Pitanja i zadaci iz hemije

Član
Učlanjen(a)
22.05.2010
Poruka
138
Zamolio bih nekog da objasni, zasto se prilikom dodatka HCl-a sumpor-vodonicnoj kiselini, njena pH vrednost povecava ?
Nikako se ne može zaključiti da se pH vrednost smeše H2S i HCl povečava (tj. smeša postaje baznija jer pH niža od 7 ukazuje na kiseliu a viša od 7 ukazuje na baznu sredinu) u odnosu na rastvor same H2S, čak naprotiv pH se smanjuje tj. sredina postaje kiselija jer je H2S izuzetno slaba kiselina dok je HCl (što je svakako poznata) izuzetno jaka kiselina.Takođe, udeo H+ jona koji nastaju disocijacijom H2S (povratna reakcija dis. je u pitanju jer je H2Sslab elektrolit tj. r-ja disocijacije je ravnotežna) je izuzetno mali jer HCl kao jaka kiselina suzbija disocijaciju H2S (prema Le Šateljeovom principu) tako da skoro svi H+ joni u rastvoru potiču od disocijacije jake HCl.
Pozdrav.
 
Član
Učlanjen(a)
23.07.2011
Poruka
8
Rastvori

Imam malo problema oko zadataka sa pripremom rastvora određene pH vrijednosti pa bih zamolio za pomoć:
Koliko cm[SUP]3[/SUP] rastvora HCl, koncentracije 0,1 mol/dm[SUP]3[/SUP], treba dodati u 100 cm[SUP]3[/SUP] rastvora KOH, koncentracije 0,2 mol/dm[SUP]3[/SUP], da bi se dobio rastvor čiji je pH=12

Koliko vidim dolazi do reakcije neutralizacije :HCl + KOH --> KCl + H2O
Iz jednadžbi se vidi da HCl i lužina reaguju u odnosu 1:1....
dakle n(HCl)=n(KOH)
i dalje odavde se ne znam pomaknut? ne kapiram baš te numeričke zadatke s zadanim pH pa ajde malo pomozite ako nije problem:)
 
Član
Učlanjen(a)
03.11.2010
Poruka
23
Nikako se ne može zaključiti da se pH vrednost smeše H2S i HCl povečava (tj. smeša postaje baznija jer pH niža od 7 ukazuje na kiseliu a viša od 7 ukazuje na baznu sredinu) u odnosu na rastvor same H2S, čak naprotiv pH se smanjuje tj. sredina postaje kiselija jer je H2S izuzetno slaba kiselina dok je HCl (što je svakako poznata) izuzetno jaka kiselina.Takođe, udeo H+ jona koji nastaju disocijacijom H2S (povratna reakcija dis. je u pitanju jer je H2Sslab elektrolit tj. r-ja disocijacije je ravnotežna) je izuzetno mali jer HCl kao jaka kiselina suzbija disocijaciju H2S (prema Le Šateljeovom principu) tako da skoro svi H+ joni u rastvoru potiču od disocijacije jake HCl.
Pozdrav.
Hvala na obrazlozenju...ali da li se slican proces desava i kad u zeludac dodamo neku slabu kis. (npr. etansku) ? posto sam, cini mi se, u nekim literaturama video da pise da se povecava, a opet neki kazu da se smanjuje....

I ako moze pomoc oko ovog zadatka sa pH (slican je zadatku iz posta iznad, isti je problem)...

Koliko je mg NaOH dodato u 10 cm3 rastvora HCl (pH=3), s obzirom na to da je pH vrednost, nakon dodatka NaOH porasla na 4,3 ?

Ja mislim da je u ovom, kao i u zadatku iz posta iznad, u pitanju neutralizacija sa viskom supstanci....e sad, mene zanima kako da odredim koja supstanca je visak, s obzirom da ne mogu da izracunam koliko ima mol-a NaOH na osnovu pocetnih podataka ? Meni je poznata formula da se C(H+) odnosno (OH-) jona izracunava tako sto se visak susptance podeli sa ukupnom zapreminom (V1 +V2)...
 
