Prava istorija Srba?!

Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
27
Pre neki dan me je neko (u privatnoj poruci koju nisam hteo da prijavim)
zbog mog deklarisanja za nacionalistu imenovao kao zadriglog i zadrtog.
Pretpostavljam da svi ljudi koji raspravljaju u vezi sa ovom temom vole svoj narod,
ali i ta ljubav mora da se postavi na zdrave osnove. U potpunosti sam saglasan sa onim što piše Šumadinac. Sakome ko je upoznat sa načelima na kojima počivaju humanističke
discipline, pa i istorija, jasno je da je Jovan I. Deretić potpuni diletant. O tome da li on ima diplomu iz istorije ili ne, ne treba raspravljati: ni jedan Vuk Karadžić nije imao diplomu, pa se ubrojao u najveće evropske filološke umove XIX veka (dobijao i počasne doktorate). Međutim, Karadžić je svoj rad zasnivao na saznanjima i metodologiji već priznatih i učenih filologa. Često su njegova velika otkrića, zapravo, otkrića drugih koja je on zahvaljujući svom dinarskom mentalitetu uspeo da sprovede u delo (Edelung, Luka Milovanov, Savo Mrkalj). Osim toga, uvek je uz imao školovane filologe uz sebe kao arbitre i metodološki korektiv (Jernej Kopitar, Đuro Daničić). Najzad, zahvaljujući izostanku jednog sistematskog obrazovanja, Vuk je pravio i grube greške protiv jezika, kulture i kulturnih radnika, književnosti. Ipak, biće da su zasluge veće.
Jovan I. Deretić je, da ponovim ono već rečeno, sprdnja svih istoričara od struke. Njegova pseudoistorija je hobi, zanimacija ljudi koji postoje na kulturnoj mapi Srbije na vrlo sumnjiv način, pa dodatnu afirmaciju traže u tuđem ataru. Konkretno u mom gradu jedan muzikolog jedan je od glavnih I. Deretićevih "istoričara". On ovako pristupa istoriji (zabeleženo na TV-u): dokaz da su Srbi narod najstariji je reč Atlantida (naziv potonulog kontinenta/ostrva), a ta reč je iz srpskog jezika što znači "na-dlan-ti-dam". Da pojasnim, ovaj istorijski metod ima i svoj naziv - zove se narodno "etimologisanje" ili jezička invencija. To vam je kao kad se naziv grada Kotora tumači u narodu (zabeleženo kod Vuka) kao "kod Tora" ili palanka kao "pala Anka".
Kada pišete o I. Deretiću, uvek upotrebljavajte srednje slovo jer kao Jovan Deretić može da se imenuje samo pokojni redovni profesor Filološkog fakulteta u Beogradu, vrstan istoričar srpske književnosti i kulture. Na netu možete pronaći i njegove knjige, pa čitajte njih. Makar su pismene.

Da bi se voleo svoj narod, potrebno je voleti i poznavati kulturne vrednosti svog naroda. Jedna od njih je, svakako jezik:

Tragično je to što se u našim školama uči lažna istorija.Naši prepisivači koji sebe nazivaju istoričarima,nisu se udostojili da nešto istraže.Ponavljaju kao papagaji zapadne laži koje su servirane uz pomoć odabrane ekipe iz Vatikana.Naše dete u školi dobija jedinicu ako nezna kada je bila francusko-buržoaska revolucija,a blagu opomenu ako nezna kada je bio kosovski boj ili kada je bio prvi srpski ustanak.Velika je međunarodna zavera protiv srpskog naroda.Ako samo spomenemo Srpstvo u nekoj zvaničnoj instituciji,odmah cela Evropa i Amerika skaču na noge i govore o velikosrpskom nacionalizmu.Ali ako to radi neko drugi,onda je sve u redu i to je zaštita nacionalnih interesa.Nas je " narodna milicija " hapsila u sred Srbije samo zato što smo pevali " OJ VOJVODO SINĐELIĆU SRPSKI SINE OD RESAVE RAVNE ".To je bio srpski nacionalizam i mi nismo mogli biti Srbi već Jugosloveni ,verni bratstvu i jedinstvu svih naših naroda i narodnosti.Postoji mnogo nepobitnih dokaza da su Srbi ovde živeli odvajkada.Mnogi strani naučnici su došli do tih otkrića,pa su neki od njih prosto sklonjeni.Pitanje je samo zašto? Šta se to desilo u davnoj prošlosti da bi se napravila ovakva zavera? Često sam se pitao zašto car Dušan nije krenuo na zapad da povrati Hum i osvoji ostatak Bosne,nego je krenuo u osvajanje Vizantije.Razmišljajući o tome i čitajući staru srpsku istoriju,shvatio sam da je Dušan hteo da povrati južne srpske oblasti,a onda da krene na zapad i povrati zapadne oblasti.Zbog toga je i otrovan.

