Propast svijeta

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Malo sam razmišljao da li na ovoj sekciji da postavim ovu temu? Odlučio sam da to uradim, jer isto kao i nauka, i religija ima svoje poglede, odnosno tumačenja o nastanku i nestanku svijeta. Bilo bi zanimljivo da se ovdje sučele ti pogledi. Nije nužno da se oni konfrontiraju, možda bi bilo zanimljivije pokušati otkriti gdje se slažu, ali ako neko misli da je tu konfrontacija neizbježna, - široko mu polje! No, da odmah kažem u čemu se i nauka i religija slažu. Obje tvrde da je svijet osuđen na konačnu propast.
U nauci ima raznih teorija o propasti svijeta, - od udara nekog velikoh nebeskog tijela koji bi uništio i Zemlju i život na Zemlji, do uništenja zemljinog omotača nekontrolisanim djelovanjem čovjeka, te kao posledica toga, preveliki porast temperature usled čega bi se otopio Antarktik, pa i Arktik, a razina mora i okeana se povećala za nekiliko desetina metara, što bi izazvalo katastrofu u obliku ogromnih poplava, s jedne, a s druge strane, drastično uticalo na klimatke promjene u svijetu. No, nauka takođe smatra da je veliki broj tih prijetnji Zemlji i životu na njoj, čovjek u stanju otkloniti i spriječiti. O otklanjanu ove poslednje prijetnje, upravo se ovih dana vode razgovori najodgovornijih ljudi svijeta.
Međutim, o jednoj, istina dalekoj opasnosti za Zemlju i život na njoj, malo se zna u široj javnosti i malo se o tome govori. Na opasnost o kojoj je riječ, čovjek nije u stanju uticati ni na koji način.
Ta opasnost je naš Mjasec!
Ja ne bih sada iznosio preciznije u čemu se ta opasnost sastoji, dajem priliku i drugima, koji znaju, da o tome kažu koju riječ.
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Slazem se u tome da i nauka i religija imaju isti pogled što se propasti sveta tice,naravno drugacije tumacenje,sa strane nauke udar meteora koji se blizi zemlji..i jos gore sto si naveo,a sa strane religije apokalipsa.E sad neko moje misljenje Nista ne nestaje, pa ni smrcu. Samo menja oblik...materija prelazi u energiju i obratno. Uostalom, najnovija naucna istrazivanja na sub-atomskom nivou su pokazala da sve sto se vise ide na manje cestice /najmanji je bio donedavno kvark/, sve vise se priblizavamo zakljucku da je materija u stvari na neki nacin "zgusnuta"energija tj. svetlost.
Dakle, mi smo kao neki hologrami koje pravi neki kosmicki kompijuter. Nista se ne gubi i niko ne nestaje, sve samo mijenja oblik. Nema smrti, vec samo prelazak u drugu dimenziju i drugi nivo postojanja.
 
Član
Učlanjen(a)
22.01.2010
Poruka
33
Propast svijeta
Opasnost atomskog rata pobudila je ozbiljnu sumnju u to, postoji li za veliku većinu ljudskog roda uopće neki izgled za budućnost. Kada je godine 1945. po prvi puta upotrijebljena u ratu atomska bomba, u jednom je trenu izgubilo živote preko 70.000 . Mnoge daljnje tisuće ljudi umirale su u velikim mukama u dolazećim danima i godinama.
A danas, samo jedna tipična atomska glava raspolaže razornom snagom kakovu su posjedovale zajedno sve bombe bačene u Drugom svjetskom ratu. Desetine tisuća atomskih bombi stoji danas spremno za trenutnu akciju. Unatoč tome, svijet izdaje dnevno preko 3.000.000.000 dolara za naoružanje.
Dođe li samo do »ograničenog atomskog rata«? Posljedice bi još uvijek bile vrlo neugodne, pustošeće. Kad bi narodi upotrijebili samo dio raspoloživog atomskog potencijala, bila bi — prema riječima poznatog znanstvenika Carla Sagan-a — »naša globalna civilizacija sigurno uništena. ... Postoji realna mogućnost da bi čovjek bio istrijebljen.« Mnogi ljudi pokušavaju potisnuti tu mogućnost iz svojih misli, ali time ne biva odstranjena opasnost. Drugi — i to u sve većem broju — osnivaju društva za preživljavanje. U nadi da će biti preživjelih, podigli su u udaljenim područjima skloništa, snabdjeli ih zalihama živežnih namirnica i lijekova, naoružali se pištoljima i puškama.

