Pcelarstvo-Ljubav i zanat

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Prosirenje i preuredjenje gnezda

U pcelarenju sa jednokorpusnom kosnicom je veoma vazno pravovremeno prosirenje gnezda, samim ulaskom nektara i cvrtnog praha dolazi do blokade razvoja legla, znaju ramovi puni meda i perge u pojedinim zajednicama biti nepremostiva prepreka matici tako da je veoma vazno umesati se. Samim prilivom vece kolicine hrane i jacanjem zajednice dolazi do zaposedanja dotada praznih ramova a na kraju i izvlacenjem zaperka u praznini koju smo ostavili na severnoj strani u toku zime.
Pocetkom meseca gledamo da sve zaostale lose, stare ramove ostranimo iz kosnice i pretopiti ih. U kosnicu pocinjemo da uvodimo satne osnove koje cemo da ponudimo pcelama na izvlacenje tako sto cemo ih staviti izmedju prege i legala, tim postupkom smo obezbedili da nam pcele neizvlace zaperke vec su zaposlene na izvlacenju osnove. Stalno pratimo razvoj i dodajemo nove ukoliko je potrebno do popunjavanja celog plodista, uvek gledajuci da nebude dve satne osnove jedna do druge, vec uvek na dve razlicite strane pcelinjeg gnezda. Pravi momenat za uvodjenje satnih osnova je kad otvorimo kosnicu vidimo da se medne kape bele to je siguran znak da zajednica buja i dobija u jacini te joj treba prosiriti prostor. U isto vreme gledamo popunjenost ramova sa leglom kada su ramovi popunjeni u velikoj meri prvo dodajemo ramove koje su van zone legla dobro izgradjene u kojima je vec bilo legla zato sto su toplija od novoizgradenih devicanskih. Njih postavljamo sa druge strane izmedju legla i perge pcele ce dobiti prazan prostor koji smeta, brzo ce ispolirati celije a matica zaleci ako su vremenske prilike povoljne sama zajednica jaka mozemo takav ram ubaciti u srediste gnezda bicemo iznenadjeni kad posle dan dva izvrsimo novi pregled a trakav ram bude zalezen “do poslednje celije”. Naravno bicemo veoma zadovoljni, tezicemo daljnim prosirenjem, pazeci dali sama zajednica moze izdrzati takav tempo to jest dali ima dovoljno pcela koje bi pokrilo leglo. U periodu cvetanja purkace jaka drustva znaju da blokiraju sam prostor plodista medom, nisu u mogucnosti dalje prosirivati leglo, moramo vaditi ramove sa medom, dodavati stane osnove koje ce za 24 sata biti izvucene u zavisnosti gde smo postavili ( sa strane legla ili u sam centar ) i zalezeno. Ramove koje vadimo a puni su meda stavljamo u magacin njih mozemo koristiti kao dopunu hrane zajednicama koje oskudevaju sa hranom ili u svrhu rojenja stvaranja novih zajednica. Iz plodisnih ramova netreba vrcati med posto je takav med bio u prostoru gde smo jesenas tretirali pcele i nije u skladu sa “dobrom pcelarskom praksom” u kojoj se trazi da med bude vrcan samo iz devicanskog saca.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Kraj meseca

