POROK PUŠENjA - GREHOVNA NAVIKA

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Molim, smirite malo tenzije i uljudite razgovor. Nema potrebe da napominjem da je ovo forum i da svako može iznijeti svoje mišljenje o bilo čemu i komentarisati sve što se nađe ovdje napisano. Sve se to teba raditi u granicama tolerancije i međusobnog uvažavanja.
 
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
354
Valjda imam prava da ne uvažavam sataniste i demone? - ili to negde u pravilniku stoji kao obaveza pri članstvu :)

Ja njemu ne rekoh da je džukela - već on meni - a to sam i htela postići - da dokažem da mu taj zen i nije toliko čeličan koliko misli da jeste...

Svi smo mi ljudi od krvi i mesa i svako ima granicu pucanja tj. momenat kad maske lažne padnu i pokažemo svoje lice.

E, sad - drago mi je da kapira da sam grešnica - i to najveća - a ako ga baš zanima - dakle - gorda sam i zbog toga - i šta ćemo sad?

Opet je tu u odnosu na mene ništavilo - ali - to je i hteo da postane - zar ne - to mu i jeste težnja.

I da se zna - radije ću da budem džukela ogrezla u grehu sa samosvesnošću pri kojoj mi ne treba pohađanje seminara i pražnjenje uma...

Meni Hvala Bogu um - nema potrebe da od ljudskosti bude ispražnjen.

I moja džukela je bila veći čovek nego tu i tamo neke praznine - i radije bih da spadam u rod sa njom no s'takvim sektašima što tripuju da to u stvari nisu... - a jesu - samo još to nisu ukapirali.

Tako da - ako ti spadaš međ ljude - hvala ti na tom džukela - komplimentu - znači yes3

P.S.: Kopiram nešto mudro već rečeno jer ne umišljam da sam ja nešto naj - kao što ti praznino sebi daješ punoću u značenju
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Dzukela nije termin za nesto lose vec termin koji se koristi za kuce. Hoces: kuco, dzukelo, kucence malo itd?! Ja svoje kuce zovem dzukelom u momentima kada mi je igra sa njim najlepsa i najvise prija. Sve je jedno. Kod mene nema maski a prag pucanja kod mene postoji ali do njega neces doseci nikada :) Sve je dalji i dalji a verujem da ako nastavim da vezbam, da ce jednog dana i nestati. Nastavi da se trudis a ako dodjes do njega, veruj mi, primetices da sam prso :) Primetice svi :)

I ajmo malo na temu jer je ovo sve spam. Samo ja i ti, ja i ti. Ajde malo o temi koja je pusenje. Pisi o tome kao sto je Jurivaka. Covek je izneo kvalitetan tekst. Ja njega nisam komentarisao, pa necu ni tvoj kada napises nesto sto jeste.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Valjda imam prava da ne uvažavam sataniste i demone? - ili to negde u pravilniku stoji kao obaveza pri članstvu :)

Ja njemu ne rekoh da je džukela - već on meni - a to sam i htela postići - da dokažem da mu taj zen i nije toliko čeličan koliko misli da jeste...

Svi smo mi ljudi od krvi i mesa i svako ima granicu pucanja tj. momenat kad maske lažne padnu i pokažemo svoje lice.

E, sad - drago mi je da kapira da sam grešnica - i to najveća - a ako ga baš zanima - dakle - gorda sam i zbog toga - i šta ćemo sad?

Opet je tu u odnosu na mene ništavilo - ali - to je i hteo da postane - zar ne - to mu i jeste težnja.

I da se zna - radije ću da budem džukela ogrezla u grehu sa samosvesnošću pri kojoj mi ne treba pohađanje seminara i pražnjenje uma...

Meni Hvala Bogu um - nema potrebe da od ljudskosti bude ispražnjen.

I moja džukela je bila veći čovek nego tu i tamo neke praznine - i radije bih da spadam u rod sa njom no s'takvim sektašima što tripuju da to u stvari nisu... - a jesu - samo još to nisu ukapirali.

