Rad na sopstvenoj duhovnosti

Učlanjen(a)
19.11.2017
Poruka
29
“Ugledajte se na Boga”

Efežanima 4:32–5:2
32 A budite dobrostivi jedni prema drugima, samilosni, spremno opraštajući jedni drugima
kao što je i Bog preko Krista spremno oprostio vama.
5 Stoga se ugledajte na Boga, kao njegova ljubljena djeca,
2 i živite u ljubavi, kao što je i Hrist voleo vas i sebe predao za vas kao prinos i žrtvu na ugodan miris Bogu.


DOBROSTIVOST, samilost, opraštanje, ljubav. Nažalost, danas retko kad susrećemo ljude koji imaju takve vrline.
A kako je s vama? Jeste li ikad imali osjećaj da je svaki vaš pokušaj da razvijete te plemenite osobine osuđen na neuspjeh?
Ako ste prekritični prema sebi, možda sami sebe uvjeravate da zbog određenih razloga, primjerice ukorijenjenih loših navika
ili bolnih iskustava iz prošlosti, nikad nećete moći razviti takva lijepa svojstva.

Međutim, Biblija iznosi ovu utešnu činjenicu — naš Stvoritelj zna da možemo razvijati pozitivne osobine.

Božja Rječ potstiče prave hrišćane: “Stoga se ugledajte na Boga, kao njegova ljubljena deca” (Efežanima 5:1).

U tim se rečima na upečatljiv način izražava poverenje koje Bog ima u svoje sluge. Zašto to možemo reći?

Bog Jehova stvorio je čoveka na svoju sliku, sebi sličnog (1. Mojsijeva 1:26, 27).

Dakle, ljudima je dao osobine koje su odraz njegovih vlastitih. Kad Biblija pobuđuje hrišćane “ugledajte se na Boga”,
to je kao da im sam Jehova kaže: ‘Verujem u vas. Siguran sam da usprkos svojim nedostacima možete u određenoj mjeri biti poput mene.’

Navedimo neke Božje osobine koje možemo oponašati. Na njih ukazuju okolni reci.

Zapazite da je Pavle pre podsticaja “ugledajte se na Boga” upotrijebio riječ “stoga”. Ta riječ povezuje ovaj s prethodnim retkom, u kojemu se spominje dobrostivost, samilost i opraštanje (Efežanima 4:32; 5:1).
A u retku koji slijedi nakon saveta da se ugledamo na Boga Pavle poručuje hrišćanima da žive životom koji je prožet nesebičnom ljubavlju (Efežanima 5:2). Zaista, kad se radi o pokazivanju dobrostivosti, izražavanju iskrene samilosti, spremnom opraštanju i iskazivanju ljubavi,
najbolji mogući primer na kojega se možemo ugledati je Bog, Jehova.

A zašto bismo trebali biti poput njega? Zapazite kojim nas toplim rečima Pavle dodatno podstiče da primijenimo njegov savet:
“Stoga se ugledajte na Boga, kao njegova ljubljena djeca.” Nije li to dirljiva misao?

Jehova na svoje sluge gleda kao na decu koju jako voli. Kao što se dječačić trudi u svemu biti poput svog oca, tako i pravi hrišćani daju sve od sebe da bi bili poput svog nebeskog Oca.

Jehova Bog ne prisiljava ljude da ga oponašaju. Naprotiv, on poštuje naše dostojanstvo, pa nam je dao slobodnu volju.

Stoga o vama zavisi hoćete li se ugledati na Boga ili nećete
5. Mojsijeva 30:19, 20
19 Uzimam danas za svedoke protiv vas nebo i zemlju, da stavljam pred vas život i smrt, blagoslov i prokletstvo.
Zato izaberi život da ostaneš na životu, ti i potomstvo tvoje, 20 voleći Jehovu, Boga svojega, slušajući glas njegov
i držeći se njega, jer on ti daje život i dugi vijek,

da bi mogao živjeti na zemlji za koju se Jehova zakleo praocima tvojim Abrahamu, Izaku i Jakovu da će im je dati.”


Ali nikad ne zaboravite da i vi možete pokazivati Božje osobine.
Naravno, da biste mogli oponašati Boga, najprije morate saznati kakva je on osoba. Iz Biblije možete naučiti sve o osobinama i postupcima Boga, čija je neusporediva osobnost već milione ljude navela da ga oponašaju.