Da bismo bili Srbi, moramo biti verni kulturi i jeziku sopstvenog naroda. Dete treba da dobije jedinicu ako ne zna da se odrična rečca ne piše odvojeno od glagola, uz neke izuzetke, ako ne zna da se usred piše spojeno, ako ne zna da Prvi srpski ustanak počinje velikim slovom, itd. Zaverili smo se mi sami protiv sebe - neznanjem i težnjom da budemo veći katolici od pape (globalisti) i da budemo veći Srbi, nego što objektivno jesmo.

Knjige, braćo, knjige, a ne zvona i praporce - reče jednom jedan čovek...wacko2

E, a ovo je tek biser:

I u današnjim jezicima, indijskom i srpskom ima mnogo reci istovetnog znacenja. Evo nekih:
agan - oganj; bagas - bog; brath - brat; bhala - bela; chata - ceta; deti - dete; div - div; dina - dan; dasa - deset; dama - dom; girja - gora; grad - grad; iskra - iskra; kada - kada; kuta - kuca; lip - lep; lot - ljut; laghi - laki; ljubhva - ljubav; matr - mater; mala - mali; more - more; mil - mili; nabas - nebo; nava - novi; paraha - prah; prati - protiv; panca - pet; pena - pena; rabh - rob; rosa - rosa; sa - so; sila - sila; sas - sest; stan - stan; sabha - soba; stala - stol; tata - tata; ta - taj; tvar - stvar; trasti - tresti; trang - trag; tamas - tama; tri - tri; trijdosa - trinaest; tada - tada; vrt - vrt; vicur – vece; vatara - vatra; vi - vi; vas - vas; viva - živi.

Poređenje sadašnjeg jezičkog stanja kod Srba i Indijaca je potpuna smejurija. Ti jezici su u međuvremenu toliko evoluirali, trpeli uticaje drugih naroda i jezika da je to kao da poredite dve bliznakinje (ako pretpostavimo da jesu, kao što se pretpostavlja) u poznim godinama, pri čemu je jedna provela život u visokom društvu i lagodnom životu, a druga na dnu društvene lestvice. Te dve žene sigurno neće ličiti jedna na drugu. Ovo je jedan potpuni istoričarski i filološki idiotizam. Recimo rob se ranije kod Srba izgovaralo kao rAb, što je još bliže indijskom stanju, ali se tama izgovarala kao t'ma (nedostaje mi specijalan znak za poluglasnik koji je iščezao u srpskom, osim u nekim dijalektima) otuda reči kao što su tmina i tmica i pojava tzv. nepostojanog A. Nije li ovo viva bliže latinskom i romanskim jezicima? Nije li ovo matr/mater prisutno u gotovo svim evropskim jezicima danas (mother, mutter)? Šta je ovo - vas? Koji je to padež. Ima li kod Indijaca padeža i koliko? Nije li bugarsko bjala bliže ovome bhala? Ljudi, sve su to indoevropski jezici i sličnosti (ovakve) su neminovnost.
Evo jednog primera: sanskrtsko vithava označava udovicu, a vrlo je slično engleskom withow. Naše starije jezičko stanje bilo je vdova. Fakat je, a to je ono što I. Deretić i kompanija ne znaju da najviše ovih "čudnih" sličnosti srpski, ali i svi slovenski jezici pokazuju sa litvanskim i celom porodicom tzv. baltičkih jezika. E to je već nesumnjiv dokaz da je pre slovenske zajednice naroda, postojala jedna prethodeća baltičko-slovenska.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
160
Slazem se da covek ne mora obavezno imati diplomu da bi u nekom poslu bio uspesan.Medjutim da ne ulazimo u to, meni se te teorije Deretica ne svidjaju jer prave komediju od jedne de facto zanimljive teme a to je istorija Slovena (pa samim tim i Srba ) pre njihove seobe.Meni je zanimljivo to kako narod tolike brojnosti koji je krajem 6.veka bukvalno preplavio Evropu nije nigde u spisima Rimljana a kasnje Vizantinaca spominjan.Doduse istoricari smatraju da su se Rimljani sretali sa Slovenima ali su ih nazivali drugim imenima pa se samo na osnovu opisa i obicaja tih naroda moze pretpostaviti da su to bili Sloveni.Znam za teoriju da se teritorije Slovena nisu granicile sa Rimskim provincijama pa Rimljani za Slovene nisu bili zainteresovani ali opet upada u oci sturost izvestaja o njima do 6. veka.To su po meni prave teme za izucavanje a ne Tolkinovske price gospodina Deretica.Slicnost nekih reci srpskog i sanskrita(mislim da se tako zove)samo dokazuje da i jedan i drugi pripadaju istoj arijevskoj porodici jezika.
 
Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
Ovako su mene ucili u skoli:
"Na Balkanskom poluostrvu, Srbi se prvi put pominju 822. godine u Analima Franackog kraljevstva, koji se uobicajeno pripisuju Ajnhardu, sekretaru Karla Velikog. Jedan vek posle Ajnharda, o Srbima govori vizantijski car i pisac Konstantin Porfirogenit (913-959), u svom spisu O narodima (De aministrando impreio)...
...U Analima se Srbi pominju povodom ustanka Ljudevita Posavskog i zabelezeno je kako se prica da Srbi drze veliki deo Dalmacije (pod Dalmacijom se podrazumevela bivsa rimska provincija Dalmacija, koja se prostirala od reke Rase u Istri, do blizu Save na severu i do Ibra na istoku...
...Prema Porfirogenitu, jedan deo Srba, pod vodjstvom jednog od dvojice brace prebegao je, iz svoje zakarpatske postojbine, "Irakliju, caru Romeja". Iraklije (610-641) im je odredio da se nasele u solunskoj oblasti, u kraju koji je po njima nazvan Srbica (Servija). Medjutim, posle nekog vremena isti Srbi odluce da se vrate u svoje zemlje i car ih otpusti. Kada su presli reku Dunav, pokaju se, i preko stratega koji je tada upravljao Beogradom, jave caru Irakliju da im dodeli drugu zemlju za naselje. Ovoga puta im je prepustio prostrane oblasti izmedju Save, Cetine, Bojane i mora, koje su opustosili Avari. U isto vreme, oko 630., severozapadno od Srba, naselili su se i Hrvati. Naseljavanje Srba i Hrvata predstavljalo je drugu seobu, za razliku od prve juznoslovenske seobe s kraja VI i pocetka VII veka (u zajednici sa Avarima)."

Preuzeto iz: Srpska pravna istorija, dr. Marko Pavlovic

E sad, sto se mene licno tice, nije veci Srbin onaj koji bolje poznaje istoriju, vec onaj koji razume i praktikuje stare srpske obicaje. Mnogo vecu opasnost od stranog neprijatelja koja je manje-vise prisutna kroz vekove, predstavljaju unutrasnji neprijatelji srpstva. Zamislite kada dodje pop kod mog komsije na slavu i kaze mu kako je obicaj dizanja slave jedan paganski obicaj koji crkva ne priznaje i kao takvog ga ne bi trebalo praktikovati! Obicaj dizanja slave nastao je jos za veme turske vladavine ovim prostorima kada je bilo zabranjeno ispovedanje hriscanske vere, a sve sa svrhom da se napravi krst i to nazdravljanjem i ukrstanjem casa. To je jedan vekovima star obicaj koji je veoma doprineo ocuvanju srpskog naciuonalnog identiteta pod Turcima, koga se danas mnogi odricu. Nazalost, danas nam je takav obicaj mnogo potrebniji nego pod Turcima, jer danas, mnogi se odricu nacionalnog identiteta zarad "progresa i evropskih integracija." Kao da ce nam ruku spasa pruziti oni koji su nas do juce ubijali. Njima je cilj isti samo su im metode malo drugacije. Zato, dragi moji forumasi, manite se istorijskih rasprava, vec dajte da vidimo sta mozemo uciniti za svoju buducnost u ovoj jadnoj i ispolitizovanoj zemlji. Da vidimo do kada ce se demo(n)kratsko seme nasilno sejati u neplodo srpsko tle, do kada ce se nacionalizam koristiti za prikupljanje jeftinih politickih poena. Zar smo mi Srbi tolike ovce da dozvolimo da nas sacica kretena posvadja, baci nam prasinu u oci i nesmetano pokrade?
 
