Kiša u Čačku, u Lučanima oluja i grad
Novosti online/Agencije | 24. maj 2014. 08:13 > 00:07 |
U Sremskoj Mitrovici i Šapcu Sava opada, ali su nadležni i dalje na oprezu. Na područjima pogođenim poplavama u Srbiji do sada su pronađena 33 preminula. U toku procena štete od poplava
Foto Tanjug
U Sremskoj Mitrovici, u Jameni i Šapcu Sava opada, ali su nadležni i dalje na oprezu. Dunav je iznad redovne odbrane od poplava u Novom Sadu, Zemunu, Pančevu, Smederevu i Banatskoj Palanci. Tisa je u Titelu prešla nivo redovne odbrane od poplava.
Vanredno stanje zadržano u gradovima Šapcu, Sremskoj Mitrovici i još 17 opština pogođenih polavama. Na područjima pogođenim poplavama u Srbiji do sada su pronađena 33 preminula. Evakuisano je 31.879 ljudi, od kojih su 25.000 stanovnici Obrenovca
00:05 - LUČANI: SELO DONjU KRAVICU POGODILI OLUJA I GRAD
Lučansko selo Donju Kravaricu večeras je pogodila oluja praćena gradom veličine oraha rekao je Tanjugu predsednik opštine Lučani Mladomir Sretenović.
Prema njegovim rečima, uništeni su voćnjaci jabuke, kruške, šljive i maline.
Sretenoviće je rekao i da se velika količina vode izlila na puteve nanevši zemlju i kamen tako da je Javno preduzeće Direkcija za planiranje i izgradnju pristupila odmah raščišćavanju saobraćajnica.
"Ja ću sutra formirati komisiju za procenu štete na poljoprivrednim usevima kako bi se što pre sagledala šteta i potražiću da se taj izveštaj u najkraćem roku sačini", rekao je gradonačelnik.
On je dodao da je delovala i protivgradna zaštita, ispaljeno je oko 10- ak raketa, ali to je samo u manjoj meri ublažilo posledice nevremena.
21:44 - RISTIČEVIĆ: VODOPRIVREDA TREBA DA RADI SVOJ POSAO
Predsednik odbora Skupštine Srbije za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu Marijan Rističević izjavio je danas u Trsteniku da je osnovan pododbor tog tela koji će se baviti praćenjem sanacije štete od poplava, načinom na koji će se vršiti procena štete i kako će se ona nadoknaditi poljoprivrednicima.
Rističević je, posle obilaska više poplavljenih područja sa ostalim članovima odbora, zaključio da je Svilajnac, posle Obrenovca, najviše pogođen ovom katastrofom, a da poljoprivrednici nigde nisu prošli bez štete.
"Sada moramo da se staramo i da pokušamo da se nadoknadi šteta poljoprivrednicima u onoj meri u kojoj je to moguće u ovoj zapuštenoj državi", rekao je Rističević i prokomentarisao da se ne može izmeriti "čija je muka veća".
21:25 - JAGODINA: KRENUO SAOBRAĆAJ "KAMENIM MOSTOM"
Od večeras je ponovo uspostavljen saobraćaj "Kamenim mostom" preko reke Belice, koji je udaljen oko 300 metara od centra Jagodine i preko koga ide regionalni put Jagodina - Kragujevac.
Saobraćaj, ovim najfrekventnijim, od sedam gradskih mostova, bio je preknut pre osam dana zbog poplavnog talasa, i bojazni da je oštećen.
Stručnjaci Javnog preduzeća "Srbijaputevi", danas su doneli odluku, posle pregleda, da most može biti pušten u saobraćaj.
Sa obe strane mosta veceras su uklonjeni saobraćajni znaci i velike kloličine peska i vreća napunjenih peskom i preko njega je krenuo saobraćaj.
21:12 - IZ FRANCUSKE 18 TONA HRANE ZA UGROŽENE U SRBIJI
Francuska humanitarna organizacija "Solidarnost za Kosovo" obezbedila je 18 tona konzervirane hrane namenjene porodicama pogođenim poplavama u Srbiji i pomoć je danas dopremljena u magacin Crvenog krsta u Beogradu.
Hrana, vredna 60.000 evra, će narednih dana biti podeljena tamo gde je najpotrebnija, saopštila je nevladina organizacija.
"Donatori naše organizacije u francuskoj su se masovno odazvali našem apelu pomoći za poplavljenu Srbiju. Svakog dana dobijamo poruke podrške francuskih građana koji prate situaciju kroz naše izveštaje. Srbija je danas više nego ikada u našem srcu", naveo je u saopštenju osnivač organizacije "Solidarnost za Kosovo" Arno Gujon.
Kako se navodi, prošle sedmice je ta organizacija obezbedila donaciju od pola miliona dinara u pelenama, mleku u prahu i kašicama, za hitne potrebe majki sa malom decom.
20:18 - NA DINARSKI RAČUN UPLAĆENO 1,05 MILIJARDI DINARA
Ministarstvo finansija objavilo je na sajtu da je na dinarski račun za pomoć postradalim u poplavama uplaćeno 1,05 milijardi dinara.
