Pitanja za ateiste???

Član
Učlanjen(a)
03.01.2011
Poruka
1.573
Vrlo zanimljivo promišljanje. Mislim da je vrlo blizu istine i da u dobroj mjeri stoji ono što je rečeno o animozitetu između ateista i vjernika.
Racionalni ateisti i teološki obrazovani vjernici, ako ništa drugo, mogu normalno razgovarati i voditi rasprave sa razumjevanjem i tolerisanjem razlika u promišljenju i poimanju života i svijeta. Racionalni ateista mora razumijeti vjernika, mora razumjeti njegovu potrebu za vjerom kao determinantom kojom sebe određuje u svijetu u kome živi i samo sa vjerom nalazi smisao toga življenja.
Vjernik takođe mora razumjeti ateistu, njegovu potrebu da smisao svoga bitisanja traži u slobodnom i racionalnom promišljanju, lišenom bilo kakvih dogmi i unaprijed postavljenih istina.
Kada se stvari ovako sagledaju, onda zaista jadno izgledaju primitivna vrijeđanja, insinuacije, podvale…, i nadasve nepotrebna mržnja koju pojednici ispoljvaju u odnosima između vjernika i ateista.

teoloski obrazovani vjernici (svecenstvo) stvara one s kojima se ne moze razgovarati; ljude krvavih ociju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
teoloski obrazovani vjernici (svecenstvo) stvara one s kojima se ne moze razgovarati; ljude krvavih ociju.
Pa, sad, ako bi sveštenstvo uzeli za primjer teološkog obrazovanju u smislu u kome je o tome bilo riječi, onda bi to bio loš primjer i ti bi bio u pravu. Ali, loši primjeri nisu primjeri. S druge strane ni sveštenstvo nije sve isto. Ima i među njima razumnih ljudi. Mislim da treba razlikovati teološki obrazovane, i teološki indoktrinirane ljude, pa bili oni obični smrtnici ili sveštenici.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Teorija o strunama je samo teorija, a da bi imala neku logičnost potrebna je takođe bila pretpostavka o većem broju dimenzija. Ne isključujem da se ona može potvrditi, ali sve i da se to desi i kada se desi, "desiće se" i logično objašnjenje za čaše koje "same hodaju".
Da bi se bilo šta kretalo, potrebna je neka energija, zar ne? Ako smatraš da tvoj primjer nije iluzija, onda jeste ovo drugo. Treće nema ništa.

Logično objašnjenje za ateistu je da je čovek snagom svog uma u stanju da pokreće čašu pre nego što to čini neko ili nešta drugo inteligentnije od čoveka. Zašto ateisti čak i kad bi imali priliku da vide recimo da se more razdvaja na dva dela taj događaj pripisali nekim ne razjašnjenim uticajima prirode iza kojih ne stoji nikakva inteligencija ? Znači bilo šta kad bi videli za sve bi imali odgovor kao ne razjašnjen događaj koji će se vremenom razjasniti ali u svakom sličaju iza toga ne stoji ništa inteligentno već samo suvoparna priroda. Drugim rečima ateisti kažu da je čovek vrh evolutivnog razvoja i da od čoveka nema ništa jače ni naprednije u vidljivom svetu koji osećamo i u ne vidljivom koji ne možemo da osetimo našim čulima i da se treba uzdati samo u sebe i u snagu svog uma od kog nema ništa jače ni naprednije.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Drugim rečima ateisti kažu da je čovek vrh evolutivnog razvoja i da od čoveka nema ništa jače ni naprednije u vidljivom svetu koji osećamo i u ne vidljivom koji ne možemo da osetimo našim čulima i da se treba uzdati samo u sebe i u snagu svog uma od kog nema ništa jače ni naprednije.
Tačno, peko! Vidiš kako ti znaš kada se malo potrudiš! Duhovi i više sile toga tipa, objektivno ne postoje. Subjektoivno, međutim, postoje. Ne znam da li razumiješ šta hoću da kažem? Ako neko vjeruje u duhove i to ostavi posledice na njega u bilo kom smislu, onda je za takve doživljaj tih posledica stvran, iako nije posledica objektivne stvarnosti. Sve je u našem umu i njegovoj upotrebi.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Dobro opiši mi šta misliš o ovom događaju što se meni desio neki dan. Zamisli da se tebi to desilo a redosled je sledeći : Ideš ulicom u gradu i naiđeš na jednog pijanog i vidljivo demoniziranog čoveka koji blebeće sve i svašta. Nema nikakve šanse da te taj čovek zna jer prvo nije normalan a drugo skroz ti je ne poznat i ti njemu i on tebi. I kad prolaziš pored njega u onom blebetanju zovne te po imenu. Ti se okreneš prema njemu a on nastavi sa blebetanjem. Odakle mu da zna moje ime ?
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dobro opiši mi šta misliš o ovom događaju što se meni desio neki dan. Zamisli da se tebi to desilo a redosled je sledeći : Ideš ulicom u gradu i naiđeš na jednog pijanog i vidljivo demoniziranog čoveka koji blebeće sve i svašta. Nema nikakve šanse da te taj čovek zna jer prvo nije normalan a drugo skroz ti je ne poznat i ti njemu i on tebi. I kad prolaziš pored njega u onom blebetanju zovne te po imenu. Ti se okreneš prema njemu a on nastavi sa blebetanjem. Odakle mu da zna moje ime ?
Peko, to je puka slučajnost i ništa više, a isto tako može biti da on tebe zna a ti njega ne. Ne misliš valjda da je tu neka demonska sila uplela svoje prste? Stvar i jeste u tome što mnogi ljudi od ovakvih i sličnih slučajnosti, prave misteriju i odmah zamišljaju da to nije normalno. A zašto ne bi bilo normalno i vjerovatno da taj čovjek koji je izgovorio tvoje ime, pored mogućnosti koje sam pomenuo, ne zna i nekoga ko ima ime kao i ti i da njega pominje?
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Peko, to je puka slučajnost i ništa više, a isto tako može biti da on tebe zna a ti njega ne. Ne misliš valjda da je tu neka demonska sila uplela svoje prste? Stvar i jeste u tome što mnogi ljudi od ovakvih i sličnih slučajnosti, prave misteriju i odmah zamišljaju da to nije normalno. A zašto ne bi bilo normalno i vjerovatno da taj čovjek koji je izgovorio tvoje ime, pored mogućnosti koje sam pomenuo, ne zna i nekoga ko ima ime kao i ti i da njega pominje?

