Postanak Zemlje-Kako i Koliko dugo

Član
Učlanjen(a)
01.06.2010
Poruka
309
Biblija nigde ne kaze da je za ljudskih 6 dana nastala zemlja.Taj Jedan Bozji (neljudski dan) ne traje kolko i ljudski.U Bibliji se cak kaze da taj jedan bozji dan traje cak i vise 1000 godina.Sto se tice ljudskog postojanja ,po Adamu i Evi covecanstvo je staro nekih 6000 godina.Ljudska civilizacija traje toliko cak i po naucnicima,i po onome sto su oni pronasli u vezi ljudske civilizacije,ne zivotinjske....
To da je Boziji 1 dan kao nasih 1000god. se upotrebljava u nekim prorocanstvima. Ako bi to uvek upotrebljavali, ispalo bi da Isus nije vaskrsao za 3 dana vec za 3000god. ili da se shabat praznuje svakih 7000god i masu drugih ociglednih stvari.
Ako ne verujes u ovo ti pogledaj Dzentrijeve radove, gde je na jednostavan nacin objasnio da je Zemlja nastala skoro trenutno.
Dakle, to da Zemlja nije nastala za 6 dana, vec 6000god, je jako, jako neozbiljno.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Svi znamo za velike projekte koji su napravljeni u zadnje vreme Cern-ov akcelerator čestica i projekat "Ledena Kocka" na Antarktiku.Projekat ledena kocka napravljen je za hvatanje čestica za koje se predpostavlja da postoje. Na Antarktiku pokušavaju da identifikuju neutrine samo na osnovu plavičastog odbleska prilikom sudara sa atomima.Akcelerator najveći naučni projekat pokušava da pronađe takozvanu "božiju česticu" kako bi došli do odgovora kako je nastala materija.Zbog bojazni da se prilikom eksperimenta ne stvori crna rupa i time uništi cela zemlja eksperimenti su bili odloženi na neko vreme.
Naučno je dokazano da kapacitet ljudskog mozga nije iskorišćen po nekim izvorima ni 1 %.Dakle uopšte nije nemoguće da čovek i pronađe božiju česticu pitanje je da li će to Bog da dozvoli. U ovom poretku takva naučna dostignuća se obično koriste u vojne svrhe.Ko proučava bibliju videće jednu činjenicu da je Bog u drevnom Vavilonu pomeo ljudski jezik baš iz tog razloga(kapacitet ljudskog mozga) može da bude opasan kada je bez Božijeg vođstva.Ne možemo ni da zamislimo šta je čovek u stanju da napravi kad se odblokira um.
Koliko je Zemlja stara u ovom trenutku nije toliko ni bitno.Biblija ovde ne protivreči nauci.Kako ćemo mi ovo sve shvatiti zavisi od nas.Na ovakav način Bog traži nešto u nama.
Biblija govori da Bog nije stvarao sam 1 Mojsijeva 1.26. Potom reče Bog: Da NAČINIMO čoveka po svom obličiju kao što smo mi koji će biti gospodarod riba morskih i od ptica nebeskih i od stoke i od cele zemlje i od svih životinja što se miču po zemlji.
U prvoj mojsijevoj 1.1.reč Bog u izvornom tekstu je doslovno značila bogovi.Da neko nebi pogrešno shvatio:sva slava i čast pripada vrhovnom Bogu ne samo zbog ljubavi nego i zbog reda.A kakav red vlada i sami vidite.
U ovim stihovima nalazimo ko je još mogao učestvovati u stvaranju i zbog čega taj traži obožavanje za sebe a ne za Boga.
Iznositi nake naučne činjenice nema svrhe svi su doviljno upoznati i imaju slobodnu volju u šta će da veruju.
1 Korinćanima 13.12. Tako sad vidimo kao kroz staklo, u zagonetki a onda ćemo licem k licu....
 
