Osvetoljubivost

Član
Učlanjen(a)
13.02.2010
Poruka
4.075
Točno. Sud je ovakvu odluku i donio.



A što bi po tebi bilo pravedno? Kakva je to kazna koja bi bila dostojna onoga što je on učinio?

Madžid je prvo osuđen na kaznu zatvora, ali je žrtva tražila da mu se uzme vid, što je sud prihvatio...Majida će drogirati u jednoj teheranskoj bolnici, a Ameneh će mu u svako oko nakapati 20 kapi kiseline.

I još da dodam da je presuda odložena, videćemo šta će kasnije odlučiti..

Šta reći za takav sud koji još dopušta zrtvi da izvrsi presudu osim... strašno..:vorred:

Kao i za sva ostala najteža dela.. doživotna robija..ništa drugo..
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Civilizacija na teritoriji današnje države Iran traje veoma dugo pa zato ne bih tumačio koliko je ovakav čin kažnjavanja učinioca krivičnog dela varvarski čin ili ne. Radi se o državi i narodu koji imaju veoma dugu i kontinuiranu tradiciju u raznim pogledima života pa i u ovom pravnom i kulturološkom tako da samo postojanje ove zakonske mogućnosti nije slučajno i izdvojeno samo za sebe pa ga zato ne treba tek tako osuđivati zato što nije tekovina Zapada.
Žrtva nije donela presudu ali je mogla da ne koristi zakonsko ovlašćenje i da ispoštuje prvobitnu odluku suda.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Ne postoji adekvatna kazna kojom bi se nepravda koju je ta žena doživela nadomestila...Na prvi momenat ''oko za oko, zub za zub'' deluju sasvim prihvatljivo, ali samo na prvi momanat...A šta posle, kada se ta ''gnev'' zadovolji, ona i dalje ostaje nesrećna žena kojoj je život uništen i koja će nakon toga osetiti veliku prazninu...Ponekad ta želja za osvetom održava čoveka u životu...Čovek ima cilj da se osveti i sve drugo mu je nevažno...
Bila sam u nekoj blažoj situaciji, kada sam nekom mogla da se osvetim, prosto mi se pružila prilika, ali nisam to uradila...Moja priroda nije takva...

E sad, ova situacija koja se desila ovoj ženi, nije uobičajena i lično ne znam kako bih reagovala da sam bila na njenom mestu, i ne znam da li bi on ostao živ posle tog prosipanja kiseline na lice i telo...Ovo iskreno kažem, bez imalo licemerja...Ovakvu nepravdu koja je ova žena imala, to su teško zamislive situacije...

Možemo samo ovako zdravorazumski sa strane raspravljati o tome, ali kako bismo mi odreagovali da nam se to stvarno desilo to je već sasvim druga priča...
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Žrtva nije donela presudu ali je mogla da ne koristi zakonsko ovlašćenje i da ispoštuje prvobitnu odluku suda.

Ali nije. I ako to može, to je u redu.

A šta posle, kada se ta ''gnev'' zadovolji, ona i dalje ostaje nesrećna žena kojoj je život uništen i koja će nakon toga osetiti veliku prazninu...Ponekad ta želja za osvetom održava čoveka u životu...Čovek ima cilj da se osveti i sve drugo mu je nevažno...

Zašto takva pretpostavka? Zašto bi ta žena osjećala prazninu nakon tog čina i, ako već kažeš da ta želja za osvetom čovjeka drži na životu, kakav je to život u kojem stalno čekaš priliku za osvetu?
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Zašto takva pretpostavka? Zašto bi ta žena osjećala prazninu nakon tog čina i, ako već kažeš da ta želja za osvetom čovjeka drži na životu, kakav je to život u kojem stalno čekaš priliku za osvetu?
Nuala, ja sam realna..Ona je već svesna da joj život ne nudi baš nešto...pogotovo što je to Iran, konzervativan i pun predrasuda...Ti si negde rekla da si Psiholog po profesiji (ako ne grešim :)) mogla bi sa tog nekog stručnog stanovišta reći nešto više o ovome. Ja nisam Psiholog, ali radim sa raznim ljudima, a i sama sam bila u poziciji kada sam se mogla osvetiti...Ali to su sve mnogo blaže varijante od ove...Ali mogla sam...

