Православна Црква има канонски статус који је дефинисан Томосом од 29. октобра 1990. године од стране Мајке Цркве,“ – изјавио је владика намесник.

Политичаре који се залажу за аутокефалност митрополит Владимир подсећа: „Црква је одвојена од државе, а ви се бавите оним чиме треба да се бавите.“

Са руског Марина Тодић

Православие.ру
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
DarthShone said:

Nemamo iaste sakramente? Sakramenti su isti.

1. Krštenje (krst)
2. Pomirenje (sakrament ispovijedi, ispovijed, pokora)
3. Euharistija (sveta Pričest)
4. Potvrda (krizma)
5. Ženidba
6. Sveti red
7. Bolesničko pomazanje


Darth, ne zaboravi da sam ja bio pravoslavac. Prema tome znam sta pravoslavni veruju, a ti izgleda da nisi upoznat sa svim cinjenicama.

Krstenje i ispoved jesu isti.
Ali Euharistija nije. Vi vernicima dajete ostiju, a pravoslavni hleb i vino. Pa i sam vidis da to nije isto.
Pod brojem 4, Potvrda. Koliko ja znam to u Pravoslavnoj crkvi ne postoji, ako mislis da postoji objasni nam sta je to.
Dobro mi je poznata krizma u Katolickoj crkvi, ali to pravoslavni nemaju.

Sada ti nama reci dali ste ista crkva ili dve razlicite???
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
DarthShone said:

Nemamo iaste sakramente? Sakramenti su isti.

1. Krštenje (krst)
2. Pomirenje (sakrament ispovijedi, ispovijed, pokora)
3. Euharistija (sveta Pričest)
4. Potvrda (krizma)
5. Ženidba
6. Sveti red
7. Bolesničko pomazanje


Darth, ne zaboravi da sam ja bio pravoslavac. Prema tome znam sta pravoslavni veruju, a ti izgleda da nisi upoznat sa svim cinjenicama.

Krstenje i ispoved jesu isti.
Ali Euharistija nije. Vi vernicima dajete ostiju, a pravoslavni hleb i vino. Pa i sam vidis da to nije isto.
Pod brojem 4, Potvrda. Koliko ja znam to u Pravoslavnoj crkvi ne postoji, ako mislis da postoji objasni nam sta je to.
Dobro mi je poznata krizma u Katolickoj crkvi, ali to pravoslavni nemaju.


Sada ti nama reci dali ste ista crkva ili dve razlicite???

Kriyma ili potvrda, je isto što i mirpomazanje. U praksi zapada razdvojeno je od krštenja, na istoku se podeljuje odmah po krštenju i što ga podeljuje viši sveštenik, tj isključivo je pravo Episkoipa-Biskupa.

Inače, evo ti sedam Svetih tajni Istočne Crkve.


https://sr.wikipedia.org/wiki/Свете_тајне

Dakle istih su sedam svetih Sakramenata. Razlog zašto si, iz Sakramentalne Crkve prešao u sektu me ne interesuje, tvoj izbor na koji su možda uticali slabost u veri, nepoznavanje iste i slatkorečivost kvazi sadukeja. To sada i nije važno.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Samo da pitam u koje pravoslavlje nas zovu?
ТЕЖАК УДАРАЦ ВАСЕЉЕНСКОЈ ПАТРИЈАРШИЈИ: СВЕТА ГОРА отказала послушност патријарху Вартоломеју?!

21/10/2018
174 Views
1 Min Read

sveta-gora-2-990x557.png

По незваничној информацији Свети Кинот Свете Горе, који је врховна власт ове монашке републике, отказао је послушност Васељенској патријаршији и патријарху Вартоломеју.

Због најновијих дешавања на релацији Московске патријаршије и Цариградске патријаршије, било је говора у медијима да верници руске цркве неће моћи више долазити на Свету Гору јер су Васељенска патријаршија и Московска ушле у раскол, а Света Гора се налази под јурисдикцијом Васељенске патријаршије.