Član
Učlanjen(a)
06.01.2010
Poruka
27
Slazem se da covek ne mora obavezno imati diplomu da bi u nekom poslu bio uspesan.Medjutim da ne ulazimo u to, meni se te teorije Deretica ne svidjaju jer prave komediju od jedne de facto zanimljive teme a to je istorija Slovena (pa samim tim i Srba ) pre njihove seobe.Meni je zanimljivo to kako narod tolike brojnosti koji je krajem 6.veka bukvalno preplavio Evropu nije nigde u spisima Rimljana a kasnje Vizantinaca spominjan.Doduse istoricari smatraju da su se Rimljani sretali sa Slovenima ali su ih nazivali drugim imenima pa se samo na osnovu opisa i obicaja tih naroda moze pretpostaviti da su to bili Sloveni.Znam za teoriju da se teritorije Slovena nisu granicile sa Rimskim provincijama pa Rimljani za Slovene nisu bili zainteresovani ali opet upada u oci sturost izvestaja o njima do 6. veka.To su po meni prave teme za izucavanje a ne Tolkinovske price gospodina Deretica.Slicnost nekih reci srpskog i sanskrita(mislim da se tako zove)samo dokazuje da i jedan i drugi pripadaju istoj arijevskoj porodici jezika.

Mislim da si me na preskok citao, kao sto rekoh:
apsolutno sam saglasan s tobom.
 
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
160
Senatore, kazes da se demokratsko seme nasilno seje na srpsko tle.A sta vidis kao alternativu demokratiji?
 
Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
Oblik vladavine zavisi prvenstveno od mentaliteta naroda kojim se vlada. Demokratija je takav oblik vladavine koji iziskuje dostignut odredjen stepen kulture nosilaca vlasti. Nazalost, ovde se svasta podvodi pod demokratiju (npr. rasprodaju se firme po bagatelnim cenama, zemlja se prodaje kriminalcima, izrucuju domaci drzavljani stranim sudovima, unistava se vojska, uvozi se meso pred istekom roka trajanja dok cena stoke na domacem trzistu nenormalno pada, uvozi se mleko u prahu dok je otkupna cena 1 litra mleka 16 (!) dinara, uvoze se prskane jabuke iz Grcke a domace trunu jer niko nece da ih bere za cenu od 2 dinara po kilogramu, radna mesta se dele po politickoj liniji... mogu ovako do ujutru) a sve se pravda nekim visim ciljem. Ovde se politika dozivljava kao sansa da nepismeni neafirmisani netemalji profitiraju na narodnoj grbaci. Postali smo drzava koja stiti kriminalce, postali smo jedno predatorsko kapitalisticko drustvo. Biti nacionalista u sopstvenoj drzavi gotovo da je zlocin dok Vojvodina otvoreno cini prve korake ka otcepljenju.
Aj da ne idem previse u off.
Moja alternativa ovakvoj demo(n)kratiji je 1903. i uvodjenje vlade narodnog spasa (pri ovom ne mislim na Nedicevu kvinslisku vladu) sastavljene od nestranackih licnosti sa odgovarajucom strucnom spremom. Medjutim, u Srbiji da bi se nesto pokrenulo, potreban je jaci novcani i propagandni impuls iz inostranstva kao 2000. godine. Na kraju krajeva, kome ce ovaj narod vise da veruje?
Pozdrav! :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
160
Sa nekim tvojim zapazanjima se mogu sloziti, sa nekim ne ali odosmo mi daleko od teme.
 
