Prodaja oproštajnica

Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Rekao sam ranije i ponovicu ponovo:

Nikakve "prodaje oprostajnica" nije bilo!!! I nikome se nije naplacivao oprostaj!

To je propaganda!

Ljudi su u ono vreme sasvim redovno dolazili svesteniku, i ispovedali svoje grehe pa dobijali oprost "potpuno besplatno"!

Dakle, novac se nije trazio za to!

Ali postojao je dobrovoljni prilog, koji se davao za izgradnju hrama, to je mogao ko je hteo, ali nije bilo obavezno. I obicno se takva stvar smatrala cinom pokajanja ili cinom zahvalnosti, pa je crkva obecavala nesto i sa svoje strane! Mogla je dakle da obeca Bozje blagoslove. I to je po Svetom Pismu ispravno:

"ako vas neko napoji samo casom hladne vode jer ste Hristovi ucenici, zaista vam kazem, nece mu propasti PLATA".

Dakle, davanje novca za Hram, svakako da coveku olaksava situaciju i na onom svetu i takav cin "dobrovoljnog davanja" moze da pomogne bilo verniku ili umrlima, ako je covek iskren! Medjutim ako je neiskren i ne kaje se, ni to ne pomaze!

Ovde crkva zadrzava pravo da proceni da li se neko pokajao iskreno ili nije, i po tome ga oslobadja od greha. I tada je tako postupala i danas. Kao sto je Hristos i rekao: "kojima oprostite grehe oprostice im se a kojima zadrzite zadrzace se"! jer crkvi je darovan Sveti Duh, i on je taj koji oprasta, a ne sama crkva!

Medjutim vi ovo lazno predstavljate kao neku "trgovinu"! Crkva nije "trgovina", niti je ikada trgovala, oprostenje je besplatan dar, uvek bilo i bice!

A to sto su neki pojedinci (ukljucujuci tu i svestenike) ovo zloupotrebljavali, to ne dokazuje neispravnost tog ucenja!

Vi imate "desetak" i to "obavezan"! Pa cutite o tome ko zaliveni, a on je "obavezan".
Dok se kod nas radi o "dobrovoljnom daru" i nudi se oprost ako covek "dragovoljno daje crkvi". To nije suprotno bibliji!

Izopačena religija tj. njeni sledbenici su mislili da mogu da potkupe Boga.
A ti jadan mislis da ces svojim pljuvanjem zaraditi spasenje! Sto nas bolje opljujes, to ces bolje mesto dobiti!

Samo davanje bez ovog predhodnog nema neku veliku vrednost.
Ti izgleda ne shvatas sarkazam?
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Nikakve "prodaje oprostajnica" nije bilo!!!

Ne lupaj besmislice, lično sam video na jednoj od venecijanskih crkava taj prizor.

I nikome se nije naplacivao oprostaj!

To je propaganda!

Ljudi su u ono vreme sasvim redovno dolazili svesteniku, i ispovedali svoje grehe pa dobijali oprost "potpuno besplatno"!

Dakle, novac se nije trazio za to!

Jel ti stvarno misliš da i dalje formalno iznosiš stavove.

Izvor za ove besmislice ne trebam ni da pitam, ti si izvor.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ne lupaj besmislice, lično sam video na jednoj od venecijanskih crkava taj prizor.

Jel ti stvarno misliš da i dalje formalno iznosiš stavove.

Izvor za ove besmislice ne trebam ni da pitam, ti si izvor.

Svugdje se "oprost kupuje", samo nigdje nije toliko skup kao kod Jeličara. Oni ga plaćaju "desetinom".
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Ne lupaj besmislice, lično sam video na jednoj od venecijanskih crkava taj prizor.

Ovo nije bila trgovina, vec sakupljanje dobrovoljnog priloga za izgradnju hrama! A ljudi su u to vreme besplatno isli na ispoved svom svesteniku! Kako se onda oprost mogao prodavati?

Ne lupaj gluposti, jer nemas pojma! Nimalo nisi obrazovan! A bezobrazan si do bola!

Jel ti stvarno misliš da i dalje formalno iznosiš stavove.

Jel ti i dalje mislis da ponavljas da tvoj bog koronom ubija katolike i kineze?

Kolike si sve nebuloze pisao da to nije normalno, ali i dalje se pravis pametan!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Trgovanje spasenjem je u istoriji bila prava ekonomija.

Sam papa je obecavao Krstaskim ratnicima da ce im se oprostiti svi gresi ako krenu u krstaske ratove, a oni su se vodili uglavnom radi vlasti, novca i materijalnih dobara.

 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Misliš nije trgovina kada su davali pare i mislili da im se zbog toga opraštaju gresi?

Još nisi naveo izvor da si ti to.
Nisi naveo nikakav primer trgovine, a ocekujes od mene da ti obaram nesto za sta ne prilazes dokaze!

Neces dobiti nista dok ne das sam..

Nije greh i trgovina davati prilog za izgradnju hrama, dokazao sam biblijom da onaj koji daruje dar crkvi, ima prava ocekivati 'nagradu':

"Ako vas ko napoji i casom hladne vode zato sto ste Hristovi, zaista kazem vam - nece mu propasti PLATA!"

Znaci, ako crkva obecava blagoslove na onom svetu, onome koji daruje crkvi novac ili bilo sta drugo, ne postupa mimo biblije!

