Pcelarstvo-Ljubav i zanat

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[TABLE="class: tableborder"]
[TR="class: maintext"]
[TD="width: 240"]
varamit.jpg
[/TD]
[TD="width: 330, bgcolor: #efefef"]SASTAV:
1ml Amitraz 20 sadrži:
Amitraz 0,2g
Excipiens do 1 ml

DEJSTVO:
Aktivni princip deluje na nervni sistem parazita Varroa Jacobsoni ubijajući ga, kao i brauloze kod pčela.

INDIKACIJE:
Preparat je namenjen za lečenje varooze pčela i brauloze.

DOZE:Za lečenje varooze vrši se višestruko tretiranje pčelinjeg društva u toku sezone


[/TD]
[/TR]
[TR="class: maintext"]
[TD="bgcolor: #efefef, colspan: 2"]NAČIN PRIMENE:
15 kapi Amitraz 20 sipati i dobro izmešati u 1 litru vode da se dobije emulzija bele boje. Izvađene okvire sa pčelama, maticom i leglom kao i zidove košnica isprskati pripremljenom emulzijom sa standardnom prskalicom koja stvara finu maglu, tako da količina kojom se isprska jedan okvir – ram iznosi maksimalno 30 ml. Prskanje izvršiti dva puta u prolećnom i dva puta u jesenjem periodu. Razmak između dva tretiranja-prskanja treba da bude od 5-7 dana. Ovakav vremenski razmak između dva tretiranja potreban je kako bi smo u intervalu od dva tretiranja obuhvatili Varou koja je u razvoju- leglu. Prskanje obaviti ili rano ujutru ili predveče (kada je najviše pčela u košnici), pri najnižoj spoljnoj temperaturi od +12C.
Kod tretiranja košnica dimljenjem – potrebno je nakapati 3-4 kapi na 1 listić, osušiti ga a zatim paliti. Ponoviti posle 3-4 dana.

NAPOMENA:
Pripremljena emulzija Amitraz 20 u vodi mora se po pravilu iskoristiti u roku od 6 sati.
U toku rada ne jesti, ne piti i ne pušiti.
Za vreme rada u zatvorenoj prostoriji koristiti masku za usta i nos.
Po završetku rada dobro oprati ruke i lice.
Glavno tretiranje se sprovodi u jesen 2-3 puta sa razmakom od 5-7 dana, kada u košnici nema ili ima vrlo malo legla.

KARENCA:
Lek ne bi trebalo koristiti 14 dana pre paše i u košnicama čije je saće puno meda za ceđenje.

NAČIN IZDAVANJA: Bez recepta.

ČUVANJE: Čuvati na suvom i tamnom mestu van domašaja dece.
PAKOVANJE:20 ml u staklenoj bočici za 30-40 društava za tri tretiranja.

ROK TRAJANJA: 18 meseci.

JKL: 03 6

NAPOMENA: Leta treba da su za vreme dimljenja potpuno zatvorena krpom ili sunđerom 15 minuta.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Timoal ® [TABLE="class: tableborder"]
[TR="class: maintext"]
[TD="width: 240"]
timoal.jpg
[/TD]
[TD="width: 330"] Sastav:
1 ml sadrži:
timol ……………………….. 0.5g
45% etilalkohol ad 1ml
Indikacije:
Terapija Varoze pčela, suzbija Varrou (u zatvorenom leglu), pčelinju vaš, akarozu.
Sprečava pojavu Nozeme, truležnih bolesti, a sa druge strane sprečava rast i razmnožavanje bakterijske flore i dezinfikuje unutrašnjost košnice.


