Poplave u regionu

MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Pomoravlje i Šumadija: Uništeno 130 tona leševa, 20 tona mleka, 1,8 tona koža
Tanjug | 26. maj 2014. 17:10 | Komentara: 0
Na području ova dva regiona, pre svega Pomoravskog, uništeno 131,1 tona leševa uginulih životinja, 20 tona mleka i mlečnih proizvoda i 1,8 tona koža spremnih za preradu


Direktor Veterinarskog specijalističkog instituta za Šumadiju i Pomoravlje u Jagodini, dr Zoran Rašić, izjavio je danas Tanjugu da je na području ova dva regiona, pre svega Pomoravskog, uništeno 131,1 tona leševa uginulih životinja, 20 tona mleka i mlečnih proizvoda i 1,8 tona koža spremnih za preradu. "Što se tiče Pomoravskog i Šumadijskog okruga, izvršena je asanacija terena na svim mestima gde je došlo do uginuća životinja", rekao je Rašić.

Sa teritorije opštine Paraćin, odneli smo 1,1 tonu leševa uginulih žovotinja, 1.800 kilograma koža koje su bil spreme za preradu ali su bile poptpoljene i morale su biti neškodljivo uništene, a uništno je i oko 20 tona mleka i mlečnih proizvoda koji su bili u hladnjacam, istakao je Rašić.


"Mleko i mlečni proizvodi postali su neupotrebljivi za ljudsku ishranu, zbog toga što nije bilo električne enrgije i nisu bili na temperaturnom režimu i kao takvi su postali neupotrebljivi", rekao je Rašić, navodeći da su ti proivodi uništeni pre nego što su došli u promet.

"U Svilajncu je sklonjeno 70 tona leševa sa teritorije grada i okolnih sela i 60 tona leševa sa farme jagnjadi u Kušiljevu gde se utopilo oko 2.000 jagnjadi", rekao je Rašić.

Sva mesta gde se radilo sakupljanje leševa su dezinfikovana, sva mesta gde je došlo do uginuća životinja, sva dvorišta, uglavnom su dezinfikovana.

"Nije sprovedena dezinfekcija u par mesta koja još nisu očišćena i nije moguće sa se izvede dezinfekcija", naveo je Rašić.

Naredna dva-tri dana smatramo da će biti ispumpana voda iz farme u Kušiljevu i tada ćemo tamo da uradimo dezinfekciju, dodao je on.

"Sve što smo do ovog momenta trebali da uradimo, uradili smo, i sledeća faza je dezeinfekcija, dezinsekcija i deratizacija i najverovatnije će biti i vakcinacija životinja protiv određnih bolesti", rekao je Rašić. Prema njegovim rečima, u Ssumdijskom okrugu u selu Ljuljaci, opština Knić, utopilo se 20 ovaca, leševi su odneti i urađena je dezinfekcija u tom dvorištu.

Iz drugih delova Pomoravskog i Ssumadijskog okruga nismo imali prijavu za uginućem životinja, napomenuo je Rašić.

"Epiziotološka situacije na našem terenu je stabilna, nema sumnje na pojavu zaraznih bolsti, ali ta situacija od nas zahteva veoma veliki oprez tako da bi zamolio i skrenuo pažnju vlasnicima životinja da, ako primete bilo kakav poremećaj zdravstvnog stanja kod životinja, da ništa ne preduzimaju na svoju ruku već da o tome obaveste nadležnu veterinarsku službu, koja će preduzeti određene korake", rekao je Rašić.

On je skrenuo pažnju valsnicima životinja da za ishranu ni slučajno ne koriste hranu za životinje koja je bila poplavljena.

Rašić je napomenuo da se "vrši pojačana kontrola živežnih namirnica".

"Veterinarska inspekcija radi kontrolu i u objektima za proizvodnju i preradu i u objektima za promet namirnica i za sada nemamo nikakvih pojava da je bilo u prometu namirnica koje se sumnjive i neispravne", rekao je Rašić.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Obnova infrastrukture od juna


Obnova infrastrukture oštećene u poplavama počeće u junu, kaže državni sekretar u resornom ministarstvu Dejan Trifunović.