Tako da - ako ti spadaš međ ljude - hvala ti na tom džukela - komplimentu - znači yes3

P.S.: Kopiram nešto mudro već rečeno jer ne umišljam da sam ja nešto naj - kao što ti praznino sebi daješ punoću u značenju
Max357, stvarno nema smisla da u ovakvom tonu nastavljaš priču. Čovjek može biti sektaš ako to želi, može biti budista, pravoslavac, katolik, Jehovih svedok..., može biti što god želi i šta god od toga izabere, opet je čovjek. Možemo mi ne voljeti mnogo od toga, ali drugačiji izbor moramo uvažavati.
S druge strane, ovdje smo da se zabavimo i ponešto novo naučimo, a ne da liječimo svoje komplekse i frustruacije. Ovim neću da kažem da si ti iskompleksirana i frustrirana, jer ti to nisi, ali malo više tolerancije bi ove stranice učinilo prijatnijim i zanimljivijim.
 
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
354
Max357, stvarno nema smisla da u ovakvom tonu nastavljaš priču. Čovjek može biti sektaš ako to želi, može biti budista, pravoslavac, katolik, Jehovih svedok..., može biti što god želi i šta god od toga izabere, opet je čovjek. Možemo mi ne voljeti mnogo od toga, ali drugačiji izbor moramo uvažavati.
S druge strane, ovdje smo da se zabavimo i ponešto novo naučimo, a ne da liječimo svoje komplekse i frustruacije. Ovim neću da kažem da si ti iskompleksirana i frustrirana, jer ti to nisi, ali malo više tolerancije bi ove stranice učinilo prijatnijim i zanimljivijim.


Pa i neću se nastavljati yes3

Danas sam dotičnog nekolicinu puta zamolila da se okane postovanja komentara na reči koje nisu moje te nema svrhe da ih ja svojim rečima branim i čak sam mu se 1om i zahvalila kad je kao bio odustao....

Međutim - on kao svaki revnosni sluga gazdi svome - ide za mnom i na svaki moj uglavnom pravoslavni post postavlja svoje tripove i to zašto?...

Čak smo bili razmenili i par pm-ova - gde sam mu rekla da ako ima potrebu da se sučeljava samnom lično ili to učini na pm ili da sačeka da postavim i neke lično moje reči tj. razmišljanja.

I on kao - ok - i opet - udri po mojim postovima.

Ko će da mu odgovori - ovi čije su - malo teže.

I sad - propagira mir, ovo ono - pa daj da vidimo dokle može da bude miran - i očito ne zadugo...

Neću nastavljati dalje jer mi je jedino cilj i bio da ga isprovociram da se ofira da nije tako fin kako se pravi da jeste.

A da se zna - ja i jesam i isfrustrirana - žešće - a i iskompleksirana sam - imam kompleks više vrednosti ;-) - šta ću - živ sam čovek.

A i on je i ne mrzim ga - daleko od toga - samo je dosadan k'o muva i meno mi ga žao - al' brate - ti tak'i su najgori zlostavljači i smarači...

U njegove postove ja ne zalazim jer me ne interesuju.

Šta se on budista toliko kači na hrišćanske teme ako nije u fazonu da vrbuje - ima kvotu, mora da je ispuni - pa zaređ'o po forumima...

Moš misliti - 'oće on nekog da uvuče u priču, prodaje tu neku maglu i vabi me na seminare - i nije problem - rispekt - nek gađa i glavom o zid samo nek se mane mene - to da poštujem - zašto bih.

Valjda kad ti muva 'oće uđe u oko - maneš rukom da je oteraš?

Mene mama učila da kad me neko napa'ne - se branim - i ja eto - šta ću - ne mogu baš da podnesem kokošiji efekat...

Hvala na razumevanju - i - neću više.

Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Pošto se ovde vodila žučna rasprava, ja je prekidam sa nekim svojim zapažanjem. Pošto ne volim da radim copy/paste svetih knjiga ili svetih otaca (ovm rečenicom niko nije prozvan niti napadam nekog) interesuje me vaš mišljišenje ooo, recimo, severno američkim indijancima. Oni su pušili takve stvari od kojih bi belac naprosto nožice u vis hoop.
E sad nastupa ono pitanje o pušenju kao grehovna navika.
Oni su vereovali u to što su verovali i njima nije imao ko da objasni o reči i pojmu greh (ups, setih se, objasnili su im neki koji su se pozivali na nekog i istrebili ih).