Putem Paypal-a uplaćeno je 391.931 evra, dok je na devizni račun uplaćeno 1,2 miliona evra, 200.532 dolara, kao i 14.085 švajcarskih franaka.
20:08 - JAMENA: VODA SE POVUKLA IZ VEĆINE ULICA
Voda se povukla iz većine ulica u Jameni, i radno sposobnom stanovništvu je omogućeno da se vrati u to poplavljeno sremsko selo, izjavio je danas Tanjugu član Kriznog štaba u Moroviću republičkog štaba za vanredne situacije Nebojša Malenković.
"Krizni štab i pokrajinska vlada obezbedili su stočnu hranu i vodu za stoku koju su meštani danas odneli u selo", rekao je Malenković, koji je sa komandantom Kriznog štaba, policijskim generalom Mladenom Kuribakom, obišao Jamenu.
Malenković je dodao da će krizni štab u nedelju pre podne imati sastanak na kome će biti doneta odluka o daljim koracima vezanim za povratak stanovništva na evakuisano područje.
Po njegovim rečima, s obzirom da se uskoro očekuje odluka o potpunom povratku stanovništva domovima u Jameni, odnosno o povratku dece, žena i starih u mesta Morović i Višnjićevo, sanitarne inspekcije su počele sa ispitivanjem terena u tim selima.
"Odlukom Instituta za javno zdravlje Vojvodine, voda u Moroviću i Višnjićevu nije za piće niti za tehničku upotrebu, a pokrajinski štab je još ranije obezbedio dovoljne količine vode tako da su u oba mesta dovezene po dve cisterne vode što je, uz flaširanu vodu, dovoljno za tamošnje stanovništvo i stoku", istakao je Malenković.
On je kazao da je u toku hiperhlorizacija vodovoda nakon koje će se ispirati cevi, a onda uzimati uzorci vode. Tek kada tri puta zaredom uzeti uzorci pokažu da je voda bezbedna za piće biće doneta dozvola za njeno korišćenje.
20:00 - PAJTIĆ: NAJVAŽNIJE JE DA SU SPASENI LjUDSKI ŽIVOTI
Predsednik Pokrajinske vlade Bojan Pajtić izjavio je danas, prilikom posete Sremskoj Mitrovici, da je najvažnije to što su spaseni ljudski životi i što je stanovništvo na vreme evakuisano, u odbrani od poplava u tom delu Srema.
Kako je saopštio biro Pokrajinske vlade za odnose s javnošću, Pajtić je zahvalio gradonačelniku Branislavu Nedimoviću i direktoru sremskomitrovačke bolnice dr Miroslavu Kendrešiću na požrtvovanosti i odgovornom odnosu u odbrani tog grada od poplava.
Osvrćući se na evakuaciju bolesnika iz te bolnice, u kritičnim danima prošle nedelje, Pajtić je rekao da je prvi put u novijoj istoriji jedna bolnica u našoj zemlji evakuisana za samo osam sati.
Bolnica u Sremskoj Mitrovici radi, a bolesnici, koji su zbog opasnosti od poplave evakuisani u Klinički centar Vojvodine u Novom Sadu i u novosadski Vojnomedicinski centar, uskoro će biti vraćeni.
Pokrajinska vlada do sada je uputila u Sremsku Mitrovicu 50 tona vode, hrane, sanitarnih sredstava za ličnu higijenu, napomenuo je Pajtić i dodao da je u odbranu tog grada od nabujale Save utrošeno čak 760.000 džakova sa peskom.
19:55 - SREMSKA MITROVICA: NEOPHODNA PROVERA NASIPA NA SAVI
Gradonačelnik Sremske Mitrovice i komandant štaba Branislav Nedimović istako je da je neophodno uraditi i kontrolu nasipa na Savi i proceniti da li je potrebno izvršiti radove na njegovoj sanaciji i odrediti kolikog bi obima ti radovi trebalo da budu.
"Nasip je dugo vremena bio pod velikim pritiskom jer je reka Sava koja je pre sedam dana dostigla istorijski maksimum od 863 centimetra, čak 62 centimetra više nego što je do sada bio rekordni vodostaj (801 centimetar 1974. godine) dugo vremena protiskala nasip ogromnom količinom vode pa postoji mogućnost da je na pojedinim delovima pričinila oštećenja koja će najverovatnije morati da se saniraju", kazao je Nedimović.
19:52 - ČAČAK: NOVI PLjUSAK, 20 HEKTARA USEVA POD VODOM
Zbog pljuska koji je večeras zadesio čačansko selo Mršince, praćenog sitnim gradom, pod vodom je više od 20 hektara useva, potvrdio je Tanjugu član saveta ove mesne zajednice, Bojan Bojović.
Prema njegovim rečima, pod vodom su krompir, kukuruz, ječam, pšenica i zasadi voća.
"Pljusak je trajao više od 40 minuta što je dovelo do izlivanja reke Botunje koja se uliva u Zapadnu Moravu", naveo je Bojović.
