Radovi u Photoshopu - moji tutorijali

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-28

ANIMACIJA TEKSTA 2

Ovdje ćemo pokazati kako se na dosta jednostavan način može napraviti efektna animacija teksta, pogodna za razne čestitke i pozdrave. Ovu animaciju možete raditi na fotografijama ili bilo kojim drugim dokumentima, a možete prethodno iskombinovati više fotografija ili drugih sadržaja. Evo fotografije koju sam ja odabrao (slika1). Prvo ćemo ovu fotografiju malo pripremiti.

j7fAx.jpg


Radimo okvir. Dodajte novi Layer sloj, a onda alatkom Rectangular Marquee Tool
0XKTY3G.jpg
, selektujte cijelu fotografiju. Sada idete na meni traku, otvorite Select > Transform Selection. Potom u meni traci kliknite na ikonicu koju pokazuje strelica na slici 2, kursor postavite ispod slova H i kada se pojavi dvosmjerna strelica, pritisnite lijevi taster miša i vucite u lijevu stranu, da ravnomjeno smanjite selekciju oko fotografije. (Vučenje strelice na desnu stranu, povećava selekciju). Smanjite selekciju otprilike za tri-četiri mm, zatim idete na Rectangular Marquee Tool > Apply. Ponovo u meni traci otvarate Select > Inverse. Dobićete dvostruku selekciju. Kopirajte malo tamniju boju sa fotografije i alatkom Brush Tool njome obojite unutrašnjost selekcije (slika 3).

BKUh.jpg


Ponovo otvarate meni Select i u padajućem prozoru kliknete na Save Selection. U polje Name upišite „okvir“ i potvrdite na OK. Kliknite potom na Ctrl + D, da izađete iz selekcije dokumenta. Idemo sada na Layer karticu. Kliknite dvostrukim klikom na sloj Layer 1 i kada vam se pojavi radni prozor Layer Style, na njemu uradite radnje i podesite vrijednosti koje vidite na slici 4. i potvrdite na OK. Kada to uradite, pritisnite Ctrl + E, da slijepite slojeve na Layer kartici. Otvorite ponovo Select i u dijaloškom prozoru kliknite na Load Selection. U prozoru koji će vam se otvoriti odaberite „okvir“ i kliknite na OK. Oko dokumenta će se pojaviti selekcija koju smo sačuvali. Sada uradidte sledeće radnje: Edit > Copy, pa, Edit > Paste. Dobili smo novi Layer sloj. Nazovite ga „Okvir“. Sada naš dokumenat izgleda kao na slici 5. Pripreme su završene.

GPAZ6kJ.jpg


Selektujte Layer sloj Background (klikom na njega) i odaberite alatku Type Tool, font i boju po želji i napišite tekst na dokumentu. Ukrasite tekst pomoću Layer Style. Na slici 6 vidite kako sam ja to uradio. Kliknite potom desnim klikom na Layer sloj sa tekstom (T) i u otvorenom dijaloškom prozoru, kliknite na Convert to Smart Object. Pritisnite Ctrl + T. Time ćete selektovati tekst na dokumentu. Uđite kursorom unutar selekcije, pritisnite Shift i lagano vucite tekst prema podnožju dokumenta, dok ga postupno ne skolnite. Kliknite na Enter. Sada na meni traci otvorite Window > Timeline i odaberite Create Video Timeline (slika 7).

vnBg2G6S.jpg

Prvo kliknite na trokutastu ikonicu sloja na kome je vaš tekst, da se otvore opcije za animaciju – strelica 1. Zatim pomjerite pokazivač do sledećeg podioka – strelica 3. Kliknite na okruglu ikonicu ispred riječi Transform – strelica 2. Pomjerite pokazivač do pretposlednjeg podioka – strelica 4. Kliknite na Ctrl + T. Pojaviće se selekcija van dokumenta, oko sklonjenog teksta. Uđite kursorom unutar selekcije, pristisnite Shift i držeći pritisnut lijevi taster miša, lagano vucite tekst prema gornjem dijelu dokumenta, dok ga potpuno ne sklonite sa dokumenta. Potom pritisnite Enter. Animacija je gotova! (Pokrećete je klikom na trokutastu ikonicu ispod broja 1 koji označava strelicu 1.) Ako vam se animacija učini prebrzom, tj. ako tekst bude prebrzo klizio preko slike, kliknite na ikonicu označenu strelicom 5 na slici 7 i u dijaloškom prozoru odaberite Set Timeline Frame Rate... a u novom prozoru izaberite veću vrijednost Frame Rate, recimo, umjesto 30 po defaultu, odaberite 50. Što je vrijednost veća, animacija je sporija i obrnuto. Evo kako to na kraju izgleda:

animacija-za-tutorijal.gif
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-29