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Ne vredi RIS BG. Stavovi određuju ličnost a ne obratno. Ako bi želeo nekome da promeniš stav (odnosno da promeniš čoveka) moraš prvo da uništiš ono što jeste. Novi čovek može da se rodi samo ako umre stari. A starom se ne umire i boriće se do samoga kraja. Ni ja ni ti nemamo nikakvih sredstava da nateramo bilo koga drugog da promeni svoj stav do molitve. To važi i obrnuto, s tim što ovi drugi nemaju molitvu. Ovakve diskusije ako se ne vode oprezno vrlo brzo prerastaju u dvoboj ko je pametniji (plodno tlo za ponos i sujetu) i često su kontraproduktivne. Najvažnije, ne menjamo mi ljude nego Bog u svojoj milosti ali verujem da ti to već dobro znaš.

A ja, najviše što mogu da se nadam je da sam svojim primerom makar posejao zrnce opravdane sumnje koje će, ako naiđe na malo volje da se iskreno (ali zaista iskreno) dođe do istine, uz Božiju pomoć izrasti u dovoljnu silu da aktivira promenu.

Jedna stvar da bude jasna, ja lično, kada sam postao vernik još uvek sam verovao da biblija ne treba doslovno da se shvata. Naravno, postojanje Boga nisam dovodio u pitanje niti njegovo stvaranje sveta, ali sam verovao da je Zemlja stara 4,6 milijardi godina. I takav stav sam imao preko deset godina. Čuvši po prvi put za kreacioniste u početku mi je bilo smešno jer su neke emisije urađene najblaže rečeno nespretno, i sigurno je da su više odmogle vernicima nego što su pomogle. Međutim, nisam bio lenj pa sam pogledao još neke kreacioniste, i srećom neki od njih su imali šta da kažu. I tako, tek u periodu od 2005. do 2006. sam počeo da tražim informacije koje bi potvrdile njihove tvrdnje ( onih suprotnih ima koliko hoćeš, iako to nije garancija da su tačne). Traženje takvih informacija je sve nego "mačiji kašalj", ali ono što sam uspeo da nađem je bilo dovoljno da izazove u meni osnovanu sumnju. Kombinujući na ono što sam u životu već naučio u vezi nauke plus lično iskustvo, i još plus poneki faktori i tas na vagi je prevagnuo na drugu stranu. U očima mojih kolega sigurno nisam ispao pametniji.

Rollmilane, navedeni test sa šlemom je nešto procenjeno na oko 50 godina starosti pokazalo varijacije od 10%. Manipulacije su moguće samo ako se uz testni objekat unese još neki predmet pa uređaj očitava radioaktivnost i tog elementa. Na tako malu starost sterilnost okruženja ne utiče na test. Koliko god da je zvaničnih informacija objavljeno o tačnosti testa sa varijacijama od 2 do 5% na objekte procenjene starosti od više desetina hiljada godina, lično smatram ekstremno malo verovatnim i dobrim kandidatom za odbacivanje. Ultimativno, svestan sam mogućnosti da grešim i da sam i nakon ličnih iskustava i istraživanja u zabludi, samo se nesećam da sam ikada od nekog ateiste (koji u većini slučajeva nemaju ličnog iskustva) čuo da prizna da postoji mogućnost da je on u zabludi. Najbliže što sam tome čuo je da za svakog čoveka postoji njegova istina. Opet, ako grešim, molim vas da me razuverite, i nemojte se osećati prozvanim.

Mom sagovorniku Jurivaki koji mi je od velike koristi (za ciljeve koje prevazilaze ovaj forum)... Eto, zaboravio sam šta sam hteo da kažem. Postajem zaboravan.