Kako je izjavio Tanjugu predsednik MZ Mršinci, Mirko Vujašević, kiša koja je večeras pala stvorila je dodatne probleme meštanima kojima su ranije poplavljene hiljade hektara oranica nizvodno u priobalju Zapadne Morave, u selima Zablaće, Goričani, Baluga.
19:24 - HRVATSKA I SRBIJA DOGOVORILE MERE ZA ODBRANU OD POPLAVA
Hrvatska i Srbija razmenjivaće informacije radi efikasnije evakuacije velikih voda u slivu reke Save, dogovoreno je danas na sastanku predstavnika hrvatskog ministarstva poljoprivrede i Hrvatskih voda s kolegama iz Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije.
Povod stručnom sastanku u Rumi su poplave koje su pogodile obe države, saopštilo je hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede, a prenela hrvatska agencija HINA.
Stručnjaci su procenili da će u roku od tri dana prestati prelivanja iz reke Save kroz proboj u Račinovcima, sela blizu granice sa Srbijom i BiH i da se ne očekuje pogoršanje stanja.
19:18 - TRSTENIK: SANACIJA POSLEDICA POPLAVE, PROCENjUJE SE ŠTETA
Zamenik predsednika opštine Trstenik Radomir Milunović izjavio je da se u toj opštini, gde je danas ukinuta vanredna situacija, nastavlja rad na sanaciji posledica katastrofalnih poplava i rad na proceni štete.
On je rekao da se obavlja dezinfekcija terena, prskanje protiv larvi komaraca i ispumpavanje vode sa izvorišta "Zvezdan", ali da, uprkos svim naporima, opština će i dalje biti bez pijaće vode.
"Iako smo ukinuli vanrednu situaciju, mi se i dalje nalazimo u takvoj situaciji u smislu rada na terenu, jer nećemo stati dok ne ispunimo postavljene ciljeve, a to je da omogućimo koliko toliko normalne živote ljudima koji su poplavljeni", rekao je Milunović Tanjugu.
Preme njegovim rečima, oko 400 volontera, radnika javnih komunalnih preduzeća, različitih udruženja, svakodnevno učestvuju u radnim akcijama.
"Mi smo odmah preduzeli i dezinfekciju terena, vrše je ABHO Kruševac i Zavod za javno zdravlje, odradili smo prikupljanje svih uginulih životinja, asanaciju, čistimo septičke jame, tako da smo preduzeli sve da sprečimo eventalnu zarazu", istakao je Milunović i dodao da se danas radilo na prskanju protiv larvi komaraca.
19:09 - ŠID: U JAMENI NAJVEĆA ŠTETA, NESTALA STOKA, OŠTEĆENE KUĆE
Kada je reč o opštini Šid, tu je najveća materijalna šteta pričinjena u selu Jamena koje je potpuno potpljeno. Kako su Tanjugu rekli meštani najveće štete u Jameni voda je pričinila na starim kućama, a dosta stoke je nestalo u poplavi, dok su seljaci velike štete pretrpeli i uništenjem poljoprivredne mehanizacije.
19:09 - FORMIRANI TIMOVI ZA PROCENU ŠTETE U SREMSKOJ MITROVICI
Komandant Opštinskog štaba za vanredne situacije u Sremskoj Mitrovici i gradonačelnik tog Grada Branislav Nedimović izjavio je danas da su formirani timovi za procenu štete zbog poplava na području te opštine i da će oni početi sa radom za dva dana.
Nedimović je rekao Tanjugu da će pomenuti timovi procenjivati štetu na obradivom zemljištu, objektima u vlasništvu građana i na infrastrukturnim objektima.
"Najveće štete pričinjene su na području mesnih zajednica Bosut i Sremska Rača i to na obradivom zemljištu, zbog izgradnje zaštitnih nasipa koji su morali biti izgrađeni u atarima kako bi se zaštitila naselja, a visina te štete tek treba da se proceni", rekao je Nedimović.
16:45 - MIHAJLOVIĆ: PRVA PROCENA ŠTETE 30. MAJA
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović, koja se nalazi na čelu komisije za procenu štete od poplava, najavila je danas da će prve procene šteta biti gotove do 30. maja.
Ona je, nakon obilaska Obrenovca, povodom posete evropskog komesara Johanesa Hana, novinarima rekla da se radi o proceni javnih preduzeća i lokalnih samouprava, te dodala da procene štete vezane za poljoprivredna dobra i stambene objekte već stižu.
"To je prva gruba procena. Posle toga će inženjeri Građevinske direkcije Srbije pregledati šta je sve dobijeno. Potom će ići detaljnija procena, po metodologiji EU. Hoćemo da vidimo šta je realna šteta onoga što se desilo", naglasila je MIhajlović dodajući da govori o direktnoj šteti.
U isto vreme, prema njenim rečima, Kancelarija za humanitarnu pomoć počinje da radi i ona će operativno sprovoditi sve to.
16:32 - MORAVIČKI OKRUG: DEZINFIKOVANO 577 OBJEKATA
Dezinfekcija u Moravičkom okrugu obavljena je u 577 objekata koji su bili poplavljeni, izjavio je danas mačelnik Centra za kontrolu i prevenciju bolesti čačanskog Zavoda za javno zdravlje, dr Davor Obrenić.
