Duvanski dim je serijski ubica
30. novembar 2009. Autor: Radmila Vukelić
Akcije preventivnog centra u borbi protiv pušenja
• U svetu godišnje od posledica pušenja umre oko četiri miliona ljudi, a u Srbiji 16.000 stanovnika
• Po broju pušača naša zemlja je na neslavnom drugom mestu, odmah iza Turske, dok joj po broju žena pušača pripada čak prvo mesto
• U Srbiji u duvanskom dimu uživa svaki četvrti osnovac i svaki drugi student
Zaposleni u Preventivnom centru Doma zdravlja, koji svojim brojnim aktivnostima u proteklih nekoliko godina upozoravaju na štetnost pušenja po zdravlje, povodom Nacionalnog dana bez duvanskog dima, 31. januara, u saradnji s Predškolskim i Školskim dispanzerom, održali su nekoliko akcija i pažnju posvetili najmlađima.
Dr Tanja Aleksić naglasila je da pušenje smatra najrasprostranjenijom bolešću i da u svetu postoji milijardu i 200 miliona pušača, što čini jednu trećinu odraslog stanovništva.
- Srbija je po broju pušača na drugom mestu, odmah iza Turske, i nažalost, na prvom mestu po broju žena pušača.
Zabrinjava to što je među pušačima sve više mladih, pa zato njima danas poklanjamo posebnu pažnju.
Podaci govore da je pušač svaki četvrti osnovac i svaki drugi student.
Alarmantna je činjenica da kada se s pušenjem započne u mlađim godinama, životni vek se skraćuje za oko 20 godina, a to znači da je duvanski dim tihi ubica.
Pušenje je aktuelno i među zdravstvenim radnicima, ankete pokazuju da 37 odsto lekara i još oko 50 odsto medicinskog osoblja su takođe pušači. U duvanskom dimu nalazi se preko 4.000 štetnih hemijskih supstanci, među kojima su nikotin i amonijak, pa je od prošle godine pušenje u svetu postala vodeća bolest zavisnosti i to čak ispred heroina, kokaina i alkoholizma.
Godišnje u svetu od bolesti nastalih usled štetnog dejstva nikotina umire 3,5 do 4 miliona, a kako iz dana u dan broj pušača raste, smatra da će 2020. godine broj umrlih godišnje iznositi 10.000.000.
U našoj zemlji od posedica pušenja godišnje umre oko 16.000 ljudi, što je dnevno 44 osobe.
Pušenje predstavlja faktor rizika za sve vrste karcinoma, ali i obolevanja svih drugih organa - upozorava dr Tanja Aleksić.
Doktorka je naglasila i da pasivni pušači, koje čine dve trećine stanovništva, čak u 50 odsto slučajeva imaju iste simptome kao što ih imaju pušači.
U Predškolskom dispanzeru, 30. januara, bebama su delili portiklice s natpisom: „Hvala što ne udišem duvanski dim", s namerom da roditelje upozore na štetnost pasivnog pušenja kojem mnogi od njih neodgovorno izlažu svoje mališane.
Dr Gordana Ilkić, načelnica Predškolskog dispanzera, trudnice pušače upozorava da njihovom plodu prete ozbiljne komplikacije.
- Zbog negativnog uticaja duvana trudnoća se već u prvim mesecima može završiti pobačajem, a nisu retki slučajevi prevremenih porođaja i rađanja mrtvorođenčadi.
Kada je reč o bebama koje su u porodici izložene pasivnom pušenju, one češće obolevaju od upale grla, bronhitisa i astme - istakla je dr Ilkić.
Istog dana, u Školskom dispanzeru, deljene su sveske s natpisom koji upozorava na štetnost duvanskog dima i propagandni materijali. Milan, jedan od pacijenata koji je strpljivo čekao svoj red za pregled, za „pPRESc" je rekao da zna sve o posledicama koje sa sobom nosi duvanski dim i dodao da ga se gnuša, kao i to da u porodici puši samo jedna osoba, ali da su joj ukućani za užitak u poroku odredili terasu.
U želji da se sugrađanima još jednom skrene pažnja na štetnost pušenja, ekipe Preventivnog centra, 30. januara, ispred Kulturnog centra, prolaznicima su delile savete i propagandni materijal kako bi im pomogle da se odreknu loše navike.
Porok koji ugrožava zdravlje, može se nadjačati snagom volje, tvrde stručnjaci, ali i raznim pomoćnim sredstvima i posetom Savetovalištu za odvikavanje od pušenja, koje je u Preventivnom centru počelo da radi 3. februra.
Zabraniti disanje na ulicama Pančeva
Jasmina Večanski, direktorka Kulturnog centra, koja očekuje radosni događaj, mišljenja je da trudnice i buduće majke treba da se klone duvanskog dima, ali o zabrani pušenja u javnim prostorima našeg grada ima neobičnu opservaciju.
- Naravno da misleći na svoje zdravo potomstvo trudnice a i roditelji ne bi smeli da puše u prostoru gde borave njihova deca.
Međutim, ukoliko zakonom bude zabranjeno pušenje na javnim mestima, naša ustanova, gde su već odvojeni prostori za pušače i nepušače, poštovaće to u potpunosti.
Apsurdno je pričati o zabrani pušenja u pančevačkim kafićima, jer u našem gradu postoji daleko važnija stvar, a to je enormno aerozagađenje, pa bismo najpre morali da zabranimo disanje na ulicama Pančeva - kazala je naša sagovornica.