Povijest nedjeljnog bogoštovlja

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.400
Kristova Crkva nije Kominterna

Već na sam dan očitovanja „duha Kominterne“, Kominterna (Komunistička internacionala) je imala svoje „nesveto pismo Kominterne“. Sve potrebne knjige tog pisma bile su unaprijed napisane i uredno složene – „Komunistički manifest i Lenjinove poslanice“. Zbog toga je posve razumljivo baratanje jednim istim i nedvosmislenim terminima svih kominterovaca, svi su te termine „sažvakali“ na večernjim kursevima partije.

Kristova Crkva, naravno, po svemu je suprotnost Kominterni. Isus svojim učenicima nije ostavio zapisanu niti jednu jedinu riječ. Također, niti jedan učenik nije ništa zapisivao tijekom vremena koje su proveli s Isusom dok je s njima boravio na Zemlji. Dakle, na dan silaska i očitovanja Duha Svetoga (dan Pedesetnice) Kristovi učenici nemaju zapisanu niti jednu jedinu riječ Radosne vijesti. Kristova Crkva je na dan Silaska Duha Svetoga rođena i počinje živjeti, a Radosnu vijest, pored propovijedanja kao svoje temeljne misije, apostoli i ostali Isusovi učenici zapisivat će u hodu i rastu Crkve.

Malo manje od čitavog stoljeća proći će vremena od rođenja Kristove Crkve do Ivanova Otkrivenja kojim se zaokružuje Novi zavjet. Jednako tako, u hodu i kroz određeni period, nastaje i formira se kršćanska (novozavjetna) terminologija, termini koje novozavjetni pisci sami iznjedruju i koriste kako bi što vjerodostojnije prenijeli novost Evanđelja i poruku Isusa Krista. Formiranje „kršćanske terminologije“ ne završava ni sa knjigom Otkrivenja, a najbolji primjer koji to potvrđuje je termin „Trojstvo“ i svi drugi izričaji kojima se Trojstvo predočuje čovjeku. Dakle, dok bismo „Komunistički manifest i Lenjinove poslanice“ mogli nazvati „Projekt Kominterne“, Novi zavjet je svojevrsni „Građevinski dnevnik Kristove Crkve“.

Napravit ću malu digresiju s obzirom na temu, jer naprosto imam potrebu napisati još jedno svoje viđenje kada smo već jednu uz drugu prislonili „Kominternu“ i „Kristovu Crkvu“.

Kominterna i Kristova Crkva dvije su ustanove, jedna ljudska i druga Božja, koje najzornije pokazuju svu suprotnost „čovjekova boga“ i pravoga Boga. Ja bih ovaj fenomen zbog njegove fascinantnosti naznačio kao „suprotnost u jednakosti“. Kominterovska, ljudska, ustanova, kako čitamo u „nesvetom pismu Kominterne“, naučava kako je dopušteno i kako treba ubiti bilo kojeg čovjeka radi „kraljevstva čovjekova“ - „kraljevstva proleterijata“. S druge strane, u Svetom Pismu nalazimo kako je jedan čovjek, Isus iz Nazareta, radi „kraljevstva Božjega“ svoj život na križu prinio za svakog čovjeka.

Što je u ova dva slučaja jednako? U oba slučaja čini se to radi čovjeka. A što je različito? Bog odlazi na križ, podnosi muku i umire za svakog ćovjeka. U drugom slučaju, jedni uzimaju moć, odlučuju koje treba ubiti, ubijaju ih i obznanjuju kako je to radi „kraljevstva čovjekova“.

Da čovjeku pamet stane – prvi put

Kada adventistima sedmog dana predočite citat iz Dj 20,7, koji govori o okupljanju kršćana u prvi dan tjedna sa svetim Pavlom na „lomljenje kruha“, zaista svašta možete čuti, bar sam se ja naslušao i načitao. Jedno od objašnjenja bilo je kako to nije nikakvo okupljanje kršćana na Euharistiju (lomljenje kruha). Pavao je ogladnio pa je otišao nešto pojesti, a eto, kada jede čovjek mora i kruh razlomiti, kažu adventisti. Eto, Luka vodi dnevnik Pavlovih ručaka i večera. Drugo objašnjenje adventista je kako su se kršćani svaki dan okupljali na lomljenje kruha, pa i ovo okupljanje u nedjelju (prvi dan) ništa ne znači. Točno, okupljali su se kršćani svaki dan na lomljenje kruha, piše u Djelima apostolskim, međutim, ne navode Djela apostolska ni jedno okupljanje ponedjeljkom, utorkom, srijedom, ... , a ni subotom. Zašto ipak Luka ono okupljanje Pavla s kršćanima u Troadi (Dj 20,7) datira? Zašto piše, U prvi dan tjedna, kad se sabrasmo lomiti kruh ..“? Okupljali su se kršćani svaki dan na lomljenje kruha, ali okupljanja nedjeljom (u prvi dan) bila su brojnija i svečanija. Zbog toga sveti Luka navodi dan. Treći način na koji adventisti odgovaraju zapravo je papagajsko ponavljanje: „Bog je posvetio i blagoslovio subotu (sedmi dan), ali nije posvetio i blagoslovio nedjelju (prvi dan)“. Na moju primjedbu kako je Bog posvetio i blagoslovio i telad, adventisti su mi odgovorili kako je subotu Bog posvetio i blagoslovio „prije pada u grijeh“, još u raju. „Bože mi prosti“, kao da je Bog posrnuo i pao u grijeh, pa više ne vrijedi ni njegova posveta ni njegov blagoslov. Naravno da im je ovo objašnjenje nebulozno, jer tezu za ovo nemaju u Bibliji nego u spisima Ellen White.