"Tretirana su područja Lučana, Čačka i Gornjeg Milanovca, a među zgradama u kojima je postupak sproveden 90 odsto je privatnih domaćinstava, dok su ostalo privredni subjekti, predškolske ustanove i lučanski Dom zdravlja", potvrdio je Obrenić Tanjugu i dodao da su ekipe svakodnevno na terenu.
On je, takođe, naglasio da je epidemiološka situacija u okrugu pod kontrolom, pošto je registrovan uobičajen broj slučajeva crevnih zaraznih bolesti.
Pored toga, napominje Obrenić, pojačan je nadzor nad namirnicama i hranom koje se pripremaju za stanovništvo zahvaćeno poplavama.
Inspekcijske službe vrše kontrolu na pijacama, kako se u prodaji ne bi našle namirnice sa parcela koje su bile potopljene, jer postoji mogućnost da su zagađene i nebezbedne za upotrebu.
16:27 - MARKOVIĆ: SAV NOVAC KOJI NIJE PRIORITET DATI UGROŽENIMA
Predsednik Skupštine opštine Jagodina Dragan Marković predložio je danas da gradovi u Srbiji urade rebalans budžeta i sav novac koji nije priroritetan preusmere za pomoć ugroženima u poplavama.
Marković je u razgovorima sa članovima skupštinskog Odbora za poljoprivredu, koji su posetili Jagodinu, rekao da je u toj opštini poplavljeno 2.800 hektara površine u 28 sela i oko 2.000 domaćinstava i naglasio da bi šteta bila i veća da građani nisu bili na vreme obavešteni i evakuisani.
"Mi smo kao grad odvojili 10 miliona dinara i zahvaljući tome svakom domaćinstvu dali između 4.000 i 7.000 dinara. Odbornici su dali po 20.000 dinara, a funkcioneri po 100.000 dinara", rekao je Marković.
On je istakao da su onima koji su pogođeni poplavama trenutno najneophodniji kreveti, dušeci, frižideri, šporeti i motori za hidrofore i dodao da očekuje da će za saniranje šteta biti dovoljno novca od donacija.
16:23 - SAOBRAĆAJ U PREKIDU U BANjI BADANjI I MIOKOVCIMA
Na putu Šabac-Tekeriš-Zavlaka, u mestu Banja Badanja saobraćaj je obustavljen zbog oštećenja mosta, saopštili su Putevi Srbije.
Takođe, saobraćaj je obustavljen na deonici Pranjani-Trbušani, u mestu Miokovci.
Alternativni putni pravac je deonica Srezojevci-Trbušani, navodi se u saopštenju i apeluje na vozače da poštuju saobraćajnu signalizaciju i ograničenje brzine i da vožnju prilagode uslovima na putu.
16:16 - VALjEVO: PONOVO RADI VODOVOD
Gradski štab za vanredne situacije, koji i dalje svakodnevno zaseda, saopštio je danas da ponovo radi vodovod "Prskavac", koji snabdeva nekoliko valjevskih i mioničkih sela. Problema, međutim, ima u višim zonama sela Bačevci.
Takođe saopšteno je da danas počinje raspodela stočne hrane, iz humanitarne pomoći, namenjene stanovništu stradalom od poplava i klizišta.
Svetosavska omladina Valjevske eparhije SPC posetila je 87 Obrenovčana sa 30-oro dece smeštenih na Divčibarama i odnela im neophodnu humanitarnu pomoć. Tu pomoć danas će dobiti još 15 Obrenovčana sa devetoro dece.
16:15 - PRESTANK OPASNOSTI OD POPLAVA U SREMU ZA TRI DANA
Na području Srema očekuje se prestanak opasnosti od poplava u naredna tri dana, kaže komandant Pokrajinskog štaba za vanredne situacije Goran Ješić.
16:12 - MIONICA: ŠTETA 200 MILIONA DINARA
Prve procene Opštinskog štaba za elementarne nepogode u Mionici ukazuju na štetu od 200 miliona dinara. Poplave i klizišta pričinile su ih na stambenim i pomoćnim objektima, poljoprivrednom zemljištu, putnoj i komunalnoj infrastrukturi.
U ljiškoj livnici, koja je privatizovana, jutros je eksplodirao kotao, javili su lokalni mediji. Dve osobe su povređene i zbrinute u lokalnom Domu zdravlja, a vatrogasci su ugasili požar.
U Lajkovcu je saniran prekid na cevovodu, koji vodu iz postrojenja u selu Nepričava vodi u Lazarevac. Iz Nepričave se i Lajkovac snabdeva vodom.
16:07 - U VALjEVU POPLAVA IZBACILA GRANATU IZ DRUGOG SVETSKOG RATA
U Valjevu je danas tokom čišćenja grada pronađena granata, najverovatnije zaostala iz Drugog svetskog rata, javili su lokalni mediji. Granata je pronađena pored korita rečice Ljubostinje, a uočili su je radnici preduzeća "Erozija" i pripadnici Vatrogasne brigade.
