Osvetoljubivost

Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Da li je vraćanje ''milo za drago'' prava mera... ? Šta je to što čoveka tera na ''revanš''...?
Da li je tu ''potrebu'' za osvetoljubivošću moguće kontrolisati ili je ona individulna stvar koja zavisi od čoveka do čoveka...?
Zašto su neki ljudi osvetoljubivi?
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Da li je vraćanje ''milo za drago'' prava mera... ? Šta je to što čoveka tera na ''revanš''...?

Nekad jeste prava mera i metoda brojanja do 10 ne pomaže nikako.
Čoveka tera na revanš osećaj nezadovolstva nepravda u postupanju prema njemu a možda samo povređerni ego. U svakom slučaju jedan osećaj ili grupa osećaja okupljeni oko sopstvene sigurnosti daju povod za samoodbranu yes3
Da li je tu ''potrebu'' za osvetoljubivošću moguće kontrolisati ili je ona individulna stvar koja zavisi od čoveka do čoveka...?
Zašto su neki ljudi osvetoljubivi?
Naravno da je moguće iz raznih pobuda naći način da se ne reaguje samo je ključno koliko je neko vaspitan i naučen a koliko ima urođenog pri reagovanje na nešto što ga ugrožava, neko će popustanje smatrati pobedom, dok će opet neko odgovoriti po svaku cenu da bi se zaštitio i u buduće sebe predstavio u svetlu reakcije šta će se desiti ako ponovo bude povređen yes3
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Osvetoljubivi ljudi su obično povređeni i iznervirani i ne mogu se smiriti, ukoliko te osećaje na neki način ne ''saniraju''...Pored povređenosti, oni osećaju i nepravdu i na svaki način žele tu neprvdu da ''isprave''...

Ljudi mogu biti osvetoljubivi u svim sferama života:ljubav, posao, druženje...Ono što je interesantno, neke osobe su samo u ljubavi osvetoljubive, a recimo u ostalim oblastima života ne traže ''revanš''...To je verovatno iz razloga što su na tom polju najosetljivije i najpovređenije...

Lično, nisam osvetoljubiva niti mi osvetoljubivost pričinjava zadovoljstvo...Međutim, često mi se nameste okolnosti i situacije, kada sam prinuđena da uzvratim..., što bi se ''narodski'' reklo...''Dođe mi na je's''...
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Da li je tu ''potrebu'' za osvetoljubivošću moguće kontrolisati ili je ona individulna stvar koja zavisi od čoveka do čoveka...?
Zašto su neki ljudi osvetoljubivi?

Mislim da, koliko zavisi od coveka do coveka toliko zavisi i od situacije kada smo povredjeni. Ne mozemo uvek znati nase reakcije, cesto se desava da nase ponasanje odstupi od uobicajenog.
Verujem da za osvetom, isterivanjem pravde najcesce potezu osobe koje ne mogu da zaborave ili da se na neki drugi nacin oslobe neprijatnih iskustava kada su bili povredjeni, vrteci se sve vreme u nekom krugu, privremeno i prividno oslobodjen negativnih emocija, primenjujuci obrazac ponasanja koji nam, cesto nije svojstven. Isto tako mislim da se zelja za osvetom gubi mirenjem sa realnoscu.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2009
Poruka
7.315
Lično, nisam osvetoljubiva niti mi osvetoljubivost pričinjava zadovoljstvo...Međutim, često mi se nameste okolnosti i situacije, kada sam prinuđena da uzvratim..., što bi se ''narodski'' reklo...''Dođe mi na je's''...

Znači kad se svetiš to radiš sa stilom :)

Mislim da osveta oslobađa makar na trenutak osećaj uznemirosti ali i stvara matricu za buduće ponašanje. Ako je osećaj duže bio prijatan onda zašto ga ne stvoriti opet kad se za to stvore uslovi. Ali uslove možemo i sami da stvorimo ne čekajući da nas okolnosti dovedu u priliku za osvetom. Tu mislim pre svega na svesno ili nehatno preuveličavanje povređenosti koje dovodi do osvetoljubivog ponašanja i potrebe za prikupljanjem poena kojima će se graditi samopouzdanje u sopstvenoj zaštiti yes3
 
Član
Učlanjen(a)
02.07.2009
Poruka
2.908
Ajd kad sam obećao nešto i ja da napišem (kvazi ozbiljno). :mrgreen: Citiraću nepoznatog autora: Nisam osvetoljubiv, al' zbog ovoga ću ti j***** mater. :mrgreen:


Da li je vraćanje ''milo za drago'' prava mera... ? Šta je to što čoveka tera na ''revanš''...?
Da li je tu ''potrebu'' za osvetoljubivošću moguće kontrolisati ili je ona individulna stvar koja zavisi od čoveka do čoveka...?
Zašto su neki ljudi osvetoljubivi?
Realna ili umišljena nepravda pokreće želju za osvetom. Što je nepravda veća, to koncept vraćanja "milo za drago" postaje nedovoljniji i obično u tim slučajevima ljudi nisu zadovoljni ni kada "višestruko" vrate. Kakva osveta recimo može zadovoljiti čoveka kome je pobijena porodica (drastičan, ali realan primer)? Nikakva. Mislim da tu ne bi pomoglo ni ono iz "Maratonaca": Odveo bi ga u šumu, sek'o bi ga mesec dana. Što se tiče nekih sitnijih, svakodnevnih stvari, mislim da nema čoveka koji nekad nije reagovao iz osvete. Ja se lično trudim da ne reagujem osvetnički na neke sitne pakosti, u RL i ovde, ali ako se neko namesti, a pritom je debelo zaslužio, ima tu ponekad neke neobične draži vratiti milo za drago. :mrgreen: Govorim, dakle, o sitnicama. Ako bi govorili o nekim ozbiljnim, pažljivo kovanim osvetničkim planovima, tu je gotovo uvek u pitanju psihopatologija. Ma koji da je razlog, ma koja da je nepravda, onaj koji je u stanju da mesecima, da ne kažem godinama, kuje plan za osvetu, ne može biti čist u glavi. yes3 Da ne zaboravim, želja da se računi poravnjaju često je jača od čoveka, uglavnom je normalna i opravdana, ali da li će se osvetiti i kakva će pritom sredstva koristiti (i šta će uzeti kao "pravednu meru" za osvetu), to zavisi od pojedinca i njegovog karaktera, a može se reći i da pokazuje njegov karakter. yes3
 
Član
Učlanjen(a)
18.04.2011
Poruka
366
nisam osvetoljubiva,ne mrzim..osecanje prezira imam prema negativnim ljudima,koji su svojim delima,recima uticali da podstaknu taj prezir..ali sam taj osecaj odbojnosti mi muti misli i prlja dusu..mislim da je resenje zastita,izolacija od loseg...jer ulaziti u borbu sa losim i sami postajemo takvi.
 
Član
Učlanjen(a)
02.07.2009
Poruka
2.908
nisam osvetoljubiva,ne mrzim..osecanje prezira imam prema negativnim ljudima,koji su svojim delima,recima uticali da podstaknu taj prezir..ali sam taj osecaj odbojnosti mi muti misli i prlja dusu..mislim da je resenje zastita,izolacija od loseg...jer ulaziti u borbu sa losim i sami postajemo takvi.


Sve je to tačno, samo što nije rešenje ni izolacija jer je to prosto nemoguće. Ne možeš se izolovati ni od (loših) ljudi, niti od sopstvenih "loših" osećaja. Izolacija znači i neku vrstu potiskivanja, nepriznavanja realnosti, a ni to nije dobro. Boriti se sa sobom da se rešimo lošeg u sebi, to uvek. Boriti se sa lošim ljudima... nažalost, i na to smo nekad prinuđeni. yes3 Iz ove druge "borbe" čak i kad znaš da si potpuno u pravu, ne možeš izaći skroz čist. Još kad se na sve to doda i osveta, nije lako ostati normalan. :)
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Mislim da, koliko zavisi od coveka do coveka toliko zavisi i od situacije kada smo povredjeni. Ne mozemo uvek znati nase reakcije, cesto se desava da nase ponasanje odstupi od uobicajenog.
Isto tako mislim da se zelja za osvetom gubi mirenjem sa realnoscu.
Sada se postavlja pitanje, da li se osvetoljubivost može kontrolisati ? Imamo primere, gde je osvetoljubivost realizoavana kao nameravani čin, ali vrlo često je i spontana reakcija. Pa čak šta i oni ljudi koji tvrde da nisu osvetoljubivi, vrlo često odreaguju osvetoljubivo, a da to u suštini nisu želeli...yes3
Može se reći, da se želja za osvetom gubi mirenjem sa realnošću, ali ne u potpunosti...Šta ako je čovek doživeo nepravdu i kada je ta nepravda očigledna i od strane drugih ljudi (znači nije umišljena nepravda), da li to znači da je on mirenjem sa realnošću izgubio i da li je tako mirenje sa realnošću bežanje od iste i povlačenje u sebe?