Znanstvenici upozoravaju na mogućnost katastrofe prouzročene zloupotrebom svijeta koji nas okružuje. Zagađivanje zraka kojeg udišemo dostiglo je zabrinjavajuće razmjere. Šume bivaju desetkovane u zastrašujućem omjeru, a toliko su životovažne za kružni tok kisika i vode, te za očuvanje tla. Zbog neznanja i lakomosti uništava se životovažna obradiva zemlja. Rezerve vode često se zagađuju smrtonosnim kemikalijama. A sva ta zemljina blaga preduvjet su za dalje postojanje čovječjeg života.
Danas znamo više o prirodnom okolišu nego što smo znali stoljeće unazad. Ali ovaj uvid nije bio dovoljan da bi se zaustavilo nemilosrdno uništavanje.

Šteta zbog čovjekovog lošeg gospodarenja

Što je s daleko vjerojatnijom mogućnošću da bi sam čovjek mogao potpuno uništiti Zemlju svojim lošim gospodarenjem i pohlepom? Nema sumnje da je veliko uništavanje pojedinih dijelova Zemlje već uzelo maha zbog pretjeranog krčenja šume, nekontroliranog zagađivanja atmosfere i narušavanja vodenih tokova.
Prije nekih 35 godina to su na prikladan način saželi pisci Barbara Ward i René Dubos u svojoj knjizi Only One Earth (Jedina Zemlja): ”Tri bitna područja zagađivanja koja moramo razmotriti — zrak, voda i tlo — čine, dakako, tri glavna sastavna elementa života na našoj planeti.“

Otada se situacija u biti nije promijenila nabolje, zar ne?

Uzimajući u obzir mogućnost da čovjek uništi Zemlju zbog svoje vlastite nerazumnosti, možemo biti ohrabreni ako razmišljamo o čudesnoj moći regeneracije i obnavljanja koju ima planeta Zemlja.
Opisujući tu sposobnost čudesnog oporavljanja, René Dubos iznosi ova ohrabrujuća zapažanja u drugoj knjizi The Resilience of Ecosystems (Sposobnost brzog oporavka ekosistemâ):
”Mnogi se ljudi pribojavaju da se svjesnost o ekološkoj degradaciji pojavila prekasno jer je šteta koja je već nanesena ekosistemima velikim dijelom nenadoknadiva.
Po mom mišljenju, takav pesimizam je neopravdan budući da ekosistemi posjeduju golemu moć oporavljanja od traumatskih aktivnosti.
Ekosistemi posjeduju nekoliko mehanizama za samoizlječenje. (...) Oni omogućuju ekosistemima da prevladaju posljedice poremećaja jednostavno tako što ponovno postepeno uspostavljaju izvorno stanje ekološke ravnoteže.“
Jedan istaknuti primjer toga u novije vrijeme jest postupno čišćenje poznate londonske rijeke Temze. Knjiga The Thames Transformed (Preobrazba Temze), autora Jefferya Harrisona i Petera Granta, obrazlaže taj izvanredan uspjeh koji pokazuje što se može postići kad ljudi složno rade za opće dobro. Britanski vojvoda od Edinburgha napisao je u svom predgovoru te knjige: ”Konačno imamo priču o uspjehu koji je tako velik da je vrijedi objaviti unatoč riziku da bi neke mogla navesti na zaključak da problemi očuvanja okoliša i nisu tako veliki kao što im se govorilo da jesu... Svi oni mogu biti ohrabreni onim što je postignuto na Temzi. Dobra vijest je ta da se to može postići te da i njihovi planovi mogu uspjeti.“
Naravno, to opisuje samo jednu preobrazbu na samo jednom malenom predjelu zemaljske kugle. No ipak možemo izvući vrijedne pouke iz ovog primjera.
On pokazuje da ne moramo misliti kako je planeta Zemlja osuđena na propast zbog lošeg gospodarenja, pohlepe i čovjekove nerazumnosti. Prikladna poduka i zajednički napor za opće dobro čovječanstva može pomoći Zemlji da se oporavi čak i od velikog oštećenja svog ekološkog sustava, okoliša i kopnene površine.

