Поштовани,
Прва заповест коју је Бог дао људима била је заповест поста (1 Мој 2, 16 - 17). Човек је прекршио ту заповест и од тада се бори да буде поново сједињен са Богом како би се вратио у првобитну благодат коју је имао и наравно како би се вратио у живот, јер нам без заједнице са Богом нема живота.
Живот сваког хришћанина треба да буде подвижнички. Без нашег труда и без Божје благодати не постоји могућност да се људи другачије ослободе греха и да се сједине са Богом.
У православној духовности пост заузима врло важно место (овде мислим како на физички облик поста, тако и на духовну страну која је смисао поста као таквог) и без њега у најширем смислу нема напретка ни у једној хришћанској врлини.
У најстарије време (Старозаветно) пост је значавао потпуно уздржавање од јела и пића. Касније па и данас он представља (у физичком смислу) уздржавање од хране животињског порекла.
У хришћанском (православном) предању пост добија свој пун смисао и не односи се само на телесно уздржање, већ подразумева оруђе којим јачамо Дух и на тај начин узрастамо у врлинама. Јер уколико се само уздржавамо од хране, а не и од рђавих дела и мисли (и то не само у време поста) онда нисмо ништа бољи од фарисеја и књижевника. Нама је Господ поручио да када постимо не треба од тога да правимо рекламу, већ да је то наш однос са Њим, наша жртва коју приносимо Њему (Мат 6, 16). Циљ поста је да се Духовно приближимо Богу, а пошто смо телесна бића, да би се Духовно уздигли неопходно нам је да спутамо тело како би Дух могао да узрасте. А како Спас наш каже, Душа је претежнија од јела (Лук 12,23).
Тачно је да можемо постити када год осетимо потребу за тим. Црква је живи организам, који дише и узраста неких 2000 година. Током тог времена, дошло се до неких закључака и данас у православљу пост изгледа овако. Он није имао ову форму и облик раније, вероватно ће она бити мењана у блиској будућности, међутим, заповест поста је нешто што ће постојати све до Царства Небеског.
Уколико је неко православни вериник, то подразумева да живи живим Црквеним животом (да је у заједници), да је активан учесник у богослужењима, а сама богослужења имају свој циклични круг (сво празновање је усмерено од Ускрса и ка Ускрсу) и оно увек почиње и никада се не завршава стално стремећи ка недељи, као осмом дану, ка есхатону, ка вечности, ка Царству Небеском. Пост је тако конципиран да прати ритам и круг самих богослужења, у којима је Црква прописала одређене периоде када човек треба да је посебно будан (буднији) и да јаче бдије над својом Душом и својим већним спасењем сећајући се током тог периода одређеног дела живота и проповеди како Господа и Спаса нашега тако и самих светих Апостола...
Од свих постова, најважнији је Ускршњи, Велики Пост. Не само због строгости самог поста, већ и због значаја и величине самог празника (1 Кор 15, 14) и сећања свих страдања која су се Господу и Спасу нашем догодила за време његовог овоземаљског живота. Због величине, важности и мука као и свих догађаја који су се тада одиграли, Црква је прописала овај пост и цео период поста је посвећен појачаној молитви Богу. Колику важност Васкс има за православне говори и да се током самог поста од понедељка до петка не служи сама литургија (јер је сама литургија радостан догађај, а у време када се сећамо овоземаљских страдања Господа и Спаса нашега нема места слављу, славље долази после Васкрсења), већ се она служи само суботом и недељом и на празник Благовести (дан када је Дјеви Марији архистратиг Гаврило саопштио да ће зачети од Духа Светога и родити спаситеља света).
Дакле, уколико неко живи Црквеним, богослужбеним животом, нормално је да ће пратити и сам ритам, како богослужења тако и поста који је Црква прописала. Свакако да нико није у обавези да пости онда када не осећа како потребу за тим, тако и саму спремност (нека болест, или било који други разлог). На самом почетку поста, на литургиском сабрању у недељу покладну (последњи дан пред почетак васкршњег поста), чита се зачало 112 посланице Римљанима (13, 11 - 14, 4) од кога желим да издвојим овај стих: „Који једе нека не укорава оног који не једе; и који не једе нека не осуђује оног који једе; јер га Бог прими.“ (Рим 14, 3)
Свако од нас има своју савест, према њој треба да се равна. Бог је тај коме треба да дамо одговор и откуп за душу своју (Мат 16, 26; Мар 8, 37).
Мир Вам,
Blackarow