UPOTREBA FUNKCIJE OPACITY U ANIMACIJAMA

Funkcija ili opcija Opacity (zamračenje, odnosno smanjenje ili povećenje osvjetljenja)u Photoshopu, može na više načina biti primijenjena kod izrade animacija. Ovdje ćemo pokazati jedan zanimljiv primjer upotrebe te opcije u kombinaciji sa Filterom. Ovaj primjer je rađen na statičnoj fotografiji – da bi se pokazao princip rada, što ne znači da se ne može primijeniti i na bilo koji drugi animirani sadržaj. Jedna napomena: Pošto se radi o svjetlonosnim efektima, uvijek je bolje da se za to odabere fotografija, ili neki drugi sadržaj, malo tamnije tonaže, da bi svjetlost došla do izražaja.

Dakle, otvorite u Photoshopu fotograafiju na kojoj želite raditi. Na slici 1 vidite koju sam ja fotografiju odabrao. Dodajte novi Layer sloj (Create a new layer) i idite na meni traku Edit > Fill.

LnPE5N.jpg

U novom prozoru koji će vam se otvoriti (slika2) odaberite crnu boju i podesite ostale vrijednosti kao na slici 2 i potvrdite na OK. Time smo sloj Lajer 1, a i dokumenat na kome radimo,zalili crnom bojom. Prije nego odete na Filter, odredite gdje gdje ćete staviti svjetlonosni efekat (far). Sada idete na meni traku: Filter > Render > Lens Flare. Pojaviće se novi prozor kao na slici 3.

ZMOvVpWx.jpg

Kao što vidite na slici 3, imate četiri izbora farova, a klizačem možete po želji podesiti njihovu jačinu. Isto tako, ako kursorom miša odete direktno na far (strelica 1) i pritisnete lijevi taster miša, far možete pomjerati po želji, na bilo koji dio površine. Dakle, pošto ste odabrali far i njegovu jačinu, postavite ga približno na ono mjesto, za koje ste se prethodno odlučili. (Kasnije ćete to moći tačno podesiti) i kliknite na OK. Dobićete situaciju kao na slici 4. Vraćamo se Layers kartici. Otvorite dijaloški prozor na Blend Mode (slika 5) i odaberite Screen. Crni fil je nestao, a ostao samo far na fotografiji. Kliknite na Move Tool
VXOEL1o.jpg
,
uđite kursorom unutar selekcije i prevucite far tačno na mjesto na koje želite. Pri tome možete zatvarati i otvarati oko na Layer sloju 1, da bi tačnije vidjeli lokaciju fara.

AEKhPGXD.jpg

Konačno, idete na dijaloški nprozor na Window i otvarate Timeline. Strelice na slici 6 vam pokazuju redosled daljih radnji. Kada ste uradili radnje pod 1 i 2 (čeikirali označene ikonice), idite kursorom na klizač (strelica 3) i prevucite ga do drugog podioka (vrh strelice). Isto to uradite i sa slojem na kome je strelica 4. Sada idite na Layers i prevucite klizač na Opcity do nulte vrijednosti (slika 7).

4Dnhzr7ym.jpg

Prevucite zatim pokazivač na Timeline traci do prvog podioka i vratite klizač na Layers – Opacity na punu vrijednost od 100%. Sada pomjerite pokazivač na Timeline traci do kraja i ponovo pomjerite klizač na Layers – Opcity na nultu poziciju. Gotovo!

Važna napomena: Kao što ste vidjeli, u ovom primjeru smo skratili Timeline framove, jer nije bilo potrebe za više od dva (svjetlo/tama), pošto je fotografija na kojoj smo radili statična, ali kada bi far dodavali na neku animaciju na kojoj je već formiran određen broj framova, radili bi na isti način, s tim što bi naizmjenično ponavljali iste radnje na svim framovima koji već postoje. Takođe, nije suvišno znati, da se u svim slučajevima kada dodajemo far, ne moramo pridržavati određenih podioka/framova, što znači da ih možemo postavljati češće ili rjeđe od oznaka na traci, naravno po istom principu kao što je u ovom primjeru.

redsquarebykdmitriy-aaa.gif
 
Poslednja izmena:
VIP IPTV
Učlanjen(a)
03.09.2009
Poruka
2.173
Efekat slaganja slike razglednice


Korak 1

Otvorite sliku ...bilo koju..