[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Timomar ®
[TABLE="class: tableborder"]
[TR="class: maintext"]
[TD="width: 240"]
timomar.jpg
[/TD]
[TD="width: 330"] Sastav:
1 ml sadrži:
timol ……………………….. 0.5g
60% mravlja kiselina ad 1ml
Indikacije:
Terapija Varoze pčela , suzbija Varrou (u zatvorenom leglu), pčelinju vaš, voštanog moljca, akarozu.
Sprečava pojavu Nozeme, truležnih bolesti, a sa druge strane sprečava rast i razmnožavanje bakterijske flore i dezinfikuje unutrašnjost košnice.


[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Lekovi protiv Američke kuge[/h]

AMERIČKA TRULEŽ
(Američka kuga)


Američka trulež pčelinjeg legla je bolest raširena po celom svetu. Ona je izuzetno zarazna i ako se ne suzbije na vreme, može uništiti pčelinje društvo, kao i ostala društva u istom i u drugim pčelinjacima u okolini. Prouzrokovana je mikroorganizmom Penibacillus larvae koji ima dva oblika – vegetativni i spore. Vegetativni oblik predstavlja štapić koji formira lančiće – streptobacil. Razmnožava se u organizmu larve i čim potroši hranljive rezerve, pretvara se u sporu. Spore se nalaze milijardama u tkivu uginule larve, predlutke i lutke, u medu, polenu, saću, košnici i opremi. Spora je veoma otporna i može sačuvati vitalitet više od 70 godina u spoljnoj sredini – po zidovima košnice, ramovima, saću i priboru. Utvrđeno je da pri kuvanju (100 °C) meda koji sadrži spore one opstaju više od 2 časa, u vodi – više od 10 minuta, u vosku na 100 °C – 5 dana, a na 120 °C – oko 20 minuta.

Vidljivi simptomi američke truleži u košnici izražavaju se u promeni boje i položaja poklopčića koji poprimaju tamnu boju i uvlače se unutar ćelije, jer prilikom sušenja trule mase lutka koja je zahvaćena za poklopčić povlači ga ka dnu. U donjem kraju poklopčića se pojavljuju rupice nepravilnih izgriženih rubova. Pčele pokušavaju da otvore takve poklopčiće i da očiste bolesne i uginule larve. U početku one uspevaju da ih uklone i matica polaže jaja u očišćenim ćelijama, ali u toku bolesnog procesa pčelinje društvo počinje da slabi, sve više larvi se ibacuje – dobija se slika prošaranog legla. Bolesne i uginule larve su rasejane među zdravima. Boja obolelih larvi u početku je sivo-žuta, kasnije – tamno žuta do smeđe. Zaražena larva propada i pretvara se u smeđu lepljivu i otegljivu kašastu masu specifičnog mirisa tutkala. Leševi uginulih larvi predstavljaju zbijenu truležnu masu žilave i lepljive konzistencije koja se vuče i formira niti razne dužine i teško se odvaja od ćelije. Kasnije trula masa se suši i pretvara u tvrdu koricu zalepljenu na dnu ćelije gde se skoro i ne zapaža. Takva ćelija izgleda kao prazna. Ako se ovlaži, osušena larva ponovo omekšava i počinje da se oteže. Ovi znaci su posebno karakteristični u proleće, ako je društvo uginulo u toku zimskog perioda.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Lekovi protiv Nozemoze pčela[/h]