Slijedeći citat iz Svetog Pisma, zbog kojeg se adventisti transformiraju u najvrsnije školjke i „daruju“ neviđene bisere, je ovaj:

1 Kor 16,1-2: U pogledu sabiranja za svete, i vi činite kako odredih crkvama galacijskim. Svakoga prvog dana u tjednu neka svaki od vas kod sebe na stranu stavlja i skuplja što uzmogne da se ne sabire istom kada dođem.

Nanižete li bisere, koje su adventisti sve izrekli tumačeći ovaj Pavlov tekst, evo vam još jedne ogrlice. Jedan od vrijednih bisera iz te ogrlice, prema mome ukusu, iznjedrio je i Laodikeja baš ovdje, evo ga:


Citat Laodikeja: Ovde se radi o skupljanju priloga za siromasne. Apostol Pavle nalaze da se to radi u prvi dan. Da je on smatrao da je Nedelja dan kada se slavi Hristovo vaskrsenje i da je to dan odmora - on ovo nikako ne bi smeo da izrekne.

Ovdje se najbolje očituje „Ellen sindrom“ kod adventista sedmog dana. Kada bi Pavao zaista nedjelju držao danom slavljenja Kristova uskrsnuća (danom odmora), tvrdi Laodikeja, on ovo ne bi smio uopće izreći. Džaba adventistima sve što je Isus govorio, a pogotovo ono što je govorio o suboti. Evo, misli Laodikeja, kada bi bilo točno da kršćani ne moraju svetkovati subotu nego nedjelju, onda nedjeljom ne bi smjeli ni novčanu pomoć za siromašne skupljati. Ne vrijedi adventistima Isusovo, „Nije čovjek radi subote, nego subota radi čovjeka“, ni pišljiva boba, jer su im um umlatile i eutanazirale mantre – „subota, dan od odmora“ i „istina o pravoj suboti“. Doda li se ovome sustavno zastrašivanje kako će maljem dobiti žig na čelo, evo ih gdje jesu.

Treće mjesto u Svetom Pismu, gdje ćete od adventista također svašta čuti, je ono od kojega sam i krenuo, Otk 1,10. Evo ga:

Iv 1,10: Zanijeh se u duhu u dan Gospodnji i začuh iza sebe jak glas, kao glas trublje.

Iv 1,10: ἐγενόμην ἐν πνεύματι ἐν τῇ κυριακῇἡμέρᾳ, καὶἤκουσα φωνὴν ὀπίσω μου μεγάλην ὡς σάλπιγγος

Pazite sada reakciju adventista, u pravilu je ovakva: „To nije nedjelja, jer nigdje na drugom mjestu u Svetom Pismu nedjelja nije tako nazvana“, dočekaju vas adventisti. A što je onda ovaj „dan Gospodnji“ (κυριακῇ ἡμέρᾳ) u Otk 1,10, pitate ih. Subota, samo subota može biti dan Gospodnji prema Bibliji. Ali, i subota nije nikada ovako nazvana u Bibliji, kažete im. Nema veze, to može biti samo subota, odgovaraju adventisti. Nakon toga ponovo počnu „daviti“ kako je Bog samo subotu posvetio i blagoslovio, i to još u raju prije pada u grijeh. Pogledajte kako jednu istu činjenicu koriste potpuno oprečno. „Ivanov“ κυριακῇ ἡμέρᾳ (dan Gospodnji) javlja se prvi i jedini put u čitavom Svetom Pismu. Kada adventistima kažete da je to nedjelja, adventisti uzvraćaju: „Ne može biti nedjelja, jer prvi dan nije nikada prije u Svetom Pismu tako nazvan“. A kada na njihovu tvrdnju, da je dan Gospodnji u Otk 1,10 subota, kažete kako i subota nije nikada u Svetom Pismu tako nazvana, adventisti odgovaraju: „Nema veze“, to je ipak subota. Nedjelja nije, jer nije nikada tako nazvana, a subota je, iako nikada nije tako nazvana. Malo zbunjuje, ali od koga je nije ni čuditi se.