Stanovnici obližnje Ulice Dimitrija Tucovića kažu da takvih granta ima još i da ovo nije prva otkrivena. Ekipe Policijske uprave iz Valjeva ukloniće je tokom dana.
U današnjoj akciji čišćenja Valjeva, koja se izvodi na nekoliko lokacija, od klisure Fradca do fudbalskih igrališta Budućnosti i ZSK-a, uz radnike javnih komunalnih preduzeća učestvuje više od 100 volontera.
15:13 - U ŠUMADIJI POPLAVLjENI UGLAVNOM PODRUMI
Načelnik Uprave za vanredne situacije za Šumadiju Branko Jovanović istako je da su u najvećem broju slučajeva poplavljeni su samo podrumi, rekao je Jovanović u izjavi Tanjugu.
U Šumadiji, gde nedavno nevreme nije pričinilo toliku štetu kao u nekim drugim delovima Srbije, još se radi na dezinfekciji poplavljenih podruma, kao i bunara, pogotovu u Topoli i Rači, dodao je on.
"Za dezinfekciju bunara potrebno je vreme, jer prvo treba izvaditi vodu, potom dezinfikovati, a onda sačekati da se bunar napuni novom vodom, i tek tada se uzimaju uzorci koji treba da utvrde da li je voda iz njih ispravna za piće", rekao je Jovanović.
U Rači, kao i u Lapovu, na izvlačenje vode iz dvorišta i čišćenju bunara rade stručnjaci iz Češke, koji građanima daju i savete kako treba postupati kod upotrebe sredstava za biološku dekontaminaciju poplavljenih objekata.
15:08 - KOMISIJA ZA PROCENU ŠTETE NA TERENU U ČAČKU
Komisija bi do utorka trebalo da završi postupak utvrđivanja štete od poplava na objektima i zemljištu na području Čačka, gde je u toku dezinfekcija i sanacija štete na mostovima i putevima, izjavio je danas Tanjugu gradonačelnik Vojislav Ilić.
"Formirane komisije su na terenu, procenjuju štetu, a istovremeno se sprovodi i postupak dezinfekcije", naveo je gradonačelnik Čačka, jednog od gradova u kojima je juče ukinuta vanredna situacija uvedena zbog poplava.
Prema Ilićevim rečima, od prijavljena 22 privredna subjekta komisija je procenila štetu na 18, kao i na građevinskim objektima 580 fizičkih lica.
Ilić je izrazio očekivanje da će komisija postupak sprovođenja utvrđivanja šteta završiti do utorka.
"Kada je u pitanju šteta na oranicama, za sada je utvrđeno za 600 domaćinstava, a finansijski podaci će biti naknadno saopšteni", istakao je gradonačelnik dodajući da će takođe do utorka biti procenjeno otprilike 90 procenata oštećenja na zemljištima.
15:07 - SVA MESTA U ŠUMADIJSKOM OKRUGU IMAJU STRUJU I VODU
Sva poplavljena područja u sedam opština Šumadijskog okruga imaju i struju i vodu, i situacija se polako normalizuje, izjavio je danas načelnik Uprave za vanredne situacije za Šumadiju Branko Jovanović.
14:58 - NIKOLIĆ U UBU:NEPRIJATELjI NEPOGODE I TERORIZAM
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je danas da su dva jedina neprijatelja Srbije isključivo elementarne nepogode i terorizam i da će se u budućnosti boriti protiv toga.
"Mi trećeg neprijatelja nećemo imati, to je država shvatila i mislim da ćemo na tome raditi u godinama koje dolaze", rekao je Nikolih novinarima prilikom obilaska sela Liso Polje, koje pripada opštini Ub, a koje je ugroženo u poplavama.
On je, nakon što je obišao porodicu Željka Nikolića sa troje dece, koja je najteze bila pogođena poplavama u ovom selu, rekao da je dogovoreno da se toj porodici sagradi montažna kuća.
"Fondacija Dragice Nikolić uradiće tu jednu montažnu kuću, a novcem ove fondacije biće izgrađena i jedna montažna kuće u Krupnju", rekao je Nikolić.
On je dodao i da se nada da će Fondacija Dragice Nikolić imati dovoljno sredstava da se u svakoj ugroženoj opštini od poplava napravi jedna montažna kuća.
Nikolić je uputio apel svima koji imaju bilo kakav "višak novca" u ovom trenutku da ga doniraju ljudima ugroženim u poplavama.
14:32 - DIKOVIĆ: NISAM JA HEROJ, VEĆ VOJNICI, POLICAJCI, GRAĐANI
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković kazao je da on nije čovek koji je odbranio Šabac, da nije nikakav heroj, već načelnik Genaralšaba jedne hrabre vojske, koji je dobio zadatak da spreči katastrofu koja se nadvila nad Mačvom i da se u tome uspelo.
Diković je gostujući na RTS-u kazao da nije bilo građana Srbije u prvoj noći kada je bilo najkritičnije, da nije bilo vojnika i policajaca, ne bi uspeli u tome.