Član
Učlanjen(a)
24.10.2009
Poruka
434
Gde vi odoste....Zar nije lepo negde rečeno kako ovde nema politike? Tema je: prava istorija Srba. Dakle, kojih srba? Stari pisci opisuju srbe kao slovenski narod plav, smeđ, određene građe, boje očiju... Nešto kad pogledam mogu da vidim samo da su nasmeđiji sloveni na ovim prostorima muslimani u Bosni. A oni sebe ni za živu glavu neće nazvati srbima. Ovo ostalo, tu i tamo ima neku plavušan, biće kako mu je prababa bežala pred turcima, dok su većini prabake bile spore, pa se spoplitale, a pradede šetale opanke oko kuće. Svi srbi nekako garavi!
Zaključak bi bio da srba o kojima vi pišete nema više. Ono što je genetski srbin, to se tako ne zove!
A ako ćemo o vladavini... Znate kako je ono drug Staljin rešio problem kašnjenja vozova u SSSR? E, ko ne zna nek pogleda film "O pokojniku sve najlepše".
Tako i ovde: o srbima sve najlepše, al na žalost više ih nema. Mi smo samo potomci one fukare što nije izginula u slavnim ratovima, deca nikogovića, dezertera i feleričnih likova, gentski izopačeni, jer najbolji su izginuli poodavno, u ranoj mladosti, smrzli se u Albaniji, satrli ih na Solunsku frontu, Sutjesci, Sremskom frontu... Emigrirali. pa ko je onda ostao?
Bašlibozluk jarani, fukara i podrepaši...
Pa se vi sad čudite što nam je ovako kako nam je? Nismo zaslžilči bolje! Samo gore! I onako nas je nestalo, jer nema više ljudi...
 
Član
Učlanjen(a)
06.10.2009
Poruka
783
Mi smo samo potomci one fukare što nije izginula u slavnim ratovima, deca nikogovića, dezertera i feleričnih likova, gentski izopačeni, jer najbolji su izginuli poodavno, u ranoj mladosti, smrzli se u Albaniji, satrli ih na Solunsku frontu, Sutjesci, Sremskom frontu...

Moj cukundeda je poginuo u proboju Solunskog fronta i ne zna mu se grob. Moj pradeda je prelezao tifus na Krfu i vratio se kuci iako je imao ponudu da ode u Francusku da radi kao lekarski pomocnik. Ostao je iz patriotskih razloga, a kasnije je postao predsednik opstine. Deda mi je ranjavan u drugom svetskom ratu i bio je osudjen na smrt od strane Nemaca, ali su ga uvek izvlacili oni kojima je pomogao. Takodje je bio predsednik opstine. I na kraju, Tito im je oduzeo skoro 50 ha zemlje (sto je jako puno za ovdasnje prilike) i izdelio "sirotinji" koja je tu zemlju preprodavala, a deda je i dalje placao porez na nju jer on je "bio gazda". A njegova su deca zbog toga u skolu isla gladna, bosa i gola. Zato, mislim da ne bi trebalo toliko da generalizujes stvari i da pokazes malo vise postovanja!
 
Član
Učlanjen(a)
23.03.2010
Poruka
160
Aleksije ja ne znam skoro nikog ovde kod nas u Srbiji kome dede i pradede nisu ucestvovali u jednom ili drugom ratu, pa sad normalno je da nisu svi izginuli,a ne znam odakle ti ideja da u ratu izginu samo najbolji.Naravno da Srbi genetski nisu isti kao u 6. ili 7. veku, uopste malo je naroda u Evropi koji su ostali neizmenjeni do sada(mozda Skandinavci mada su se i tamo Germani mesali sa ugro-finskim plemenima).Medjutim mi se Srbima i Slovenima smatramo jer smo zadrzali taj jezik i kulturu.Ako se narodi definisu iskljucivo genetski onda ispade da Makedonci stvarno jesu potomci Aleksandra Makedonskog kako danas tvrde neki njihovi kvazi istoricari da bi Grcima skakali po zivcima.Sto se tice Turaka tu si donekle u pravu ,ali ta popularna teorija da su Srbi crnokosi i crnooki zbog Turaka je preterana.Mada naravno ima i Turskog uticaja za danasnji izgled Srba najvise je zasluzan genetski materijal predslovenskog stanovnistva Balkana sto su skorasnja genetska istrazivanja i potvrdila.Venecijanci i latinizovani stanovnici jadranskih gradova su stanovnike Balkana nazivali Morlacima(nesto u stilu crni ljudi na latinskom nisam siguran) jos u 15. i 16. veku kada uticaj Turaka jos nije mogao biti toliko ocigledan.
 
Natrag
Top