Već smo prije vidjeli kako se ovaj „Ivanov“ κυριακῇ ἡμέρᾳ (dan Gospodnji) javlja sva tri puta odjedanput u Svetom Pismu, prvi put, zadnji put i nikada više. Da je ovdje kojim slučajem zaista u pitanju subota (sedmi dan iz Dekaloga), bi li Ivan imao razloga ne nazvati je subota (σαββατα)? Samo hipotetski. U Ivanovu evanđelju subota se javlja 11 puta, i svih jedanaest puta Ivan je imenuje subota (σαββατα). Kako stvar stoji s ostalim novozavjetnim piscima i imenovanjem subote? Kod svih ostalih novozavjetnih pisaca zajedno, subotu nalazimo još 48 puta. I svih 48 puta imenovana je subotom (σαββατα). Koliko puta u Starom zavjetu nalazimo subotu? Ukupno 107 puta, i svih 107 puta ponovo je imenovana kao subota (hebrejski šabat, grčki σαββατα). Dakle, u čitavom Svetom Pismu nalazimo ukupno 166 subota, i svih 166 puta nazvana je subota (σαββατα)). Zaista je nevjerojatno da bi Ivan, nakon što je subota 165 puta nazvana subotom (σαββατα), subotu u Otk 1,10 nazvao dan Gospodnji (κυριακῇ ἡμέρᾳ). Ali, ako ne nađemo logično i ispravno objašnjenje za Ivanov dan Gospodnji, vratit ćemo se ovoj nevjerojatnosti.

Ako je „dan Gospodnji“ (κυριακῇ ἡμέρᾳ) u Otk 1,10 zaista nedjelja, kako to da je u svim prijašnjim novozavjetnim tekstovima nazvana jedostavno, „prvi dan“ ili „dan po suboti“. Subota (šabat - sedmi dan) je bila jedini dan koji su Židovi izdvajali od svih drugih dana. Bog im je preko Mojsija, između ostaloga, zapovijedio da svetkuju sedmi dan (Šabat). Zapovijed o sedmom danu sastojala se u obvezi Izraelaca da sedmog dana ne obavljaju nikakva posla. Bog im je toga dana zapovjedio počinak (odmor). Otuda zapravo dolazi i ime za sedmi dan, šabat = počinak. Svi drugi dani Židovima su bili jednaki i ni po čemu značajni. Kako je tjedan imao sedam dana, sve druge dane naprosto su označavali rednim brojem: prvi dan, drugi dan, treći dan, četvrti dan, peti dan, šesti dan, šabat. Tako i za nedjelju (dan po suboti) nalazimo jednostavno „prvi dan“.

Ako tvrdite da je dan Gospodnji u Otk 1,10 nedjelja, i ako tvrdite da se u Dj 20,7 radi o redovitom tjednom okupljanju kršćana u nedjelju, zašto onda i taj dan u Dj 20,7 nije nazvan Dan Gospodnji (κυριακῇ ἡμέρᾳ) kao u Otk 1,10, nego je nazvan prvi dan? - pitaju adventisti. Iz vrlo jednostavnog razloga. Praksa prvih kršćana (apostoli i „spašenici koje je Gospodin svakodnevno pridruživao“) počinje već na Dan silaska Duha Svetoga i kontinuirano se stvara i formira, dok se termini i terminologija za potrebe novonastale zajednice (zajednice kršćana) iznjedruju također u hodu, ali sa značajnim vremenskim zaostatkom u odnosu na praksu. Sljedbenici Kristovi kažu da su kršćani. Jesu li apostoli, zajedno s onih tri tisuće krštenih na dan Pedesetnice, deklarirali toga dana: Mi smo kršćani? Uopće nije postojala takva riječ, trebalo ju je najprije iznjedriti (izmisliti) a tek onda je bilo moguće koristiti je i širiti. U Svetom Pismu uopće nemate riječ „kršćanstvo“. Što ćete odgovoriti onome tko vas upita: „Kako možete pripadati kršćanstvu kada ta riječ uopće ne postoji u vašoj svetoj knjizi?“ Koliki su koji i danas kažu: „Citiraj mi Bibliju gdje piše Trojstvo“. Što ćete takvima odgovoriti? Ja vam kao odgovor predlažem sam naslov: Kristova Crkva nije Kominterna!