Član
Učlanjen(a)
23.07.2011
Poruka
8
Koliko je mg NaOH dodato u 10 cm3 rastvora HCl (pH=3), s obzirom na to da je pH vrednost, nakon dodatka NaOH porasla na 4,3?
Ja isto čekam da nmi netko malo pomogne oko rješenja moga zadataka jer ne mogu dobit točan odgovor, ali evo ovako sam pokušao tvoj rješiti:
V(HCl)=10 cm3[SUB][SUP]=[/SUP][/SUB]0.01 dm3
pH(Hcl)=3--> [H+]=10[SUP]-3[/SUP] dm[SUP]3
[/SUP]Imaš reakciju neutralizacije NaOH s HCl (poptuna neutralizacija pošto reagiraju jakak kiselina i jaka baza)

NaOH(aq)+ HCl(aq) --> NaCl (aq)+ H[SUB]2[/SUB]O(l)
iz jednadžbe vidimo da NaOH i HCl reagiraju u jednakim omjerima:
n(HCl)= n(NaOH)
n(HCl)=c(HCl)*V(HCl)=1*10[SUP]-3[/SUP]moldm[SUP]-3[/SUP]*0.01 dm[SUP]3[/SUP]=1*10[SUP]-5[/SUP] mol
n(NaOH)=1*10[SUP]-5[/SUP] mol--> m(NaOH)=n(NaOH)*M(NaOH)=1*10[SUP]-5[/SUP]mol*40gmol[SUP]-1[/SUP]=4*10[SUP]-4[/SUP]g=0.4mg
Dakle o.4 mg NaOH je potrebno da bi pH vrijednost iznosila 3.
Po tekstu zadatka vidimo da je pH porastao za 1.3 što je i logično jer se dodaje NaOH (jaka lužina)
Koncentracija vodikovih iona se je smanjila za 9.5*10-4, što iznosi 9.5*10-6 molova HCl(9.5*10-4moldm-3*0.01 dm3) , a pošto je
n(NaOH)=n(HCl),može se izračunati kolika je masa NaOH potrebna da se neutralizira taj broj H+ iona:m(NaOH)=n(NaOH)*M(NaOH)=9.5*10-6 moldm-3*40gmol-1*=3.8*10-4 g=0.38mg NaOH.
Dakle 0.38 mg NaOH je potrebno dodati..
ajd eprovjeri u rješenju pa javi da li je rezultat tačan
Ostale molim da me isprave ukoliko grešim u nečemu, i da malo pomogno oko mog zadatka jer ne mogu da dobijem tačan rezultat
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
03.11.2010
Poruka
23
Koliko je mg NaOH dodato u 10 cm3 rastvora HCl (pH=3), s obzirom na to da je pH vrednost, nakon dodatka NaOH porasla na 4,3?
Ja isto čekam da nmi netko malo pomogne oko rješenja moga zadataka jer ne mogu dobit točan odgovor, ali evo ovako sam pokušao tvoj rješiti:
V(HCl)=10 cm3[SUB][SUP]=[/SUP][/SUB]0.01 dm3
pH(Hcl)=3--> [H+]=10[SUP]-3[/SUP] dm[SUP]3
[/SUP]Imaš reakciju neutralizacije NaOH s HCl (poptuna neutralizacija pošto reagiraju jakak kiselina i jaka baza)

NaOH(aq)+ HCl(aq) --> NaCl (aq)+ H[SUB]2[/SUB]O(l)
iz jednadžbe vidimo da NaOH i HCl reagiraju u jednakim omjerima:
n(HCl)= n(NaOH)
n(HCl)=c(HCl)*V(HCl)=1*10[SUP]-3[/SUP]moldm[SUP]-3[/SUP]*0.01 dm[SUP]3[/SUP]=1*10[SUP]-5[/SUP] mol
n(NaOH)=1*10[SUP]-5[/SUP] mol--> m(NaOH)=n(NaOH)*M(NaOH)=1*10[SUP]-5[/SUP]mol*40gmol[SUP]-1[/SUP]=4*10[SUP]-4[/SUP]g=0.4mg
Dakle o.4 mg NaOH je potrebno da bi pH vrijednost iznosila 3.
Po tekstu zadatka vidimo da je pH porastao za 1.3 što je i logično jer se dodaje NaOH (jaka lužina)
Koncentracija vodikovih iona se je smanjila za 9.5*10-4, što iznosi 9.5*10-6 molova HCl(9.5*10-4moldm-3*0.01 dm3) , a pošto je
n(NaOH)=n(HCl),može se izračunati kolika je masa NaOH potrebna da se neutralizira taj broj H+ iona:m(NaOH)=n(NaOH)*M(NaOH)=9.5*10-6 moldm-3*40gmol-1*=3.8*10-4 g=0.38mg NaOH.
Dakle 0.38 mg NaOH je potrebno dodati..
ajd eprovjeri u rješenju pa javi da li je rezultat tačan
Ostale molim da me isprave ukoliko grešim u nečemu, i da malo pomogno oko mog zadatka jer ne mogu da dobijem tačan rezultat
Hvala....jeste, rezultat je 0.38 mg, ali meni ovaj zadatak i dalje nije jasan, jer na kraju, kad dobijem koncentraciju NaOH (9,45*10-4mol/dm3), kako da izracunam masu NaOH, ako mi nije poznata njegova zapremina, kao ni ukupna zapremina smese ? Zasto da koristim V od HCl (kad se ista, dodatkom rastvora NaOH promenila, ili ako nije, zasto to nije receno u zadatku ? )

