Prodaja oproštajnica

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
BURZA OPROSTA


Iako su čuda, čudotvorci, hodočašća i Jubileji proizvodili i donosili velike prihode Crkvi, ipak su bili nepredvidljivi i rizični, pa prema tome i nesigurni i nepouzdani. Zato je trebalo smisliti nesto sigurnije i solidnije, da bi prihodi dolazili redovno. A to nešto je zapravo bilo papama na dohvatu ruke. A to je ta čudesna moć Petrovog nasljednika i Kristovog namjesnika da “svezuje i razvezuje” na Zemlji. U očima kršćana to je bila velika povlastica za njihovo rasterećenje od svih mogućih grijeha, a u rukama papa neiscrpno sredstvo za neiscrpnu primjenu. Među ostalim radnjama ta je moć pokazala svoju punu djelotvornost u praksi kupo-prodaje oproštajnica iliti
i n d u l g e n c i j a .


Da pojasnimo, to su oprosti svih grijeha, i onih buducih, koji se mogu kupiti za odredjenu svotu novca. U pocetku oprostajnica je bila vrlo bezazleno oruzje u duhovnom naoruzanju Crkve i vrlo rijetko koristeno. Ona je bila smisljena tako, da pomogne pokajniku kao otpust nakon ispovijedanja grijeha. Ali posto su svecenici poceli to zloupotrebljavati, papa je odlucio da to pravo zadrzi samo za sebe. Kao i mnoge druge crkvene prakse i ova se tokom vremena izopacila. U pocetnom stadiju ona je bila jedna povlastica koja se darivala vrlo rijetko i stedljivo i samo u izuzetnim prilikama. U 11. i 12. stoljecu bio je velik dogadjaj kad bi papa darovao oprostaj-nicu od samo sedam dana oprosta.


Udruga David
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
BURZA OPROSTA

Udruga David

Udruga David je udruga registrirana u Hrvatskoj, kao većina sličnih financirana od Soroša, a u svom Statutu navode svoje CILJEVI, PODRUČJE DJELOVANJA I DJELATNOST.

Tako u članku 5. stavku 6. njihova Statuta, kao jedan od njihovih ciljeva stoji: Pokretanje inicijative za usklađivanje crkvenih nauka s civilnim pravnim propisima,

Znate li što znači "usklađivanje crkvenih nauka s civilnim pravnim propisima"? To vam znači zakonom Crkvi odrediti i zapovjediti da ne smije učiti da je Bog stvorio svijet i čovjeka, jer tako ne uče civilne institucije. Dalje, to vam također znači da Crkvi treba zapovjediti da prestane govoriti o neprihvatljivosti pobačaja, jer tako ne uče civilne institucije. Itd, itd.

Ja bih rekao, udruga David je udruga besramnih imbecila, a vidimo da ih slični njima ovdje citiraju i promoviraju.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Udruga David je udruga registrirana u Hrvatskoj, kao većina sličnih financirana od Soroša, :smisi:

Čim neko ne može da ospori navode onda se poziva na izvore.

:roll::beee::D;)
a u svom Statutu navode svoje CILJEVI, PODRUČJE DJELOVANJA I DJELATNOST.

:beee::roll::beee::D

Znate li što znači "usklađivanje crkvenih nauka s civilnim pravnim propisima"? To vam znači zakonom Crkvi odrediti i zapovjediti da ne smije učiti da je Bog stvorio svijet i čovjeka, jer tako ne uče civilne institucije. Dalje, to vam također znači da Crkvi treba zapovjediti da prestane govoriti o neprihvatljivosti pobačaja, jer tako ne uče civilne institucije. Itd, itd.

Ja bih rekao, udruga David je udruga besramnih imbecila, a vidimo da ih slični njima ovdje citiraju i promoviraju.

Dakle nigdje nema osporavanja teksta.
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Besmislice najbolje same sebe ospore.

Tos u vaše besmislice zato ih ja širim, uopšte ne trebam da ih objašnjavam.

Ali ti si dao osporavanje izvora, dakle ne možeš da osporiš iznesene činjenice. Jer nemaš arg. a ne zato što su besmislene.

Ja imam i odg. i arg. na vaše besmilice to dajem vama, a mojima je dovoljno to vaše što ste rekli ovdje.

Tako da je tvoja konstatacija besmislena.
 
