Pcelarstvo-Ljubav i zanat

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Polen kao alergen[/h]


Veoma su česte alergijske reakcije na polen, manifestuju se polenskom kijavicom. Tokom letnih meseci u jednom metru kubnom vazduha, prisutno je i do 200 polenovih zrna (već 10-50 polenovih zrna može da prouzrokuje neprijatnosti kod osetljivih osoba). U ovoj mešavini, najzastupljeniji je polen trava (65%). Trave rodova Phleum, Dactilys, Poa, Alopecurus, Anthoxanthum – Poaceae, najznačajniji su alergeni. Pored njih, i polen vrsta iz familije Chenopodiaceae, Plantaginaceae, Polygonaceae, Amaranthaceae i Asteraceae, čest je uzročnih alergijskih reakcija.

Polen drveća najprisutniji je vazduhu tokom proleća. Ovaj polen nije tako čest alergen kao što je slučaj sa polenom trava. Najčešće su alergijske reakcije na polen breze i platana.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Propolis[/h]



Propolis je smesa voska i lepljivih materija koje pčele sakupljaju sa pupoljaka višegodišnjih biljaka. Pčele učvršćuju propolisom saće i zatvaraju pukotine. Ima dezinfekcionu ulogu voštanih ćelija i celog pčelinjeg staništa. Propolis sadrži lako ispariva eterična ulja, koja imaju jasna izražena antimikrobska dejstva.

Po izgledu, propolis je smolasta materija žutozelene do tamno crvene boje. Ako se duže čuva, postaje tamniji, i pod uticajem sunca gubi elastičnost. Ima karakterističan smolast miris i nagorak ukus, a po strukturi je gust i homogen.

Preventivnom upotrebom propolis čuva zdravlje, ublažava tegobe u slučajevima gripa, različitih oblika virusa, upalnih procesa ždrela i usne šupljine.

Posebnost propolisa je što bakterije na njega ne stvaraju otpornost i što nema štetnih popratnih pojava, što je mana sintetskih antibiotika. Izuzetne rezultate postiže u liečenju infekcija, opeklina, otvorenih rana, čireva probavnog sastava. Uklanja otekline kod zubobolje. Redovnom upotrebom jača obrambenu sposobnost imunološkog sastava.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Matice[/h]
Prikazani uzgoj matica je metod uz primjenu organizovane inkubatorske proizvodnje. Sva oprema je modificirana i izrađena namjenski za našu proizvodnju koja nije svugdje prilagodiva. Oprema za ovu proizvodnju je nestandardna, a sve navedene aktivnosti u toku uzgoja matica prilagodili smo našim pašnim uslovima, lokaciji pčelinjaka, iskorištenosti radnog vremena, ekonomičnosti uzgoja, ...


[h=2]Šta uraditi poslije provjere prijema matice?[/h]

Vađenjem kaveza iz kojeg je u pčelinje društvo izašla matica posao oko zamjene uglavnom je završen. Matica se i dalje nalazi u fazi svog razvoja.Tada je samo potrebno približiti razmaknute ramove na dovoljno međusobno rastojanje i poklopiti košnicu.Radoznalost pčelarima često dozvoljava da oni tada izvade poneki ram iz centralnog dijela plodišta da vide da li je matica već počela polagati jaja.Ovdje većina pčelara koji ovako rade prave kobnu grešku.Često vađenjem ramova upropaste cjelokupan trud koji su do tada uložili.
Tada se dešavaju različiti slučajevi i nezgode kao što su:

  • ovaj preuranjen pregled plodišnih ramova nekada kod pčela izaziva agresivno stanje i neprijateljsko ponašanje prema matici iako su do malo prije pčele prema njoj imale tolerantan odnos.U tom slučaju, pčele često uklupčaju maticu a nekada to uklupčavanje se završava kobno po maticu
  • pošto je matica još plašljiva i još lako poleti kada pčelar izvadi ram na kojem je matica da bi ga pregledao,nekada se desi da ona poleti sa rama.Novonastala situacija za radoznalog pčelara u tom momentu postaje nejasna i on se tada ne može da snađe.
Ovakva situacija se nekada desi sa oplođenom maticom a nekada i sa neoplođenom.Međutim u ovoj situaciji se različito ponaša oplođena od neoplođene matice.Zato pčelari u ovakvoj situaciji trebaju da zapamte i strogo se pridržavaju sljedećeg uputstva:
ako vam sa rama kojeg držite u rukama pri pregledu odleti oplođena matica trebate ostati u položaju u kojem ste bili kada je matica poletjela.Ram zadržite u rukama kako ste ga držali. Matica će da leti okolo na pčelinjaku i stalno će da prati vaš položaj.Od momenta polijetanja poslije 5 do 10 minuta matica će se vratiti na ram koji vi držite.Ako se imalo pomjerite tjelom ili ramom postoji mogućnost da se matica ne vrati.U ovo sam se više puta uvjerio dok sam ispitivao ovakve slučajeve ponašanja matica.Pri pregledu početka polaganja jaja u oplodnjacima često mi se dešava da matica poleti.Međutim na objašnjen način ona se vraća ili na ram koji držim u ruci ili na ulaz u oplodnjak.
U oplodnjak se zna vratiti jer je na taj izlaz izlijetala na orjentacione letove a poslije i na svadbeni let.Kada se mlada oplođena matica doda u normalno pčelinje društvo ili nukleus pa poleti sa rama pri pregledu ona će da se vrati na ram koji vi držite jer za ddrugi ulaz u tu košnicu ona ne zna.Meni lično je se dešavalo da u kamionskoj prikolici koja je u unutrašnjosti polumračna pri pregledu prijema matica neka od njih i poleti i izleti na vrata koja su udaljena 5 metara od rama koji držim na drugom kraju prikolice.Pridržavajući se objašnjenog pravila o povratku matica one se u velikom procentu vraćaju na mjesto odakle su i poletjele.
Ovo se isto dešava i kad matica izleti kroz ventilacioni otvor u krovu prikolice.Praktično po mom iskustvenom zaključku matica je gotovo nepogriješiva ako joj pčelar sačuva prijašnje samo njoj poznato stanje.Ako vam pri pregledu pčela odleti neoplođena matica što je mnogo češći slučaj ona se na isto mjesto vraća za oko 5 minuta.Ako je novoprimljena matica nabavljena sa veće udaljenosti a još je u kavezu provela 4 do 5 dana njoj je potrebno oko 7 dana po izlasku iz kaveza da obnovi svoj prethodni kapacitet polaganja jaja koji je imala u oplodnjaku kod proizvođača. Ako se matica direktno dodaje u jako pčelinje društvo a još u periodu kada se brojčano stanje pčela stalno povećava ono od nje očekuje da ona polaže jaja odmah punim kapacitetom.Iako je ona kvalitetna ona nije u mogućnosti da odmah ispuni želje pčela ali i pčelara.Zbog toga će nekada pčelinje društvo poželjeti da zamjeni novu maticu.Međutim postepenim povećanjem broja položenih jaja pčelinje društvo naknadno odustaje od svoje namjere.
Za ovakve slučajeve pčelari ne znaju a u ovim situacijama reaguju i prigovaraju na kvalitet matice.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Šta uraditi poslije dodavanja matice?[/h]
Poslije stavljanja matice u pčelinje društvo i pokrivanja košnice pčelinje društvo treba prepustiti miru.Od momenta dodavanja matice u periodu kada nema paše u prirodi potrebno je pčelama dodati nekoliko puta sirup u količini od pola litra i to kasno navečer.Pri skidanju poklopaca sa košnica, sipanju sirupa, i ponovnog pokrivanja košnica treba da je što tiše i bez lupanja.Svako lupanje utiče na lošiji prijem matice.Ovaj period od 3 do 4 dana je veoma važan za pčelinje društvo.U ovom periodu u pčelinjem društvu odvijaju se velike aktivnosti.Pčelar ne bi smio ni u kom slučaju da otvaraju svoje košnice u koje je dodao matice a radi kontrole prijema matica. Kao što je ranije spomenuto na prihvat matica utiče dosta faktora.
Pčelari postavljaju svoje košnice svugdje i često na nepogodnim mjestima.Nekada po košnicama : skaču kokoške, nekada po njima u slučaju vjetra udaraju grane od drveća, ponekad između njih pase i različita stoka itd.Sve to utiče na mir pčelinjeg društva.Prvo otvaranje košnica pčelar treba da uradi četvrtog ili petog dana poslije dodavanja matica.Otvaranje košnica u cilju kontrole prijema matica treba obavljati polako i pažljivo.