Inače, interesantno mi je da ovaj deo foruma koji je posvećen religiji toliko zanimljiv ateistima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Gundark, nisi prvi koji se pita šta ateisti traže na PF Religija? Kako bi ti odgovorio na pitanje - da postoji PF samo za ateiste, da li bi tamo "zavirio" i poneki teista? Naravno da bi. Ako bi, recimo, tako uradili - podijelili forume na teistički i ateistički, onda to ne bi bili forumi, nego klubovi istomišljenika. A ovo je, ipak, forum.
S druge strane, mene, a vjerujem i mnoge druge, kako ateiste tako i agnostike, interesuje religija sa filozofskog i sociološkog aspekta. A, imamo i veliki razlog za to. Znamo kakvu je ulogu odigrala religija u nastanku naše današnje civilizacije. Znamo i kakvu ulogu ima i danas u većini organizovanih društvenih zajednica. Zbog toga, nemoj se pitati šta ateisti traže na religiji. Imaju oni tu šta tražiti. Ako ne prihvataju postojanje Boga kao entiteta, prihvataju one koji vjeruju u njega kao takvog i u razgovoru i polemici sa njima, dolaze do određenih saznanja o načinima na koji ljudi poimaju svijet.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.07.2010
Poruka
132
Jurivaka, rekoh da mi je interesantno, a ne da imam nešto protiv. Mada, uviđam da moj izbor rečenice može da ima negativno značenje. Ubuduće ću se truditi da budem pažljiviji.
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Dragi moj Jure,ima li ista sto su ljudi napravili,a da je moglo da nastane slucajno.
Za koliko milijardi godina bi nastalo kais kojim stezes pantalone da ti ne spadnu ,ili pak dugmad kojim ih zakopcavas.
Koliko to milijardi godina treba da prodje da bi to jedno dugme nastalo samo od sebe slucajno.
Ima li ista sto vidis oko sebe da je moglo da nastane slucajno????TV,kasika,viljuska,tanjir,automobil,fotelja....ajde reci nesto.....
Sve sto postoji ima svoga stvoritelja,to nas uci LOGIKA,a neprazna filozofija.

..
Nafta , gasovi,razne rude ,stenje (granit , mermer,krečnjak itd.), pesak, šljunak,glina, kiša , sneg , gromovi , duga, to su sve prirodne pojave i supstance koje su nastale usled prirodnih interakcija nekoliko elemenata . Znači nije ih niko stvorio sa nekom namerom već su posledica prirodnih procesa . Druga je stvar što je čovek počeo da koristi ovakve pojave ili supstance da bi ih prilagodio sebi a neke još uvek nije u mogućnosti da koristi (npr.grom). Tako je na primer napravio dugme od nafte , kašiku od ruda , tv od nafte i ruda , automobil takođe , tanjir od gline ili stakla , kuću od peska,gline, krečnjaka itd., fotelje od nafte ili drveta ili biljaka (razume se ove primere ne treba shvatiti bukvalno) itd.

Naučno je dokazano da kapacitet ljudskog mozga nije iskorišćen po nekim izvorima ni 1 %.Dakle uopšte nije nemoguće da čovek i pronađe božiju česticu pitanje je da li će to Bog da dozvoli.]
Naučno nije dokazano da je kapacitet iskorišćenosti ljudskog mozga samo 1 ili 2 ili 3 ili 4 ili 5% , no ovo pitanje nije toliko važno.
Ovo je za mene važnije, na početku teme si postavio razne predatore poput ajkula , krokodila itd. sa komentarom
Svet insekata je najsuroviji?Bog je ljubav ali ovo nije.Kako ovo objasniti?Šta mislite ko je sve učestvovao u stvaranju?
Šta si želeo da kažeš ovim postom?, ko je to još učestvovao u stvaranju sveta osim boga ?

Ne vredi RIS BG. Stavovi određuju ličnost a ne obratno. Ako bi želeo nekome da promeniš stav (odnosno da promeniš čoveka) moraš prvo da uništiš ono što jeste. Novi čovek može da se rodi samo ako umre stari. A starom se ne umire i boriće se do samoga kraja. Ni ja ni ti nemamo nikakvih sredstava da nateramo bilo koga drugog da promeni svoj stav do molitve. To važi i obrnuto, s tim što ovi drugi nemaju molitvu. Ovakve diskusije ako se ne vode oprezno vrlo brzo prerastaju u dvoboj ko je pametniji (plodno tlo za ponos i sujetu) i često su kontraproduktivne. Najvažnije, ne menjamo mi ljude nego Bog u svojoj milosti ali verujem da ti to već dobro znaš.

A ja, najviše što mogu da se nadam je da sam svojim primerom makar posejao zrnce opravdane sumnje koje će, ako naiđe na malo volje da se iskreno (ali zaista iskreno) dođe do istine, uz Božiju pomoć izrasti u dovoljnu silu da aktivira promenu.

