Predolozite mi horore

Član
Učlanjen(a)
29.12.2009
Poruka
144
Pošto se godišnje snimi na stotine horora i pošto se štancuju kao WC papir, žanr je toliko izanđao da su svi filmovi koji se snime ustvari prežvakavanje jednog te istog. Pojavi se jedna "nova" fora i u roku od godinu dana se namnoži bar 30 istih takvih filmova i svaki se reklamira kao "najstrašniji film decenije". Kad ih pogledam imam osećaj kao da sam preriljao 2 hektara ispošćene zemlje ašovom bez drške. Zato su mi najbolji stari horori iz vremena kad tržište nije bilo toliko zasićeno: Halloween 1 i 2 (stari Karpenterovi iz '78-e i '79-e, ali su dobri i rimejkovi Roba Zombija iz 2007-e i 2009-e, sve ono što se pojavilo između je manje ili više bezveze), Petak 13 - prvi delovi (ima ih 343 ipo), prvi Teksaški masakr motornom testerom, stara trilogija Omen, Egzorcist - prvi iz 1973, Rozmerina beba od Polanskog, Romerovi filmovi sa zombijima, Night of the Living Dead, Isijavanje od Kjubrika a po Kingu, dalje po Kingu - It, 1408, Misery, Keri, Magla (stara, može i nova)... Prvi deo Hellraisera je odličan, nije loš ni drugi, ni četvrti (u principu su svi dobri na svoj način, ali su ovi realno najbolji), Candymen je jako dobar, Wishmaster isto, Duhovi u nama, Vuk, zatim Alien 1 i 2, Evil Death 1 i 2 (mada vuku na komediju), serijal Strava u ulici Brestova (do Fredi je mrtav, posle toga je bezveze), Veštica iz Blera 1, raznorazne verzije sa Drakulom i Frankenštajnom, Groblje kućnih ljubimaca (King), Deca kukuruza - prvi delovi, Hičkokov Psiho i Ptice, domaći Leptirica i Sveto mesto... To su ti onako... najupečatljiviji, nisam hteo da ulazim u sitna crevca.
A ovi novi, nastali na osnovu Halloweena i Teksaškog masakra - Adam & Evil, Pogrešno skretanje, Jeepers Creepers, Vrisak, Znam šta si..., Hill Have Eyes (mada i nisu loši, pogotovo prvi deo, ali ipak je sve to viđeno 1000 puta) - i ostali teen horori tipa House, The Messengers, Drag me to Hell i masa sličnih + cyber vampiri i vukodlaci, to je meni sve bezveze, obezmuđeno, neoriginalno, banalno i nema ništa od onoga što bi morao da poseduje svaki horor - potencijal da te istrese iz gaća. A ne samo neko štreckanje ili galoni krvi i iznutrica.
E da, umalo da zaboravim, odlična je i klasika - filmovi strave, uglavnom rađeni po knjigama Edgara Alana Po, u kojima uglavnom glumi Vinsent Prajs, a koje uglavnom režira Rodžer Korman - Kuća voska, Pad kuće Ašera, Gavran, Bunar i klatno, Kuća na ukletom brdu, Teror, Ligejina grobnica, Maska crvene smrti,... Tu nema krvi do koljena, to su adaptacije klasičnih književnih dela iz žanra strave. Dosta njih je dobilo novo ruho u vidu rimejka koji mogu da odgovore zahtevima današnje (uglavnom razmažene) horor publike.
 
Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Jel moze neki od vas fanatika da mi objasni zasto voli Horore,sta ima tu interesantno?
 
Član
Učlanjen(a)
29.12.2009
Poruka
144
Volim horore kao što volim i druge žanrove. Znaš, kad neko voli filmove strave i užasa, ne znači da živi u sobičku spuštenih roletni, da spava u mrtvačkom kovčegu i da u slobodno vreme secira mačiće iz komšiluka i ritualno prosipa krv device pileta na groblju u ponoć prizivajući Majkl Majersa ili Fredija Krugera. Da je neko postavio pitanje o drami, tema bi bila popunjena predlozima dobrih drama. Prema tome, ne stoji ti uopšte zapažanje da su ljudi koji vole da pogledaju dobar horor fanatici. A pročitaj neke od postova i videćeš da se ne svodi sve na klanje, kasapljenje, čerečenje, dekapitacije, spaljivanje i ostalo. Tj. ima i takvih, ali su meni lično nebitni i ne gledam ih. Strah je primarna ljudska emocija i on je oduvek obrađivan u književnosti i filmu. Horor film je samo produžetak žanra strave koji je potekao iz gotičke književnosti i čiji je intenzitet emocije straha pojačan za nekoliko stepani gore. Kako ima i delikatnih filmova, tako ima i banalnih i odvratnih. Ali sve i da neko voli da odgleda odvratni film, nije ništa veći fanatik od nekog ko se loži na suludu akciju sa 5000 mrtvih, pobijenih jednim okvirom za M16.
Jedan od prvih filmova strave i užasa je nemački Nosferatu iz 1922. godine i on je adaptacija Stokerovog Drakule, uskoro se pojavljuje i Frankenštajn prema romanu Meri Šeli, pa filmovi sa mumijama, bićima iz Crne lagune i močvare... Kao što vidiš, horor je oduvek bio prisutan. Čovekov strah od nepoznatog postoji oduvek, kao i podsvesna želja da se u nepoznato zaviri i zakorači. To je sasvim normalan proces i ne znam zašto se iščuđavaš oko toga, psihoanaliza je sve to davno objasnila. E sad, to što se ljudi pale i na ove nove horore koje stvaraju ljudi toliko neinventivni da pažnju mogu da privuku jedino gro planom čupanja udova novorođenčeta, to je druga stvar. To je samo prolazna faza kad žele da pokažu svetu oko sebe kako su otkačeni, nepristupačni, zaje.ati i mračni. Nema tu nikakvog fanatizma. Fanatik se truje najbanalnijim nasiljem dan i noć, potom uzme neku prangiju i pobije 23 ipo čoveka u nekom tržnom centru.
 
