Pcelarstvo-Ljubav i zanat

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Kada je izvršeno oprašivanje i polenova zrnca preneta na žig tučka, započinje sledeća faza tj. oplodnja. To je proces koji počinje u povoljnim uslovima kada na žig tučka dospu odgovarajuća polenova zrnca. Polenova zrnca, ako su podudarana (kompatibilna) biljci na čijem su žigu tučka, počinju da menjaju oblik dobijajući oblik cevčice i da prodiru u unutraćnjost tučka. Samo jedno od njih stići će do embrionove kesice semenog zametka u plodniku tučka. U cevčici se nalaze dva gameta (muške ćelije) od kojih jedan oplodi jajnu ćeliju a drugi središno jedro embrionove kesice. Ovakva oplodnja se zove dvojna oplodnja. Za klijanje polena, šljive, potrebna je temperatura preko 5 stepeni Celzijusovih, a najpovoljnija je od 16 do 21 stepeni. Na niskim temperaturama polenove cevčice rastu vrlo sporo ili prestaju da rastu, pa ne mogu da izvrše oplodnju. Ovo je razlog lošeg roda šljiva u godini kada je u fenofazi cvetanja hladno vreme. Dvojna oplodnja se vrši i kod sorti šljiva kod kojih se vrši samooprašivanje i takve sorte šljiva nazivamo samooplodnim. Samooplodne sorte šljiva se mogu gajiti u čistim (jednosortnim ) zasadima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
ZS_pcela.jpg
Veći broj sorti šljiva zavisi od stranog, odnosno unakrsnog oprašivanja. Za njih je važno da bi se se izvršila dvojna oplodnja da ima odgovarajući podudaran oprašivač (izvor polena), insekti oprašivači u dovoljnom broju i povoljne temperature u fazi cvetanja, tj. oprašivanja i oplodnje. Jedan od načina obezbeđivanja podudarnog polena je da se kod zasađivanja određenih sorti voća, zasad dopuni određenim brojem jedinki sorata koje daju podudaran (kompatabilan) polen. Zasad jedinki tih sorata treba ravnomerno rasporediti po celom voćnjaku, odnosno šljivaku.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Pčelari SAD na leto košnica dovezenih na oprašivanje umeću uređaj (umetak), kroz koji pčele prolaze prilikom izlaska na pašu. U taj umetak se sipa odgovarajući polen, kojim se pčele kod izlaska napraše. Tako naprašene posećuju cvetove voćaka i obezbeđuju sigurno unakrsno oprašivanje. Da bi se proverilo da li zaista pčele na ovaj način oprašuju biljke, pre sipanja u umetak polen je izmešan sa fluoroscentnim materijalom. Noćnim pregledom pomoću ultravioletne svetlosti utvrđeno je da obeleženi polen zaista prenet i ostavljen na cvetove. Rodnost voćnjaka sa takvim oprašivanjem znatno je veća, što znači za dobar rod je važno, da cvetovi budu dobro oprašeni podudarnim polenom. Značajan doprinos obezbeđivanju potrebnog podudarnog polena obezbeđuju pčele koje u svom obilsku cvetova prikupljaju najrazličitiji polen.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Pcelarenje DB kosnicom po mesecima i tehnologija pcelarenja istom




U toku Jula su ceste vrucine,obicno je tada i vrlo malo padavina i tada je takoreci bespasan period.
Normalno je da u bespasnom periodu matica smanjuje polaganje jaja,tako da se cesto desava da u ovom mesecu umesto da imamo 6-7 rama sa leglom mi imamo 3-4 rama legla.
Obicno pcelari kazu da ce tokom Avgusta stimulisati maticu na vece polaganje jaja stimulativnim prihranjivanjem iz kojih ce se izleci dovoljan broj mladih zimskih pcela.
Moje je misljenje da to nije dobro jer,avgustovsko leglo treba da odneguju pcele koje se izlegu u toku Jula!
Ako u drugoj polovini Jula ima malo legla,iz takvog legla ce se izleci mali broj pcela koje nece moci da odneguju vrlo znacajno Avgustovsko leglo.
Pcele iz Avgustovskog legla imaju vaznu ulogu u kosnici,one se staraju o zimovanju drustva i o prolecnom razvoju zajednice.
Poenta radova u mesecu Julu se svodi na to,da ako je unos nektara slab,drustvo se mora prehranjivati kako bi matica intezivno polagala jaja.
Ja necu pisati o zastiti drustava od varoe u ovom mesecu,posto svaki pcelar ima svoje metode zastite,samo cu napomenuti da je ovo mesec sa kojim se pocinje zastita pcela od ove napasti.
Pozdrav.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
AVGUST

Uh,mesec Avgust,po meni naj znacajniji mesec u pcelarskoj godini.Glavni mesec za pripremu pcelinjih drustava za zimovanje.Ovaj mesec ne trpi propuste i lose odradjene stvari,svaka greska se skupo placa u prolecnim mesecima.Ako hocete da budete uspesni u pcelarstvu na ovaj mesec morate da obratite posebnu paznju.