Prioritet će biti obnova energetske, putne i železničke infrastrukture, kao i stambenih objekata, naveo je Trifunović u izjavi novinarima posle sastanka sa predstavnicima stručnih institucija koje bi trebalo da učestvuju u saniranju posledica poplava, prenosi Tanjug.

Osteceni-most-poplava-t.jpg

Trifunović je naglasio "da reakcija ka građanima treba da bude brza i direktna" i najavio da će do 30. maja lokalne samouprave dostaviti preliminarni popis štete na teritoriji svake od opština koja je bila pogođena poplavama.

Potom će, kako je rekao, na teren izaći stručnjaci koji će raditi procenu štete na osnovu strogo definisane metodologije i činjenica.

Istakao je da će za svaki objekat postojati video-zapis, fotografija i tekstualni opis štete sa preciznim činjenicama.

U proceni štete učestvovaće nekoliko stotina stručnjaka, rekao je Trifunović.

Trifunović je podsetio da je u Srbiji oformljena Komisija za procenu štete koja time treba da se bavi, kao i Kancelarija za humanitarnu pomoć.

Sastanku u Ministarstvu građevinarstva pisustvovali su predstavnici tehničkih fakulteta, Inženjerske komore Srbije, Puteva Srbije, Koridora Srbije i drugi stručnih institucija iz nadležnosti tog ministarstva.


Izvor: RTS
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Vlaga guši Obrenovac
Lana Gedošević | 26. 05. 2014. - 17:54h | Foto: G. Srdanov | blic.rs
Maske na licima, miris ustajale vode, poluprazne ulice, čišćenje potopljenih kuća i lokala, gomile propalog nameštaja, bele tehnike i garderobe...

474341_obrenovac-foto-g-srdanov0567_f.jpg


Ovako je Obrenovac izgledao juče. Iako Obrenovčanima povratak u domove još nije dozvoljen, juče ih je bilo neuporedivo više nego prethodnih dana i na ulicama i u domovima i u radnjama po gradu. Dolazili su po svoje automobile, uz pomoć prijatelja ili šlep službi, sređivali ono što je poplava ostavila za sobom i spasavali šta se spasti može. Nažalost, neki neće moći da računaju ni na ono najosnovnije jer su ostali bukvalno bez ičega. To je slučaj sa Filipom Filipovskim čija je kuća poplavljena skoro do krova. Poplava ga je zatekla u kući, na spavanju. Od stvari su pokupili šta im je palo pod ruku, stigao je da odveže pse i sa verenicom pobegao glavom bez obzira.


Sami ispumpavaju vodu
U domu porodice Panić takođe je kritično. Kako kažu, zid kuće je počeo da puca, ali su svejedno došli da očiste i spasu šta se spasti može. Nažalost, to je jako malo.





- Sami sve radimo, niko nas ništa ne pita. Sami smo nabavili sredstva za dezinfekciju i pumpu za ispumpavanje vode - kaže Marija Panić, u čijem se dvorištu nalaze i firma i magacin njenog oca koji kaže da je sve što je imao od robe propalo.



- Kada sam posle tri dana došao kući i u njoj zatekao potpunu havariju, shvatio sam da ovde neće skoro biti života. Sve je uništeno, još je počelo da smrdi i da buđa. U nižem delu kuće voda je bila do plafona i tu je već počeo da puca zid i plafon. Pitanje je šta će biti od svega ovoga - priča Filipovski.


474340_obrenovac-foto-g-srdanov0566_f.jpg

Građani iz kuća na ulicu izbacuju gomile uništenih stvari
Malo “bolje” od njega je prošla porodica Mirčić, koja je Obrenovac napustila prošlog petka ujutro.


- Probudile su nas sirene, odmah smo pokupili decu i spakovali ono najnužnije. Voda je već uveliko nadirala iz dvorišta, a kada smo izašli na ulicu stizala je reka - priča Biljana Mirčić.