No što je s uništenjem do kojeg bi moglo doći zbog vanjskih sila, kao što je zalutala kometa ili asteroid?

Neki astronomi smatraju da oko 2 000 nebeskih tijela, koja su dovoljno velika da bi prouzročila globalnu katastrofu, juri putanjama koje se ili križaju sa Zemljinom orbitom ili joj se približavaju. Čak i kad bi neko relativno malo takvo tijelo udarilo o Zemlju, kažu istraživači, eksplozija bi bila jednaka snazi istovremene eksplozije mnogih nuklearnih bombi. Takav bi sudar imao katastrofalne posljedice po našu planetu i njene stanovnike, kako ljude tako i životinje.
Postoje geološki dokazi koji govore o tome da su veliki komadi kamenja iz svemira udarali o Zemlju u predljudskoj povijesti. No hoće li se takav događaj ikada zbiti na našoj planeti sad kad je nastanjena? Što bi se moglo dogoditi kad bi se, naprimjer, asteroid promjera 1,5 kilometara sudario sa Zemljom?
Astronom Jack Hills predviđa da bi se kod tog udarca oslobodila energija milijunima puta veća od energije bombe koja je Hiroshimu sravnila sa zemljom. Kad bi asteroid pao u ocean, plimni bi valovi poplavili obalna područja. ”Tamo gdje su prije bili gradovi“, kaže Hills, ”prostirali bi se samo muljeviti sprudovi.“ U najcrnjem scenariju predviđa se potpuno uništenje ljudskog roda.

Slikoviti opis ”smaka svijeta“
Znanstvenika, Paula Daviesa, profesora na Sveučilištu u Adelaidei (Australija). Washington Times opisao ga je kao ”najboljeg međunarodno poznatog znanstvenog pisca“. Izdao je knjigu The Last Three Minutes (Posljednje tri minute), koja je nazvana ”majkom svih knjiga o smaku svijeta“.
Naslov prvog poglavlja te knjige je ”Smak svijeta“, i ono opisuje zamišljeni scenarij koji bi se mogao odigrati ako kometa udari u planetu Zemlju. Pročitaj dio njegovog opisa od kojeg se ledi krv:
”Planeta podrhtava jačinom od deset tisuća potresa. Udarni valovi istisnutog zraka rasprostiru se površinom zemaljske kugle, sravnjujući sa zemljom sve objekte, pretvarajući u prah sve pred sobom. Ravno tlo oko mjesta udara komete podiže se u obliku prstena rastaljenih planina nekoliko kilometara uvis, otkrivajući utrobu Zemlje kroz krater promjera 150 kilometara. (...) Nepregledni stup smrvljenog materijala uzdiže se u atmosferu, zaklanjajući Sunce preko cijele planete. Zatim je Sunčevo svjetlo zamijenjeno kobnim treperavim blještavilom milijardi meteora, koji prže tlo ispod sebe svojom usijanom vrućinom dok istisnuta materija ulijeće nazad iz svemira u atmosferu.“
Vjeruješ li da je taj zastrašujući izgled realan?
Iznenađujuće mnogo ljudi vjeruje da jest. No oni se uopće ne žele time zabrinjavati, uvjeravajući se da se to neće dogoditi dok su oni živi.
Međutim, zašto bi uopće planeta Zemlja ikad morala biti uništena — bilo to uskoro bilo tisućljećima daleko u budućnosti?
Zasigurno, Zemlja sama po sebi nije glavni uzrok nevolje za svoje stanovnike, ljude ili životinje. Umjesto toga, zar nije sam čovjek odgovoran za većinu problema ovog 20. stoljeća, uključujući i mogućnost potpunog ’uništenja zemlje‘? (Otkrivenje 11:18).
Kako se to pretkazivanje propasti svijeta slaže s voljom našeg Stvoritelja s obzirom na Zemlju?
Biblija pokazuje da ova planeta ima posebno mjesto u Stvoriteljovom naumu.
Zemlja — stvorena sa svrhom