Najvaznije doba za pcelinju zajednicu i samog pcelar je kraj meseca tada procvetava jabuka a sa procvetavanjem jabuke drustva koja imaju po 8 rama legla ( DB ram ) zasigurno ce biti spremna za obilno prikuljanje bagremovog meda. Posto smo uspeli da pcelinje zajednice dovedemo dao velike kolicine legla sa obe strane po ram perge i meda, punog plodista pcele koje “kipe” pri otvaranju moramo pristupiti prosirenju prostora sa polunastavcima. Pre dodavanja polunastavaka vadimo jedan najlaksi ram meda do legla dodajemo ram gradjevnjak koji ce nam sluziti radi kontrole varoe, prozvodnje voska a na kraju bagremove pase mozemo iseci lepe duboke medne kape u tegle formirati med usacu. Samim tim zavrsavamo dva posla prvi dalji pregledi plodista je izlisan a drugi sprecavamo nagon za rojenje i cekamo prvu obilnu pasu. Na kraju meseca znacemo koliko smo dobro radili jesenas prilikom zastite i prolecnom razvoju, 2/3 pcelinjih zajednica koje su spremne za bagrem daju nam na znanje da smo bili vredni. Vadjenjem i odsecanjem gradjevnjaka imacemo uvid kakvo nam je drustvo i dali je uslo u rojevni nagon i samo u tim okolnostima pristupamo pregledu plodista ako radimo sve u roku intervencije su minimalne.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Cvetni pah

April mesec ima dosta cvetnica koja dobro luce cvetni pah pa mozemo postaviti hvatace ( u zavisnosti od vremenskih prilika ) i otpoceti skupljanje. Sama konstrukcija hvataca neskida veliku kolicinu grudvica praha ( 20-30% ) tako nemoramo brinuti dali sama zajednica imati dovoljno. Hvataca imama dve vrste spoljni i unutrasnji. Unutrasnji hvataci se postave i nepedstavljaju barijeru same izletnice se brzo priviknu dok kod spoljnih posto smo postavili ostavljamo restku dan dva otvorenu radi privikavanja a zatim zatvaramo i prikuljamo grudvice paraha.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Med

Ako je godina povoljna, nas posao uradjen dobro, mozemo ocekivati prve kolicine meda u novoj sezoni. Vocni med skupljen sa vise cvetnica je veoma kvalitetan, takve godine su retke ali znaju da iznenade u takvom medu preovladava glog njegov ukus i miris.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Vec je receno da je vrlo vazno u ovom mesecu vrsiti stimulativno prihranjivanje,pogotovo ako nastupi kisni perod.
Postoji i automatsko stimulativno prihranjivanje a ono se radi tako sto se pocev od prvog aprila svakih nedelju dana vrsi okretanje ramova sa leglom za 180 stepeni.Ovakvom radnjom se leglo nalazi u soprotnom polozaju u odnosu na leto(znamo da je leglo uvek blize letu)tako da je sada izmedju leta i legla med.Posto pcele ne trpe med blizu leta one sada intenzivno otklapaju med i prenose ga u suprotan deo kosnice.Ovom radnjom postizu se dva cilja.Prvi je da matica ima utisak da je napolju intenzivna pasa i povecava zaleganje jaja,a drugi cilj je da se matici poveca broj celija za polaganje istih.
Na pocetku se prvo okrece po jedan ram,a kasnije moze i po vise rama.Kada se temperature ustale i kada otopli moze se okretati i celo plodiste za 180stepeni.Ovim nacinom se moze povecati broj zalezenih jaja i do 30% Ova radnja se moze naravno primenjivati i na drugim tipovima kosnica.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Jos jedan prakticni savet...Kada je rec o dodavanju polumedista(ja to radim na pocetku cvetanja jabuke)ona se ne dodaju iz razloga sto pcele nemaju gde da lageruju med,vec da odvuce mlade pcele koje se tada izlezu u velikom broju i zaposli ih na ciscenju i izgradnji saca u polumedistu i tako oslobode vec po malo skucen prostor u plodistu.Posto neki "poznavaoci" DB kosnice tvrde da je prelaz pcela u polumediste veliki problem ove kosnice postoji vrlo jednostavan i koristan nacin da se taj "problem" otkloni.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Ja jednostavno kada dodam polumediste,podignem peti i sedmi ram iz plodista i stavim u polumediste.To su uvek ramovi sa mladim pcelama koje vrlo lako povuku i ostale pcele u polumediste.
Onaj prazan prostor od donje letvice plodisnog rama pa do podnjace pcele iskoriste za dogradnju trutovskog saca pa nam to ujedno sluzi i kao ram gradjevnjak.Tako da tom radnjom smanjujemo broj varoe,gusimo nagon za rojenje,odvlacimo mlade pcele u polumediste.Kada se trutovsko leglo zatvori normalno ga isecemo i vratimo ramove ponovo gde su bili u plodistu.
Jos je bitno i izvrsiti izjednacavanje drustava petnaestak dana pred bagremovu pasu.Sva drustva koja tada imaju po 8 rama zatvorenog legla su spremna za medobranje.Drustvima koja imaju po 6 rama legla dodajemo po 2 rama zatvorenog legla uzimanjem iz pomocnih.A pomocna drustva su ona koja na petnaest dana pre bagrema imaju manje od 6 rama legla i ona ne mogu da nam sluze kao proizvodna.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
MAJ


