Šta je novo?

"Pendrečenje Biblije"

• Začetnik teme stvarnoslap
  • Datum pokretanja
S

stvarnoslap

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
8.154
Osim toga, u bibliji nema dokaza gde Bog kaže "POSLE BIBLIJE JA ĆU DATI USMENU TRADICIJU, PA VI DRŽITE TRADICIJU A BIBLIJU ZANEMARITE"
Sveta tradicija (predaja) je starija od kršćanske Biblije. Starija je tri i pol stoljeća. :)

tripo 41

tripo 41

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
12.532
Sveta tradicija (predaja) je starija od kršćanske Biblije. Starija je tri i pol stoljeća.
A dokaza 0.

Evo još jednog primera: U Kesariji je živeo rimski kapetan čete. Pobožan i bogobojazan sa celim domom svojim, koji je činio mnoge milostinje narodu, i molio se stalno Bogu. Na kraju su molitve i milostinje njegove izišle na spomen pred Bogom, i On mu je poslao ap. Petra da krsti njega i sve u njegovom domu (D. ap. 10.1-48). Kao što vidimo, kapetan je primio krštenje i darove Duha Svetoga iako je bio vojno lice, i niko: ni Petar, ni anđeo, ni sam Bog, niko mu nije postavio uslov da napusti svoju vojnu službu, u kojoj je svakako bilo ne samo paradiranja, nego i ratovanja.

Iz već spomenutog pamfleta.
--------------------

ODG.

Kada je tako onda nemojte kukati na Zapad kako vas zavađa, eto vam slobodno sada ratujte sa braćom u Ukrajini.

Pošto smatrate da Bog odobrava ratove. Čemu onda kukanje.

tripo 41

tripo 41

Član
Učlanjen(a)
03.06.2010
Poruka
12.532
Idemo dalje.

Iz Sv. Pisma vidimo da je Bog ponekad činio čuda kroz mrtve, bez životne:

• kroz drveni Mojsijevi štap: (2Moj. 7.17 ; 8.17 ; 9.3 ; 17.5-6)
  • kroz bakarnu zmiju: (4Moj. 21.6-9)
  • kroz Jelisejeve mošti: (2Knj. o Car. 13.21)
  • kroz Hristove haljine: (Mt. 9.20-22)
  • kroz Petrovu senku: (D. ap. 5.15)
  • kroz ilovaču i banju Siloamsku: (Jn. 9.6-7)
  • kroz ubruse i pojase ap. Pavla: (D. ap. 19.11-12)
-----------------------------------------------------------

Pa Isus je liječio preko blata, uzeo blato i namazao oči slijepom, kako to da PC -ve, nemaju sveto blato preko kojeg liječe bolesne.

Znači uzima se šta nam odgovara. Gdje im je bakarna zmija, gdje im je Petrova sijenka, a pardon umro je davno.

J

Jovan Prezviter

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
1.734
A Crkva koncem 4. stoljeća odredi kanonske novozavjetne spise.
Pa nije baš tako ali ajde. Neka bude:). Crkva je na Laodikejskom Saboru 364 potvrdila kanon. Malo su se sporile Cargradska i Rimska oko Otkrivenja ali je Atanasije Veliki konačno razrešio sve dileme među Carigrađanima.

Ali apostoli živeše u I veku:cool:.

S

stvarnoslap

Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
8.154
Pa nije baš tako ali ajde. Neka bude:). Crkva je na Laodikejskom Saboru 364 potvrdila kanon. Malo su se sporile Cargradska i Rimska oko Otkrivenja ali je Atanasije Veliki konačno razrešio sve dileme među Carigrađanima.

Ali apostoli živeše u I veku:cool:.
Zato i kažem, Predaju apostola imamo od polovine 1. stoljeća a Bibliju od konca 4. stoljeća (397. god. Sinoda u Kartagi).

J

Jovan Prezviter

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
1.734
Zato i kažem, Predaju apostola imamo od polovine 1. stoljeća a Bibliju od konca 4. stoljeća (397. god. Sinoda u Kartagi).
Ok, predaja apostola. Da te bolje razumem. Predaja apostola (usmeno-pisana) postoji u I veku. Sad je ok. Mi tu predaju držimo i poštujemo.

Nego što misliš da je sabor u Kartagi važniji od onog u Laodikeji? Zar nije Atanasije Veliki najpre potrdio taj kanon još pre sabora u Kartagi 397 n.e?:).

Laodikeja

Laodikeja

VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
15.301
Sveta tradicija (predaja) je starija od kršćanske Biblije. Starija je tri i pol stoljeća. :)
Ne postoji sveta tradicija, vec rec Bozja koju su propovedali Hristos i apostoli, a to sve zapisano u reci Bozjoj, jevandjeljima, delima apostolskim, poslanicama, i otkrivenju.

Tradicija tradicionalnih crkava potice iz mnogobozacke tradicije, samo su joj pridodati Hriscanski elementi da izgleda prijemcljivije.