NOZEMOZA

Nozemoza je parazitno oboljenje odraslih pčela koje se javlja u severnijim i vlažnijim oblastima i protiče sezonski – od marta do maja. Prouzrokovano je jednoćelijskim parazitom Nozema apis. U spoljnoj sredini egzistira u obliku ovalnih spora. Parazit napada epitelne ćelije srednjeg creva pčele, tamo se umnožava i svojim patogenim delovanjem ih razara. Na taj način se smanjuje rezorpcija hrane. Bolesna pčela s narušenom probavom oseća glad i to je nagoni da neprestano uzima hranu. Hrana prolazi kroz srednje crevo i dospeva u zadnje, gde se nakuplja u obliku izmeta punih spora parazita koje pčele izbacaju u pčelinjem gnezdu. Pošto se nađe u probavnom traktu, spora nalazi povoljne uslove za razvoj u proleće, kada počinje odgoj legla, temperatura u košnici se povećava i pčele uzimaju više hrane. Kada se ošteti celina peritrofične membrane, embrion nozeme se oslobađa iz spore i ubacuje se preko polarne niti u epitelnu ćeliju creva. Razvoj traje 2-3 dana. Embrion se pretvara u telo sa dva jezgra – merint koji je pravi uzročnik i razmnožava se višestruko putem proste deobe. Pošto iskoriste hranu u ćeliji, merinti se pretvaraju u sporonte, sporoblaste i spore koji posle razaranja ćelije prelaze u crevo i zajedno sa izmetom izbacuju se napolje. Nozemne spore sačuvaju svoju vitalnost dugo vremena: u centrifugiranom medu – do godinu dana, u poklopljenom medu – godinu i po, u leševima mrtvih pčela – do 6 godina. U vodenoj suspenziji s nozemnim sporama one propadaju pri zagrevanju na 60 °C u toku 10 minuta, a vodena para ih ubija za 1 minut. Formalin i formalinski preparati uništavaju nozemne spore pri 4 % rastvoru formaldehida. Nozemoza se prenosi slično drugim zaraznim oboljenjima pčelinjeg društva – prilikom manipulacija pčelara i preko pčela. Izvor zaraze su bolesne pčele i njihov izmet koji sadrži velike količine spora. Zaraza se prenosi hranom – kontaminiranim medom i polenom, preko zagađenih pojilica, saća i pribora. Od velikog značaja za prenošenje zaraze je zagađeno saće u gnezdu. Ako se ono ne dezinfikuje, po njemu ostaju spore nozeme i bolest može da se raznese po celom pčelinjaku. Bolesne pčele nisu u stanju duže vremena zadržavati izmet i ako su sprečene da izleću napolje, izbacuju izmet unutar košnice, po ramovima i saću. Dužina života i radna sposobnost bolesne pčele su znatno smanjene, a bolesna matica nosi slabije i nepravilno polaže jaja u ćelije saća.Mere za utvrđivanje i suzbijanje nozemoze su navedene u odredbama propisa o zaštiti od zaraznih i parazitnih oboljenja.U borbi protiv ove bolesti veoma efikasno učestvuje i EVROTOM DOO sa svojim preparatima:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[TABLE="class: tableborder"]
[TR="class: maintext"]
[TD="width: 242"]
nozecid.jpg
[/TD]
[TD="width: 328"]SASTAV: 1ml otopine sadrži:
- Jod ....................2.5 mg
- kalijum jodid ......2.5mg
- konstituens ad ....1.0 ml.
DEJSTVO: NOZECID ® deluje virucidno, fungicidno i baktericidno, pa uzet sa hranom ili vodom deluje protiv uzročnika nozemoze u probavnom traktu.
INDIKACIJE: Sprečavanje i lečenje nozemoze

[/TD]
[/TR]
[TR="class: maintext"]
[TD="colspan: 2"]APLIKACIJE I DOZE: Preparat se daje na nekoliko načina:
- Za suzbijanje nozemoze sadržaj bočice se pomeša sa 12,5 litara šećernog sirupa.
Ovakav rastvor daje se po 500 ml (5dl) po svakoj pčelinjoj zajednici u razmaku 5 dana, pet puta.
- Za manje potrebe na 1 litru vode ili šećernog sirupa dodaje se 40 kapi Nozecida.
- Za dezinfekciju saća priprema se rastvor od 50 ml (cela bočica) Nozecida sa 5 litara vode. Ovakvim rastvorom prskaju se obe strane bez obzira da li ima legla ili pčela. Ukoliko ima legla rastvor treba zagrejati do 280C
NAPOMENA: NOZECID ® svojim fugicidnim dejstvom potpomaže u sprečavanju razvoja krečnog legla.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Lekovi protiv Krečnog legla[/h]