Dobro, a zašto isključiti mogućnost da je baš progovorio pod uticajem tih sila u koje ateisti ne veruju po svaku cenu ? Znači pripisaće se bilo šta pa i paranormalna mogućnost ljudskog mozga samo da se negira nešta što će ukazati da postoji nešta jače od čoveka a na kraju dovodi do zaključka da postoji i Bog. Ovo je samo jedan primer ima ih još koje neću navoditi. To su u stvari neki događaji koje drugi zaborave ili ne obraćaju pažnju.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Dobro, a zašto isključiti mogućnost da je baš progovorio pod uticajem tih sila u koje ateisti ne veruju po svaku cenu ? Znači pripisaće se bilo šta pa i paranormalna mogućnost ljudskog mozga samo da se negira nešta što će ukazati da postoji nešta jače od čoveka a na kraju dovodi do zaključka da postoji i Bog. Ovo je samo jedan primer ima ih još koje neću navoditi. To su u stvari neki događaji koje drugi zaborave ili ne obraćaju pažnju.
Ja nisam govorio ni o kakvoj paranormalnoj mogućnosti ljudskog mozga. Kako si izveo tako pogrešan zaključak? Iz ovoga što govoriš, da se zaključiti da si ti jednostavno opsjednut paranormalnim i da u najbizarnijim pojavama prvo tražiš pranormalni uzrok, a tek potom normalni. Potrebno je da rezonuješ obrnuto. Svaka pojava ima svoj uzrok, a kao što sam rekao, taj uzrok može biti objektivan (stvaran) i subjektivan (nestvaran). Sociologija kaže ako neka pojava ostavlja posledice, onda je ona stvarna, ali to ne znači i da je objektivna. Sve se svodi na subjektivni doživljaj, to jest, na naš um i njegovu upotrebu.
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Kad govorim o tome to ne znači da sam opsednut paranormalnim stvarima pogotovu iz razloga što takvu opsednutost smatram opasnom. Ovo su samo zapažanja o nekim činjenicama koje se dešavaju u svakodnevnom životu. Videti čašu kako se kreće sama ispred tebe može da podstakne na razmišljanje i postavljanju mnogo pitanja u vezi toga . Bilo bi glupo zanemariti te činjenice jer ako čašu pokreće nešta izvan našeg vidokruga ne dvosmisleno znači da postoji. Sama se ne može kretati pogotovu po slovima i odgovarati na pitanja koja postavljam mislima i na samo ja nego i mnogi drugi. I da završimo sa tim , hteo sam da kažem da ateista ne bi verovao u postojanje Boga čak i kad bi video da se ispred njega razdvaja more, tražio bi logično naučno objašnjenje za taj fenomen naravno negirajući pravi uzrok koji stoji iza toga.
 
Natrag
Top