Jedna stvar da bude jasna, ja lično, kada sam postao vernik još uvek sam verovao da biblija ne treba doslovno da se shvata. Naravno, postojanje Boga nisam dovodio u pitanje niti njegovo stvaranje sveta, ali sam verovao da je Zemlja stara 4,6 milijardi godina. I takav stav sam imao preko deset godina. Čuvši po prvi put za kreacioniste u početku mi je bilo smešno jer su neke emisije urađene najblaže rečeno nespretno, i sigurno je da su više odmogle vernicima nego što su pomogle. Međutim, nisam bio lenj pa sam pogledao još neke kreacioniste, i srećom neki od njih su imali šta da kažu. I tako, tek u periodu od 2005. do 2006. sam počeo da tražim informacije koje bi potvrdile njihove tvrdnje ( onih suprotnih ima koliko hoćeš, iako to nije garancija da su tačne). Traženje takvih informacija je sve nego "mačiji kašalj", ali ono što sam uspeo da nađem je bilo dovoljno da izazove u meni osnovanu sumnju. Kombinujući na ono što sam u životu već naučio u vezi nauke plus lično iskustvo, i još plus poneki faktori i tas na vagi je prevagnuo na drugu stranu. U očima mojih kolega sigurno nisam ispao pametniji.

Rollmilane, navedeni test sa šlemom je nešto procenjeno na oko 50 godina starosti pokazalo varijacije od 10%. Manipulacije su moguće samo ako se uz testni objekat unese još neki predmet pa uređaj očitava radioaktivnost i tog elementa. Na tako malu starost sterilnost okruženja ne utiče na test. Koliko god da je zvaničnih informacija objavljeno o tačnosti testa sa varijacijama od 2 do 5% na objekte procenjene starosti od više desetina hiljada godina, lično smatram ekstremno malo verovatnim i dobrim kandidatom za odbacivanje. Ultimativno, svestan sam mogućnosti da grešim i da sam i nakon ličnih iskustava i istraživanja u zabludi, samo se nesećam da sam ikada od nekog ateiste (koji u većini slučajeva nemaju ličnog iskustva) čuo da prizna da postoji mogućnost da je on u zabludi. Najbliže što sam tome čuo je da za svakog čoveka postoji njegova istina. Opet, ako grešim, molim vas da me razuverite, i nemojte se osećati prozvanim.
Kao što teisti verovatno imaju svoje krize i ja sam dosta puta pomislio da nisam u pravu ali na kraju opet dođem do istog zaključka, a to je da je religija pojedinačna i kolektivna neuroza (kao što neki kažu), ono što u psihologiji zovu prisilne misli i radnje (možda danas imaju drugi naziv). A kako bi se drugačije moglo nazvati permanentno osećanje da sve što radimo i znamo , da svaku našu polumisao i gest ne možemo sakriti od boga . U središtu svega jeste strah od boga ,i svaka kritička misao se zaustavlja već na početku jer bog to zna , pa bolje je na vreme ga ne izazivati. A kada bi ta kritična misao išla do kraja, valjda bi se uvidelo da se metoda c- 14 ne može koristiti za datovanje predmeta koje je staro 50 godina . Metoda c- 14 je nepouzdana kada su u pitanju tako mala vremenska razdoblja tako da me čudi da su uopšte uzeli taj šlem da mere . Drugo, predmet čija se starost meri ne sme da dođe u kontakt sa vlagom jer voda donekle apsorbuje radioaktivni ugljenik. Treća stvar je što se rezultati dobijeni metodom c -14 zasnivaju na verovanju da je koncentracija 14 C u atmosferi tokom vremena konstantna što nije tačno , tako da se ti rezultati moraju korigovati nekim pouzdanim kalendarom . Rešenje je nađeno u godovima drveća u određenoj klimatskoj zoni koje tvore neku vrstu kalendara . Znači da bi rezultati bili relevantni, dobijeni rezultati metoda C-14 pre toga moraju biti kalibrirani godovnim kalendarom za datu klimatsku oblast. Ovaj kalendar ima svojih ograničenja jer obuhvata samo zadnjih 12 000 godina. Postoje i druge metode kalibracije pomoću kalendara sige koje imaju dužu vremenski opseg . Celom ovom pričom želim da kažem da merenje metodom C-14 nije isto kao i merenje mase na vagi ili temperature na termometru jer na tačnost rezultata utiču mnogi faktori koji se moraju uzeti u obzir da bi se dobili validni rezultati.