Kološanima 3:9
9 Ne lažite jedni drugima. Svucite staru ličnost i njezina djela,
10 a obucite novu ličnost, koja se obnavlja dobrim poznavanjem Božje volje po slici onoga koji ju je stvorio.

Reči iz Kološanima 3:9, 10 pokazuju da to što je Bog stvorio čoveka na svoju sliku znači da čovek ima osobine poput njega. Oni koji žele biti po volji Bogu trebali bi “obući novu ličnost, koja se obnavlja (...) po slici onoga koji ju je stvorio”.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Efežanima 4:32–5:2
32 A budite dobrostivi jedni prema drugima, samilosni, spremno opraštajući jedni drugima
kao što je i Bog preko Krista spremno oprostio vama.
5 Stoga se ugledajte na Boga, kao njegova ljubljena djeca,
2 i živite u ljubavi, kao što je i Hrist voleo vas i sebe predao za vas kao prinos i žrtvu na ugodan miris Bogu.

To oni imaju samo oni koji drže Zakon.

Zapazite da je Pavle pre podsticaja “ugledajte se na Boga”

Pa ko se ugleda na Boga ugleda se na Zakon jer je Zakon duhovan i prikazuje karakter Boga, tako da svi oni koji negiraju Zakon a među njima ste i vi JS (većina) ne ugledate se na Zakon, znači da vam Bog i nije uzor (većini). :)

5. Mojsijeva 30:19, 20
19 Uzimam danas za svedoke protiv vas nebo i zemlju, da stavljam pred vas život i smrt, blagoslov i prokletstvo.
Zato izaberi život da ostaneš na životu, ti i potomstvo tvoje, 20 voleći Jehovu, Boga svojega, slušajući glas njegov
i držeći se njega, jer on ti daje život i dugi vijek,

da bi mogao živjeti na zemlji za koju se Jehova zakleo praocima tvojim Abrahamu, Izaku i Jakovu da će im je dati.”

A sada nešto važi iz SZ,a subota ne važi.

Reči iz Kološanima 3:9, 10 pokazuju da to što je Bog stvorio čoveka na svoju sliku znači da čovek ima osobine poput njega. Oni koji žele biti po volji Bogu trebali bi “obući novu ličnost, koja se obnavlja (...) po slici onoga koji ju je stvorio”.

A ta slika je Isus. Znači da je Bog.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Immortal, sve što pišeš u svom prethodnom komentaru je istina, ali to sve može biti ljudski pokušaj, ako čovek ne primi Božju silu koja će delovati u njemu samome, i promeniti njegov život, njegovo srce, misli, pobude, osećanja, nagone..

Mi ništa ne možemo sami od sebe.
Možemo možda pokušati da korigujemo neke postupke ili način ponašanja i govora, i možda čak i uspemo u tome.
Ali ako nema Božjeg delovanja u nama koje će očistiti dušu iznutra, onda je sve drugo samo seckanje grana, dok koren greha ostaje i dalje u našem srcu.

Isus u Jevanđelje po Jovanu 3 poglavlje upravo govori o ovoj promeni, ni jednom rečju se ne baveći ljudskim delima ili pokušajem da svojim delima čini ovo ili ono, već isključivo temom novorođenja, iz koga potom nastaju svi ostali efekti poslušnosti i posvećenog života.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Immortal, sve što pišeš u svom prethodnom komentaru je istina, ali to sve može biti ljudski pokušaj, ako čovek ne primi Božju silu koja će delovati u njemu samome, i promeniti njegov život, njegovo srce, misli, pobude, osećanja, nagone..

Mi ništa ne možemo sami od sebe.
Možemo možda pokušati da korigujemo neke postupke ili način ponašanja i govora, i možda čak i uspemo u tome.
Ali ako nema Božjeg delovanja u nama koje će očistiti dušu iznutra, onda je sve drugo samo seckanje grana, dok koren greha ostaje i dalje u našem srcu.

Isus u Jevanđelje po Jovanu 3 poglavlje upravo govori o ovoj promeni, ni jednom rečju se ne baveći ljudskim delima ili pokušajem da svojim delima čini ovo ili ono, već isključivo temom novorođenja, iz koga potom nastaju svi ostali efekti poslušnosti i posvećenog života.

Ti naravno mislis da samo ti imas duha, i da su JS neposveceni i da svojim silama nesto pokusavaju odrzati..

Joj, strasno je kad covek uopste stane s vama razgovarati, nemate osecaj za realnost uopste!