Učlanjen(a)
15.02.2015
Poruka
3.527
Rekao sam na pocetku, biblijski je opravdano dati novac crkvi a za uzvrat ocekivati da ce Bog coveku "platiti za to" , odnosno - oprosti mu grehe - "ako vas ko napoji samo casom vode zato sto ste Hristovi , kazem vam NECE MU PROPASTI PLATA!"

Ja ne kazem da nije bilo zloupotreba, to niko ne kaze! Ali svakako da to nije bila namera! Ovo je biblijski!

Izvini Mire, ali taj tekst koji si naveo nema nikakve veze sa prodajom duhovnih darova i oprostajnic za novac.
Svakako da Bog nagradjuje darodavce, ali u slucaju oprostajnica, ne radi se o dobvrom delima, nego o trgovini.

Ti daj meni novac i ja ti dam potvrdu i u isto vreme oprastaju ti se gresi dosdasnji i buduci i oni kioji su u cistilistu odmah dobivaju slobodu.
Mire, moras priznati da je to zloupotreba, Biblija o tome nista ne tvrdi. Zalosno je da je Crkva to cinila!


Vi adventisti dajete "desetak" i ocekujete od Boga da vam za taj dar uzvrati necim. To nije pogresno, vi ste ucinili nesto za Boga iz ljubavi i ocekujete da i on vama makar oprosti grehe.[/QUOTE]

Mire to tvoje tumacnje davanja desetka je takodje pogresno.
Mi ne verujemo da ako dam novac u crkvu da ce mi Bog za to oprostiti grehe.
Ti si to pomesao sa induklgencijama, a toga kod Adventiste nema.

Ali pravite od toga "trgovinu" kod nas, iako su neki svestenici u ono vreme to i zloupotrebili, to nije bio cilj!!![/QUOTE]

Ba nista drugo inije bio cilj prodaja oprosnica nego zloupotreba darova duha.
Vi od desetka takodje onda napraviste trgovinu, vama je to 'obaveza', iako u NZ ne postoji ta obaveza, nego ste to izmislili, da platite teologe, i cak ucite ljude da ce dobiti mnoge blagoslove ako daju desetak!!! A sta vasi vernici onda kupuju - 'clanstvo' ili 'podmicuju Boga'? Zasto je ta obaveza nametnuta???[/QUOTE]


Mire, znas ti sta je istina, nego pokusavas da umiris savest, sto je tvojq crkva prodavala oprost grega za novac.
To nema nikakve veze sa davanjem dobrovoljnih darova u crkvi.
Zasto bi moralo dapise i u novom zavetu o desetku. Zar nije dovoljkno to sto pise u Starom zavetu.
A ti procitaj o onoma sta pise u Bibliji pa i ti cini tako.


Znate kako je farisej govorio:
"Hvala ti sto nisam kao drugi ljudi ili ovaj carinik.. Postim... dajem destak od svega sto imam.." [/QUOTE]

Pa ond daj ti nam objasni, da li je Hristos osudio farisjeja sto je davao desetak ili zato sto se hvalio svojim delima i bio licemer, kao i Tacel.

Ocekivao farisej da mu Bog uzvrati za to.. Ocekujete i vi, nemoj da se lazemo![/QUOTE]
Ocekujete zato sto ste dragog srca dali..

Mire, pa istina je da Bog nagradjuje darodavca, ali kada je Simeun ponudio nova da od apostola kupi dar Svetoga Duha da moze da cini cud akao i apostoli, Sta mu je Petar odgovorio?
"Novac tvoj da bude s tobom u pogibao." Dala 8,20.


Pravite problem tamo gde ga uopste nema, samo zlo vidite i zloupotrebu, a svoju kod desetka ne vidite???[/QUOTE]

Mire, ne mozes mesati babe i zabe pa imati zbir. Dobrovoljni prilozi crkvi su jedno, a prodaja duhovnih dartoba za novac je bexzakonje.


 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.297
Dobro sam ja rekao. Besmislice najbolje same sebe ospore.

:roll: :D :beee:

A tek ovo.

Čitav Stari zavjet ne obvezuje kršćane.

:beee::roll::D

Ovo sam sada proslijedio.

VEĆA je ovo sprdnja nego prodaja oproštajnica, sigurno su se katolič. svešt. sprdali za glupim narodom kojem su poturili priču da su im oprošteni grijesi jer su dali pare.

Zamisli te zatucanosti takvih vjernika koji to misle.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.331
Natrag
Top