Diković je naveo da je najteže bio te prve noći, prošli petak na subotu, kada su najviše uradili i stvorili odlicne uslove da spreče šta je bilo kritično i stvore uslove i vremenski prostor da mogu dalje da nastave rad do potpune sigurnosti da neće doći do izlivanja reke.
14:23 - KOORDINATORKA UN:NEVEROVATNE RAZMERE ŠTETE
Stalna koordinatorka UN u Srbiji Irena Vojačkova Solarno ocenila je danas za televiziju N1 da su "razmere štete od poplava u Srbiji prosto neverovatne".
Vojačkova Solarno je helikopterom obišla poplavljena područja u Srbiji i naselja ugrožena klizištima. Eksperti UN mogli su da se uvere i u razmere štete u rudarskom basenu Kolubara, gde su kopovi pretvoreni u jezera.
Vojačkova Solarno rekla je da će timovi UN-a narednih dana biti na terenu, kako bi učestovovali u proceni štete i pomogli Vladi Srbije da se izgradi sistem koji će moći bolje da reaguje u ovakvim situacijama.
14:08 - SMEDEREVSKA PALANKA: PO 10.000 DINARA POPLAVLjENIM DOMAĆINSTVIMA
Domaćinstva opštine Smederevska Palanka, čije su kuće poplavljene, a takvih najmanje 300, dobiće od lokalne samouprave po 10.000 dinara, izjavio je danas Tanjugu predsednik te opštine Radoslav Milojičić.
Naglašavajući da se situacija u toj opštini polako normalizuje, Milojičić je rekao da je uspostavljeno vodosnabdevanje tehničkom vodom i da će u ponedeljak građani vodu moći da koriste i za piće.
On je naveo da će sve škole od ponedeljka nastaviti redovno da rade, izuzev osnovne škole "Vuk Karadžić" u kojoj je i dalje prihvatni centar lica sa poplavljenog područja.
"Najbitnije je da je iz 95 odsto poplavljenog područja izvučena voda i da je specijalini vod Vojske Srbije ABHO dekontaminirao više od polovine Karađorđevog naselja, koje je je najviše pogođeno poplavama", rekao je Milojičić.
13:28 - VANREDNA SITUACIJA U SVILAJNCU JOŠ PET DO SEDAM DANA
Vanredna situacija u Svilajncu potrajaće još najmanje pet do sedam dana, a tom gradu sada su najpotrebnije hrana, sredstva za higijenu i sredstva za dezinfekciju, rekao je danas predsednik Skupštine opštine Svilajnac Miroslav Marinković upoznajući sa situacijom članove skupštinskog odbora za poljoprivredu.
"Odgovara nam da vanredna situacija traje što duže jer smo mobilisali 100 cisterni za crpljenje vode, kao bismo grad u komunalnom smislu što pre doveli u stanje da može normalno da funkcioniše", rekao je Marinković.
Prema njegovim rečima, materijalna šteta u Svilajncu je ogromna, a 10 komisija već je na terenu i utvrđuju kolika je tacno šteta nastala.
Što se tiče stočnog fonda, šteta i nije tolika, kolika je mogla da bude, s obzirom na visinu poplavnog talasa, objasnio je Marinković.
"Ono što smo do sada uradili je kompletna asanacija terena, a izvršena je i dezinfekcija kako bismo izbegli mogućnost pojave zaraza", dodao je on.
12:55 - KRUPANj: NEOPHODNA TEŠKA MEHANIZACIJA
Krupnju neophodna teška mehanizacija kako bi se grad što pre osposobio za život, javlja reporter RTS-a.
12:18 - POMOĆ ZA UGROŽENE I SA FARSKIH OSTRVA
Građani sa ovih prostora, a koji žive na Farskim ostrvima sakupili su donaciju od 33.333 evra za pomoć građanima Srbije koji su ugroženi u poplavama, rekao je Tanjugu organizator akcije, fotograf Andrija Ilić.
On je dodao da su sakupili kontejner robe sa novim stvarima, sredstvima za higijenu, kozmetikom, pelenama i drugim neophodnim stvarima. Takođe, od danas je na Farskim ostrvima pokrenuta i akcija prikupljanja pomoći putem humanitarnog sms-a koji će takođe biti uplaćen na Vladin račun za ugroženo stanovništvo.
12:18 - KORISNICI VIP MREŽE POSLALI 396.000 PORUKA NA BROJ 1003
Korisnici Vip mreže su danas do podneva poslali 295.896 poruka na humanitarni broj 1003, saopšteno je iz te kompanije.
Na taj način jem kako se navodi u saopštenju, prikupljeno vise od 29 miliona dinara za pomoć ugroženom stanovništvu u poplavljenim područjima i za sanaciju štete.
11:52 - ŠABAC:ČUVAJU SE OBALOUTVRDE,ŠKOLA OD PONEDELjKA
Štab za vanredne situacije grada Šapca saopštio je da će nastaviti sa aktivnostima očuvanja obaloutvrda i asanacije terena posle poplava i da će nastava u svim osnovnim i srednjim školama početi od ponedeljka, dok će obdaništima trebati dodatno vreme da pripreme prostorije.