Nekako između redova stičem utisak da svi koji žive u grehu (u ovom primeru je to pušenje) su osuđenu na propast, na stradanje ili ‚‚božji sud". To po meni automatski povlači da su aboridžini, pigmeji, čaurisi, koza, cvana, zulu, n`tnbe, inke, maya, tolteci, asteci... osuđeni na automatsku propast ili sud (ovde trenutno nealudiram samo na pušenje nego na pojam greh, u opšte).
Mislim, ne`mo se ljutiš, al` van svake pameti.

Dakle, pitanje bi bilo (na žalost od kulina bana) da li je neko iz plemena Khotana živeo grešno, pa neka to bude zato što je koristio duvan (bilo koji; dal je duvan, dal je opijat dal je...). Čisto mene zanima. I molim bez nekih pozivanja na spise ili svete oce, zanima me isključivo vaše viđinje i vaše reči, ako je to moguće. Hvala
 
Član
Učlanjen(a)
04.01.2010
Poruka
579
Ja bih da kazem nesto ali nemam sta - sve si rekao i sve je kristalno jasno kao dan :)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Jednom sam negdje pročitaoi da je čovjek sa najdužim vijekom, živio u Azerbejdžanu i da je doživio 141 godinu?! Umro je tamo negdje 60-tih godina prošlog vijeka. Dolazili su mu, naravno, mnogi novinari i pravili sa njim intervjue i raspitivali se o načinu njegovog života. Jednom ga je jedan od novinara, između ostalog, upitao da li je ikada pušio. Ćovjek je odgovorio: " Moj sine, počeo sam pušiti prije sto dvadeset godina i pušim sve do današnjeg dana!"

Jasno je da pušenje ne može biti korisno za zdravlje, nego samo štetno, ali je isto tako jasno da ga ljekari okrivljuju za sve moguće uzročnike raznih zdravstvenih problema kod ljudi. Čak i kada vas zaboli zub, ljekar će vam reći - prestanite pušiti!

Što se tiče pušenja kao grijeha pred Bogom, to je posve neutemeljeno i proizvoljno tumačenje. Zašto bi Bog stvorio duvan, ako je njegovo konzumiranje grijeh? I ne samo duvan, nego svu silu drugih biljaka koje štete čovjeku? Zar je Božija nakana da svoje stvorenje neprestano stavlja pred iskušenje? To bi mogla biti nakana Đavola, ali Boga nikako.
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Mnogo puta sam se pitao čemu služi duvan, čemu služi bunika, čemu služi mak, čemu služi šljiva, kruška, loza... I na kraju sam shvatio. Sve biljke su bile prisutnie pre čoveka i ko zna još koliko ‚‚takvih biljaka" nije otkriveno. Ali je čovek taj koji je napravio izbor kada je počeo koristi sve te supstance.
I indijanci su koristili samo takve stvari pa nisu bili poročni. A zašto nisu bili poročni, upravo iz razloga što su koristili onoliko koliko je obred, inicijacija i proces zahtevao. I oni su znali za štetna dejstva svega toga, zato su imali čišćenja u onim zarobljenim vigvamima gde su na vrela kamenja posipali vodu i putem pare izbacivali sve otrove. To se i danas radi u spa centrima.
 
Učlanjen(a)
30.12.2009
Poruka
354
Ti vaši fazoni sa ''zanima me tvoje mišljenje'' - su totalno bezveze...

Zašto bi vas sem u svrhu vrbovanja - zanimalo ičije mišljenje ako imate jasno izgrađen vlastiti stav i mislite dovoljno jasno da ne kažem kristalno - svojom glavom...?

Nebitno je što se pražnjenje iste u sektaške svrhe praktikuje...

Odakle bilo kome od Vas pravo da tumačite i donosite zaključke o nekom čije mišljenje ste samo mogli naslutiti ako ste uopšte umeli da razumete tekst pesme mene kao sedamnaestogodišnjakinje...