Kao i kuće, i brojne radnje i lokali poklekli su pod najezdom vodene bujice. Ljudi čiste, ali bez velike nade da će skoro vratiti život u normalu.



Sve je propalo
Prodavnica računara i opreme čiji je vlasnik Živadin Radovanović potpuno je uništena.


- Već četiri-pet dana čistimo lokal. I mi, kao i ostale komšije gledamo da li se nešto može spasti, čistimo i dezinfikujemo, ali sve to bez vode. Navodno ima nekih cisterni, ali ovde nijedna ne prolazi. Radnja je skroz potopljena, od vode su popadale police, pa je i ono što se na njima nalazilo završilo u vodi. Sve je propalo - priča Radovanović, od čijeg posla živi njegova desetočlana porodica.



Posla više nema
Goran Lazarević, vlasnik galerije “Džoli”, kaže da mu je ona bila jedini posao.
- Gde ću sada i šta ću da radim. Od ovoga što je u lokalu ostalo posla nema. Desila se poplava, nije se mogla sprečiti, ali se mogla preduprediti - priča Lazarević, navodeći da je 1981. učestvovao u odbrani Obrenovca od poplave.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Vanredna situacija u Kragujevcu
Izvor: B92, RTS, Tanjug
Beograd/ivanjica -- Kragujevac večeras zahvatilo nevreme, praćeno jakom kišom i snažnim vetrom. Poplavljeno na desetine kuća, proglašena vanredna situacija.

164590882153838ff68ff7f441895942_640x403.jpg
Ulice Kragujevca (Foto: Tanjug)
Jači pljusak i grad padali su po podne u Valjevu, kao i u Aranđelovcu i okolini. Kod Čačka padao grad veličine lešnika. Nevreme u Beogradu, Kosjeriću, Ivanjici....

Nevreme sa obilnim padavina zahvatilo je oko 17 časova Beograd. Iz crnih oblaka petnaestak minuta je nad Beogradom pljuštala kiša i padao grad.

Nevreme je usporilo saobraćaj u popodnevnom saobraćajnom špicu, ali za sada nema podataka da je bilo i nekakve materijalne štete.

Međutim, dvočasovno nevreme u Kragujevcu stvorilo je mnoge probleme u gradu i prigradskim naseljima.

Načelnik odeljenja za zaštitu od elementarnih i drugih nepogoda Dragoš Radovanović izjavio je Tanjugu da se u naselju Bresnica izlio Bresnički potok i da je poplavio jedan broj stambenih objekata.

"Stanje je teško i u prigradskim naseljima Ilićevo, Maršić i Beloševac, gde takođe ima poplavljenih objekata", rekao je Radovanović i dodao da su nadležne ekipe na terenu.

10656750425383938c8b3bd290506490_v4%20big.jpg
Kragujevac večeras (Foto: Tanjug)
U gradu su brojne ulice preplavljene vodom, jer ulična kanalizacija nije mogla da primi veliku količinu kiše koja je pala.

"Za dva sata u gradu je palo 53 litara kiše po kvadratnom metru", izjavio je Tanjugu šef Meteorološke stanice Blagiša Dobrosavljević.

Radarski centar Bešnjaja, kako je Tanjugu izjavila šef tog centra Svetlana Biljić, za dva sata je ispalio 38 protivgradnih raketa.

"Bilo je i pojave grada veličine zrna kukuruza, a koji je najviše padao na potezu Kragujevac-Batočina", rekla je Biljićeva.

Poplavljen je jedan deo pogona fabrike "Zastava oružje" ali ništa nije alarmantno, izjavio je večeras Tanjugu Rade Gromović.

"Kako zbog jake kiše tako i zbog kišne kanalizacije koja nije mogla da primi veliku količinu padavina voda je prodrla u jedan deo fabričkih pogona, ali su radnici taj problem uspeli da saniraju", rekao je Gromović. On je dodao da su radnici druge i treće smene poslati kući, kao i da određeni delovi fabrike trenutno nemaju struju.