ASKOFEROZA
(krečno leglo)
Krečno leglo je zarazna bolest, uglavnom poklopljenog pčelinjeg legla, prouzrokovana dvopolnom gljivicom Ascosphera apis. Krečno leglo se pojavljuje od marta do oktobra. Spore uzročnika mogu preživeti veoma dugo u zemljištu i odatle dospeti sa vodom u hranu koju pčele daju larvama. Spore koje se nalaze po zidovima košnice, na saću, u hrani, na pčelarskom priboru ostaju aktivne i nakon 15 godina. Otporne su na visoke (80-85°C) i niske (od –12 °C do –16 °C) temperature. Od dezinficirajućih preparata najaktivniji je formalin - 4 % rastvor ubija gljivične spore. Oboljenje se prenosi kao i kod ostalih zaraznih bolesti legla – preko pčela ili pčelara. Med i cvetni prah dobijeni od pčelinjih društava zaraženih krečnim leglom ne treba koristiti za ishranu pčela, jer se tako bolest može lako proširiti i na zdrava društva. U toku zime spore se nalaze u crevu pčela i prilikom razmene hrane među njima spore se predaju od pčele do pčele. Tako i preko matice može doći do prenošenja spora uzročnika krečnog legla. Prisustvo spora u gnezdu ne znači obavezno izbijanje bolesti. Za širenje i razvoj krečnog legla potrebni su potrebni su predisponirajući faktori zbog čega se ono ubraja u faktorne bolesti. U proleće ovakav faktor je narušeni režim temperature i vlage – ohlađenje i ovlaženje gnezda, slaba ventilacija, kao i neravnomerna zamena starijih pčela mlađim. Bolest izbija kada je vreme hladno i vlažno, broj pčela mali, a leglo veliko. Bitan je i imuni deficit. Kvalitet zaliha meda i nedostatak belančevina (cvetnog praha) isto utiču na otpornost pčelinjih društava. Predisponirajući su i svi faktori koji doprinose slabljenju pčelinjih društava – stare matice, trovanja, poremećaji u tehnologiji odgoja i dr.
Veoma efikasno sredstvo u borbi protiv ove bolesti nalazi se u programu firme EVROTOM DOO iz Rume.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[TABLE="class: tableborder"]
[TR="class: maintext"]
[TD="width: 240"]
askotom.jpg
[/TD]
[TD="width: 330"]SASTAV: 1ml otopine sadrži:
- Jod .............................. 5 g
- askorbinska kiselina ......1.25 g
- Na - benzonat .............. 0.5 g.
- prečišćena voda AD ........ 100 ml
DEJSTVO: ASKOTOM ® zahvaljujući kombinaciji aktivnih supstanci ima izrazito fungicidno dejstvo prema različitim gljivicama.

[/TD]
[/TR]
[TR="class: maintext"]
[TD="colspan: 2"]INDIKACIJE: Terapija krečnog legla u pčelinjem društvu.
APLIKACIJE I DOZE: 100 ml leka rastvoriti u 5 litara slatke i tople vode, ovim rastvorom obaviti prskanje unutrašnjosti košnice 3 puta u razmaku od 5 dana. Ako se lek daje u hrani, onda se 100 ml leka rastvara u 30 litara sirupa, a to je količina dovoljna za 30 pčelinjih društava.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Kiseline[/h]