Ni malo drugima ne dajete sansu da pokazu svoju veru.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Mire, gde sam ja napisao "da samo ja imam Duha, i da drugi ili JS nemaju?"

Nemoj mi pripisivati nešto što ja nikada nisam napisao.

Duha ima onaj koji ne odbacuje istinu i ako je prepoznaje, već je prihvata i predaje se Bogu.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Ti naravno mislis da samo ti imas duha, i da su JS neposveceni i da svojim silama nesto pokusavaju odrzati..

Pa ko negira Zakon taj negira Isusa i onda svojom silom želi biti pravedan.

Biblija duhovnost povezuje sa vjerom i zakonom.

Zakon je mjerilo duhovnosti. Tako da se po tome vidi ko je duhovan a ko nije.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Mire, gde sam ja napisao "da samo ja imam Duha, i da drugi ili JS nemaju?"

Nemoj mi pripisivati nešto što ja nikada nisam napisao.

Duha ima onaj koji ne odbacuje istinu i ako je prepoznaje, već je prihvata i predaje se Bogu.
A samo ti imas Duha jer samo ti imas istinu. I ako ona ne prepozna da ti imas istnu, onda ona nema Duha :)


Pa ko negira Zakon taj negira Isusa i onda svojom silom želi biti pravedan.

Biblija duhovnost povezuje sa vjerom i zakonom.

Zakon je mjerilo duhovnosti. Tako da se po tome vidi ko je duhovan a ko nije.

Kao sto rekoh, tvrdite da devojku ne vodi Duh, nego ona pokusava svojim silama biti pravedna. :)

A ako ima Duha onda mora prihvatiti sta vi kazete - subotu.

Znaci, vi nju mozete obratiti, ali ona vas nikako, jer ste vi 100% uvereni da vas vodi Duh!

Rekoh da tu razgovora nema.
Vi sebi ne dopustate gresku.

Znaci vi necete slusati nju i insistiracete na svom.

To nije biblijski fundamentalizam vec zatucanost.

Jer biblijski fundamentalista dopusta da mozda nije u pravu i da ga drugi biblijom pouci.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Kao sto rekoh, tvrdite da devojku ne vodi Duh, nego ona pokusava svojim silama biti pravedna. :)

A ako ima Duha onda mora prihvatiti sta vi kazete - subotu.

Ne kažemo mi nego Biblija.

Sveto pismo poznanje Boga vezuje za čovjekov odnos prema Božjem zakonu (Deset zapovjesti):

"I po tom razumemo da Ga poznasmo, ako zapovesti Njegove držimo. Koji govori: Poznajem Ga, a zapovesti Njegove ne drži, laža je, i u njemu istine nema. Jer je ovo ljubav Božija da zapovesti Njegove držimo." (1.Jovanova 2,3-4;5,3)

Većina JS pokušava svojom silom da bude pravedna.

Znaci, vi nju mozete obratiti, ali ona vas nikako, jer ste vi 100% uvereni da vas vodi Duh!

Biblija je mjerilo koga vodi Duh Božji.

Vjera utvrđuje Zakona, a ne kod vas da ga negira.


"Kvarimo li dakle zakon vjerom? Bože sačuvaj! nego ga još utvrđujemo" (Rimljanima 3:31)

Rimljanima 2,13

Ne, pred Bogom nisu pravedni slušatelji Zakona, nego - izvršitelji će Zakona biti opravdani.

Tako da vi koji negirate zakon (a pri tom mislite na subotu) dokazujete da nemate vjere u Boga, većina vas i to velika.

Rekoh da tu razgovora nema.
Vi sebi ne dopustate gresku.

Šta hoćeš da kažeš da su ovi stihovi greška.

Znaci vi necete slusati nju i insistiracete na svom.

Šta da slušam kako može da se jede svinjetina, da se ne drži subota itd. Pa vjerovaćemo Bogu a ne tebi i JS.

To nije biblijski fundamentalizam vec zatucanost.

Zatucanost je kod onih koji negiraju zakon Božji.

Jer biblijski fundamentalista dopusta da mozda nije u pravu i da ga drugi biblijom pouci.

A šta ti poučavaš da mrtvi znaju, iako piše da ne znaju, da može da se ne drži Dekalog (subota) iako piše da treba, da može da se jede svinja iako ne treba.

Pa vi sve suprotno od Biblije govorite.