U tom momentu u prostoru gdje se nalazi kavez mogu da se zapaze sljedeće situacije:

  • oko kaveza je manji broj pčela koje normalno šetaju kao po saću.Ostale pčele u košnici ne proizvode neki poseban zvuk.Kavez je presvučen tankim slojem finog bijelog voska.Sve su to prvi znakovi koji daju signal da je matica primljena u pčelinjem društvu.Tada pčelar može polako da izvuče sa žicom zakačeni kavez i to djelimično kako bi kroz otvore na njemu vidio da li je matica izšetala iz kaveza.Ako na donjoj strani kaveza ima izvučen zaperak od voska to je još jedan znak o sigurnosti kvalitetnog prijema.Ako matica slučajno nije izašla iz kaveza a svi navedeni znaci govore da će je pčele prihvatiti treba vratiti kavez na svoje ranije mjesto.Istu kontrolu istim načinom uraditi nakon 24 sata kada je u velikom broju slučajeva matica napustila kavez.Pčelar mora da zapamti da je najbolje da matica sama izšeta među pčele.Ako se pčelar odluči da sam oslobodi maticu iz kaveza može se desiti da matica ne ode među pčele već pri oslobađanju poleti a u tom slučaju pčelar najčešće ostaje bez matice.Neiskusan pčelar u tom momentu počne da maše rukama sa namjerom da uhvati maticu što je još više zaplaši.
  • nekada se desi da pčelar pri pregledu prijema matice u kavezu pronađe mrtvu maticu i pčele pratilje.To je obično slučaj da pčele nisu htjele prihvatiti maticu,uskratile su joj hranu i vodu a napokon je neka od agresivnih pčela kroz mrežu žaokom usmrtila maticu.I u ovom slučaju ako pčelar ima matica u rezervi na isti način kao u predhodnom slučaju može dodati drugu maticu.Pored ovih postoji još čitav niz raznih problema pri obavljanju ovog posla.
  • Matica leti oko košnice a pčelar u tom momentu obično i ne zna osnovna pravila ponašanja u takvom slučaju.Postoje provjerena i sigurna pravila sa kojim se i neoplođena i oplođena matica vraća na mjesto odakle je poletjela
  • slijedeća situacija je kada pčelar prvi put otvori košnicu poslije dodavanja matice i primjeti oko kaveza okupljeno dosta pčela.To je odmah znak pčelaru da sa maticom ili sa pčelinjim društvom nešto nije u redu.U tom slučaju odmah treba posumnjati na prisustvo druge matice ili matičnjak u pčelinjem društvu.U tom slučaju pčele se najagresivnije odnose prema matici u kavezu.Pčelar treba polako izvući kavez sa tim pčelama i polako četkom obrisati pčele sa kaveza.Međutim, pčele se ponovo vraćaju na kavez sa maticom.Kada se napokon kavez oslobodi od pčela treba ga ostaviti na neko mjesto gdje ga pčele ne mogu naći.Odmah treba početi sa ponovnim pregledom svih ramova. U ovom slučaju najčešće u košnici ima neoplođena matica koja je mala i vješto se krije među pčelama.Osim toga uvjek ostane poneki mali matičnjak na nekom skrivenom mjestu gdje ga pčelar teško primjeti pri pregledu.Ako pri detaljnom pregledu prvi put pčelar ne pronađe niti maticu niti bilo kakav matičnjak treba ponovo i to odmah da počne sa ponovnim pregledom.Slijedeći put najbolje je svaki ram sa pčelama detaljno pregledati da li je na njemu matica a poslije pčele sa tog rama stresti i detaljno pregledati eventualnu prisutnost matičnjaka.Neoplođena matica nekada se nalazi i na stranicama košnica jer su je pčele jurile na svadbeni let a ona se zbog velikog prostora u košnici vješto krila.