Član
Učlanjen(a)
25.01.2010
Poruka
2.174
Ti si me izgleda lose shvatio,nisam ja to toliko bukvalno mislio,nego ja ne gledam Horore,pa me zanima sta vi koji volite to tu vidite.Ne volim ja tu neizvesnost,napetost,adrenalin,a ne bi se slozio s tvojim poredjenjem,u akcionom filmu se ubijaju pistoljima,sto je velika razlika nego u hororu,koji ne moze da prodje bez sekira,maceta,srpova,satara,motornih testera i ostalog...
 
Član
Učlanjen(a)
29.12.2009
Poruka
144
Nije baš ni tako crno belo. Imaš horor filmove gde uopšte nema ubijanja, samo strah, jezu i napetost. Dobro, možda se i provuče poneki mrtvac, ali ništa spektakularno - ništa jezivije nego u seriji o Šerloku Holmsu. Takav je na primer Duhovi u nama, tj. The Others. Već sam spomenuo u jednom postu filmove po pričama Edgara Alana Poa, oni su isto takvi. Jeste da u većini horora imaš avione i kamione mrtvih, ali ih ima i u akcionim filmovima, često i više. Ubistvo je ubistvo, bilo da se glava rascvetala od dum dum metka, bilo od francuskog ključa. Ako si gledao Ramba IV, mogao si da vidiš više brutalnih ubistava i sakaćenja nego u 10 horor filmova zajedno. Ono što je posebno grdno u svemu tome je to što je film manje više realan - istorija pokazuje da u ratu ljudi zaista čine takve grozote. Horor filmovi su, sa druge strane, ipak samo fikcija. Prema tome, neko voli tu neizvesnost i napetost, sam si napisao da ti ne voliš, pa tako ima još mnogo ljudi koji takođe ne vole. Svet bi bio užasan kad bi svi voleli i radili isto. Ja na primer ne volim nešto naročito komedije jer su mi uglavnom dosadne, ali zato obožavam drame, koje mnogo ljudi smatra za smor. Jednostavno, ne doživljavamo stvari jednako i to je normalno, a po meni i dobro.
 
Član
Učlanjen(a)
27.02.2010
Poruka
1
Preporucio Bih : The Crazies.........The Last House On The Left..........Messengers 2 (The Scarecrow).......The Ring 3 (nisam siguran da li je izasao xD) ..........One Missed Call........The Final Destination 4............The Unborn...............House Of Wax...........Friday the 13th.....toliko od mene :DD
 
Član
Učlanjen(a)
01.03.2010
Poruka
23
Zar je moguce da niko nije spomenuo Darkness ?! Poprilicno dobar horor, pogledajte ga obavezno ako vec gledate horore!

IMDB:
Kod:
http://www.imdb.com/title/tt0273517/
 
Član
Učlanjen(a)
15.10.2009
Poruka
12
case 39

to sam ja skoro gledao

a ako stvarno hoces da se uplasis onda

The Exorcism of Emily Rose (2005)



To je radjeno po istinitom dogadjaju. Jednom svesteniku su sudili za ubistvo prilikom procesije isterivanja djavola.

kada se radi taj ritual potrebna je dozvola nadbiskupa. Inace katolicka crkva godisnje odobri oko 3000 ovih rituala, gledao ja na Discavery-ju.

Aj pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
3
Imam jedno pitanje i nadam se da je ovo pravo mesto za to u suprotnom izvinjavam se.
Naime pre oko dva meseca sam gledao neki horor nesto kao dokumentarac njih dvoje su par i uznemirava ih demon a oni to sve snimaju privatnom kamerom. Film je strava ali sam ja zaboravio naziv a voleo bih ga pogledati jos jednom pa molim svakog ko zna nesto o ovome da napise.
Unapred hvala
 
Natrag
Top