A sto se tice onog tvog zadatka...ja sam ga radio na isti nacin kao i ovaj moj i dobijem 180 cm3, sto verovatno nije tacno, posto meni oba zadatka nisu bas najjasnija, pa bih eto i ja zamolio nekog da pokusa da objasni, barem jedan od ta dva.
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
23.07.2011
Poruka
8
Koliko ja ovo kužim , nema zbrajanja nikakvih volumena jer dodaješ kruti NaOH(ne otopinu NaOH) u zadani volumen HCl-a (u mom zadatku se traži volumen )
Ne treba ti volumen , traži se masa NaOH, a imaš množinu , znaš da su množina i masa povezane ovim izrazom:
n(x)=m(X)/M(x)--> m(x)=n(x)*M(x)
dakle moraš izračunat onu masu NaOH koju je potrebno dodati da bi pH porastao sa 3 na 4.3.
Izračunali smo za koliko se je smanjila koncentracija H+ iona (logično da se smanjuje, jer ako dodajem OH- ione, oni reagiraju s H+ ionima koji potiču od HCl). ta koncentracija H+ iona koja se je smanjila je ekvivalentna s OH- ionima koji su potrebni da pH vrijednost skočila
HCl ti je jaka kiselina, potpuno je disocirana, dakle [H+]=[HCl],a lužina i kiselina reagiraju u omjeru 1:1 pa je n(NaOH)=n(HCl)...............dakle imamo sve potrebno d aboi izračunali množinu Hcl, a kada smo to izračunali imamo i množinu od NaOH, jer reagiraju u jednakim omjerima 1:1. Na kraju množinu NaOH pomnožiš s molarnom masom i dobiješ masu NaOH..

mene moj zadatak zbunjuje....ne mogu ga rješit
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
17.11.2009
Poruka
10
Mozete li mi uraditi ova 2 zadatka? Uradio sam 4 zadatka ovog tipa ali u ova 2 rezultat mi nikako nije tacan.

1.Izracunajte standardnu entalpiju stvaranja CuO(s) ako se pri redukciji 20g CuO pomocu ugljenika vezuje 11.11 kJ toplote.
2.Izracunajte koliko se toplote oslobadja pri sagorevanju 34g tecnog etanola, C2H5OH. Uzmite u obzir da je nastala H2O(l).

Hvala puno, pozdrav!
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
2
Imam problem sa 2 zadatka a to su:

1) Žarenjem 2,10g karbonata dvovalentnog metala nastaje 1,0g oksida. Kolika je relativna atomska masa tog metala?
2) Kolika je masa 5 molekula bijelog fosfora (P[SUB]4[/SUB]) iskazana u gramima? (Ar (P)=31).

Zamolio bi nekoga da uradi ako nije problem. Hvala unapred!
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
18.01.2012
Poruka
1
Da li mozete da mi odgovorite na ovo pitanje:
Hlorovodonik se industrijski obicno dobija neposrednim sjedinjavanjem vodonika i hlora. Koliko je kilograma ovih gasova potrebno za dobijanje 1000kg hlorovodonika?
Hvala unapred :)
 
Član
Učlanjen(a)
16.01.2012
Poruka
2
Jel imaš možda riješenje za taj zadatak..Ja sam uradio i dobio sam da je potrebno 970kg(Cl[SUB]2[/SUB]) i 720kg(H[SUB]2[/SUB]).
Ako je ovo tačno napisacu cijeli postupak!
pozzdav
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top