  • Dok je matica u kavezu bila opkoljena agresivnim pčelama njoj i pčelama pratiljama uskraćeno je pravo na vodu i ishranu od pčela iz košnice.U tom slučaju matica je bila primorana da uzima suho šećernomedno tijesto.Kada pčelar oslobodi kavez od pčela treba matici i pčelama pratiljama sa prsta ili iz malog šprica dodati po dvije kapi vode.Ovo se dešava samo u slučaju kada pčelinje društvo zbog nekog uzroka neće da prihvati maticu koju mu je pčelar ponudio.U slučaju kada pčelinje društvo hoće da prihvati maticu ono se prema njoj ponaša kao prema dobrodošlom gostu.,tada pčele iz košnice obezbjeđuju matici kvalitetnu hranu i vodu.Kada pčelar otkloni uzrok zbog kojeg pčele nisu prvi put prihvatile maticu odmah ponovo može istu maticu da vrati u košnicu i na isto mjesto među ramove.Obično tada matica bude i prihvaćena
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Kada i kako dodati maticu u pčelinje društvo?[/h]
U pčelarskoj praksi u svijetu postoji dosta različitih vrsta kaveza za transport i dodavanje matica. Svaki od njih ima i svojih prednosti i nedostataka.Matica dodata na pravilan način u bilo kojem kavezu u velikom procentu biće prihvaćena.Međutim dešavaju se i situacije da pčele ne prihvate maticu.To najviše pogađa pčelare početnike.Oni bi htjeli da prihvate situaciju 100 % uspjeha prijema matice.Zbog toga pčelar treba da pod određenim uslovima i okolnostima uloženi rad i vrijeme imaju što manju cijenu koju pčelar mora da plati kako bi smanjio rizik uspjeha.U periodu nakon dva sata od obezmatičenja pa do 24 sata nakon pripreme najpogodnije je dodati maticu u kavezu u pčelinje društvo.Matica u kavezu je tuđinac za pčele kojima je treba dodati.Ponovo otvaranje košnice nakon navedenog perioda od obezmatičenja pčelinje društvo doživljava kao novi stres.Ono se do tada već konsolidovalo, donijelo odluku o izgradnji matičnjaka a često i počelo sa izgradnjom.Ako mu u tom periodu pčelar ponudi oplođenu maticu toj. ono što pčelama treba u tom momentu i što bi same proizvele i dobile tek za oko 25 dana pčele je dobro prihvataju.
Otvaranje košnice i dodavanje nepoznate matice nije za pčelinje društvo prirodna situacija i zato ono pokreće nespecifično odbrambene pokrete pčela prema tuđincu u njihovoj košnici.Kavez sa maticom vješa se za žicu i to tako da kavez dođe na polovini visine ramova.Na svakom kavezu ima otvor za pristup pčela pogačici u kavezu.Taj otvor pčelar mora obavezno osloboditi.