Na poljoprivrednim gazdinstvima nije pričinjena veća šteta, kažu u Štabu za vanredne sitacije, prenosi RTS.

Akumilacioni sistem Gruža je bezbedan, takozvani retenzivni prostor je potpuno prazan i spreman da primi veliku količinu vode iz slivnog područja, rekao je za RTS Novica Milošević, tehnički direktor JKP Vodovod i kanalizacija u Kragujevcu.

1265944900538373d6a849e991954831_v4%20big.jpg
Foto: Tanjug
Tri sata ranije Ivanjicu je zahvatilo polučasovno nevreme praćeno gradom. Prema rečima predsednika ivanjičke opštine Milomira Zorića u samoj varošici je padala kiša praćena sugradicom.

"Međutim, grad veličine lešnika je zahvatio područje Bukovice ", kazao je on za Tanjug dodajući da će eventualne štete na voćnjacima i usevima tek biti utvrđene.

Prema rečima načelnika Odeljenja za vanredne situacije Moravičkog okruga Dragiše Broćića gradonosni oblaci su najviše zahvatili jugozapadne delove opštine Ivanjica i samu varošicu uz veliku količinu padavina.

"Na deset mesta se interveniše na ispumpavanju vode, a poslali smo pomoć i iz Čačka", rekao je Broćić za Tanjug.

81299645353835512050a0425569509_v4%20big.JPG
Nevreme u Beogradu (Foto: B92)
Sela u okolini Čačka danas popodne zahvatilo je nevreme, a grad veličine lešnika pogodio je čačanska sela Gornju Gorevnicu i Milićevce.

Načelnik Odeljenja za vanredne situacije Moravičkog okruga Dragiša Broćić rekao je Tanjugu da je gradonosni oblak praćen jakom kišom došao od Očara i zahvatio sela severno od Čačka.

"I trenutno tamo pada jaka kiša, a delovala je i protivgradna zaštita", naveo je Broćić, koji je izrazio očekivanje da nisu pričinjene veće materijalne štete zbog ove nepogode.

Leposava Ristanović iz Gornje Gorevnice kaže da je grad padao oko 10 minuta i bio praćen jakom kišom i vetrom.

"Uništen mi je krompir, krastavac, rasadi paradjza, paprike, i voće", kazala je Leposava Tanjugu.





PROVALA OBLAKA
Kragujevac pogodilo olujno nevreme, proglašena vanredna situacija! (FOTO)
Autor: Tanjug | 26.05.2014 - 18:14:00h | http://www.alo.rs/vesti/aktuelno/kr...asena-vanredna-situacija-foto/komentari/56290



U olujnom nevremenu koje je Kragujevac zahvatilo oko 17.30 sati, za samo jedan sat palo je 50 litara kiše po metru kvadratnom, izjavio je Tanjugu šef Meteorološke stanice u tom gradu Blagiša Dobrosavljević.

1205122-kragh.jpg


Kragujevac posle kiše | Foto: Srđan Lukić / Tviter



"Samo u prvih pola sata, kada se nad gradom nadvio grmljavinski oblak, palo je 28 litara kiše", rekao je Dobrosavljević i naglasio da je udar vetra u prvih sat vremena iznosio 160 kilometara na sat.

1205283-lrrr.jpg


Nevreme u Kragujevcu potopilo kolovoz | Foto: Biljana Nenković


Zbog velike količine kiše, koja je padala i oko 18.45 sati, pojedine ulice u Kragujevcu su poplavljene, a na momente se dešavalo i da se, praktično, zbog jačine kiše ništa ne vidi kroz prozor.

Kragujevački Štab za vanredne situacije, kojim je predsedavao gradonačelnik
Veroljub Stevanović, proglasio je vanrednu situaciju u Kragujevcu.


Najveći problem je sa strujom, pošto je veliki broj sela i prigradskih naselja isključen preventivno, dok se voda ne povuče.