Kakav je život koji se zasniva na želji za osvetom...Nikakav, ali ipak sa nekim ciljem...O tome se radi...Koji je njoj sad cilj? Šta će ona sada slepa i do srži povređena u zemlji kao što je Iran ? Hajde reci realno, ali pođi od toga da sam ja optimista, kao što jesam ...?

Ja sam gore i rekla, ne znam kako bih ja ili bilo ko reagovao da smo bili na njenom mestu, ali poznavajući sebe i da sve što radim, radim odmah i bez odlaganja, ne znam da li bi on posle tog ''prosipanja kiseline'' bio među živima...Znači, nisam neko ko ''kuje'' zaveru, ali reagujem u momentu...I ja to najiskrenije kažem...
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Ljudi si u životu postavljaju ciljeve, bilo poslovne, bilo privatne. Ulažu vrijeme i energiju da ih dostignu. Osveta je bila njen cilj. Nemojmo ulaziti u to što BI ONA MOGLA osjećati nakon toga, jer kao što si i sama primijetila, nismo svi isti. Ti kažeš da si se mogla osvetiti, ali nisi. Netko drugi bi.
Jedan cilj zadovoljava jednu osobu, drugu ne. Mi ne znamo koliko ta prilika njoj znači. Ne znamo kakav je bio njen život od tog događaja do sad, ne znamo kolika je bila kvaliteta njenog života i koliko zadovoljstvo će ovo njoj dati.
Možemo govoriti u svoje ime, odnosno pretpostavljati.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Ne znamo kakav je bio njen život od tog događaja do sad, ne znamo kolika je bila kvaliteta njenog života i koliko zadovoljstvo će ovo njoj dati.
Možemo govoriti u svoje ime, odnosno pretpostavljati.
Nuala, mi ne znamo mnogo toga o njoj...Ni kakav je odnos imala sa njim pre toga...Ni kakva je ona bila žena...Mnogo toga ne znamo...Ali smo pošli od pretpostavke da je ona bila dobra žena koja je odbila muškarca, jer nije htela da se uda za njega...Znači, sve vreme polazimo od pretpostavki i jedne ''gadne'' činjenice da je ona '' unakažena''...
A druga činjenica je, kakav je život u Iranu i kako na žene tamo gledaju...Zato su nastale pretpostavke koje su nastale...
 
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
55
Da li je vraćanje ''milo za drago'' prava mera... ?

Smatram da nije, jer vratiti istom merom automatski znaci postati isti kao i osoba koja je ucinila ne pravdu nad nama a to sebi ne zelim i ne mogu dopustiti :)
Postavlja se i pitanje da li je to "milo za drago" zaista vraceno istom merom :)

Šta je to što čoveka tera na ''revanš''...?

Mislim da coveka na 'revans' tera nagon, koji je posledica nanesenog bola/nepravde koju ne mozemo da prihvatimo. Sto je sasvim normalno :)

Da li je tu ''potrebu'' za osvetoljubivošću moguće kontrolisati ili je ona individulna stvar koja zavisi od čoveka do čoveka...?

Svi smo razliciti, hvala Bogu. :)
Moje misljenje je da je osvetoljubivost individualna stvar, ali i da moze da se kontrolise vezbom. :)

Zašto su neki ljudi osvetoljubivi?

Smatram da je to nacin da pronadju trenutni mir u sebi, ali kasnije se nemir vraca jer osveta ne resava probleme :)


E sad, zakljucak moje filozofije je taj da bi trebali da se bavimo sobom, sto ja trenutno ne radim jer apelujem na ljude koji su osvetoljubivi da to ne bi trebali da rade, jer preterana osvetoljubivost ne vodi nigde. :)

Preporucijem svima asertivne treninge (na koje sam isla) kod psihologa - za bolju komunikaciju i dusevni mir. :)
 
Natrag
Top