[h=3]Sočivo[/h] Sočivo (
Lens esculenta L.;
Lens culinaris Medic.) se uzgajalo još u mlađem kamenom dobu, a pretpostavlja se da potiče iz jugozapadne Azije, odakle se preko Sredozemlja proširilo u Evropu. Pretpostavlja se da je sočivo bilo prva namirnica koja se počela uzgajati. Pre 8000 godina pronađeno je na arheološkim nalazištima Bliskog Istoka, a pronađeno je i u grobnicama egipatskih faraona. Uzgajali su ga i stari Grci i Rimljani, a spominje se i u Bibliji. Vekovima se sočivo konzumiralo s još dve tradicionalne namirnice koje su se uz njega uzgajale, ječmom i pšenicom.
Sočivose ubraja u grupu zrnastih mahunarki, zajedno s pasuljem, graškom, bobom i slanutkom. Poznato je oko četrdesetak sorti, koje se razlikuju bojom, veličinom i oblikom. Sočivo ne sadrži zasićene masnoće, kao ni štetni holesterol, a izvanredan je izvor rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana.Biljka ima jednu i razgranatu stabljiku visine 15-75 cm sastavljenih listova. Cvetovi su bele, ljubičaste ili svetloplave boje, a iz njih se razvijaju mahune, koje sadrže 1-2 semenke. Sitnosemeno sočivo ima sitne do srednje velike mahune sa semenkama prečnika 3-6 mm, a krupnosemena podvrsta ima krupne pljosnate mahune i pljosnato seme prečnika 6-9 mm, raznih nijansi. Kod nas se najčešće kuva smeđe sočivo, a može se naći i zeleno, narandžasto i crno.
Sočivo je poznato kao energetski vredna namirnica (338 kcal na 100 g) zbog visoke koncentracije B vitamina i velikih količina ugljenih hidrata. Ta kombinacija je čini idealnom namirnicom za fizički aktivne osobe. Ugljeni hidrati iz sočiva postepeno se otpuštaju u krv nakon obroka zahvaljujući svom složenom sastavu i prisutnim vlaknima.
Sočivo je odličan izvor proteina i vlakana (100 g osušenog sočiva osigurava 48% proteina i 46% vlakana od preporučenih dnevnih potreba). Mahunarke su najbolji i najkvalitetniji izvor proteina u biljnom svijetu. Sočivo sadrži velike količine aminokiseline lizin koja nedostaje žitaricama, a siromašna je metioninom, triptofanom i cisteinom, kojima obiluju žitarice.
Zbog toga se kombinovanjem sočiva s različitim žitaricama u istom obroku dobija uravnoteženi sastav aminokiselina, čime se zadovoljava ukupna potreba ljudskog organizma za esencijalnim aminokiselinama. Osim sa žitaricama, sočivo je poželjno pripremati s jajima ili mesom. Zbog bogatstva proteina, za mahunarke se često kaže da su alternativa mesu jer su pristupačnije cenom, lako dostupne i jednostavne za pripremu.
Za razliku od nekih vrsta mahunarki kao što su npr. soja, kikiriki i slanutak, sočivo je siromašno mastima. Sadrži značajne količine vitamina i minerala. Odličan je izvor tiamina, vitamina B6, fosfora, magnezijuma, gvožđa i cinka. Dobar je izvor riboflavina i niacina, i osrednji izvor folata i kalcijuma.
Sočivo ne sadrži zasićene masnoće, kao ni štetni holesterol, a izvanredan je izvor rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana.
Rastvorljiva vlakna snižavaju nivo glukoze i holesterola u krvi, čime smanjuju potrebu za insulinom kod osoba obolelih od dijabetesa. Nerastvorljiva vlakna pospešuju probavu i skraćuju vreme zadržavanja hrane u probavnom traktu, te na taj način smanjuju rizik od raka debelog creva. Visok sadržaj vitamina B-kompleksa povoljno utiče na živčani sistem, a visoki sadržaj gvožđa pomaže u sprečavanju slabokrvnosti.
Čuva se u hermetički zatvorenoj posudi na hladnom, suvom i tamnom mestu do 6 meseci. Kuvano sočivo može se čuvati u hladnjaku do 3 dana.