Potrošnjom pogačice pčele će napraviti tunel kroz koji matica treba da izšeta među pčele.
Ponašanje matice ima velikog uticaja na njen prihvat.Bezmatično pčelinje društvo obično će prihvatiti dodatu maticu ako se ona vlada normalno u kavezu.Ako se hladnokrvno i mirno kreće u kavezu velike su šanse da matica bude prihvaćena.Od njenog ponašanja odmah posle stavljanja kaveza sa maticom u košnicu zavisi i uspjeh prijema.Nasljedni mehanizmi ponašanja pri pokušaju opstanka nigdje nisu tako vidljivi kao pri aktu dodavanja matice u bezmatično pčelinje društvo. Matična genetska osobina informiše njen nervni sistem da je nastao period kada ona mora da se ponaša na odgovarajući način i najbolje u svom životu.Ako njeno ponašanje nije u skladu sa kodom koji pčele radilice nose u svojim ćelijama tada će one reagirati iznenađujuće burno i nasilno pa će uklupčati maticu i tako je ubiti.
To je onaj slučaj kada pčelar pri kontroli prijema matice otvori košnicu i vidi masu pčela oko kaveza ili kada pčelar slobodno ispusti maticu iz kaveza a pčele je odmah uklupčaju.Matica se smatra dodatom tek kada pčele naprave tunel kroz šećernomedno tijesto a matica se iz kaveza izšeta slobodno i odšeta između ramova među pčele. Sve dok je u kavezu ona je možda u poziciji da bude prihvaćena ali će prihvatanje da se dogodi tek po njenom izlasku iz kaveza.Ako se ona odjednom nađe među pčelama može da se uznemiri, ubrza pokrete i tada će je pčele uklupčati.Dok je matica u kavezu pčele kroz otvore hrane maticu, ukrštaju svoje antene međusobno i na taj način dolazi do stvaranja prijateljstva.U tom slučaju kada matica ogladni ona traži hranu od pčela a one joj daju.
Tako se bolje upoznaju i prihvataju.Pod idealnim uslovima skoro svaki metod može da uspije kod svih pčelara dok pod drugačijim okolnostima ne uspijevaju ni najbolje metode kod najiskusnijih pčelara.
Zbog navedenog došlo je vrijeme da i mi radimo onako kako to rade pčelari u svijetu. Njihovo iskustvo i znanje dobro će nam doći.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Zašto pčele teško prihavataju drugu maticu?[/h]
Dok se u pčelinjem društvu nalazi matica ono obavlja sve aktivnosti u košnici i izvan nje. Nestankom matice iz košnice pčelinje društvo dolazi u takozvanu stresnu situaciju.Sve aktivnosti sada su pomjerene a neke su i obustavljene.Instiktivno ponašanje pčelinjeg društva je genetski kodirano da bi pčelama koristilo u normalnim prirodnim situacijama.Nestankom matice iz košnice prisutno je neprirodno stanje.Time je okrnjena biološka cjelina a ona se ponovo uspostavlja prisustvom nove matice u pčelinjem društvu.