Takođe, komandant Štaba za vanredne situacije Grada Šapca, odlukom Vlade Srbije, od sinoć je Boban Birmančević, poslanik u republičkom parlamentu i zamenik dosadašnjeg komandanta tog Štaba, generala Ljubiše Dikovića, koji se vratio na svoje dužnosti, navodi se u saopštenju štaba.
U veoma obiman posao u Šapcu uključene su sve raspoložive ekipe Zavoda za javno zdravlje, Doma zdravlja, komunalnih javnih preduzeća i inspekcijskih službi.
Vatrogasno-spasilačke ekipe, pojačane stručnim timovima iz Rusije, Belorusije, Francuske i Austrije, rade na ispumpavanju vode iz poplavljenih područja, a rad usporava i dalje visok vodostaj reke, nepristupačnost terena, kao i nedovoljan broj pumpi.
11:46 - ŠABAC: POČELA DEZINFEKCIJA NA SEOSKOM PODRUČJU
Zavod za Javno zdravlje Šapca počeo je dezinfekciju domaćinstava na seoskim područjima koja su bila poplavljena, javlja dopisnik RTS-a.
11:44 - INŽINjERI:NE OBNAVLjAJTE SAMI KUĆE, MOŽE DA BUDE OPASNO
Inženjerska komora Srbije ponudila je vladi oko 26.500 licenciranih inženjera raznih struka za procenu štete i izradu projekata i poručila vlasnicima da sami ne obnavljaju kuće, jer to može da bude opasno, rečeno je Tanjugu toj komori.
Predsednik Inženjerske komore Srbije (IKS) Milovan Glavonjić je izrazio očekivanje da će njihova "armija inžnjera" biti angažovana i da će utvrditi šta je na objektima oštećeno, da bi mogli da uđu u program sanacije ili izrade novih projekata za gradnju.
Glavonjić je kazao da je IKS već uplatila tri miliona dinara pomoći i da će dodatno za pomoć biti uplaćena polovina mesečne zarade zaposlenih u komori.
IKS je juče pokrenula internu anketu i već se dobrovoljno prijavilo 250 inženjera koji su se izjasnili za vrstu angažovanja i objekata.
On je naveo da IKS ima osam regionalnih centara i da će ukoliko u nekim delovima Srbije ne budu imali dovoljno inženjera poslati iz Beograda one koji su se doborovoljno javili da odu u neko područje, a komora će snositi troškove.
09:45 - CRVENI KRST: U 29 CENTARA SMEŠTENO 4.447 LjUDI
Predsednik Crvenog krsta Srbije Dragan Radovanović kazao je danas da je u 29 prihvatnih centara u Beogradu smešteno oko 4.447 ljudi, dok je u porodicama tj. privatnom smeštaju oko 9.800 evakuisanih ljudi.
Radovanović je gostujući na RTS-u kazao da je evakuisanima i dalje potrebna hrana, voda i sredstva za higijenu, bilo da se radi o podršci ljudima koji su napustili domove bilo oniima koji su ostali, ali nemaju adekvatne uslove za život.
Radovanović je kazao da su timovi Crvenog krsta već bili na terenu i da su napravili procenu humanitarnih potreba za naredni period.
Kada je reč o nestalim licima, Crveni Krst je spisak od 73 ljudi prosledio MUP-u Srbije koji je nadležan za ova pitanja.
Prema njegovim rečima, završena je akutna faza kada je najvažnije bilo spasiti ljudske živote, a sada nastaje jedan duži vremenski period sa složenom operacijom podrške ljudima da obnove svoje živote.
09:41 - U AUSTRIJI SE PRIKUPLjA POMOĆ ZA SRBIJU
Austrijska javnost i dobrotvorne organizacije počele su da reaguju na sve veće apele naših zemljaka i humanitaraca za pomoć Srbiji zbog katastrofalnih poplava.
Nakon više dana danonoćnog rada i samoorganizovanja po prostorijama udruženja i magacinima, transporta od kombija do šlepera sa prikolicom, najzad je došla i zvanična podrška od strane jedne namenske organizacije.
"Samariterbund Beč" je uz koordinaciju sa organizatorima prvog talasa sakupljanja za područje Bosne i Hercegovine, Darkom Markovićem, obratio Savezu Srba u Austriji i predsedniku Zoranu Aleksiću za koordinaciju aktivnosti sa onima koji bi pomogliu njihovom objektu.
Puna logistika koju ovaj prostor pruža, zvanična komunikacija sa ostalim pokrajinama, umreženost sa mnogim firmama koje su u stanju da doniraju znatne količine potrebnih artikala i dosad nepokriven deo grada u smislu prikupljanja, govore u prilog jednoj budućoj, visokoj senzibilizaciji stanovništva da pomognu.
09:10 - LUČANI: KIŠA PADA, OPREZ POSTOJI
Predsednik opštine Lučani Mladomir Sretenović izjavio je Tanjug da postoji oprez, budući da od jutros pada kiša na ovom području koje je bilo plavljeno.