1.png


Korak 2

Sada ćemo uključiti ravnala (rulers) da podjelimo sliku na više dijelova. Idite na View -> Rulers ili jednostavno pritisnite Ctrl + R.

Korak 3

Sada sa Rectangular Marquee Tool-om napravite ovakvu selekciju:


2.png


Korak 4

Kada ste napravili takvu selekciju pritisnite Ctrl + J da napravite novi Layer s tom selekcijom.

Ponavljajte taj postupak sa još 5 preostalih kvadratića slike ali nemojte da sve bude precizno nego ostavite malo razmaka između. (Pripazite kada pravite selekcije da vam je označen Background layer inače nećete moći to napraviti)

Korak 5

Zatim obrišite Background layer tako da ga označite i kliknete na kantu ispod:

3.png


Korak 6

Zatim označite prvi layer(layer 1) kliknite desnim klikom na njega i Blending Options -> Drop Shadow i namjestite ove opcije:

4.png


Korak 7

Zatim idite na Stroke i namjestite ovako:


5.png


Korak 8

Kliknite na OK. Zatim na taj Layer na kojemu ste napravili Blendig Options kliknite desnim klikom i kliknite na Copy Layer Style (Pripazite da kod desnog klika kliknete na naziv layera a ne na sličicu layera).


Korak 9

Zatim na svaki od Layere kliknite desnim klikom (isto na naziv layera) i kliknite Paste Layer Style.


Korak 10

Sada označite neki Layer i pritisnite Ctrl T i probajte malo okretati sličice. To ponovite za pojedine layere koje želite. To vama ostavljam na volju.


Napomena: nakon što okrećete sličice kada ste gotovi morate klikniti na bilo koji od alata sa lijeve strane i onda će vas pitati da li želite prihvatiti promjene, kliknite na Yes.


Evo konačnog rezultata:

6.png
 
VIP IPTV
Učlanjen(a)
03.09.2009
Poruka
2.173
Pravljenje odraza

Ovim tutorijalom savladaćemo osnovnu tehniku pravljenja reflekcije.

Korak 1.

Otvorite novi dokument i napišite neki tekst.

Korak 2.

Iskopirajte layer sa tekstom. Desni klik na Layer pa duplicate. Onda premestite tekst na dole.

Slika:

1.png


Korak 3.

Kliknite edit u osnovnom meniju, zatim transform pa Scale. Transformišite tekst kao na slici:

2.png


Korak 4.

Smanjite opacity teksta na željeni procenat. U mom slučaju 30%.

Slika:

3.png


Ako želite, layer možete transformisati i sa Scew opcijom ako želite.

VAŽNO: Prvo morate transformisati opcijom Scale da biste okrenuli tekst.

Rezultat:

4.png



.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-30

ANIMACIJA OLIMPIJSKIH KRUGOVA

Da se malo zabavimo i animiramo olimpjske krugove. Formirajte novi dokumenat veličine 550x400 px. Transparentnog Beckground Contents-a i reolucijom od 300 px. Pomoću Panint Bucket Tool-a, obojimo dokumenat sivom bojom # c8c9c9. Kreirajte novi Layer sloj. Pomoću alatke Elliptical Marque, držeći pritisnut Shift, napravite pravilnu kružnu selekciju i obojite je bijelom bojom (slika 1). Kliknite na Select u meni traci i u dijaloškom okviru odaberite Transform Selection. U meni traci kliknite na ikonicu pokazanu strelicom na slici 3, idite kursorom miša ispod slova H i kada se pojavi dvosmjerna stelica, pritisnite lijevi taster miša i povucite u lijevu stranu, dok ne dobijete vrijednosti od 95%, kao na slici 3. Posle toga, imaće te situaciju kao na slici 2.
WN8USb.jpg

Pritisnite Enter da uklonite kvadratnu seleciju, a potom odaberite alatku Eraser Tool i pobrišite bijelu površinu unutar selecije. Posle toga, dokumenat treba izgledati kao na slici 4. Idete ponovo na Select > Transform Selection i ponavljate postupak kao u prvom slučaju, s tim što sada selekciju smanjite za veću vrijednost, kako je to prikazano na slici 5 (da napravite prostor za boju krugova).
3J5Es.jpg

Ponovo selekciju obojite bijelom bojom, potom je smanjite kao u prvom slučaju, pobrišete bijelu boju unutar selekcije, da bi na kraju dobili dokumenat kao na slici 6.