Zato ljudima i nudite besmislene obrede, ne smijete im ni čitati Bibliju da ne bi primjetili da govorite laž, uzmete samo dio koji važi za svaku religiju o Isusu i to im čitate.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ne kažemo mi nego Biblija.

Sveto pismo poznanje Boga vezuje za čovjekov odnos prema Božjem zakonu (Deset zapovjesti):

"I po tom razumemo da Ga poznasmo, ako zapovesti Njegove držimo. Koji govori: Poznajem Ga, a zapovesti Njegove ne drži, laža je, i u njemu istine nema. Jer je ovo ljubav Božija da zapovesti Njegove držimo." (1.Jovanova 2,3-4;5,3)

Većina JS pokušava svojom silom da bude pravedna.



Biblija je mjerilo koga vodi Duh Božji.

Vjera utvrđuje Zakona, a ne kod vas da ga negira.


"Kvarimo li dakle zakon vjerom? Bože sačuvaj! nego ga još utvrđujemo" (Rimljanima 3:31)

Rimljanima 2,13

Ne, pred Bogom nisu pravedni slušatelji Zakona, nego - izvršitelji će Zakona biti opravdani.

Tako da vi koji negirate zakon (a pri tom mislite na subotu) dokazujete da nemate vjere u Boga, većina vas i to velika.



Šta hoćeš da kažeš da su ovi stihovi greška.



Šta da slušam kako može da se jede svinjetina, da se ne drži subota itd. Pa vjerovaćemo Bogu a ne tebi i JS.



Zatucanost je kod onih koji negiraju zakon Božji.



A šta ti poučavaš da mrtvi znaju, iako piše da ne znaju, da može da se ne drži Dekalog (subota) iako piše da treba, da može da se jede svinja iako ne treba.

Pa vi sve suprotno od Biblije govorite.

Zato ljudima i nudite besmislene obrede, ne smijete im ni čitati Bibliju da ne bi primjetili da govorite laž, uzmete samo dio koji važi za svaku religiju o Isusu i to im čitate.
Svako moze da interpretira bibliju na svoj nacin i da kaze kako ima istinu. Nije dovoljno citirati bibliju, i ne mozes ti ignorisati tudje objasnjenje, a to je ono sto stalno radis!

Ne mozes ti izjaviti "ne kazemo mi nego biblija" jer si ti izjednacio nauku svoje crkve sa biblijom, i pokusavas da to nasilno uskladis sa njom. Tebi biblija dodje kao prirucnik kojom dokazujes svoju nauku a ne kao knjiga iz koje tu nauku i uzimas.

Ja nisam uopste citao pravoslavnu literaturu i pokusavao nesto da uskladjujem sa crkvenim ucenjem, vec mi je sve samo doslo. Zato me Neslim i pitao odakle ja to znam. A ti uskladjujes, to se vidi.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Svako moze da interpretira bibliju na svoj nacin i da kaze kako ima istinu.

Zato na ovaj svijet ide nevolja.

Nije dovoljno citirati bibliju,

kopiraš me, to sam već objasnio zašto.

i ne mozes ti ignorisati tudje objasnjenje,

Ja ne da ne ignorišem, nego obaram vaše objašnjenje.

Ne mozes ti izjaviti "ne kazemo mi nego biblija" jer si ti izjednacio nauku svoje crkve sa biblijom,

Naravno jer uči ono što Biblija kaže.

i pokusavas da to nasilno uskladis sa njom.

Opet samo pričaš besmislice bez arg. dokaza.

Tebi biblija dodje kao prirucnik kojom dokazujes svoju nauku a ne kao knjiga iz koje tu nauku i uzimas.

Opet nisi u stanju da svoje dokažeš, nego kako mi nismo dokazali,a ti ne možeš da dokažeš ništa.

Ja nisam uopste citao pravoslavnu literaturu i pokusavao nesto da uskladjujem sa crkvenim ucenjem, vec mi je sve samo doslo.

To svako kaže. Nikakav arg.

Zato me Neslim i pitao odakle ja to znam.

Ne izmišljaj, već si znao šta tvrde pravosl. ne pričaj gluposti, ko da nisi odrastao u pravosl. okruženju, to tvoje bi bilo validno da nikada nisi čuo da neko vjeruje drugačije, a ti sigurno jesi čuo.

A ti uskladjujes, to se vidi.

A ti ne možeš da oboriš moje i dokažeš svoje, što nisi oborio ovo što sam iznio.
 
Natrag
Top