Bez struje su Gornja i Donja Sabanta, Žeželj, Dulene, Lužnice, Desimirovac, Medna, Rečani, deo Ilićeva, Maršić.

Članovi Štaba za vanredne situacije obišli su najugroženije delove grada.
 
Poslednja izmena:
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
POTOP U KRAGUJEVCU Evakuisano 80 osoba - spasavali ljude iz automobila Video
J. Mladenović, Tanjug | 26. 05. 2014. - 18:39h
cat_icn_more.png
12:01h | Foto: N.Raus | blic.rs
Olujno nevreme praćeno jakom kišom i gradom pogodilo je sinoć oko 17.30 sati Kragujevac. Za sat vremena palo je 50 litara kiše po kvadratnom metru. Udari vetra iznosili su do 60 kilometara na sat. Štab za vanredne situacije kojim je presedavao gradonačelnik Veroljub Stevanović proglasio u 20 sati vanrednu situaciju na teritoriji grada Kragujevca. Evakuisano je 80lica.

BoktzkIIcAAVDYK.jpg






Najugroženiji delovi grada su bili Ždraljica, Beloševac, Lekina bara, Ilina Voda i potez oko ''Žitoprodukta''. Ima poplavljenih industrijskih objekata i privatnih kuća. Evakuisano je 80lica među kojima ima i dece. Svi su zbrinuti i smešteni u Gerontološki centar i na „Šumadija sajam“.


„Najveća šteta je na infrastrukturi i velikom broju stambenih objekata gde je voda dostizala i do jednog metra. Bujični vodotokovi su izneli veliku količinu kamena i rizle na glavne saobraćajnice“, rekao je zamenik komandanta Štaba, Zoran Jovanović.
474834_kragujevacpoplava260514ras-foto-nebojsa-raus9_f.jpg



Deo pogona „Zastava oružja“ je pod vodom i prekinut je rad u trećoj smeni.



Poplavljeni su i podrumi Kliničkog centra, Hitne pomoći i gradskih škola i obdaništa. Nastava u školama neće biti obustavljena.



Danas je situacija mirna, a gradske službe rade na saniranju posledica poplava.



Zamenik komandanta Štaba za vanredne situacije je rekao da se radi na sredjivanju ulica koje je bujična voda prekrila kamenom i rizlom.



Jovanović je rekao da se gradski prevoz odvija po predvidjenom redu vožnje, i napomenuo da je oštećen asfalt ka naselju Ilićevo.


"Preliminarne podatke o broju poplavljenih objekata kao i drugu štetu trebalo bi da imamo do 14 časova kada će zasedati Sstab za vanredne situacije", rekao je Jovanović.



474832_kragujevacpoplava260514ras-foto-nebojsa-raus7_ff.jpg



Nakon prestanka padavina ekipe „Čistoće“ i „Elektrošumadije“ krenule su sa raščišćavanjem terena. Teška mehanizacija je upotrebljena za saniranje najugroženijeg dela grada, ispod nadvožnjaka u naselju Ilina Voda.


Veliki broj sela i prigradskih naselja je isključen preventivno sa strujne mreže. Bez struje su bila naselja Gornja i Donja Sabanta, Žeželj, Dulene, Lužnice, Desimirovac, Medna, Rečani, deo Ilićeva i Maršić.

474829_kragujevacpoplava260514ras-foto-nebojsa-raus4_f.jpg





Svi građani čije su kuće ugrožene mogu da se jave jave Situacionom
centru na brojeve telefona 0800/112-113 i 505-800.



474833_kragujevacpoplava260514ras-foto-nebojsa-raus8_f.jpg


On je naveo da je ukupno 80 lica iseljeno iz svojih kuća, koje su u nižim zonama grada, kao i da su u najvećem broju smešteni u hali "Ssumadija sajma", dok je njih 11 u Gerontološkom centru.


Komandir Vatrogasno-spasilačke brigade Kragujevac Nenad Milošević Tanjugu je izjavio da su tokom noći imali 23 intervencije, kao i da su spasili 18 osoba iz poplavljenih automobila, koji su u nevremenu zatekli u nižim zonama grada.