Kliknite na Move Tool
G97ty.jpg
a potom na Ctrl + J. Idite kursorim unutar kruga, pritisnite lijevi taster miša i povucite u bilo koju stranu. Dobiće te kopiju dokumenta. Ponovo kliknite na Ctrl + J i ponovite postupak četiri puta (da dobijete pet krugova). Ovim smo ujedno dobili i nova četiri sloja na Layer kartici, koja bi sada trebala da ima izgled kao na slici 7. Aktiviranom alatkom Move tool i selekcijom svakog sloja, možemo pomjerati krugove po želji. Na taj način ćemo ih složiti u „olimpijski oblik“, kako to pokazje slika 8. Sada selektujemo sve Layer slojeve, izuzev sloja Layer 1, kliknemo desnim
klikom na neki od selektovanih slojeva i u padajućem dijaloškom okviru kliknemo na Merge Layers. Time smo slijepili sve selektovane slojeve. Sada je potrebno malo strpljivog rada. Odaberemo alatku Eraser Tool, podesimo odgovarajuću veličinu i pažljivo pobrišemo linije koje se ukrštaju na mjestima gdje se krugovi spajaju – na način da se stekne dojam isprepletanih krugova – slika 9. Preostaje još da obojimo krugove.
dZaX4z2.jpg

Prvo kreiramo novi sloj. Zatim odaberemo alatku Magic Wand Tool i kliknemo između bijelih linija prve kružnice, da selektujemo prostor za boju, slika 10. Odaberemo plavu boju i pomoću Panint Bucket Tool, obojimo prvi krug plavom bojom. Kliknemo dvostrukim klikom na natpis sloja i upišemo ime boje. Opet dodajemo novi Layer sloj, selektujemo kružnicu na sledećem krugu i obojimo je crnom bojojm.
S2Ar75aF.jpg

Na isti način ponavljamo postupak do kraja, dok ne obojimo sve krugove, da bi na kraju dobili izgled kao na slici 11. Sada kliknemo desnim klikom na sloj „plava“ i u dijaloškom okviru koji će se pojaviti, kliknemo na Convert to Smart Object. To ponovimo sa svim ostalim slojevima. Sada Layer kartica mora imati izgled kao na slici 12.

Prelazimo na izradu animacije. Otvorimo dijaloški okvir Window i odaberemo Timeline, slika 13.
P1Ddm9i.jpg

Prvo pomjerimo pokazivač za jednu trećinu raspoložive trake. (strelica 1) Zatim kliknemo na trokutastu ikonicu ispred napisa „plava“(strelica 2), a potom kliknemo na okruglu ikonicu ispred napisa Transform (strelica 3). Isto to ponovimo i sa ostala četiri sloja – crnim, crvenim, žutim i zelenim, s tim što pokazivač više ne pomijeramo. Tek kada smo sve odradili, pomjerimo pokazivač za drugu trećinu i kliknemo na Layer kartici na sloj „plava“ i time ga selektujemo. Sada pritisnemo Ctrl + T. Pojaviće se selekcija oko plavog kruga, slika 14. Istovremeno će se u meni traci, na vrhu radnog prostora, pojaviti opcija set za rotaciju (slika 15). U prostor na koji pokazuje strelica, upišemo 180,00. Time smo boju

o1VPXw2E9.jpg

kruga rotirali za 180 stepeni. Kliknemo na Enter da sklonimo selekciju i ujedno markiramo poziciju kruga. (Nekada je potrebno dva puta kliknuti na Enter) Ponavljamo istu radnju sa crnim krugom. Dakle, prvo selektujemo Layer sloj „crna“ i ponavljamo sav daljni postupak kao i u prvom slučaju. Kada smo obradili sve krugove, pomjeramo pokazivač do kraja radne trake i ponavljamo postupak na isti način, - prvo rotiramo plavi krug za daljnih 180 stepeni, a zatim i ostale krugove. Animacija je gotova i preostaje samo da je pustimo!