Inace, veruje se da onaj koji daje crkvi, izrazava zaljenje zbog svojih greha, pa mu se oprasta! A da li se on pokajao iskreno ili nije, to procenjuje crkva, kao sto je receno:

"Kojima oprostite grehe oprostice se, a kojima zadrzite zadrzace se!"

*I ne, ne prasta sama crkva grehe (niti svestenik), vec oprasta Bog koji kroz Svetog Duha radi, kroz svestenike i svoju crkvu!

Vasa propaganda uopste ne prolazi, ni u odnosu na istorijske dokumente ni u odnosu na biblijsku nauku! Pismo vas obara!

Trgovanje spasenjem je u istoriji bila prava ekonomija.

A dokaza da je crkva "trgovala spasenjem" nigde!

Kako je crkva uopste trgovala, kada je svaki covek u ono vreme mogao otici svom svesteniku na ispoved i dobiti oprost potpuno besplatno?

Znaci, potpuno je jasno da se radi o protestantakoj propagandi i izvrtanju cinjenica!

Vi zloupotrebljavate situaciju, da je bilo zloupotreba od strane pojedinih svestenika, koji su ovo sakupljanje koristili za vlastito bogacenje! Isto je radio Luter u 15. veku, optuzujuci crkvu lazno, a isto radite i vi danas!

Inace, Velika Borba kojom ste indoktrinirani nije istorija! Niti je to Hisolp Rivera, niti su to pojedini protestantski istoricari!

Sam papa je obecavao Krstaskim ratnicima da ce im se oprostiti svi gresi ako krenu u krstaske ratove, a oni su se vodili uglavnom radi vlasti, novca i materijalnih dobara.

Skaces sa teme na temu!

Kao prvo, navedi gde je to Papa obecavao krstasima oprostenje greha!? Pricas bez konkretnih navoda!

Kao drugo, drzavom uvek upravlja vecina!
Da je srpski narod kojim slucajem adventisticki, mi bi na vlasti imali adventisticku crkvu! I to se ne bi moglo izbeci, s obzirom da ne bi imao ko drugi da vlada! Neces valjda pustiti pagane da vladaju nad tobom?

Svakako da adventisti u tom slucaju, ne bi ukinuli vojsku i policiju, koja sluzi odbrani zemlje i odrzavanju reda i mira u njoj! Niti bi bilo ko normalan to uradio!

Voleo bih vas videti da ste na vlasti, sta bi vi uradili da je drzava Srbija vasa i da je napadnuta, da se suocite sa satanizmom, i sl.. Da li bi posegli za oruzjem da se branite, ili bi cekali da dodju neprijatelji i da vas sravne sa zemljom?

Na kraju, zar ne bi u takvoj situaciji vojnike koji brane vasu (Bozju) zemlju, oslobodili svake odgovornosti, i u prenesenom smislu - dali im oprostaj grehova?

Zato nemojte da kritikujete situaciju u kojoj se nikada niste nasli! I jos gore, da to nazivate zlocinom ili nekakvom "trgovinom", sto je jos apsurdnije!
 
Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
14.301
Nisi naveo nikakav primer trgovine, a ocekujes od mene da ti obaram nesto za sta ne prilazes dokaze!

Da, nisam samo si zaobišao taj deo.

Neces dobiti nista dok ne das sam..

Nije greh i trgovina davati prilog za izgradnju hrama, dokazao sam biblijom da onaj koji daruje dar crkvi, ima prava ocekivati 'nagradu':

"Ako vas ko napoji i casom hladne vode zato sto ste Hristovi, zaista kazem vam - nece mu propasti PLATA!"

Znaci, ako crkva obecava blagoslove na onom svetu, onome koji daruje crkvi novac ili bilo sta drugo, ne postupa mimo biblije!

Inace, veruje se da onaj koji daje crkvi, izrazava zaljenje zbog svojih greha, pa mu se oprasta! A da li se on pokajao iskreno ili nije, to procenjuje crkva, kao sto je receno:

"Kojima oprostite grehe oprostice se, a kojima zadrzite zadrzace se!"

*I ne, ne prasta sama crkva grehe (niti svestenik), vec oprasta Bog koji kroz Svetog Duha radi, kroz svestenike i svoju crkvu!

Vasa propaganda uopste ne prolazi, ni u odnosu na istorijske dokumente ni u odnosu na biblijsku nauku! Pismo vas obara!

Kakve veze ovo ima sa ubeđenjem katoličkih vernika da im je greh oprošten jer su dali novac?
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
A dokaza da je crkva "trgovala spasenjem" nigde!

To je istorijska cinjenica, da je crkva prodavala spasenje za novac u vidu oprostajnica.

---------------------------------------------------------------


Опроштај грехова
С Википедије, слободне енциклопедије


Опроштајница из 1952. године
Индулгенција је искупљење, опроштај грехова. Термин се користи у оквиру доктрине католицизма по којој су почињени греси, или они који се тек намеравају учинити, могу откупити новцем код, у католичкој хијерархији, за то овлашћених лица. Висока цена откупа грехова довела је до отпора и појаве протестантизма и других реформатских цркава.
Пракса дељења опроштаја грехова се посебно развила од 11. века, a понекад је долазило и до њене злоупотребе. Али већ од средине 16. века није било дељења опроштаја грехова за новац, већ се од верника захтевало да учине неко добро дело или да читају Свето писмо.
До значајних промена је дошло 60-тих година 20. века. 1999. у Аугсбургу је потписан споразум измеџу Католичке и Евангелистичке цркве којим се оне слажу у томе да се опроштај греха добија сам вером, a не делима.
 
Natrag
Top