Kada ovako, na realan način i stavljajući sve okolnosti ondašnjeg vremena u potpuniji kontekst, sagledamo stvari tek onda nam postaje posve razumljivim kako to da se u jednom trenutku kršćani redovito sastaju nedjeljom na lomljenje kruha, a taj dan još uvijek nije nazvan dan Gospodnji. Praksa okupljanja kršćana u prvi dan već je duboko ukorjenjena, ali još uvijek zajednica (kršćani) nisu bili iznjedrili naziv dan Gospodnji (κυριακῇ ἡμέρᾳ). Tek će ga kasnije iznjedriti i zapisati sveti Ivan u Otkrivenju.

Sličan je slučaj i vrlo interesantan za razumijevanje i ove teme koji imamo kod Svetog Pavla, pogledajmo:

1 Kor 11,20: Kad se dakle tako zajedno sastajete, to nije blagovanje Gospodnje večere...

Grčki: συνερχομένων οὖν ὑμῶν ἐπὶ τὸ αὐτὸ οὐκ ἔστιν κυριακὸν δεῖπνον φαγεῖν

Već je prije bilo riječi kako se pridjev „Gospodnji“, koji Ivan koristi u Otk 1,10, u Svetom Pismu javlja samo 2 puta. Jednom kod Ivana u Otk 1,10 i jednom kod Pavla u 1 Kor 11,20. Pavao ga naprosto „izmišlja“ i to za potrebe stvaranja potpuno nove sintagme u kršćanskoj terminologiji. Naime, Pavlu je naprosto trebala istoznačnica za „lomljenja kruha“, a iz koje će odmah biti vidljivo i jasno na koga se točno odnosi. Zato se Pavlov pridjev „Gospodnji“ (κυριακὸν) isključivoodnosi na Gospodina Isusa. Tako je potpuno isto i s pridjevom „Gospodnji“ (κυριακῇ) koji nalazimo u Otk 1,10. Riječ večera (gozba) je svakidašnja riječ u grčkom jeziku. Pavao tvori novi pridjev, „Gospodnji“ (κυριακὸν), stavlja ga uz imenicu „večera“ (gozba) i dobiva potpuno novu sintagmu u kršćanskoj terminologiji - „Gospodnja večera“ (κυριακὸν δεῖπνον). Ne postoji u Svetom Pismu „Gospodnja večera“ koja bi se odnosila na Oca, ona se uvijek odnosi na Sina. Ista je stvar kod Ivana u Otk 1,10. Ivan, najvjerojatnije preuzimajući ga od Pavla, pridjev „Gospodnji“ (κυριακῇ) stavlja uz općepoznatu grčku riječ „dan“ (ἡμέρᾳ) i također dobiva potpuno novu sintagmu u kršćanskoj terminologiji – „dan Gospodnji“ (κυριακῇ ἡμέρᾳ). Jednako kao što je u slučaju kod Pavla, tako se i ovdje kod Ivana pridjev „Gospodnji“ (κυριακῇ) odnosi isključivo na Sina. Dakle, dan Gospodnji u Otk 1,10 je neki dan koji se jednoznačno odnosi na Gospodina Isusa. Ne postoji u čitavom Svetom Pismu „dan Gospodnji“ (κυριακῇ ἡμέρᾳ) koji bi se odnosio na Oca. Svakako, to je dan Isusova uskrsnuća.

Dobro pazite, adventisti će vam pokušati podvaliti na sve moguće načine. U Biblijama u kojima je u Starom zavjetu Jahve prevedeno sa Gospodin, možete naći tri oblika posvojnih pridjeva, „Gospodnji“ ili „Gospodov“ ili „Gospodinov“. Adventisti će naći i citirati vam neka takva mjesta pokušavajući vam podvaliti, pa trebate znati slijedeće. Gospodin, kao zamjena za hebrejski JHWH, dolazi iz grčke verzije Starog zavjeta (Septuaginte) gdje je JHWH zamijenjeno sa Gospodin (grčki – Κύριος). Sva tri ova oblika posvojnih pridjeva u grčkom imaju oblik - Κυρίου. Mogu vam čak i ovakav tekst pokazati: 2 Sol 2,2: ne dajte se brzo pokolebati u svom shvaćanju niti uznemiriti ni nekim duhom, ni nekom riječju, ni nekim tobože našim pismom, kao da će sad-na Dan Gospodnji. Ovdje u grčkom imamo - ἡμέρα τοῦ Κυρίου, i uopće nije riječ niti o suboti niti o nedjelji, riječ je o Danu Suda. Evo nekoliko primjera iz Novog zavjeta:

Mt 1,20: Dok je on to snovao, gle, anđeo mu se Gospodnji (ἄγγελος Κυρίου)ukaza u snu i reče:

Mk 11,9: I oni pred njim i oni za njim klicahu: "Hosana! Blagoslovljen Onaj koji dolazi u ime Gospodnje (ὀνόματι Κυρίου)!