olimpijski-krugovi.gif
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-31

ANIMACIJA FADE EFEKTA

Kreirajte dokumenat veličine 400x400 px. transparentnog Beckground Contents-a, odaberite alatku Elliptical Marque Tool, i držeći pritisnut Shift, formirajte pravilnu kružnu selekciju na cijeloj površini dokumenta. Pomoću alatke Panint Bucket Tool, obojite selektovanu površinu bojom po želji. Ostavljajući i dalje selekciju, otvorite u meni traci Select > Transform Selection. Potom takođe u meni traci kliknite na ikonicu pokazanu strelicom na slici 2, idite kursorom miša ispod slova H i kada se pojavi dvosmjerna stelica, pritisnite lijevi taster miša i povucite u lijevu stranu, da smanjite veličinu selekcije na 95%, kako to pokazuje slika 1. Kliknite na Enter da uklonite kvadratnu selekciju. Sada ćete imati situaciju kao na slici 3.
4uj7PeF.jpg

Odaberite alatku Magic Wand Tool (strelica 1 na sl.4) i čekirajte ikonicu u meni traci, pokazanu strelicom 2 na slici 4. Zatim kliknite alatkom na bilo koji dio transparentne površine dokumenta (znači, izvan obojenog kruga). Dobiće te nove dvije selekcije – oko ruba kruga i oko cijelog dokumenta, pa ćete imati situaciju kao na slici 5. Otvorite ponovo u meni traci Select i u dijaloškom okviru kliknite na Inverse. Vanjska selekcija oko dokumenta će nestati. Ostaće samo dvostruka selekcija na krugu.

cBLS.jpg

Kreirajte novi Layer. Alatkom Panint Bucket Tool, ili Brush Tool-om, obojite unutrašnjost selektovane površine istom bojom kojom ste obojili cijeli krug. Pritisnite Ctrl + D, da izađete iz selekcije. Kliknite dvostrukim klikom na Layer sloj 2 i kada vam se pojavi prozor Layer Style, čekirajte Bavel&Emboss opciju i podesite sve ostale vrijednosti kao na slici 6. Potvrdite na OK. Postavite unutar kruga neku sliku, ili ispišite tekst. Ja sam napisao „Serbian Forum“ i malo ukrasio tekst pomoću Layer Style. Sada dokument ima izgled kao na slici 7. (Podrazumijeva se da vi možete koristiti i drugačije boje i drugačiji font – prema sopstvenom ukusu, ili umjesto teksta postaviti neku sliku)

Sada je potrebno da selektujete sve slojeve na Layers kartici. Kliknite potom desnim klikom na bilo koji selektovani sloj i u dijaloškom prozoru kliknite na Merge Layers. Time smo sve slojeve slijepili, ili objedinili. Ovo možete uraditi i pritiskom na Ctrl + E.

Kreirajte novi Layer sloj. Odaberite alatku Magic Wand Tool i kao i u prvom slučaju, kliknite na neki dio transprentne površine, a potom idite na Select > Inverse. Ostaće vam selekcija samo oko kruga. Panint Bucket Tool-om i istom bojom obojite cijeli dokumenat. Dakle, novim slojem boje, prekrili smo sve što smo do sada radili.
kbQNR.jpg

Sada je potrebno da na ovom sloju, uradimo sve isto kao što smo radili na prvom, - istim postupkom, s tim što ovdje nećemo stavljati nikakav napis ili sliku. Dakle, idemo na Select > Transform Selectin, smanjimo selekciju na 95%... i sve dalje ponavljamo kao i u prvom slučaju. Na kraju, dokumenat će imati izgled kao na slici 8. Sada je potrebno slijepiti slojeve Layer 2 i Layer 3 na Layer kartici (označeni na slici 9), tako da vam na Layer kartici ostanu samo dva sloja – Layer 1 i Layer 3. Sada konačno prelazimo na animaciju. Otvaramo u meni traci Window > Timeline, slika 10.
SxHAFITP1y.jpg