Sprečavanjem Varoe hemijskim sredstvima došlo je do rezistencije i ostavljanja zagađenosti u medu, vosku i polenu. Mravlja, oksalna i mlečna kiselina posebno su privukle pažnju mnogih naučnika i pčelara praktičara, stručnom upotrebom i na vreme uništi 90 – 95 % Varoe i ostalih parazita koji se nalaze u košnici.Na III internacionalnom simpozijumu o Varozi pčela održanom u Splitu prof. Grobov (tadašnji SSSR) izneo je mišljenje sovjetskih istraživača da su bar za sada, lekovi koji deluju isparavanjem (˝timol˝, mravlja kiselina, Apiguard, Apilife Var, oksalna i mlečna kiselina su prirodni preparati ) bolji od drugih, jer dospevaju u sve delove košnica kako u otvoreno tako i u zatvoreno leglo, gde uništavaju ili oštećuju Varou. Ti lekovi ne štete leglu i gubici matica su minimalni.Nemački pčelari sada za suzbijanje Varoe sve više koriste mravlju kiselinu , a pri tome vode računa da se doza ne prekorači. U suprotnom efekti lečenja su negativni.

Mravlja kiselina 85%
[TABLE="class: tableborder"]
[TR="class: maintext"]
[TD="width: 305, align: center"]
mravlja_kiselina_60.jpg
[/TD]
[TD="width: 265"]
85% Rastvor Mravlje kiseline
Pakovanje 1 litar


[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Mravlja kiselina 60%
[TABLE="class: tableborder"]
[TR="class: maintext"]
[TD="width: 240, align: center"]
mravlja_kiselina_85.jpg
[/TD]
[TD="width: 330"]
85% Rastvor Mravlje kiseline
Pakovanje 1 litar
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Kisko
[TABLE="class: tableborder"]
[TR="class: maintext"]
[TD="width: 240, align: center"]
kisko.jpg
[/TD]
[TD="width: 330"]
85% Rastvor Mravlje kiseline
Pakovanje 100 ml


[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Oksalna kiselina
[TABLE="class: tableborder"]
[TR="class: maintext"]
[TD="width: 240, align: center"]
oxalna_kiselina.jpg
[/TD]
[TD="width: 330"]
Oksalna kiselina
Pakovanje 200 g[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=1]Matica i rojevi[/h]


Forssatom [TABLE="class: tableborder"]
[TR="class: maintext"]
[TD="width: 240, align: center"]
forssatom.jpg
[/TD]
[TD="width: 330"]SASTAV:
vitamini, kalcijum pantotenat, minerali

INDIKACIJE: Preparat se koristi za prehranjivanje pčela kod slabe produktivnosti matica, za veći broj pčela, za povećanje radne sposobnosti i otpornosti pčela, nadoknada minerala i vitamina u bespašnom periodu.

DEJSTVO: Aktivne materije u FORSSATOMU povećavaju otpornost pčela prema bolsetima, utiču da matica odhrani veći broj legla, kao i omogućavanje uspešnog prezimljavanja.

APLIKACIJE I DOZE: Prehranjivanje se vrši kada su pčele u košnici, i to 10 kapi FORSSATOM-a na 1kg šećernog sirupa, odnosno 15 ml na 60 kg, šećernog sirupa ili pogače.

KONTRAINDIKACIJE: Nisu poznate

KARENCA: Nema ograničenja

PAKOVANJE: staklena bočica 30ml



[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Apimam
[TABLE="class: tableborder"]
[TR="class: maintext"]
[TD="width: 240, align: center"]
apimam.jpg
[/TD]
[TD="width: 330"]SASTAV : Feromonski mamac za rojeve je sintetizovani feromon Nasonove žlezde pčela radilica. One se ovim feromonom služe kod obeležavanja mesta za koje žele da ih pronađu druge pčele radilice.

DELOVANJE
: Privlačenje i hvatanje rojeva.

UPUTSTVO
: Preparat se nalazi u plastičnoj cevčici, sa strane cevčica je zatvorena vatom i nalazi se u plastičnoj hermetičkoj zatvorenoj foliji. Pre upotrebe folija se izbuši na 5-6 mesta što je dovoljno za propuštanje dovoljne količine feromona u okolni prostor. Miris feromona privlači pčele izvidnice, koje obaveštavaju maticu gde se nalazi povoljno mesto za smeštaj pčela.

