- Učlanjen(a)
- 07.07.2014
- Poruka
- 18.400
Ujedno, čemu to kopiranje?
I ja se to pitam. Mislim, pa ne misli valjda da će svoju pamet pokazati prokazujući "naše gluposti". A opet, možda baš tako i misli.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Beleška: this_feature_currently_requires_accessing_site_using_safari
Ujedno, čemu to kopiranje?
I ja se to pitam. Mislim, pa ne misli valjda da će svoju pamet pokazati prokazujući "naše gluposti". A opet, možda baš tako i misli.
Kad ne možeš argumentima osporiti, samo ti kopiraj.
Kad ne možeš argumentima Biblije osporiti tvrdnje oponenta, nazoveš ga "bezobraznim i nečasnim". Ti si čak puno kulturniji od braće ti Marka i Laodikeje. Marko me u ovakvim prilikama nazove nepopravljivim lažovom, a Laodikeja kaže da sam zvijer.
IVAN 20,17Sebi dali za pravo na tumačenje a drugima nisu dali. zato su tu gdje jesu.
Ono što se iz svih tih egzamplara ponašanja, i svega što prati delovanje akolita hereze, može zaključiti je da su oni posednuti u toj meri da više ne mogu da razlikuju istinu od laži, niti da u dovoljnoj meri iskoriste od Boga dani razum.
Crkva je tako i utvrdila koje su knjige Starog Zaveta i Novog Zaveta kanonske a koje su deuterokanonske ili apokrifne pa samim tim i ne zaslužuju da se nađu u korpusu Svetog Pisma. Sveto Predanje pomaže nam da pravilno shvatimo Sveto Pismo jer se autoritet samog Pisma gradi na autoritetu Predanja. Priznajući kanon Svetog Pisma priznaje se neimnovno i Sveto Predanje a ako neko priznaje kanon Svetog Pisma i knjige koje se nalaze u njemu kao bogomnadahnute postavlja se pitanje zašto ne priznaje i druge kanone Crkve kao takve jer ako sumnja u bilo koji kanon Velike Crkve, konkretno Sveto Predanje, postavlja se pitanje zašto i kanon Sv. Pisma ne dovodi pod sumnju jer isti proističe iz prethodnog.
Upravo sam se i ja često pitao, kako je moguće držati kanon Pisama kao svet bogomnadahnut, a odbacivati ostale kanone Crkve. Tačnije kako je moguće sumnjati i napadati kanone Crkve, samu Crkvu, a istovremeno držati Sveto Pismo, koje je ista i stvorila zapisujući i kanonizujući Sveto predanje.
Vratimo li se na onu početnu sliku o mostu dugačkom 2.000 metara, mogli bismo ga definitivno i skicirati. Početni upornjak su Isus i apostoli, sve spomenute karike "neprekinutog lanca vjerodostojnih prenositelja" možemo nanizati kao čvrste stupove i oslonce mosta, a na kraju je živa Crkva kao drugi upornjak mosta. Jedino je prelaz preko ovakvog mosta siguran. Jedino u istini možemo biti ako smo u toj živoj Crkvi do koje je ovakvim neprekinutim mostom prenesena autentična Radosna vijest. Adventističke priče kako su istinu "po šumama i gorama" prenosili Albigenzi, isto je kao da vam vozač automobila kada dođe na Krk priča da je s automobilom preplivao morski zaljev.
Vidjeli smo neophodnost "neprekinutog lanca vjerodostojnih prenositelja istine" sve od Isusa i apostola pa do onih koji su formirali novozavjetni kanon koncem 4. stoljeća. A što dalje? Možemo li reći: OK, koncem 4. stoljeća imamo "Knjigu", i dalje nam ne trebaju ni prenositelji istine ni tumačitelji Knjige (Pisma)? Neki su upravo ovo i rekli, pa i danas imaju svoje nasljednike i sljedbenike. Luther je to zapravo napravio svojim principom "Sola Scriptura" (Samo Pismo). Već sam na drugim temama obrazlagao pa ću samo ukratko. Ovaj princip je iznjedrio današnjih pedesetak tisuća protestantskih denominacija i raznih zajednica, iako istu knjigu čitaju i iako ih, po njihovim tvrdnjama, isti duh nadahnjuje u tumačenju. Neslganja u tumačenju Svetog Pisma nisu im na nivou neslaganja oko toga pjeva li ljepše slavuj ili kos, nego su takva da bi nerijetko jedni druge najrađe proždrli.