Na slici 10 strelicama su označene radnje koje se trebaju uraditi i to redom po brojevima kojima su označene strelice: 1. Klik na trokutastu ikonicu ispred napisa Layer 3; 2.Pomjeranje pokazivača na poziciju označenu strelicom; 3. Klik na okruglu ikonicu ispred napisa Opacity; 4. Pomjeranje pokazivača na novu poziciju označenu strelicom. Posle ove radnje, idemo na Layer karticu, otvorimo set Opacity i pomjerimo klizač lijevo do nulte vrijednosti; 5. Pomjerimo pokazivač na novu poziciju pokazanu strelicom; 6. Kliknemo na ikonicu u obliku romba ispred napisa Opacity; 7. Pomjerimo pokazivač na poziciju pokazanu strelicom. Idemo ponovo na Layer karticu, otvorimo set Opacity i vratimo klizač u desnu stranu do vrijednosti 100%.

I to je sve. Animacija je gotova. Naravno, ovo je jedan od načina kako možemo animirati Fade efekat. Kada je u pitanju animacija teksta, to se može uraditi na mnogo jednostavniji način, tako što bi po istom principu direktno animirali ispisani tekst, bez da ga prethodno pokrivamo, kao u ovom primjeru.

serbian-forum-2.gif
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-32

NAPRAVITE ALAT ZA SLIKANJE FARA

Ovdje ćemo pokazati kako se na vrlo jednostavan način može napraviti alatka u Photoshopu koja nam može odlično poslužiti za slikanje fara ili noćne svjetiljke. Kreirajte novi dokumenat bijele boje, veličine 350x350 px. Kliknite na D da dobijete čisu bijelu i čistu crnu boju u kolor setu na alatnoj traci. Odaberite potom Brsh Tool – Soft Round i podesite veličinu na 70 px. (Slika 1). Obratite pažnju da vam Hardness bude na 0%. Kliknite jednom na sredinu dokumenta. Kreirajte novi Layer sloj i ponovo kliknite na isto mjesto. Zatim aktivirajte alatku Move Tool.

EY3boea5.jpg

Dobićete situaciju kao na slici 2. Postavite kursor miša na srednji gornji kvadratić i kada vam se pojavi dvosmjerna strelica, pritisnite lijevi taster miša i povucite prema sredini, ali ne do same sredine. Isto to uradite i donjom ivicom selekcije, da sužite selekciju kao na slici 3. Sada postavite kursor miša na sredinu jedne od užih strana selekcije i kada vam se pojavi dvosmjerna strelica, razvucite je skoro do ivice dokumenta. Isto to uradite i sa drugom stranom, tako da dobijete situaciju kao na slici 4. Kliknite na Rectangular Marquee Tool, da odstranite selekciju. Pritisnite Ctrl + J, a zatim kliknite na Move Tool. Dobićete ponovo selekciju. Idite kursorom u njenu sredinu, pritisnite lijevi taster miša i povucite na bilo koju stranu. Imaćete kopiju zrake. Rotirajte je po želji i prevucite na sredinu. Ponovo kliknite na Rectangular Marquee Tool, zatim Ctrl + J i na isti način kopirajte i postavite i treću zraku. Kako sam ja to uradio, pokazuje slika 5.

zhqsf.jpg


Sada idite na glavnu meni traku: Edit > Dafine Brush Preset... i kada vam se pojavi prozor za dijalog, dajte alatu ime i potvrdite na OK. U setu za alate imaćete sada alatku, koju možete upotrebljavati kao i svaku drugu – povećavati je, smanjivati, koristiti u raznim bojama, kako to pokazuje slika 6.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-33

POZDRAV – ČESTITKA

Ovdje ćemo naučiti kako napraviti zanimljivu animaciju koju možemo iskoristiti za slanje pozdrava ili prigodnih čestitki dragim osobama. Kreirajte novi dokumenat u Photoshopu, veličine 400x300 px. Transparentnog Background Contents-a. Možete kreirati dokumenat i veće veličine, ali proporcije trebaju ostati iste. Alatkom Rectangular Marquee selektujte tačno polovinu dokumenta, obojite bojom po želji i uredite ivice, takođe po želji. Slika 1 pokazuje kako sam ja to uradio. Sada idite na meni traku: Select > Save Selection i u kolni Name upišite ime selekcije, recimo, „Okvir“. Potvrdfiter na OK. Na obojenoj površini ispišite tekst po želji, postavite sliku, ili kombinujte i jedno i drugo. Kao što vidite na slici 2, ja sam napisao „Pozdrav od Jurivake!“