U vezi s našom planetom psalmist kaže: ”Nebo je nebo Gospodinovo, a zemlju je dao sinovima čovječijim“ (Psalam 115:16). Izaija opisuje Boga kao onog koji je ”oblikovao (...) zemlju, koji ju je učvrstio i nije je stvorio pustu, već ju je uobličio za obitavanje“ (Izaija 45:18).
Stvoritelj je dao Zemlju ljudima u nasljedstvo. A budući da naš Stvoritelj misli na vječnu budućnost bogobojaznih ljudi, Zemlja će zauvijek postojati kao njihov trajni dom. Psalam 104:5 pruža nam jamstvo: ”Zemlju [je Bog] stavio na stupove njene: neće se poljuljati u vijeke vjekova.“

Istina, Bog je dopustio da na našoj planeti dođe do nekih velikih katastrofa, koje su znale prouzročiti smrt velikog dijela čovječanstva. Neke od tih katastrofa — kao što su ratovi, gladi i epidemije — u cijelosti su ili pak djelomično prouzročile ljudska pohlepa, nerazumnost i okrutnost (Propovjednik 8:9).
Druge katastrofe — kao što su potresi, erupcije vulkana, poplave ili oluje — prouzročile su neke prirodne pojave koje čovječanstvo ne razumije u potpunosti. Suprotno Božjem prvobitnom naumu, ljudi više nisu savršeni; oni su grešni. Zbog toga u današnje vrijeme ne možemo kao pojedinci računati na božansku zaštitu od takozvanih prirodnih katastrofa.
Međutim, Bog nipošto nije dopustio da se ozbiljno ugrozi čovjekov opstanak na Zemlji. Otkako je čovjek stvoren, dokumentirana povijest nije zabilježila niti jedan slučaj da je neka prirodna katastrofa ugrozila opstanak čitavog čovječanstva.

Preživljavanje ljudskog roda je zajamčeno
Od početka ljudske povijesti naum našeg Stvoritelja bio je da čovjek ’napuni zemlju i vlada njome‘ (1. Mojsijeva 1:28; 9:1). On je obećao da će ’pravednici naslijediti zemlju i živjeti na njoj do vijeka‘ (Psalam 37:9, 11, 22, 29). U vezi sa svojim obećanjima Bog daje potvrdu: ”Namjera moja stoji i učiniću sve što mi je volja“ (Izaija 46:10; 55:11; Psalam 135:6).