Lk 1,38: Nato Marija reče: "Evo službenice Gospodnje (δούλη Κυρίου), neka mi bude po tvojoj riječi!"

Iv 1,23: On odgovori: "Ja sam glas koji viče u pustinji: Poravnite put Gospodnji (ὁδὸν Κυρίου)!

Pogledajte, ovi posvojni pridjevi u grčkom uvijek imaju oblik - Κυρίου. Naći ćete ga u Novom zavjetu na desetinama mjesta, a u Starome, ako imate Jahve zamjenjeno sa Gospodin, naći ćete ga na stotine mjesta. Ni jedan od njih, niti u Novom niti u Starom zavjetu, ne označava ono što označava κυριακὸν kod Pavla u 1 Kor 11,20, niti ono što označava κυριακῇ kod Ivana u Otk 1,10. Pavao ga koristi da imenuje „Gospodnju večeru - κυριακὸν δεῖπνον“ (Euharistiju), a Ivan ga koristi da imenuje „dan Gospodnji - κυριακῇ ἡμέρᾳ“ (nedjelju).

Na koncu, što nam govori najelementarnija logika. Sveti Ivan je imao mnoštvo učenika i slušatelja. Svi oni koji su slušali Ivana, pa kasnije pisali i tako prenosili ono što su od Ivana čuli, izraz „dan Gospodnji“ (κυριακῇ ἡμέρᾳ) kasnije koriste da označe nedjelju. Ivan je stotine puta ponovio ovu sintagmu dok je govorio svojim učenicima i ostalim slušateljima. Je li moguće uopće zamisliti da je Ivan stotine puta govorio o suboti ili Danu suda, a svi njegovi učenici mislili kako im govori o nedjelji!?!?!? Hipotetski, moguće je i to. Ali koliko je vjerojatno? Vjerojatno je onoliko koliko je vjerojatno da sam ja sveti Ivan ili sveti Pavao.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Slape,mislim da tvoj trud u gornjem postu ima smisla i da će ozbilni verujući ljudi koji nisu prepunjeni svojim moći čuti i razumeti da sve ovo ima smisla pa i više od toga.

Ono što mi je od ranije bilo jasno po pitanju tog dana jeste to da se ne opisuje u vizijama taj dan već da se pisac samo osvrnuo kako je u tom danu imao viziju i bio uznet.

Drugo što je meni bilo problematično je to da tu postoji mogućnost opisa dana Gospodnjeg kao što sam ranije razumeo koji će trajati zaista jedan dan u kom je muka i osveta ali vremenom Božjom pomoći razumeh da u Otk. te radnje traju mnogo duže i ne mogu se svesti pod jedan dan.
Pomišljao sam da je to reč o danu kad Isus ustade i da su držali da je to dan radosti kad se sećaju toga i sastaju u čast tog događaja ili nisam imao argument grčkog jer se ne služim tim jezikom.

Ponešto i ako se razume to nije dovoljno da se može lingvistički prići i potvrditi.
I meni smeta ta tvrdoglavost (izvinite na izrazu) da se po svaku cenu tera nešto što je očigledno u suprotnosti. Meni je važno da svako učestvuje onoliko koliko mu je dato sad od koga nije bitno ali nek učestvuje i tako će sve doći pod udar istine i mnogo toga će otpasti iz učenja svakog od nas ali to ne treba gledati kao očaj već kao oslobađanje od neistine dakle radosno.

Kad budemo svi imali takav stav da zastupamo nešto sve do momenta dok se to ne pokaže neispravnim a onda to odbacimo tad smo tek postali istinski istraživači i nije naš ponos veći od istine ma ko god ju nosio.
Još jednom ti hvala za tvoje vreme i tekst koji smatram korisnim.
 
Član
Učlanjen(a)
25.12.2012
Poruka
1.901
naš poštovani kolega slap je na početku izjavio zabludu o rođenju Kristove crkve
jer
crkva Isusa Krista se ne broji od silaska Duha Svetog na pedesetnicu
nego
od prva četiri učenika

obožavanje nedjelje danas isto je što i nekada dok se slavilo dies solis ili solis invictus, klanjanje nepobjedivom suncu
imamo upozorenje u Bibliji da se ne klanjamo nebeskoj vojsci, jer to su radili narodi kanaana i zato ih Bog kažnjava

dobro reče kolega
sunceštovlje je idolopoklonstvo

odakle nedjelja u rimskoj imperiji, i kasnije u rimokatoličkoj crkvi
od idolopoklonika
sve piše u Svetom Pismu
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Stvarnoslap, zaboravio si da prokomentarises sledece navode koji pokazuju da Hriscani nisu mogli da se sakupljaju u prvi dan Nedelju da uzimaju euharistiju, jer euharistija simbolicno podseca vernika na Isusovu smrt i u tom slucaju Nedelja ne moze biti dan koji obelezava Isusovu smrt na krstu i Isus nije umro na krstu u Nedelju.