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
APIMAM-B
[TABLE="class: tableborder"]
[TR="class: maintext"]
[TD="width: 240, align: center"]
apimam.jpg
[/TD]
[TD="width: 330"]
apimam02.jpg

[/TD]
[/TR]
[TR="class: maintext"]
[TD="colspan: 2, align: center"]
apimam01.jpg
[/TD]
[/TR]
[TR="class: maintext"]
[TD="colspan: 2, align: center"]I ZAMENA ZA MATICE
Mamac Apimam –B koristi se tako što oblepimo traku oko mamca, i isti obesimo da visi na izvesnoj dužini, a traku pričvrstimo za gornji deo rama.
Feromon mamca Apimam-B se šprenosi kroz medjusobni kontakt pčela. Radilice kontinuirano uklanjaju feromon matice sa Apimam B, dodirujući ga usnim aparatom i nožicama, upravo onako kao što to rade sa maticom. Što se više kontakata sa mamcem ostvari, više feromona se otkloni.
U prosečnom društvu, prcenjeno je da bi vek trajanja mamca bio tri nedelje.

II HVATANJE ROJEVA
1. Na unapred pripremljeno mesto, na oko 3m visine, postavite pletaru i sa njene unutrašnje strane postavite mamac. Miris feromona privlači pčele izvidnice, koje obaveštavaju maticu gde se nalazi povoljno mesto za smeštaj pčela. Kada se roj naseli u pletaru, treba ga prebaciti u već pripremljenu košnicu, u kojoj će stalno boraviti, a pletaru i mamac pripremiti ya hvatanje sledećih rojeva.
2. Ukoliko nemate pletaru, mamce stavite u već pripremljenu košnicu, malo odvojenu od pčelinjanka, na visini od oko 2-3 metra. Kada se roj naseli u košnicu, postavite je gde će stalno boraviti, a mamac oslobodite za hvatanje sledećeg roja.

III RUKOVANJE I ČUVANJE
Izbegavajte zagađenje mamca. Ne radite golim rukama, bez zazštite, kao ni prljavim priborom. U radu izbegavajte kontakt sa odećom. Čuvati na temperaturi ispod 0° , u dobro zatvorenom pakovanju, kako bi rok trajanja bio produžen za dodatnih najmanje 18 meseci nakon njegove upotrebe.Ukloniti ga iz košnice kada prestane potreba za njegovim prisustvom. Čuvati van domašaja dece. Apimam B, je neškodljiv za pčele, druge insekte, ljude i biljke.
NAPOMENA
Apimam B se sastoji od plastičnog otpuštajućeg materijala u kom je sadržana precizirana količina mandibularnog feromona matice (MFM). MFM je precizna mešavina pet tipova feromona, koji predstavljaju biohemijske duplikate feromona nadjenih kod matica.
Smestite Apimam B u košnicu, ili nukleus, i mamac će biti tretiran kao matica.
Naučne studije su pokazale da Apimam B ima uspeha u sledećim primenama:
- Povećava broj položenih jajašaca. Stavljanje Apimam B u rano proleće može doprineti značajnom jačanju društva
-U bezmatičnim društvima, Apimam B umiruje pčele, menja maticu i obezbeđuje celinu društva nekoliko dana.
- Privlači odbegla društva
- Redukuje napad osa grabljivica
- Povećava unos i lagerovanje polena.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Med
[TABLE="class: tableborder"]
[TR="class: maintext"]
[TD="colspan: 3, align: center"]
Nektar je sladak aromatični sok, koji se luči iz mednica cveta. Pčela ga sisa, iz guše prebacuje na prednji deo jezika, doprema do košnica. Druga pčela primalac svojim jezikom prima unutra i počinje ga pretvarati u med. Nektar obrađen enzimima koje luče pčele se stavlja u voštane ćelije, počinje da se zgušnjava, povećava se koncentracija šećera i postaje zreo med koji se zapečati voštanim poklopcima.U koliko pčele nemaju dovoljno nektara one često skupljaju medljiku-sladunjavi sok ,sa lišća i plodova listopadnog i zimzelenog drveća . Takav medljički med je najčešće zelenkaste boje, nije štetan za čoveka, a zbog visokog sadržaja mikro elemenata koriste ga anemični ljudi.