"Imali smo dosta posla na crpljenju vode iz podruma, čiji je nivo bio od 20 centimetara pa i do jedog metra", rekao je Milošević i dodoa da su vodu ispumpavali iz podruma Kliničkog centra, Studentskog doma, Eparhijskog doma...

Izlio se Bresnički potok, ispaljeno 38 protivgradnih raketa
Načelnik odeljenja za zaštitu od elementarnih i drugih nepogoda Dragoš Radovanović izjavio je Tanjugu da se u naselju Bresnica izlio Bresnički potok i da je poplavio jedan broj stambenih objekata.

474830_kragujevacpoplava260514ras-foto-nebojsa-raus5_ff.jpg

"Stanje je teško i u prigradskim naseljima Ilićevo, Maršić i Beloševac, gde takođe ima poplavljenih objekata", rekao je Radovanović i dodao da su nadležne ekipe na terenu.


Radarski centar Bešnjaja, kako je Tanjugu izjavila šef tog centra Svetlana Biljić, za dva sata je ispalio 38 protivgradnih raketa.


"Bilo je i pojave grada veličine zrna kukuruza, a koji je najviše padao na potezu Kragujevac-Batočina", rekla je Biljićeva.



474893_kragujevac-pavle-milivojevic-citalac_ff.jpg

Poslao čitalac Pavle Milivojević


Svi građani čije su kuće ugrožene mogu da se jave jave Situacionom
centru na brojeve telefona 0800/112-113 i 505-800.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
Civilna zaštita uništena kao recidiv prošlosti
BEOGRAD - Od nekada jake snage koja je mogla da se uhvati u koštac sa elementarnim nepogodama, civilna zaštita je devedesetih potpuno uništena, jer se smatralo da je recidiv prošlosti, izjavio je Tanjugu prof. Fakulteta bezbednosti Vladimir Jakovljević.

Jakovljević objašnjava da je tek nakon nedavnog usvajanja Zakona o vanrednim situacijama ponovo definisana uloga civilne zaštite u sistemu zaštite i spasavanja i da se tek sada čine prvi koraci u razvoju ovog sistema i da su najslabije karike u njenom daljem razvoju opštine i to što nedostaje edukacija građana.
"Mi smo taj segment obučavanja građana ispustili negde devedesetih godina kada smo ukinuli kao predmet u školama. Edukaciju je najbolje raditi kroz školski sistem, ali ako je to nemoguće može se raditi i kroz određene kurseve, obuke, vežbe", kaže Jakovljević.

I dok se većina bivših jugoslovenskih republika odrekla civilne zaštite smatrajući je za recidiv prošlosti, naš sagovornik kaže da jedino Slovenija nije mnogo menjala koncept civilna zaštite i da su ga samo malo osavremenili.
"Slovenija je malo osavremenila koncept civilne zaštite koji smo ranije imali, uvela nove standarde, prilagodila zahtevima EU i danas se javlja kao jedna respektna snaga, kao edukatori sa svojim programom drugim zemaljama koji su u procesu tranzicije i koje izgrađuju svoj sistem zaštite i spasavanja", priča Jakovljević.

Mnogi u bivšim republikama su smatrali, nastavlja on, da je civilna zaštita idealizovana, milionska organizacija koja je imala izražen kvantitet u odnosu na kvalitet.
"Međutim ta civilna zaštita je bila respektna snaga, mogla je da se uhvati u koštac sa elementarnim nepogodama koje su danas sve izraženije", kaže Jakovljević i dodaje da je potreba za jakom civilnom zaštitom sve veća, a da na to ukazuju događaji iz nedavne prošlosti - NATO agresije, zemljotresi u Kraljevu i Mionici, poplave.

Srbija je što se tiče civilne zaštite i dalje u lutanju, ističe Jakovljević i pojašnjava da se ona selila iz jednog ministarstva sile u drugo ministarstvo sile, iz Ministarstva odbrane u Ministarstvo unutrašnjjih poslova, Sektor za vanredne situacije gde danas postoji Uprava za civilnu zaštitu.