"Međutim, prema najnovijim informacijama, pašće tek pet do 10 litara po metru kvadratnom, tako da se nadam da neće biti nikakvih problema", naveo je Sretenović, ističući da je reka Bjelica u svom toku.
Predsednik opštine Lučani je naveo da će danas 30 volontera, zajedno sa radnicima javnih komunalnih preduzeća, ukloniti pesak u selu Đerać koje je bilo pogođeno vodenom stihijom, a dezinfekcija terena se nastavlja.
"U selu Dljin preostalo je da očistimo još dve kuće kako bi se i tu pristupilo dezinfekciji", napomenuo je Sretenović.
Prvi čovek opštine Lučani je najavio da će sledeće sedmice u ovoj opštini biti ukinuta vanredna situacija, koja je na snazi već 26 dana.
08:55 - KOMESAR EU HAN SA VUČIĆEM, OBIĆI ĆE OBRENOVAC I ŠABAC
Evropski komesar za regionalnu saradnju Johanes Han boraviće danas u Srbiji, gde će se sastati sa premijerom Aleksandrom Vučićem, prvim potpredsednikom vlade i šefom diplomatije Ivicom Dačićem i potom obići poplavljena područja.
"Ova poseta je prilika da komesar nastavi razgovore koje je u sredu započeo u Briselu", rekla je Tanjugu Hanova portparolka Širin Viler.
Han će prvo razgovarati sa Dačićem, a potom i sa premijerom Vučićem, posle čega su predviđene njihove izjave za medije. Tokom popodneva Dačić i Han će, kako je najavljeno, obići Obrenovac i Termoelektranu "Nikola Tesla A", a potom će boraviti u Šapcu.
U nadležnosti evropskog komesara za regionalnu saradnju Johanesa Hana je evropski fond solidarnosti, iz koga Srbija očekuje pomoć radi otklanjanja štete od poplava.
08:47 - U TRSTENIKU UKINUTA VANREDNA SITUACIJA
Na sednici Štaba za vanredne situacije opštine Trstenik odlučeno je da se na teritoriji te opštine ukine vanredna situacija. Članovi Štaba su konstatovali da se život polako vraća u normalu i da se ljudi polako mogu vraćati u svoje domove, saopšteno je iz opštine Trstenik.
Šef Štaba Miroslav Aleksić, predsednik opštine Trstenik, zahvalio se svima koji su proteklih devet dana bili na terenu i učinili da se relativno brzo otklone posledice poplava.
"Ostaje nam da pomognemo našim sugrađanima da se što pre vrate normalnom životu. Apelovaćemo na sve koji mogu da pomognu. Potrebni su nam nameštaj, sredstva za farbarsko-molerske radove, podne obloge, sredstva za dezinfekciju, stočna hrana", rekao je Aleksić.
Prema njegovim rečima, veliki problem biće i rešavanje vodosnabdevanja.
"Moramo od republičkih organa tražiti pomoć za ponovnu izgradnju akumulacionih jezera, jer nam ovog leta opet prete nestašice vode", kazao je Aleksić, navedeno je u saopštenju.
08:30 - ŠTRAHE: EVROPSKE SUSEDE NE OSTAVLjAMO NA CEDILU
Lider Slobodarske partije Austrije (FPO) Hajnc Kristijan Štrahe poručio je, povodom poplava u jugoistočnoj Evropi, da evropske susede neće ostaviti na cedilu.
On se zahvalio svima koji su prikupili i dali humanitarnu pomoć, kao i Austrijancima koji su na licu mesta dali svoj doprinos za pomoć žrtvama.
Među onima koji je pomogao je i kandidat FPO za predstojeće izbore za Evropski parlament Konstantin Dobrilović, koji je, prema Štraheu, organizovao konovoje pomoći, i koji i dalje radi na prikupljanju pomoći.
"Naše evropske susede nećemo ostaviti na cedilu", zaključio je Štrahe koji je objavio fotografiju kojom poziva na pomoć.
08:23 - SAVA I DUNAV U OPADANjU
Prema podacima Hidrometeorološkog zavoda, Sava je kod Jamene, Sremske Mitrovice i Šapca još uvek izvan granice vanredne odbrane od poplava, dok je nivo redovne odbrane od poplava Sava prevazišla u Beogradu.
Dunav je iznad redovne odbrane od poplava u Novom Sadu, Zemunu, Pančevu, Smederevu i Banatskoj Palanci. I Tisa je izvan nivoa redovne odbrane od poplava, i to u Titelu.
08:13 - BOSUT I DALjE NADOLAZI
Povratka evakuisanih u sela Jamena, Višnjićevo i Morović neće biti još nekoliko dana, dok opasnost od poplavnog talasa potpuno ne prođe.
Reka Bosut u Moroviću raste jedan centimetar na sat, jer nadire voda iz Save, javlja reporter RTS-a.
Klizište kod Malog Zvornika, zbog kojeg je magistralni put Loznica - Ljubovija - Bajina Bašta već danima u prekidu, ne miruje, tako da će biti izgrađen alternativni put oko Malog Zvornika u dužini od 11 kilometara.