Na osnovu čega zaključak da bih se uopšte branila kakvim citatom kakvog svetitelja ili ikoga drugog kad sam se isključivo u svakom postu braneći se od nasrtaja sektaša branila svojim pa čaki ružnim rečima?

Na osnovu čega ste dakle izveli taj dubokoumni zaključak?

Hvala za preporuku o Agape emisiji - samo - niti jednu ne propuštam i imam kolekciju - a naravno da mi je jedna od dražih ona o Tesli...

Inače - sa osam godina mi je mama poklonila knjigu - Tesla u pričama autora Sima Tesle - i u to vreme mi je neko vreme bila omiljena...

A što se pušenja tiče - naravno da niko nije primetio moj komentar o sastojcima cigarete, osim duvana i o šmrkanju amonijaka...

I - da li ljudi starog kova, fizički aktivni i uglavnom u prirodi mogu da se poistovećuju sa nama u ''urbanim'' sredinama sa zavesama od smoga i vremenski modifikovanim stražnjicama usled nekretanja?

Da li ćemo porediti te ljude čija se ishrana bazirala na prirodnim proizvodima i bez Emulgatora sa nama?

Da li npr. predispozicija ka kanceru ikome iole inteligentnom znači dovoljno da mu treba ''okidač'' kako bi postao aktivan?

Da li smo propustili da sastojci cigarete deluje na iste centre u mozgu kao i heroin i stvara čak i goru zavisnost?

Da li je iko od vas prisustvovao autopsiji pušača i imao šrilike da vidi takva pluća, pomiriše ih i upozna se sa tvari koja se ceđenjem tih pluđa nakupi - a koja je ''žešća'' od asfaltnog bitumena jer predstavlja najgušći mogući katran...

Da li je iko ikada imao uvid u začepljene krvne sudove nikotinskim naslagama - do te mere da krvotok jedva da i može da se kreće?

Da li znate da se ugljen monoksid - po hemijski utvrđenom pravilu - pre vezuje nego kiseonik

Da li znate da može čak i da se umre ako se predozira nikotinom - jer organizam ne dobije dovoljno kiseonika a dobije previše ugljen monoksida i bukvalno se otruje na mrtvo?

Zašto Vam je potrebno da neko aplaudira jer se neko ubija samo zato da bi poštovao njegov izbor...

Uostalom - nisam Vam ja ovde zadušna baba i to što se pravite nevešti i nepismeni pa vas mrzi da guglujete i saznate šta treba - stručno i precizno - vi se kačite za mene?

Zašto?

Takođe - ako je spam post sa konotacijom religijskom koja nekom ovde ne odgovara - zašto ondda isti takav post samo na temu koja bi mu čučnula nije spam?

Jer to nije sektaška diskriminacija?

Pokušaj diskriminisanja nečeg što je nemoguće pojmiti a što neko takav - zaboga - tvrdi da poznaje...

To je čista demonska averzija i satanistički pokušaj diverzije - mojim slobodnim tumačenjem...

Zašto bi mene bilo briga šta ko ima da mi kaže kad ne poznajem nikog od Vas i nemam ama baš nikakvu želju ni da vas upoznam...

Daleko bilo - šta više - meni se na to tako kvazi egzistiranje baca pegla - i predstavlja sramotu za svakog ne sa religijskim stavom - apsolutno nevezano za to - nego za ikoga sa iole zdravim razumom...

Niže forme života, kao amebe što tantraju i mantraju neke jako posebne reči jel te - abraka dabra - tandara mandara - broć

A pri tom ni svoj maternji jezik nit razumedu nit dovoljno znadu i poštuju...

Zašto bi nekog iole pri sebi i u sebi zanimalo nečije takvo sektaško mišljenje?

Jer to jeste upravo to - sekta - nevezano da li ćete cimati ateistu ili vernika...

Sekta je sekta i to je tako jasno kao dan - ko ima oči i razum na višem stupnju od ribice...

Tako da znate- baš me onako briga - dal' nekog zanima moje mišljenje - mene ne zanima vaše.

Toliko - uz svo dužno i nužno poštovanje.