Dakle, kada bi Hriscani trebali da obelezavaju odredjeni dan i da u njemu uzimaju euharistiju, to bi trebao da bude Cetvrtak ili Petak, jer i Isus je u Cetvrtak odrzao poslednju veceru sa ucenicima a u Petak je bio razapet.

Nedelja se dakle tu nikako ne uklapa.

Moj prethodni komentar jasno govori o tome.

-------------------------------------------------------------------

Jos jedna bitna stvar vezana za veceru Gospodnju ili pricest je ta - da ovaj obred nije dat da obelezava Hristovo vaskrsenje, vec Hristovu smrt na krstu za ljudske grehe.
Hleb i vino koji se uzimaju za vreme ovog obreda - predstavljaju telo i krv Isusa Hrista koji su prineseni za grehe ljudske.
U tom smislu, odrzavanje vecere Gospodnje iskljucivo u Nedelju nema smisla, jer kao sto je napomenuto - ovaj obred nije dat da obelezava Hristovo vaskrsenje i nije dat ni jedan dan kada ovaj obred treba odrzavati.
Kao sto smo videli - Isus je ovaj obred odrzao u cetvrtak, a ucenici su ga praktikovali svakogadana kada bi dosli u neciji dom.

Sledeci tekst pokazuje da apostol Pavle ukazuje na samu sustinu ovog obreda, ali nigde ne govori o danu u kome on treba da se praktikuje.

"Jer ja primih od Gospoda šta vam i predadoh, da Gospod Isus onu noć u koju bivaše predan uze hleb.
I zahvalivši prelomi i reče: Uzmite, jedite, ovo je telo moje koje se za vas lomi; ovo činite meni za spomen.
Tako i čašu, po večeri, govoreći: Ova je čaša novi zavet u mojoj krvi; ovo činite, kad god pijete, meni za spomen.
Jer kad god jedete ovaj hleb i čašu ovu pijete, smrt Gospodnju obznanjujete, dokle ne dođe" ( 1 Korincanima 11. 23 - 26 )

Isus i apostoli nisu uspostavili nikakve praznike u vidu dana u kojima bi se oni slavili, osim sto su kroz pojedine obrede ukazivali na odredjene simbole koji opet ukazuju na odredjene duhovne realnosti.

Obred vecere Gospodnje i konzumiranje hleba i vina koji predstavljaju telo i krv Hristovu, predstavlja se smrt Isusa Hrista za gresnog coveka.

Za razliku od toga - obred koji simbolicno ukazuje na vaskrsenje Hristovo je krstenje i svaki put kada se neko krsti u vodi to podseca na Hristovo vaskrsenje.

"Или не знате да сви који се крстисмо у Исуса Христа, у смрт његову крстисмо се?
Тако се с њим погребосмо крштењем у смрт да као што уста Христос из мртвијех славом очином, тако и ми у новом животу да ходимо.
Јер кад смо једнаки с њим једнаком смрћу, бићемо и васкрсенијем;
Знајући ово да се стари наш човјек разапе с њиме, да би се тијело грјешно покварило, да више не бисмо служили гријеху.
Јер који умрије опрости се од гријеха.
А ако умријесмо с Христом, вјерујемо да ћемо и живљети с њим,
Знајући да Христос уста из мртвијех, већ више не умире; смрт више неће обладати њиме.
Јер што умрије, гријеху умрије једанпут; а што живи, Богу живи.
Тако и ви дакле држите себе да сте мртви гријеху а живи Богу у Христу Исусу Господу нашему"

-----------------------------------------------------------------------
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Zaista je teško čuti Božju reč pored predrasuda.
Zar nismo konstatovali kako se SVAKI DAN prema nekoj planeti nazivao?
Zar ćemo sad uzetio horoskop -astrologiju kao neki dokaz da je nedelja dan Sunca a subota dan Saturna?
Zašto Bog reče da u prvi dan bude praznik Pedesetnice i da se nikakav posao ne obavlja u taj dan....hoćete reći da je Bog naložio da se Saturn slavi ako ne, kako onda naredi da se dan Sunca slavi?

Ne treba mešati prvi dan gde se apostoli sa svojim razlogom okuplješe sa prvim danom u koji su neverni klanjali svom paganskom božanstvu.Mogao je neko praznovati subotu a neko drugi u isti dan slaviti Saturn i mi bi tvrdoglavo trebali tvrditi da je subota dan Saturna...nije li to neozbiljno?