Pocetak i kraj Avgusta morate da iskoristite za d e t a lj a n pregled drustava.U pregledu pocetkom ovog meseca morate da obratite paznju na:
1.jacinu pcelinjeg drustva i kontrola kolicine rezervne hrane.
2.kakav je kvalitet saca
3.kakva je matica,da li je leglo cebasto
4.da li ima varoe na pcelama,krecnog legla,nozeme ili ne daj Boze Americke kuge.
Sve sto se uoci prilikom pregleda treba zapisati a zatim poceti otklanjanje nedostataka.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Cilj treba da bude,da na pocetku meseca pcelinja drustva u DB kosnicama budu na 10 rama sa pcelama i sa 6-7 rama legla.
Ako ste u drugoj polovini Jula meseca stimulativno prehranjivali svoja drustva i ako su drustva zdrava sa dobrim maticama ovako stanje ce te sigurno zateci.
Sto se tice hrane,sva drustva koja nemaju bar 10 kilograma hrane treba odmah prihraniti do te kolicine u vecim porcijama,jer bez tih 10 kilograma hrane nema svrhe vrsiti kasnije prihranjivanje.
Pravilo je da pcelinje drustvo nesme da ostane bez te minimalne kolicine meda ni u jednom mesecu u toku godine.
Da bi drustvo normalno prezimilo,na kraju meseca Avgusta mora da ima oko 20 kilograma meda.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Sto se tice pcelinjeg gnezda i sredjivanja plodisnog saca,odmah pocetkom meseca treba odstraniti sve ramove sa izvitoperenim sacem,staro sace,nedovrsene satne osnove,treba teziti da u sredini gnezda ostanu ramovi koji su najbolji u kosnici.
Ako na ramovima koji su za izbacivanje ima meda ili legla,ramove sa medom mozete staviti iza pregradne daske ili ih staviti u zbeg gde ce ih pcele ocistiti od meda.Ramove sa leglom treba staviti kao krajnje leve,to jest na hladniju stranu a kada leglo izadje izbaciti ih iz kosnice.
Prilikom sredjivanja saca u plodistu vec postojeci redosled ramova ne treba bitno menjati,vec posle izbacivanja loseg saca grupisati sace u plodistu.
Pcele ce nastojati da u sredini gnezda budu ramovi sa leglom a levo i desno ramovi sa polenom a zatim ramovi sa medom.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Sto se tice hrane,pcelinje drustvo u DB kosnici je kvalitetno zazimljeno ako krajem Avgusta ima najmanje 2 kg. hrane po ulici pcela.
Medna kapa na ramovima plodista treba da bude dubine 9-12cm.Ako pcelinje drustvo ulazi u zimu sa oko 20.000 pcela najmanja kolicina meda koje drustvo treba da ima je 18-20kg.ili najmanje po 2 kg.meda po ulici pcela.Bitno je da dopunu rezervne hrane odrade letnje pcele ciji zivotni vek traje do oktobra kada ce sve uginuti a koje dobro preradjuju secer u toku Avgusta jer u tom periodu one obilno luce invertazu.Znam da je prihrana pcelinjih drustava nuzno zlo ali u mnogim krajevima Srbije to jednostavno mora da se uradi u toku ovog meseca,zbog losih pasnih prilika.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Stanje drustva krajem Avgusta trebalo bi da bude sledece:
Odlicna drustva su ona koja tada imaju 10 ramova sa pcelama i legla na 5-6 rama.Iz tog legla ce se ipiliti dvadesetak hiljada pcela koje ce uspesno izvesti zajednicu iz zime.
Takodje i na sve ostale radnje treba obratiti paznju,narocito na suzbijanju varoe na pcelinjaku,odrzavanje pojila,kosenje trave,jednostavno odrzavanje pcelinjaka pod konac,a ako vec volimo pcele to nece da nam bude tesko.
Odprilike to su naj bitnije radnje u ovom mesecu,opet kazem po meni najbitnijem mesecu u toku godine.
Sledi Septembar,takodje bitan mesec...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
SEPTEMBAR

Mesec septembar je mesec koji treba da se iskoristi za sve radnje koje iz opravdanih razloga nismo mogli da uradimo u avgustu.To je neki rok do najkasnije 15 septembra.Naravno,mogu se sve radnje uraditi i do kraja meseca,pcele ce ispraviti nase greske(ako mogu i ako stignu)ali pricamo o nekim naj idealnijim rokovima za zavrsetak zazimljavanja pcela.
Pri pregledu drustava u septembru treba obratiti paznju na:
1.Ako u nekom drustvu pcele ne posedaju gusto sve ramove,takvo drustvo treba suziti za jedan ram.Ovo omogucava pcelama da lakse prezime,da budu stalno u kontaktu sa hranom i da u prolece brze krenu sa razvojem.
2. Ako u centralnom delu gnezda postoji neki ram sa malo hrane,sa losom mednom kapom ispod 10 cm,takav ram treba ostraniti a na njegovo mesto staviti ram sa normalnom mednom kapom.
3.Takodje ako u centru gnezda postoji ram koji je ceo ispunjen medom takav ram treba izbaciti i staviti ga do krajnjeg rama,najbolje na levu,hladniju stranu.
4.Ako u pcelinjem gnezdu nema dovoljno rezervne hrane treba je odmah dopuniti a optimalan rok je 15 septembar.
Ako je gnezdo ovako sredjeno,sa dovoljno kvalitetne hrane mozemo mirno da cekamo ne samo oktobar nego i kraj zime.Naravno i u ovom mesecu treba vrsiti zastitu pcela od varoe.
Sto se tice meseca oktobra u njemu nema nekih znacajnijih radova sem jednog brzog pregleda drustava a o tome malo kasnije.
 
Natrag
Top