Međutim cela ova priča u vezi c-14 je nebitna jer se za utvrđivanje starosti zemlje ne koristi ova metoda već druge metode. Ako se merenja jednog istog uzorka obavi nekoliko destina puta različitim metodama a ako se dobiju približno isti rezultati , i ako se ti rezultati uporede sa rezultatima drugih uzoraka iste te stene i takođe se dobiju približno isti rezultati a svi ovi rezultati se porede sa rezultatima isto tako dobijenim kod drugih stena onda već imamo neku validnu sliku o starorosti zemjine kore na tom području. Ako merenja ponovimo (kao što se to radi zadnjih 50 godina) i pri tom primenjujemo neke nove metode i ako dobijemo slične rezultate , što se mene tiče nema razloga da sumljam u te rezultate.
No za religioznu misao ovo nije dovoljno , zapravo za nju nikakvi argumenti , metode i dokazi nisu dovoljni. Jedini dokaz je biblija.

Inače, interesantno mi je da ovaj deo foruma koji je posvećen religiji toliko zanimljiv ateistima.
Tema je i ateistička , a na naučnim forumima je zatišje pa je tamo dosadno .
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Šta si želeo da kažeš ovim postom?, ko je to još učestvovao u stvaranju sveta osim boga ?
Onaj što je tebi zatvorio razum.


Za mene je postojanje Boga realnost bez imalo dvoumljenja.Ateista ima svoje razloge da neveruje ja imam dobre razloge da verujem ne samo na osnovu biblije i onoga što je realno nego i na osnovu svojih ličnih iskustava.Da li bi ti verovao u duhovni svet ako recimo hoćeš da komuniciraš sa duhovima i nisi sam u tome nego si u grupi od njih šest.Jave se pokretanjem čaše.Ti im postavljaš pitanja mislima a oni ti odgovaraju pokretanjem čaše po slovima i daju ti tačne odgovore.Kako su mogli da mi čitaju misli a nisam izgovarao ni jednu reč? Ovo je spiritizam kojim smo se nekad bavili i ne preporučujem nikome jer to Bog zabranjuje preko biblije ali ja tada nisam znao.
Što se tiče stvaranja Zemlje primeri koje sam naveo jednostavno se ne uklapaju u Božiju ličnost.Za sve što postoji može da se kaže da je stvorio Bog jer je od njega sve poteklo ali nije on direktno sve stvarao.Dozvolio je neke stvari koje nisu njemu po volji i to će jednog dana odkloniti.Kolko vam je poznato da satana nije uvek bio to što sad jeste?Po bibliji uvek je bio fokusiran na Zemlju i sasvim sigurno je učestvovao u stvaranju.Kad shatiš da Bog nije stvorio mrak nego svetlost možda ćeš i ovo shvatiti.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
To sam želeo da pročitam , znači osim jednog Boga , ovaj svet je stvarao i nečastivi , sve zlo , mrak , bedu , mržnju itd.
Međutim ova misao nije hrišćanska , a posebno ne pravoslavna ,ona je dualistična. Indoevropljani a kasnije sve grupe naroda koje su proistekle iz njih su imali ovakvu religiju. Indoevropljani su imali podelu na Bogove - Demone, Sloveni (pre Peruna) Crnoboga - Beloboga . Kasne je ovaj koncept preuzo persijski filozof Manihej (ili Mani) i preko svojih sledbenika on se proširio na daleku Aziju ali i Evropu gde je potom pod ovim uticajem nastalo Bogumilstvo.
Sve ovo znači da mi na ovom forumu imamo jednoga koji se pretstavlja kao Hrišćanin Pravoslavac a zapravo nije, jer su njegova ubeđenja bliska Bogumilstvu. Da je peko71 živeo u srednjem veku njemu bi Nemanjići odsekli jezik jer propoveda jeres.
Znači ne bih samo ja ostao bez jezika.
O prizivanju duhova nemam komentara ( bolje je ).
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.12.2009
Poruka
148
Danas ljudi vise nemaju u sta konkretno da veruju pa veruju u kojekakve izmisljotine. Car Andrej iz Rusije, potomak Nemanjica. Koji je sad pa taj?
 
Natrag
Top