Dobro,ja ću ostati po strani u ovoj temi jer nemam toliko strpljenja i zaista mi smeta tolika upornost u nečemu što nije tako. Pa ljudi braćo,i apostoli se okupljaše u prvi dan i šta su oni onda slavili Sunce....idem ja meni dosta.
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Rimljani jesu svaki dan u sedmici posvetili odredjenom Bozanstvu.

Tako je Nedelja bila posvecena suncu a Subota Saturnu, to nije sporno.

Stvar je u tome da Hriscani koji postuju Subotu to cine zato sto je postovanje Subote jasna Bozja zapovest zapisana u deset zapovesti koje su vecne i nepromenjive za sva vremena i uslov spasenja i u starom i u novom zavetu.

Za razliku od toga - u bibliji nema ni jedne zapovesti da postujemo Nedelju niti je iko od Hrista i apostola napravio tu promenu od Subote na Nedelju.
Sa druge strane mi imamo istorijske cinjenice po kojima je Nedelja prenesena iz mnogobostva i umesto praznika posvecenog suncu, postala praznik posvecen Hristu kao vaskrslom suncu pravde.
Ovu cinjenicu potvrdjuju i neke druge svetkovine koje su takodje prenesene iz mnogobostva i koje se danas praznuju u tradicionalnim crkvama i to kompletno sa svim elementima i ritualima koji su bili zastupljeni u mnogobostvu iz koga odredjena svetkovina i potice.
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.328
Zao mi je samo sto Taramana ne shvata da se ovde u otkrivenju radi o ''Danu Gospodnjem'' u koji je Jovan i bio prenesen, a ne o sedmicnom danu..
StvarnoSlap bojim se da nam nista nisi dokazao ovde, jer je to prosto nemoguce.
Zato je bolje da nam nesto kazes o istoriji, u bibliji tog dana nema pa nema...
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Zao mi je samo sto Taramana ne shvata da se ovde u otkrivenju radi o ''Danu Gospodnjem'' u koji je Jovan i bio prenesen, a ne o sedmicnom danu..
StvarnoSlap bojim se da nam nista nisi dokazao ovde, jer je to prosto nemoguce.
Zato je bolje da nam nesto kazes o istoriji, u bibliji tog dana nema pa nema...

BIO JE U DUHU ODNET U DANU GOSPODNJEM a nije opisivao šta će se dešavati u DANU GOSPODNJEM.
Tamo čitamo celu istoriju zbivanja koja obuhvataju veliki raspon u godinama pa ako bi i 12glavu uključili u DAN GOSPODNJI onda se vraćamo 20 vekova.
Postoji na dosta mesta reči o DANU GOSPODNJEM i tamo piše o zatiranju i muci i pokliču na gradove a ne piše o odmoru kao šabatu.

Neznam da li se taj dan u originalu predstavlja u jednini ili množini ako je jednina onda je ne ponovljivi kao jedan kad je zatiranje ali mi ne nalazimo u Otk. mogde taj vremenski interval već su tamo veliki periodi.
Ono što je Slap uradio pokazavši značenje reči u Jovanu jeste jedino ispravno.
Da se sva radnja u Otk. dešava u jednom danu ili godini onda bi se složio ovako ništa od toga.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.400
naš poštovani kolega slap je na početku izjavio zabludu o rođenju Kristove crkve
jer
crkva Isusa Krista se ne broji od silaska Duha Svetog na pedesetnicu
nego
od prva četiri učenika

Crkve nema, i ne može biti, prije Isusove muke, smrti i uskrsnuća. Također, Crkve nema prije silaska Duha Svetoga i prvokrštenih. Ti si ljubitelj Božje riječi pa istražuj.

Stvarnoslap, zaboravio si da prokomentarises sledece navode koji pokazuju da Hriscani nisu mogli da se sakupljaju u prvi dan Nedelju da uzimaju euharistiju, ....

Dj 2,45-47: Svaki bi dan jednodušno i postojano hrlili u Hram, u kućama bi lomili kruh te u radosti i prostodušnosti srca zajednički uzimali hranu hvaleći Boga i uživajući naklonost svega naroda. Gospodin je pak danomice zajednici pridruživao spasenike.

Evo, apostoli u zajednici s krštenima, od početka svaki dan se okupljaju i "lome kruh" hvaleći Boga. A ti kažeš, "nisu mogli". Da ih je nekako, bar apostole, oživjeti i dovesti vama adventistima da im sudite. Maljem bi vi njima stavili sedam žigova zvijeri na čelo.

jer euharistija simbolicno podseca vernika na Isusovu smrt i u tom slucaju Nedelja ne moze biti dan koji obelezava Isusovu smrt na krstu i Isus nije umro na krstu u Nedelju.

1 Kor 15,14: Ako pak Krist nije uskrsnuo, uzalud je doista propovijedanje naše, uzalud i vjera vaša.

Sveti Pavao propovijeda Krista raspetoga, ali bez Uskrsnuća sve bi bilo uzalud. Zbog toga se kršćani, posebno svečano, okupljaju u nedjelju.