EIj.jpg


Posle ovih radnji, potrebno je da sve slojeve na Layer kartici slijepite ( Ctrl + E, ili ih sve selektujte, kliknite desnim klikom na bilo koji selektovani sloj i u dijaloškom okviru kliknite na Merge Layers.) Kreirajte novi Layer sloj. Idite ponovo na meni traku: Select > Load Selection, otvorite dijaloški prozor na opciji Channel i kliknite na Ispisani naziv „Okvir“, pa zatim na OK. Na osnovnom dokumentu će vam se pojaviti ranije sačuvana selekcija. Pomoću alatke Paint Bucket Tool, obojite selektovanu površinu nekom drugom bojom po želji. Na slici 3 vidite kako je to ovdje urađeno. Dakle, prekrili smo bojom sve ono što smo do sada radili. Pritisnite Ctrl + D, da izađete iz selekcije. Layer kartica sada mora imati izgled kao na slici 4.

NsTXK.jpg


Ovu novu površinu sada možete ukrasiti po želji – staviti na nju neku sliku, ornament i sl. (Slika 5) Napomena: Kada to budete radili, zvisno od toga šta će te raditi, mogu vam se pojaviti novi slojevi na Layer kartici. U tom slučaju, potrebno je da ih slijepite sa slojem: Layer 1, koji će tada biti automatski primenovan u Layer 2 ili Layer 3, ovisno o tome šta ste radili. U svakom slučaju, prije prelaska na izradu animacije, Layer kartica treba da ima dva sloja: Background, u ovom slučaju „Pozdrav od Jurivake!“ i još jedan Layer sloj, kao na slici 4. Idemo dalje. Kliknite desnim klikom na taj Layer sloj i u dijaloškom prozoru kliknite na Convert to Smart Object. Sada je sve pripremljeno zaizradu animacije.

Idemo, dakle na meni traku: Window > Timeline > Create Video Timeline, slika 7.

D6CgrTlFIA.jpg

Sada radimo radnje redom kako je označeno rednim brojevima pojedinih strelica na slici 7. 1) kliknemo na trokutastu ikonicu ispred napisa „Layer 2“ – da nam se otvore opcije animacije; 2) pomjerimo pokazivač na poziciju označenu strelicom; 3) kliknemo na okruglu ikonicu ispred napisa „Transform“; 4) pomjerimo pokazivač na poziciju označenu strlicom, a potom pritisnemo Ctrl + T. Pojaviće se selekcija oko dokumenta, kao na slici 6. Idemo kursorom na sredjnju desnu ikonicu (vertikala) i kada se pojavi dvosmjerna strelica, lagano, držeći pritisnut lijevi taster miša, vučemo u lijevu stranu sve do kraja dokumenta, kao da prevrćemo list knjige. Zatim kliknemo na Rectangular Marquee > Place. Dobićemo situaciju kao na slici 8;

yMNdoC7.jpg

5) pomjerimo pokazivač na poziciju označenu strelicom; 6) kliknemo na ikonicu u obliku romba ispred napisa „Transform“; 7) pomjerimo pokazivač na poziciju označenu strelicom i pritisnemo Ctrl+T. Opet će nam se pojaviti selekcija oko dijela dokumenta na lijevoj strani – oko „prevrnutog lista“. Istim postupkom kao i u prvom slučaju, vratimo „list“ na prvobitno mjesto, s tim što sada kursor postavljamo na lijevu srednju ikonicu na selekciji i vučemo na desnu stranu. I to je sve.

Napomena:

TAqH3KX.jpg

Možete po želji manipulisati intervalima pojedinih operacija animacije, tako što ćete povećavati, odnosno smanjivati razmake između radnji označenih brojevima 2, 4, 5 i 7, na slici 7. Povećani razmak znači veći interval i obrnuto.To se može raditi tako da stavite kursor na ikonice u obliku romba koje se nalaze na radnoj traci, (pokazana stelicom na slici 9) pritisnete lijevi taster miša i ikonicu tada možete premještati po želji. Na sličan naćin možete povećati i smanjivati i radnu trku, tako što postavite kursor na krajnju desnu stranu linije koja označava Layer sloj (strelica 1 na slici 9) i kada se pojavi dvosmjerna strelica, vučete u desno (povećanje) – lijevo (smanjenje). Posle takvih radnji, potrebno je na isti način pomjeriti i klizač koji se nalazi u gornjem desnom uglu radne trake (strelica 2). Ako povećavate ili smanjujete traku Layer sloja na kome ste radili, ne zaboravite to isto učiniti i sa trakom Background sloja, bez obzira što na njoj niste ništa radili.