Biblija ne isključuje potpuno mogućnost da na Zemlji dođe do nepogode koja bi bila uzrokovana kozmičkim fenomenima, ratovima i svime ostalim...
Međutim, možemo biti uvjereni da Bog neće dopustiti da bilo kakva kozmička katastrofa osujeti njegov objavljeni naum sa Zemljom i čovječanstvom. Na temelju biblijskih obećanja možemo biti sigurni da će se na našoj planeti zauvijek moći živjeti — da, ona će čovječanstvu biti dom do nedoglednog vremena! (Propovjednik 1:4; 2. Petrova 3:13).
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
37
Znate šta ? Hajdemo iznova. Razmatraću samo ovu našu dimenziju i prostor-vreme. Atomski rat ? Sad, koliko vidim na internetu, verovatno prave gigatonske bombe (odguglajte „gigaton bomb“). Primera radi, jedan jači zemljotres (~ 100000 mrtvih) ima snagu dvestotinak gigatona i nema nuzpojava. A pored atomskog, verovatno postoje i druga opasna oružja. Mada, ipak, sva ta oružja, čini mi se, nisu prevelika objektivna opasnost. I mnoge druge katastrofične teorije nisu baš mnogo uverljive ili su njihove opasnosti otklonjive. S druge strane, ekološka svest u stvari povezana je sa ekstropijom (extropy) - pojmom kojim se opisuje obuhvatnost živog ili organizacioniog sistema, u smislu njegovih informacionih i funkcionalnih osobina kao što su uređenost, vitalnost, energija, životnost, iskustvo, vera, prilagodljivost, kapacitet i snaga za unapređenje i razvoj. Mnogi među ljudima je poseduju. Prethodno napisano je jedna, lepša strana medalje. Druga strana, ona neružičasata, mi je sasvim slučajno dospela do očiju. Na primer, Frenk Fener, poznati australijski mikorobiolog, ocenjuje da bi ljudska vrsta mogla da nestane za stotinak godina. Razlog tome, po njemu je prevelika potrošnja resursa, populaciona eksplozija i čovekov loš uticaj na okolinu, što na duže staze ne može da se održi (Frank Fenner sees no hope for humans | The Australian). Takođe, on kaže da smo zakasnili da uvidimo na vreme pravo stanje stvari. Ipak, nisam tome pridavao neki smisao dok nisam i sam ponešto sračunao. Igrajući se tako nekim softverom za fitovanje, radi nekog posla, došao sam na ideju da ga koristim za analizu bruto društvenog proizvod – BDP po godinama (na engleskom GDP), što sveta što Srbije. Znači, hteo sam da pogledam neke ekonomske karakteristike ljudske populacije. Podatke sam našao na sajtu Free time-series and micro-data to download. Prvih nekoliko rečenica ovog sajta su:

[FONT=&quot]Realism is not the main strength of current theoretical models in mainstream economics. By contrast, the user-friendly comparison of a good deal of selected data can do a lot for inspiring new directions of research. [/FONT]
[FONT=&quot]Wide databases give the researcher a rich picture of how the economy works, reveal repetitive patterns and stylized facts, enhance the forecasting abilities as well as they give instances of policy effects. Data for microeconomics and for macroeconomics should be mixed up in order to link the two overlapping theoretical fields. [/FONT]
[FONT=&quot]Structural comparisons exhibit common behaviour of variables, opening the path for theory.[/FONT]

Koristio sam podatke za period 1969-2009, a fitovao sam pod pretpostavkom da je ukupni proizvod sveta, odnosno, resursi – ograničeni i da nisu podložni većim promenama. Od svih razložnih, jednostavnih, poznatih funkcija koje su tu vremensku seriju profitovale statistički najbolje se pokazala tzv. Džonson SB kriva, što možda predstavlja osnovu jednog novog modela, jer predstavlja jedan od opisa epidemije kod ljudi. Po njemu mi smo, kao svet, prošli maksimum BDP i on se polako, ali sigurno smanjuje. Za nekih 150-200 godina trebao bi da se anulira. Isto je i sa Srbijom. Ovaj tekst je napisan u suštini, iz razloga ekstropije. Navedeni srazmerno jednostavan model nije obuhvatio niz verovatnih scenarija ili akcija koji su i sada mogući. Jedan je rat, a sa njim i ubrzanje razvoja nauke i dostizanje novih značajnih resursa (kao II Svetski rat). Mnoge tehnologije su danas kolapsirale, na primer, informaciona ( procene idu do toga da je ona smanjena za čak 80%). Osnovno pitanje je da li ćemo dopustiti da takvi scenariji, kao malopre navedeni - rat, ponovo dođu na red ili će se se nešto ozbiljno i preduzeti ? Međutim, ima tu još jedna, lična stvar, da li da imam neki motiv da i dalje pišem ili delam ? Koliko sam primetio, današnja situacija (kao i pred II Svetski rat) može se okarakterisati efektom „žabe na tiganju“, i u svetu i u Srbiji. Da objasnim ovaj fenomen. U slučaju da se žaba stavi u tiganj sa vrelom vodom, ona će brzo iskočiti i spasiti se. Ako se ona nalazi u tiganju sa hladnom vodom koja se postepeno greje, neće primetiti spore temperaturne promene i skuvaće se...