Jakovljević, inače profesor na predmetu civilna zaštita, kaže da preporuka Međunarodne organizacije civilne zaštite u Ženevi nacionalnim vladama da imaju samostalnu organizaciju - agenciju, direkciju ili ministarstvo za civilnu zaštitu.
"Imajući u vidu tešku ekonomsku situaciju u ovom momentu mi možda ne možemo imati ministarstvo, ali možemo imati agenciju koja je nezavisna od bilo kog ministarstva i direktno je vezana za vladu. Ona bi trebala da ima jasnu viziju i ciljeve razvoja i da se sistem spusti na nivo lokalnih samouprava", naglašava Jakovljević.

On kaže da se mora preispitati sistem koji je uspostavljen, jer je u poslednjim poplavama bilo ljudskih žrtava, ogromne materijalne štete, ekološke štete.
"Štabovi za vanredne situacije, formirani su na svim nivoima, od republičkog do opštinskog i u poslednjim poplavama se videlo da tu nešto ne funkcioniše. Vi dolazite u situaciju da u alarmnoj fazi menjate sistem, menjate komandanta štaba, strukturu štaba i postavljate lica koja po svojoj funkcionalnoj dužnosti ne bi trerbalo da se bave tim poslom", kaže Jakovljević.

On dodaje da je načelnnik Generalštaba Vojske Srbije LJubiša Diković odigrao "sjajnu ulogu, uključio volontere, vojsku, jer ima organizatorske, menadžerske sposobnosti", ali da to nije njegov posao.
"To bi trebalo da radi civilna zaštita, ne štab za vanredne situacije", objašnjava Jakovljević i dodaje da sada treba sagledati mogućnost kako volonteri, koji su radili na odbrani u poslednjim poplavama, da se uključe u sistem civilne zaštite.


Tanjug
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
27/05/2014 - 12:20
OPERACIJA POGAČA: Ovako se pomaže komšiji u poplavama (VIDEO)
U Maglaju, u Bosni, bilo je nemoguće kretati se bez čamca, što nije sprečilo komšije da se jedni drugima nađu u nevolji. Ključna je snalažljivost


maglaj-bosna-i-hercegovina-pogaca-830x553.jpg





Velike poplave koje su zadesile zemlje u regionu primorale su mnoge da se evakuišu i napuste svoje domove. Onima koji su odlučili da ostanu, kretanje je ograničeno.


U Maglaju, u Bosni, bilo je nemoguće kretati se bez čamca, što nije sprečilo komšije da se jedni drugima nađu u nevolji. Ključna je snalažljivost.

Video zapis koji je objavljen na Jutjubju svedoči o tome kako je jednostavno odneti hranu gladnom komšiji, a ne izaći iz svoje kuće.

Pogledajte video:





telegraf.rs
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
27/05/2014 - 12:02
MINIRANA BOSNA: Poplava nanela veliki broj bombi iz rata
Ubojita sredstva pronađena su u Prijedoru, Bijeljini, Brčkom, Šamcu, Doboju, Gradačcu, Gračanici, Zavidovićima, Kalesiji, Tuzli i drugim gradovima

mine-1.jpg




Sve je više mina i bombi u poplavljenim područjima u BiH, zbog čega se građanima koji saniraju štetu, savetuje oprez.


Neeksplodirana ubojita sredstva pronađena su u Prijedoru, Bijeljini, Brčkom, Šamcu, Doboju, Gradačcu, Gračanici, Zavidovićima, Kalesiji, Tuzli i drugim gradovima.

Kolika je opasnost, pokazuje i podatak da u Doboju dnevno bude evidentirano i do 50 dojava o minama, koje je donela voda ili su se tu našla pomeranjem klizišta, pišu Nezavisne novine.

mine-3.jpg

Foto: AP/Sulejman Omerbašić

Bijeljinci su dosad prijavili pronalazak mina na čak šest lokacija u gradu i u prigradskim naseljima, a deminerski tim sa Pala stigao je u taj grad da ukloni eksplozivna sredstava.