pozdravi-2.gif
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
T-34

UKRAŠAVANJE FONTA U PHOTOSHOPU

U Photoshopu alatkom Type Tool možemo napisati tekst na svakom dokumentu koji otvorimo ili obrađujemo u tom programu, pri tome, možemo birati vrstu, veličinu i boju fonta po želji. Međutim, nekada je potrebno da se napisani teskt ukrasi, pogotovu kada se radi o prigodnim čestitkama i sl. Evo nekoliko osnovnih smjernica (za one koji to još ne znaju), za jednu vrstu ukrašavanja fonta – pomoću Layer Style opcije. No, prije toga nekoliko korisnih savjeta:

yQrJz.jpg

Slika 1

Na slici 1 kod prvog napisa, vidite da nije pravilan razmak između slova j i a. Takve stvari se događaju zbog devijacija koje nastaju u funkcionisanju programa, njegovom dužom upotrbom. Ako vam se takvo što dogodi, to možete ispraviti na jednostavan način. Postavite kursor između rastavljenih slova i kliknite. Zatim pritisnite Alt i pomoću strelica na tastaturi – njihovim tipkanjem, možete pomjerati dio teksta, lijevom strelicom lijevo, a desnom desno. Na isti način možete pomjerati i cijele ispisane riječi, s tim što tada kursor postavite ispred, ili iza riječi koju želite pomjerati. Na slici 1 – drugi napis, vidite rezultat ove intervencije.

HGsgKme8j.jpg

Slika 2

Obratite pažnju na prvi napis u slici 2. To je prvobitno bila riječ ispisana fontom kao na slici 1. Kako smo od toga napravili providna slova? Kada želite to uraditi, postupite na sledeći način: Pritisnite Ctrl i kliknite na Layer kartici na ikonicu označenu slovom T koja se nalazi ispred napisa koji ste unijeli. Dobiće te selekciju oko slova na dokumentu. Idete sada na meni traku: Slect > Modify > Contract...U prozorčiću koji će se pojaviti, treba da upišete broj u polje Contract By i potvrdite na OK. Brojem određujete za koliko će se piksela smanjiti selekcija oko slova. Naravno, to zavisi od veličine fonta. Što je veći font, veći je i broj i obrnuto. U ovom slučaju, odgovarao je broj 2. Posle toga, idete ponovo na meni traku: Layer > Resterize > Layer, a zatim kliknete na tipku Delete. I to je sve.

ymT528O.jpg

Slika 3

Ukrasne napise koje vidite na slici 2, možete uraditi pomoću Layer Styl-a. Dakle, kada ispišete tekst, otvorite radni prozor Layer Style (slika 3). Radni prozor Layer Style možete otvoriti na više načina, a najjednostavnije je da to uradite dvostrukim klikom na Layer kartici, na sloju na kome se nalazi ispisani tekst. Vidite na slici 3 koje radnje treba uraditi, da bi ste dobili izgled teksta kao u napisu 2 (slika 2). Prvo čekirajte opciju Drop Shadow. Pomjerite klizač Opacity do vrijednosti 100%. Otvorite dijaloški okvir Contour i odaberite opciju Cone – pokazano strelicom na sl.3. Potvrdite na OK.

Izgled teksta u napisu 3, na slici 2, možete dobiti kada svim ovim prethodnim radnjama dodate opciju Bavel & Emboss, na način što ćete je samo čekirati. Podrazumijeva se da sve ostale vrijednosti pojedinih funkcija na radnom prozoru, trebaju ostati iste. Dodavanje boje po želji, kao što je urađeno u napisu 4 (slika2), radite tako da kliknete na prozorčić za boju – nalazi se desno od opcije Blend Mode: Multiply, i kada vam se otvori paleta sa bojama, jednostavno odaberete boju po želji.

Sve ovo su samo početne smjernice za ukrašavanje teksta u Photoshopu, što znači, da vi možete probati i sa svim ostalim opcijama koje postoje u radnom prozoru Layer Style. Pošto sada znate princip kako se to radi, prijatna vam zabava!
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top