Pozdrav.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
18.05.2010
Poruka
376
Da objasnim ovaj fenomen. U slučaju da se žaba stavi u tiganj sa vrelom vodom, ona će brzo iskočiti i spasiti se. Ako se ona nalazi u tiganju sa hladnom vodom koja se postepeno greje, neće primetiti spore temperaturne promene i skuvaće se... Pozdrav.

Nije u tiganj, već u lonac. smile3

Što se propasti sveta tiče, davno je to izračunao Isak Njutn. 2060g je definitivno kraj sveta kakvog danas poznajemo.sorry

Važno je da ima načina za preživeti. 2059g svi se ( ko neće ne mora ) učlanite u Jehove.
Njima niko ništa ne može. :)
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
37
No, ok. Pisao sam nekada o Njutnu, on je specifičan slucaj, ima i onih od ranije, ali i kasnije, koji su pisali o smaku sveta.:D Jehove sam takodje pitao za njihove stavove o raznim pitanjima, ali i čitao o njima. Meni se nisu dopali.:) Ipak, smak sveta bez posebnih argumenata vezati za neku godinu.... Ne znam. Video sam više promašenih datuma, tako da se ni na to ne vezujem. U Wall Street-u su pokazali nekom našem ekonomisti očekivanu krivu izlaza ljudskog roda iz ekonomske krize (tzv. w). Trebalo bi reći da se takav scenario nije pokazao tačan. Inače propast ljudi nije isto što i propast sveta, barem, po meni.... I ja sam se u analizi ograničio na period za koji sam imao podatke i na skup funkcija koji sam imao. Posebno je pitanje kakav će scenario opadanja ili saturacije čovečanstva biti. A može se ispostaviti da svrha postojanja planete zaista postoji.....
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Zivi zivot i ne smaraj se ovakvim temama,i da bude tako nesto ti to nemozes promeniti niti izbeci prema tome ROCK&ROLL.
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
A kad ja kazem kad ce da nas opauci meteor, onda plasim decu.
Imate zvanicni sajt NASA o pracenju nebeskih objekata koji su primeceni, sa statistikom kad i sa kojom verovatnocom presecaju putanju zemlje. Ima tu lepih kandidata.
Rusi su pre neki dan dali upozorenje i svoje vidjenje stvari, navodecei broj od oko 1.200 objekata u svemiru koji u svakom trenutku ugrozavaju planetu.
A o ljudskoj gluposti i da ne govorimo. Dovoljna je jedna budala koja ima pristup nekom biloskom odruziju, zelja za putem u raj, ili da moze da okrene kljuc i lansira malu atomsku i dovicenja. To je vec scenario za 007 ili SF horor.
 
Član
Učlanjen(a)
12.12.2009
Poruka
37
Meni je 30% manja plata u odnosu na pre tri godine, a vama? Da li radite? A sve zbog toga što se tamo u nekim zemljama nešto kao događalo ili se događa.... Ovo sa platom je slično, čini mi se, sa bombardovanjem 1999....Mi smo kao, u nekoj Evropi, u civilizaciji ? Ova čuđenja neću više, nadam se, koristiti, jer ne verujem u takve emocije. Ne verujem ni u jedan savet, osim praktični. Mogu biti i tačniji jer se igram sa brojkama, i, mislim, realniji. Desilo se ipak, za mene, na ovom forumu, nešto vrlo interesantno. Verovatno zbog toga što sam tek počeo. Kažem ljudima: neki među vama verovatno gube posao i gubiće ga i u suštini, nemate neku dobru alternativu, a neko se nadje među njima da odgovori da se ne smaram time. Druga krajnost su Jehove.... Shvatio sam da su motivi pisanja razni. Moj motiv je meni jasan. Javno ga iznosim: razna moja lična vežbanja (korektnost prema drugima!) + informacije + zanimacija + neobavezno dopisivanje. Ipak, tek da pomenem, ovo što radim ima veze sa validnim informacijama.... Iskoristite te informacije kako hoćete, ali, da skrenem pažnju, one nisu lične.....
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top