Наводно је Свети Кинот заседао у уторак са представницима свих 20 манастира Свете горе и донео једногласну одлуку по којој Света Гора Атос више није под јурисдикцијом Васељенске патријаршије, већ аутономни део Грчке, који је под управом 20 манастира Свете Горе. По овој одлуци манастири и цркве Свете горе су Светогорске, а не Константинопољске патријаршије.





Извор: Vidovdan
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Samo da pitam u koje pravoslavlje nas zovu?
ТЕЖАК УДАРАЦ ВАСЕЉЕНСКОЈ ПАТРИЈАРШИЈИ: СВЕТА ГОРА отказала послушност патријарху Вартоломеју?!

21/10/2018
174 Views
1 Min Read

sveta-gora-2-990x557.png

По незваничној информацији Свети Кинот Свете Горе, који је врховна власт ове монашке републике, отказао је послушност Васељенској патријаршији и патријарху Вартоломеју.

Због најновијих дешавања на релацији Московске патријаршије и Цариградске патријаршије, било је говора у медијима да верници руске цркве неће моћи више долазити на Свету Гору јер су Васељенска патријаршија и Московска ушле у раскол, а Света Гора се налази под јурисдикцијом Васељенске патријаршије.


Наводно је Свети Кинот заседао у уторак са представницима свих 20 манастира Свете горе и донео једногласну одлуку по којој Света Гора Атос више није под јурисдикцијом Васељенске патријаршије, већ аутономни део Грчке, који је под управом 20 манастира Свете Горе. По овој одлуци манастири и цркве Свете горе су Светогорске, а не Константинопољске патријаршије.





Извор: Vidovdan

Ne treba vama pravoslavlje, čak ni ovo koje politika Land of The Free and Home of The Brave cepa da bi omogućila svom semenu bluda da se ponovo ugnjezdi. Ima te vi svoju "istinu"
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Kako to zar nam ne treba, nego u koju od ovih da odemo ako bi došli kod vas?
 
Učlanjen(a)
11.02.2009
Poruka
8.070
Darth u pravu si. Izgleda da ljudi danas vole samostalnost.

Mozes li nam reci na koliko grana se sada deli katolicizam?

Unapred hvala

Čoveku je od pada inherentno da se cepa i razdvaja. Na koliko se grana deli Katoličanstvo? Kakvo pitanje, ako sama reč Catholikos znači celina, skup, Umesto što se pitamo ko i kako, pitajmo se zašto. Zašto se čovek deli i odvaja. Jer ne radi se tu o samostalnosti, nego o podeli. Svako od nas je samostalan, osamostaljujemo se od roditelja, pa ne mrzimo svoje roditelje. Dakle? Pitajte sebe zašto ste se odvojili od Protestanstkih zajednica, pa onda se pitajte zašto su se protestantske zajednice odvojile od Crkve. Svaka podela dovodi do slabljena. Ali, to je takođe deo Božijeg nauma, Hoćemo podele? Ne brani nam ih. Jer mi sami moramo da shvatimo da grešimo. Kao onaj bludni sin, ali i kao onaj drugi sin što je ostao sa ocem. Da nije zapisano, vredelo bi ga zapisati i ponavljati do beskraja. Obraćenje počinje onog trenutka kada shvatimo da grešimo. Ne pre, i ne ponavljanjem pravila, jer pravila bez shvatanja greške, ne znače ništa više od praha i sene.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Darth. hvala ti na brzom "odgovoru".

Bio si tako brz da nabrojis cak 14 subotarskih crkava, ne znam da li su u nih ubrojao i Jevreje, a kad sam te zamolio da nam kazes na koliko zajednica je podeljen katolicizam, ti ostade nem. Vidimo mi da bi ti rao pricao o protestantima, ali ne tako i osebi i svojoj crkvi kojoj pripadas?


Zato ostajes duzan da nam odgovoris na pitanje: Na koliko zajednica je podeljen katolicizam?

Sve najbolje
 
Natrag
Top