[/TD]
[/TR]
[TR="class: maintext"]
[TD="align: center"]
bagrem1.gif
[/TD]
[TD="width: 175, align: center"] Bagremov med

[/TD]
[TD="align: center"]
med1.gif
[/TD]
[/TR]
[TR="class: maintext"]
[TD="colspan: 3, align: center"]
Med je najčešće polutečne konzistencije.Brzina kristalizacije zavisi od vrste šećera koji preovladava u sastavu. Ukoliko je više fruktoze, sporije se kristališe, a kristali su mali. Veća koncentracija glukoze ubrzava stvaranje nežnijih i većih kristala.​
[/TD]
[/TR]
[TR="class: maintext"]
[TD="align: center"]
lipa.gif
[/TD]
[TD="align: center"]
Livadski med
[/TD]
[TD="align: center"]
med2.gif
[/TD]
[/TR]
[TR="class: maintext"]
[TD="colspan: 3, align: center"]

Med je izuzetno bogat sastojcima sadrži ugljene hidrate, aminokiseline, enzime, organske kiseline, vitamine,oligo elemente,polen, mleč,biljne antibiotike i druga brojna jedinjenja. Kvalitetniji je ukoliko sadrži više monosaharide, glukozu i fruktozu, jer ove proste šećere organizam mnogo lakše apsorbuje, brže prelaze u krvotok i nadoknađuje se energija. Od fermenata koji regulišu biohemijske procese u organizmu zastupljeni su: invertaza, katalaza i mnogi drugi, a obilje mikro elemenata, Fe, Zn, K, Na, Mg, povećavaju -profilaktičku vrednost meda.
Vitamini zastupljeni u medu imaju veču farmakološku aktivnost od sintetički proizvedenih, jer ostale aktivne materije kao što su enzimi ,fitohormoni i nabrojani mikro elementi pojačavaju njihovo lekovito dejstvo na organizam. mesta, vrstu biljaka pčelinje paše, njegova fizičko hemijska svojstva, moramo dobro poznavati ukoliko ga želimo primeniti u terapiji .

[/TD]
[/TR]
[TR="class: maintext"]
[TD="align: center"]
livada.gif
[/TD]
[TD="align: center"]
Lipov med
[/TD]
[TD="align: center"]
med3.gif
[/TD]
[/TR]
[TR="class: maintext"]
[TD="colspan: 3, align: center"]

On povećava imunološke zaštitne snage organizma pa ga mogu koristiti i deca i odrasli, rekonvalescenti i starije osobe .Baktericidno više dejstvo primenjuje se sadržju ,p antibiotika koji se nalazi u nektaru biljaka koji pčele sakupljaju
Med utiče na pojačan priliv krvi i limfe zagađenih rana, limfa bakterije, ili ubijaju. Sem antibakterijskog ima i antiprofilaktično, antimikrobično dejstvo .Putem inhalacije i oralnim unošenjem pomaže kod disajnih oboljenja, pomaže izbacivanju šlajma kod dece.
Reguliše krvni pritisak, popravlja krvnu sliku, a koriste ga i pacijenti koji boluju od bolesti. Psihički iscrpljeni ,intelektualci, sportisti, ga uzimaju redovno u ishrani.

[/TD]
[/TR]
[TR="class: maintext"]
[TD="align: center"]
suma.gif
[/TD]
[TD="align: center"]
Šumski med
[/TD]
[TD="align: center"]
med1.gif
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

KORISTITE MED KAO HRANU, DA GA NE BISTE TRAŽILI KAO LEK
 
Natrag
Top