Sočivo se može pripremati isti dan kada se jelo i poslužuje jer, za razliku od ostalih mahunarki, ne treba je potapati dan ranije. Pre pranja, sočivo se raširi na kuhinjskom stolu ili radnoj površini kako bi odstranili manju nečistoću. Nakon toga, sočivo se stavi u cediljku i opere nekoliko puta pod mlazom tekuće vode. Kako bi sočivo bilo lakše probavljivo, ne stavlja se u hladnu, već u provrelu vodu. Kada je voda uzvrela, smanji se temperatura i posuda poklopi. Zeleno sočivo je kuvano za otprilike 45 minuta, dok je narandžasto gotovo za 25 minuta. Zavisno o nameni, vreme kuvanja može se skraćivati, odnosno produžavati.
Sočivo se odlično slaže s paradajzom, lukom, belim lukom, mesom, suhomesnatim proizvodima, maslinovim uljem te ovčjim i kozijim sirevima. Može se poslužiti kao glavno jelo u obliku variva ili supe, kao prilog mesu, u kombinaciji s testeninama, palentom, za salatu ili kao namaz. Jednako tako, njegov brašno se može mešati s brašnima žitarica u pripremi hleba i kolača. Naša kuhinja vrlo malo koristi ovu mahunarku, dok je svetske kuhinje upotrebljavaju na pomalo egzotičan način. Indijska kuhinja svakako prednjači u pripremi raznih jela od sočiva.
Bengali dhal je gusta supa od žutog razdvojenog sočiva, koja je, zbog dodatka čili papričica i grožđica, istovremeno i ljuta i slatka. Piletina sa sočivom uz dodatak paradajza i svojstvenih začina poput čilija, gorušice, lišća limete i korijandera, salata od sočiva uz dodatak narendanog krastavca, kokosa, đumbira, limete i čilija, tanki hleb od brašna od sočiva,
papad, pržen ili pečen na žaru, ili
dosai, palačinke od fermentisanog testa, koje se priprema od riže dugog zrna i razdvojenog sočiva, neka su od jela sa sočivom, u kojima su ukusi spojeni na vrlo maštovit način od namirnica uobičajenih za to podneblje.
U arapskoj kuhinji sočivo se kombinuje najčešće s bulgur pšenicom i rižom.
Imjadra je supa od bulgur pšenice i sočiva s dodatkom paradajza i jogurta, koja se poslužuje tako da se u posudi jasno vide tri različito obojena kruga od navedenih namirnica, dok je
megaddara prilog od riže i sočiva. Mediteranci, naročito Francuzi, pripremu sočiva prilagodili su svojoj kuhinji, pa ga tako pirjaju na gušćoj masnoći, pripremaju kao maštovitu povrtno-voćnu salatu od rikule i sočiva, svežih smokvi i malina uz dodatak toplog kozijeg sira, ili ga poslužuju pirjanog uz aromatične janjeće kotlete. Italijani ga, pak, koriste kod pripreme testenine u kombinaciji s italijanskom kobasicom, maslinovim uljem, sveže naseckanim peršunom i naribanim
pecorinom.
Sočivu se često konzumira u Latinskoj Americi, gde se priprema s bakalarom u ekvadorskom specijalitetu
Fanesca, koji se poslužuje za Badnjak, ili u umaku od paradajza s dodatkom belog luka, luka i korijandera kao ukusnom dodatku odrescima.
Tabela 9. Energetska i nutritivna vrednost sočiva na 100 g (USDA, 2007)
[TABLE="align: center"]
[TR]
[TD="align: center"]Hranljive materije[/TD]
[TD="align: center"]Vrednost na 100 g[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"]Energetska vrednost kJ[/TD]
[TD="align: center"]1413[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"]Ukupno belančevina g[/TD]
[TD="align: center"]28,06[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"]Ukupno ugljenih hidrata g[/TD]
[TD="align: center"]57,09[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"]Dijetetska vlakna g[/TD]
[TD="align: center"]30,50[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"]Ukupno masti g[/TD]
[TD="align: center"]0,96[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"]Holesterol mg[/TD]
[TD="align: center"]0,00[/TD]
[/TR]
[/TABLE]