Mesec maj,je mesec, u kojem nam pcele visestruko vrate sav nas ulozen trud oko njih.U ovom mesecu cveta glavna medonosa u Srbiji,bagrem.
Ako u prolece nije bilo kasnih mrazeva i ako u vreme cvetanja bagrema bude koliko toliko lepog vremena,bez jakih i hladnih kisa pracene jakim vetrovima kosnice ce nam se napuniti prvoklasnim bagremovim medom.
Dok traje cvetanje bagrema,glavni zadatak pcelara je:
1.da obezbedi pcelama dovoljno prostora za skladistenje meda
2.da obezbedi pcelama maksimalnu ventilaciju
3.da spreci bilo kakvo nepotrebno uznemiravanje pcelinjeg drustva
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Sto se tice dovoljnog prostora za skladistenje meda,treba da se zna,da prazan medisni prostor iritira pcele na veci unos nektara.Tako da,cim se prvo polumediste napuni do 1/2 ili maksimalno 2/3 treba dodati sledeci polunastavak ispod prvog to jest odmah iznad plodista,svaki naredni polunastavak takodje se dodaje preko plodista.Ako su nam svi medisni ramovi sa uradjenim voskom pcele ce iskoristiti pasu 100%
Ako pcelama dodamo sve medisne ramove sa satnim osnovama pasa ce biti iskoriscena nesto vise od 50%
Zato izgradnju medisnih ramova treba vrsiti u cvetanju jabuke ili u bagremu ali dodavanjem maksimalno 3 rama po polumedistu.Ramove sa satnim osnovama treba staviti u sredinu polumedista.
Ja u polumediste stavljam 10 ili 11 rama tako da su oni razredjeni,sace je deblje i celije dublje.U takve ramove matica vrlo retko nosi jaja i ti ramovi sa devicanskim sacem mogu godinama da nam sluze.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Sto se tice ventilacije u kosnici za vreme medobranja ja ispod polunastavka stavljam dve drvene paknice debljine oko 10mm,stavljam ih na prednju stranu medista,znaci iznad leta.Paknice stavljam od petog dana cvetanja i stoje mi na kosnicama do kraja cvetanja bagrema.Ventilacija u ovo vreme je izuzetno vazna jer od celokupnog donetog nektara samo jedna trecina bice med,ostalo je voda koju pcele trebaju uz ogroman napor da odstrane iz kosnice.Tako da ovom radnjom smanjujemo broj pcela koje ce biti angazovane na ovom poslu a povecavamo broj pcela koje idu u medobranje.
Takodje u vreme medobranja treba obratiti paznju da se pcele sto manje uznemiravaju jer svakim pregledom u to vreme smanjujemo prinos meda.
Ono sto smo uradili u predhodnim mesecima uradili smo,sada je sve u Bozjim rukama sto se tice vremenskih uslova.Ako smo uspeli da pomognemo pcelama da se za ovaj mesec razviju u snazna proizvodna drustva na nama je da im znaci obezbedimo dovoljan prostor za skladistenje nektara i da se udobno zavalimo u lezaljku i pratimo euforicno raspolozenje nasih pcela.
 
Natrag
Top