I svakako - svako dobro svima pa i a i pogotovu - demonima ;-)

Dodatak za lenje ka spoznajom istine:

DUVAN

Poreklo. Duvan je biljka koja potiče iz tropskih delova Amerike. U Evropu je donešen početkom 16. veka. Lišće duvana je prirodni produkt složenog sastava. Proizvodnja duvana je legalizovan izvor prihoda velikog broja zemalja u svetu koje imaju sopstvenu duvansku industriju.



Izgled. Budući da je zavisnost od duvana najrasprostranjeniji oblik zavisnosti,
svima je poznat njegov izgled u kom dolazi do krajnjih korisnika.



Upotreba.Duvan se konzumira najčešće metodom pušenja (u obliku cigarete ili se puši u luli), ali i žvakanjem, veoma retko ušmrkavanjem (sitnog praha koji nastaje finim meljenjem).



Štetni efekti i posledice upotrebe. Sagorevanjem samo jedne cigarete nastaje oko 2l duvanskog dima koji u sebi sadrži oko 4000 štetnih hemijskih jedinjenja, što problem pasivnog pušenja čini bitnim aspektom borbe protiv zavisnosti od ove supstance psihoaktivnog dejstva.

U duvanskom dimu je otkriveno postojanje oko 50 – ak katranskih jedinjenja kancerogenog kvaliteta. Najštetnija hemijska jedinjenja koja se nalaze u duvanskom dimu jesu nikotin, ugljen monoksid i katran.




Nikotin je uljana supstanca bez boje i mirisa. Ipak, stajanjem na vazduhu dolazi do procesa oksidacije i razvija se smeđa boja i karakterističan miris duvana. Ubraja se u alkaloide. Rastvorljiv je u vodi i dobro se resorbuje preko sluzokože i kože. Ovaj sastojak duvana je odgovoran za nastanak fizičke i psihičke zavisnosti.



Efekti nikotina, proizilaze iz njegove reakcije sa nikotinskim receptorima i zavisni su od upotrebljene doze. U malim dozama nikotin stimuliše nikotinske receptore, u većim dozama njegovo delovanje je dvofazno: u početku izaziva stimulaciju, a posle toga dovodi do depresije.

Izuzetno je otrovan. Pušenjem samo jedne cigarete u organizam se unosi od 0.1 do 1 miligram nikotina. Smrtonosna doza je 60 mg. Smrt zbog nikotina nastaje kao posledica paralize respiratornog centra usled blokade na nivou disajne muskulature.



Simptomi trovanja nikotinom su: mučnina, vrtoglavica, bledilo, glavobolja, znojenje, slabost, povraćanje i konfuzija.. Nikotin u prvom redu deluje na nervno tkivo.



Ugljen monoksid nastaje u procesu pušenja kao produkt nepotpunog sagorevanja duvana.Ugljen monoksid je otrov, bez boje i mirisa što ga čini opasnim i izaziva najviše akutnih trovanja.




Štetni efekti ugljen monoksida. Ugljen monoksid se vezuje 200 puta češće sa hemoglobinom nego kiseonik, i na taj način remeti prenos kiseonika putem krvi (efekat blokade disajnih enzima). Ugljen monoksid oštećuje zidove arterija i povećava rizik sužavanja srčane arterije vodeći ka infarktu srca.



Katran je najopasnija hemikalija iz dima cigarete. Katran je produkt suve destilacije sadržaja lišća duvana. Katran se kondenzuje u lepljivu i sirupastu masu u plućima i drugim disajnim organima gde uzrokuje različite bolesti.


Štetno dejstvo katrana. Dok ljudi puše zbog efekata nikotina na mozak, oni uglavnom osećaju posledice od efekata katrana. Hemijski sastav katrana je smeša aromatičnih ugljovodonika među kojma preko 50 su kancerogeni. Novija istraživanja pokazuju da su neki kancerogeni spojevi iz duvanskog dima »potpuni« kancerogeni činioci, a neki »nepotpuni«. Ti »nepotpuni« deluju kao pokretači ili unapređivači malignog bubrenja. Neki od kancerogenih spojeva deluju kao »ubrzivači« tj. ubrzavaju kancerogenu aktivnost policikličnih aromatičnih ugljovodonika.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top