Timovi Centra za uklanjanje mina u BiH (BH MAC) nalaze se u pripravnosti i na području Brčkog kako bi, čim se voda povuče, delovali na sprečavanju mogućih ljudskih žrtava.

- Priče da je veliki broj ljudi nelegalno držao eksplozivna sredstva zaostala iz rata po svojim kućama izlaze na videlo. Sve učestalije su pojave mina i na smetlištu i očito je da su neki videli pogodan trenutak da ih se reše – kaže Esad Aletić, šef brčanske kancelarije BH MAC.

Tan2014-5-19_20530894_0.jpg

Foto: AP/Tanjug

I iz Tuzlanskog kantona su prijavljene nove lokacije na kojima su pronađene neeksplodirane mine.

Američki stručnjaci za deminiranje doputovali su juče u BiH da bi svoje iskustvo preneli stručnjacima u BiH i pomogli im u borbi protiv mina.

Inače, BiH, Hrvatska i Srbija formirale su i zajednički tim kako bi se lociralo pomeranje minskih polja i mina izazvano poplavama, koji će zajednički preventivno raditi.

(Telegraf.rs / Tanjug)
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
ZA POMOĆ POPLAVLJENIMA: Više od dva milona evra na računu Ministarstva finansija
Na deviznom računu za prijem novčanih priloga za pomoć Srbiji zbog štete nastale poplavama koji je otvorilo Ministarstvo finansija trenutno se nalazi više od dva miliona evra i više od milijardu dinara.

obrenovac.jpg

Prema preseku koji je napravljen juče u 17 časova, na tom računu je 1.702.522 evra, 261.122 američka dolara, 14.960 švajcarskih franaka, milion ruskih rublji i manji iznosi u drugim valutama.

Takođe, na računu ministarstva nalazi se i 1.120.246.784 dinara, kao i 486.727 evra uplaćenih putem Pej-pal sistema, objavljeno je na veb-sajtu Ministarstva finansija.


Izvor: Tanjug
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
02.05.2009
Poruka
30.922
BATUT: U ovim gradovima Srbije voda nije za piće!
Srbija 17:26, 27.05.2014.

Autor: Agencija TANJUG,Foto: Shutterstock


Na području Beograda vodosnabdevanje je redovno izuzev Obrenovca gde je prekidu, dok je u Grockoj zabranjena za piće


BEOGRAD - Na područjima ugroženim poplavama u Srbiji voda iz vodovoda ne koristi se za piće u 22 grada i opštine, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović - Batut".

Zabrana vode za piće na snazi je u Pomoravskom okrugu u Despotovcu, Svilajncu, Ćupriji, Paraćinu, zatim u Južnobačkom okrugu u Baču, Braničevskom i Podunavskom okrugu u Smederevskoj Palanci, Petrovcu i Žabarima (na snazi stalna zabrana).

Zabrana upotrebe vode na snazi je i u Ljigu, Lajkovcu i Mionici u Kolubarskom okrugu, dok u Mačvanskom okrugu zabrana vode za piće i čestih prekida u vodosnabevanju ima u Vladimircima i Krupnju. Na području Beograda vodosnabdevanje je redovno izuzev Obrenovca gde je prekidu, dok je u Grockoj zabranjena za piće.

Stalna zabrana upotrebe vode na snazi je u Ćićevcu u Rasinskom okrugu, dok u Varvarinu naselja Obrež i Katun nemaju redovno vodosnadbevanje. U Raškom okrugu stalna zabrana upotrebe vode od ranije je u Tutinu, dok je zabrana upotrebe vode u naselju Ušće u Kraljevu.

U Niškom okrugu zabrana upotrebe vode je u Doljevcu i Ražnju, a u Pirotu je zabranjena voda za piće u Babušnici.

kurir-info.rs
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top