Dakle, kada bi Hriscani trebali da obelezavaju odredjeni dan i da u njemu uzimaju euharistiju, to bi trebao da bude Cetvrtak ili Petak, jer i Isus je u Cetvrtak odrzao poslednju veceru sa ucenicima a u Petak je bio razapet.

Nedelja se dakle tu nikako ne uklapa.

Tako bi bilo kada bi se tebe pitalo, ali apostoli odlučiše da to bude baš u nedjelju.

U tom smislu, odrzavanje vecere Gospodnje iskljucivo u Nedelju nema smisla, ...

Što ćeš, apostoli pogriješili. I apostoli su samo ljudi. Zato je Bog i poslao Jelenu da ispravi pogrešku apostola.

Sledeci tekst pokazuje da apostol Pavle ukazuje na samu sustinu ovog obreda, ali nigde ne govori o danu u kome on treba da se praktikuje.
"Jer ja primih od Gospoda šta vam i predadoh, ...... ( 1 Korincanima 11. 23 - 26 )

Svaki dan, a nedjeljom svečanije i uz brojnije prisustvo vjernika.

Isus i apostoli nisu uspostavili nikakve praznike u vidu dana u kojima bi se oni slavili, osim sto su kroz pojedine obrede ukazivali na odredjene simbole koji opet ukazuju na odredjene duhovne realnosti.

Ako nitko ništa nije ustanovio, tko je natjerao apostole da svakodnevno po kućama "lome kruh" hvaleći Boga? Nisi li ti ustvrdio da bi to smjeli činiti samo petkom? Da ih nije možda sotona "nasukao" da to čine svaki dan?

Rimljani jesu svaki dan u sedmici posvetili odredjenom Bozanstvu.

Tako je Nedelja bila posvecena suncu a Subota Saturnu, to nije sporno.

Zašto bezočno lažeš. Zar Bog od tebe, ili bilo koga drugoga, traži da ga lažima zastupaš? Činjenica je i istina jedino da su dani sedmodnevnog tjedna nazvani po nebeskim tijelima, a poganima je i miš mogao biti božanstvo, pa kako onda ne bi svoje bogove nazvali i po nebeskim tijelima koja su im bila toliko udaljena i misteriozna. A činjenice o ti stoje ovako:

Pitanje: Jesu li poganski Rimljani i Grci imali neki redoviti praznični dan u tjednu?

Odgovor: Ne. (F. N. Pryce, British Museum, Department of History, London, England)

Odgovor: Ne. (R. Rathborn, Smithsonian Institute, Washington)

Odgovor: Praznici pojedinih bogova nisu nikada bili tjedni praznici, niti su padali na određene dane prema nekoj drugoj podjeli mjeseca, recimo deseti dan. (George F. Moore, Divinity Ave., Cambridge, Mass)

Odgovor: Nikad nisu imali tjedni dan kao praznik. (W. H. Westerman, University of Wisconsin)

Pitanje: Jesu li poganski Rimljani i Grci imali bilo koji redoviti dan u tjednu kada su se okupljali na pogansko bogoštovlje?

Odgovor: Ne. (F. N. Pryce, British Museum, Department of History, London, England)

Odgovor: Ne. (R. Rathborn, Smithsonian Institute, Washington)

Odgovor: Utvrđeni dani za okupljanje zajednice na bogoštovlje nisu postojali, osim praznika prema lokalnim kalendarima. (George F. Moore, Divinity Ave., Cambridge, Mass)

Odgovor: Nikad nisu imali poseban dan u tjednu u koji bi se molili poganskim bogovima. (W. H. Westerman, University of Wisconsin)

Stvar je u tome da Hriscani koji postuju Subotu to cine zato sto je postovanje Subote jasna Bozja zapovest zapisana u deset zapovesti koje su vecne i nepromenjive za sva vremena i uslov spasenja i u starom i u novom zavetu.

Gdje piše da su sve druge Božje zapovijedi promijenjive?

Za razliku od toga - u bibliji nema ni jedne zapovesti da postujemo Nedelju niti je iko od Hrista i apostola napravio tu promenu od Subote na Nedelju.

Robovi obdržavaju iz poslušnosti Zakonu, a slobodni slave i zahvaljuju u svojoj slobodi.

Sa druge strane mi imamo istorijske cinjenice po kojima je Nedelja prenesena iz mnogobostva i umesto praznika posvecenog suncu, postala praznik posvecen Hristu kao vaskrslom suncu pravde.

"Istorijske činjenice" se iznose onako kako sam ja gore napravio, a ne, "mi imamo istorijske cinjenice".
 
Natrag
Top