Ponovno uspostavljanje biološke cjeline predstavlja veliki problem i za pčelinje društvo i za pčelara. Pčelinje društvo teško i nerado prihvaća tuđu maticu a to pčelar treba da zna.Zbog toga je potrebno pčelinje društvo dovesti u takvo psihološko stanje da ono ublaži svoje agresivno ponašanje prema tuđincu zvanom matica.Svaka oplođena matica u pčelinjem društvu okružena je svojim pčelama pratiljama određene starosti koje proizvode matičnu mliječ i konstantno je dodaju matici dok ona za uzvrat pčelinje društvo nagrađuje sa sve većim brojem jaja koja konstantno polaže.Ove pčele pratilje neprekidno se mjenjaju.U toku hranjenja matice, pčele iz njene pratnje vrše i izmjenu biohemijskih informacija. Putem svojih žlijezda matica proizvodi biohemijske supstance koje se nazivaju feromoni.
Na taj način matica daje stalnu informaciju koja se prenosi u cijeloj košnici dok je ona u njoj prisutna. Pčele pratilje u ovom slučaju prenose putem feromona neophodne poruke i na taj način se održava biološka cijelina.Pri polaganju jaja matica se stalno kreće po saću tražeći pripremljene i sterilisane ćelije.Sva mjesta na saću koja matica dotiče svojim tjelom ostaju feromonisana.Ova pojava je prisutna na svim ramovima u plodištu gdje se matica po njima kreće.Nestankom matice iz pčelinjeg društva nakon kraćeg perioda dolazi do cijepanja feromonske veze.Do momenta nestanka ili uklanjanja matice iz pčelinjeg društva ona je polagala manji ili veći broj jaja.Iz nje je ostalo u ćelijama saća i jaja i larvi različite starosti.Cijepanjem feromonske veze između matice i pčela, pčele pokušaju da uspostave izgradnjom matičnjaka.Pčele poznaju samo ovaj način uspostavljanja feromonske veze.
Matična mliječ ali i sve larve odaju isti apsorbovani feromon i na taj način se uspostavlja biohemijska veza.Pčele su tako oduvjek radile, tako rade i sada i zbog toga prirodnog puta u uspostavljanju feromonske veze pčele se u košnici agresivno ponašaju prema matici koju pčelar hoće da im doda.Svojom agresivnošću one ne žele da prime drugu maticu.Međutim kako vrijeme liječi rane tako i ovdje njihova agresivnost postepeno opada a kada dođe na stepen prihvatljivosti i pogodan momenat tada pčelar treba da to iskoristi i doda im drugu maticu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Uslolvi za prihvat matice u pečlinje društvo[/h]
Pčelinje društvo nerado mijenja svoju maticu i u slučaju ako je ona nekvalitetna ali ima i veliki procenat pčelara koji su neodlučni da to urade na svom pčelinjaku.Oni su obično nesigurni u krajnji uspjeh, odnosno u veliki procenat prijema dodatih matica u pčelinja društva.Obično, ako se izvrši pravilna priprema i ispune uslovi u pčelinjem društvu prijem matica je uspješan.
Pčelar mora imati na umu da svako oduzimanje matice iz košnice i dodavanje druge matice kod pčelinjeg društva izaziva određeni šok.Sve se to primjeti po radu i ponašanju pčela u toku dok se taj posao obavlja na pčelinjaku.Zbog toga pčelar mora pomoći svojim pčelama da one novonastali problem riješe na što bezbolniji način.Pčelama se mora obezbjediti sve neophodno kako u košnici sa malim brojem pčela tako i u košnici sa maksimalnim brojem pčela.Najvažniji uslovi za uspješan prihvat oplođene matice u pčelinje društvo su:

  1. pčelinje društvo je potrebno dovesti u takvo psihološko stanje da ono očekuje oplođenu maticu. Znači, pčelama je potrebno u određenom momentu dodati ono što one očekuju a ne naturati im na silu i nepravilan način ono što im ne treba
  2. mlade pčele u košnici mnogo lakše i raspoloženije prihvataju dodatu maticu nego stare i izrađene pčele.Po mogućnosti pri dodavanju matica u pčelinje društvo na neki način odvojiti stare pčele
  3. pčele u košnici koje su privremeno bez matice moraju imati određenu sigurnost kroz prisutnu bogatu rezervu hrane.Ako ovaj uslov nije ispunjen takvim pčelinjim društvima je potrebno dodati nekoliko puta sirupa da bi pčele stvorile određenu rezervu.
  4. pčele dosta lakše prihvataju novododatu maticu ako u prirodi imaju nadražajnu pašu.
    U tom slučaju, stare pčele izletnice su angažovane na sakupljanju i unosu nektara i polena a kućne pčele na obavljanju kućnih poslova i u ovom slučaju prihvate novododate matice.
    Ako je u periodu dodavanja matica bespašni period nadražajnim prihranjivanjem pčelinjem društvu povratiti radno raspoloženje.Ovo se postiže dodavanjem sirupa kasno navečer nekoliko dana prije dodavanja matice.
  5. pčelinje društvo kojem se dodaje mlada matica jedan period prije toga mora da bude bez ikakve matice.Postoji određena zavisnost vremena dok je pčelinje društvo obezmatičeno i prihvatanja mlade novododate matice.Što je to vrijeme duže pčele su manje agresivne i lakše prihvataju maticu.Međutim ovo vrijeme ne može da se produžava u nedogled.U slučaju obezmatičenja kada u košnici ima mladog otvorenog legla različite starosne dobi pčele poslije određenog perioda počinju izgrađivati matičnjake
  6. pčelinje društvo ni u kom slučaju neće prihvatiti novododatu maticu ako se u njemu nalazi : oplođena ili neoplođena matica, kao i matičnjak bilo koje starosti
  7. ako je pčelinje društvo duži period bez ikakve matice u njemu se pojavljuju lažne matice. Pčelari pokušavaju bez naknadne intervencije uz prisustvo lažnih matica proizvesti mladu maticu ali im to ne uspijeva.Za uspješno dodavanje oplođenih matica u ovakvoj situaciji postoji nekoliko provjerenih sigurnih metoda
  8. svi poslovi oko pronalaska stare matice, njeno uklanjanje i priprema košnice za dodavanje mlade matice treba da se obavlja bez prevelike buke i uznemiravanja.U ovom slučaju pčelar sve poslove treba da obavlja tiho,staloženo i bez nerviranja.Obično je kod pčelara otežano pronalaženje stare matice među velikim brojem pčela,nevješt pčelar i po nekoliko puta pregleda ramove ali ne pronalazi maticu.U tom slučaju potrebno je košnicu poklopiti i ponovo je pregledati kroz par sati.Za taj period pčelinje društvo se smiri i sredi pa je onda lakše pronaći maticu.U ovom slučaju za smirivanje pčela dim iz dimilice koristiti što je moguće manje.
  9. od vrste kaveza zavisi i veličina odjeljka za rezervu hrane odnosno šećernomednog tijesta za ishranu pčela pratilja.U ovom slučaju šećernomedno tijesto uzimaju i pčele iz košnice kada im se doda matica u kavezu.Period za koji pčele iz košnice pojedu rezervu hrane u kavezu i naprave tunel za izlaz matice takođe utiče na prihvat matice
  10. vremenski uslovi u periodu zamjene matica utiču na uspješan prihvat Ako je u tom periodu kišno i prohladno vrijeme a po takvom vremenu se obavljaju poslovi pripreme i zamjene matica njihov prijem će biti loš.Ovo se dešava takođe ako se ovi poslovi obavljaju pred nevrijeme što pčele veoma dobro predosjete.

    Osim navedenih postoji još nekoliko uzroka koji negativno utiču na prihvat matica. Zbog toga bi pčelari na navedeno trebali obratiti pažnju da nebi doživjeli razočarenje pri obavljanju ovog veoma odgovornog posla.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Čuvanje matica i dodavanje u pčelinje društvo[/h]
010.JPG
Zamjenu matica u pčelinjem društvu treba raditi planski i organizovano.Svakako da je matice najbolje dodati u pčelinje društvo odmah po dospjeću od uzgajivača.Dogodi se da matice spakovane u kaveze za transport i dodavanje a preuzete od uzgajivača trebaju se čuvati neki vremenski period iz raznih razloga do njihovog dodavanja u pčelinje društvo.Često su visoke temperature u periodu uzgoja i zamjene matica.Previsoka temperatura može najviše da ošteti matice.Zbog toga kaveze sa upakovanim maticama najbolje je čuvati u zatvorenoj prostoriji na sobnoj temperaturi. Samo je potrebno jednom na dan matici i pčelama pratiljama dodavati po dvije kapi čiste vode sa prsta ili iz šprice.Duže zadržavanje matice u kavezu utiče na njen kvalitet.
Svaki dan proveden u kavezu van pčelinjeg društva pod svim propisanim uslovima drastično se odražava na kvalitet matica.Pčele pratilje nisu u mogućnosti da proizvedu kvalitetnu hranu za maticu koja je ranije oko 10 dana u oplodnjaku ili nukleusu primala od većeg broja pčela pratilja koje su se u tom poslu stalno smjenjivale.Sada je došlo do prekida takve idealne ishrane matice i ona je prinuđena da sama uzima hranu.U kavezu nema ni kvalitetnog meda za hranu na raspolaganju već je tu pogačica koja treba biti što tvrđa da nebi iscurila na maticu i pčele.Ovaj izvor hrane je samo privremeno nužno zlo za kratku prihranu pri transportu, čuvanju i privremeno poslije stavljanja matice u pčelinje društvo.I zbog toga,ako matica za hranu uzima pogačicu duži vremenski period to će se odraziti na njen kvalite.Neki od pčelara kada donesu matice od uzgajivača kaveze sa maticama ostave na čuvanje: ispod poklopca košnice, u hranilice ili zbjeg košnice.
011.JPG
Dok vrši pripremu svojih pčelinjih društava za dodavanje mladih matica često zaboravi za matice u kavezima.Pošto su košnice najčešće smještene na suncu a njihovi poklopci pokriveni sa limom pa je zbog toga u prostoru gdje je pčelar ostavio kaveze visoka temperatura i dolazi do trajnog oštećenja ili uginuća matica.Ovo se dešava i ako ih pčelar ostavi u autu gdje je u toku toplih ljetnih dana visoka temperatura.Pčele sa pčelinjka brzo osjete donijete matice u kavezima pa pčelar i na to mora obratiti pažnju da nebi dolazilo do uzbunjivanja mladih matica i pčela pratilja spakovane matice se trebaju čuvati u nekoj kartonskoj kutiji koja je zatvorena i izbušena za dotok zraka.Kutiju sa maticama najbolje je čuvati u zatvorenom prostoru.Pčelar koji naruči matice od uzgajivača sa njim treba biti u stalnom kontaktu u periodu isporuke matica.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Kada mjenjati maticu u pčelinjem društvu[/h]
035.jpg
Maticu treba zamjeniti u pčelinjem društvu po mogućnosti odmah kada se zaključi da ona ne valja, odnosno, nije sposobna da ispuni svoju funkciju. Pčelari se teško odlučuju da u obavezne radove u toku godine planiraju i na vrijeme mijenjaju matice. Najčešće,matice mijenjaju samo u slabim pčelinjim društvima. Dok se ona uz određene stimulacije malo razviju, jaka pčelinja društva slabe zbog ne mjenjanja matica u njima. I tako u krug,a na kraju se to najbolje vidi kada dođe vrijeme za vrcanje meda. Na našim pčelinjacima matice mjenjamo od polovine augusta do polovine septembra. Zašto smo se odlučili za ovaj period?
036.jpg
Mlada matica u početku nije u mogućnosti da polaže veliki broj jaja. U periodu od druge polovine jula svaka matica postepeno smanjuje polaganje jaja. Pčelinje društvo to i očekuje od matice. Kada se poslije tog perioda mijenjaju matice onda se često usklade zahtjevi pčelinjeg društva i mogućnosti mlade matice. Sve mlade matice nisu uvijek kvalitetne. Kada pčele prihvate mladu maticu ona ima oko tri mjeseca do zazimljavanja da se malo razradi. Krajem januara, kada počne sa polaganjem jaja i svakim danom sve više i više, tek će tada da pokaže svoje kvalitete.
Osim toga ako se u toku augusta i septembra primjeti da je matica nekvalitetna i da na osnovu legla zaključimo da je ponovo trebamo mijenjati imamo do zazimljavanja dovoljno vremena da to uradimo. Ako bi zamjenu matica uradili krajem maja i u junu dok bi se matica stabilizovala u pčelinjem društvu prođe i paša i pčelarska godina.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Evidencija u periodu uzgoja matica[/h] Sve što je zapisano nije zaboravljeno. Svi poslovi na uzgoju matica moraju se obaviti u tačno vrijeme kada to treba uraditi. Ni jedan posao u cjelokupnom proizvodnom ciklusu ne može se prolongirati za kasnije. Uzgoj matica je jedan neprekidan lanac koji je spojen sa većim brojem karika. O svim tim karikama mora se pisati da se ima tačna evidencija. Kvalitet matica u mnogome zavisi od kvaliteta svake pojedinačne karike. Posebno je važno voditi evidenciju o svakoj seriji jer se na našoj oplodnoj stanici serije preklapaju tj. svakih deset dana vrši se presađivanje larvi za novu seriju.
 
Natrag
Top