Znači kad se svetiš to radiš sa stilom :)
I kao što rekoh negde, tebi nišra na promiče yes3
Pa može se reći da je to osveta sa ’’stilom’’...Međutim, ja se ne trudim da uzvratim, čak šta vrlo sam opuštena i spadam u one ljude koji se ne opterećuju. Verovatno mi takav stav ili pristup pomažu da vrlo lako ostvarim ono što bi drugi ljudi morali bar malo da pripreme ili isplaniraju..To mi se najviše dešava u profesionalnom životu...
Lično, ja osvetoljubivost najviše vezujem za neku nameru za osvetom, koja nije spontana već kreirana. Osvetoljubivost je teška ’’kategorija’’ kod onih ljudi, koji sve vreme čekaju kako da uzvrate udarac...Čak šta, sve podrede toj želji da ’’vrate milo za drago’’...U tom slučaju osvetoljubivost prelazi u bolest...
Kakva osveta recimo može zadovoljiti čoveka kome je pobijena porodica (drastičan, ali realan primer)? Nikakva. Mislim da tu ne bi pomoglo ni ono iz "Maratonaca": Odveo bi ga u šumu, sek'o bi ga mesec dana.
Ma koji da je razlog, ma koja da je nepravda, onaj koji je u stanju da mesecima, da ne kažem godinama, kuje plan za osvetu, ne može biti čist u glavi. yes3
Prvo, hvala što si karakteran i što si obećanje ispunio...thnks (cenim to iako si ’’buva’’ :mrgreen:)
Ovaj gore primer koji si naveo je i drastičan i realan. yes3 Moj ujak je ’’izgubio’’ sina na ratištu...Moj rođak je poginuo na samoj granici (bio je u regularnoj vojsci, pozvan kao rezervista, odličan student, rocker, snimio ploču u norveškoj...ovo samo da otkrijem kakva je bila osoba)...Neki kažu da su ga ubile paravojne formacije...Nikada nismo saznali šta se zaista desilo...Ali moj ujak se nikada nije pomirio sa tom činjenicom...I dan danas traži krivca i dan danas, želi da se osveti...Sudio se i sa vojskom i neke stvari je uspeo i da dokaže...Bilo je tu svega...Njega nema, pa nema...Međutim, nezadovoljena pravda je najgori osećaj...
E sad, ovo gore što si naveo dugogodišnjem kovanju plana...Može se raći da takav čovek nije ’’čist u glavi’’, ali poneki slučajevi kao ovaj što sam navela upravo žive na toj želji za osvetom....To ih održava...
nisam osvetoljubiva,ne mrzim..osecanje prezira imam prema negativnim ljudima,koji su svojim delima,recima uticali da podstaknu taj prezir..ali sam taj osecaj odbojnosti mi muti misli i prlja dusu..mislim da je resenje zastita,izolacija od loseg...jer ulaziti u borbu sa losim i sami postajemo takvi.
Slažem se Mena velikim delom, sa ovim što si rekla :)...Međutim, isto mislim kao i Tito...Ne može se uvek bežati i sklanjati...Nekada čovek mora i da odreaguje...Naravno, ne mislim u smislu ’’kovanja paklenog plana’’..., ali ponekad moramo staviti do znanja, da smo i mi ličnosti, a ne ’’krpe’’ sa kojima se može kako ko hoće...Ponekad je poželjno ’’uzvraćanje udarca’’, jer time ukazuješ nekome da umeš da reaguješ, a ujedno se i štitiš od nekih eventualno budućih poteza...Ne mislim da bi to bila ne znam kakva osveta...To su neke reakcije, koje svakodnevni život ''nosi''...
 
Član
Učlanjen(a)
14.04.2011
Poruka
128
Nekad jeste prava mera i metoda brojanja do 10 ne pomaže nikako.
Čoveka tera na revanš osećaj nezadovolstva nepravda u postupanju prema njemu a možda samo povređerni ego. U svakom slučaju jedan osećaj ili grupa osećaja okupljeni oko sopstvene sigurnosti daju povod za samoodbranu yes3

Ja isto tako mislim, da je to osnova neke "normalne osvetoljubivosti", a to i nije onda osvetoljubivost već pravilan način reagiranja. Ako se radi npr. o kolegi na poslu koji ti stvara probleme i ometa koncentraciju i rad, stalno se ponaša bezobrazno ili zlobno, mislim da ako i nakon razgovora s njim i dalje tako nastavlja, moraš naprosto pokazat primjerom da to neće ić tako. To je normalan ljudski odnos.

Al ić se svetit zato da se osvetiš mi je van pameti. Mislim da je to svakako neka vrsta krive obrane vlastite ličnosti, i da ima korijene u nekoj povredi iz prošlosti, da je rezultat neriješenih konflikata il osjećaja nesigurnosti koji se tako nekako ide kompenzirat. Ne vidim šta bi se stabilna i samosvjesna osoba išla svetit. Time se zastvarno ništa ne dobiva, a stvara se negativnost i kod samog sebe.

Inače, nisam osvetoljubiva, sama ta riječ mi osobno ne znači mnogo, i naprosto se maknem od ljudi koji se loše ponašaju. Nepravda me zna jako naljutit, i na to reagiram, al ne vraćam milo za drago, nije to pravda. Ispravit nešto il pokušat ispravit je drukčije od osvete.

Osvetom takve ljude i djela povezuješ sa samim sobom, vežeš za sebe nešto loše, šta nije tvoje niti te se zbilja tiče.

Naravno da je moguće iz raznih pobuda naći način da se ne reaguje samo je ključno koliko je neko vaspitan i naučen a koliko ima urođenog pri reagovanje na nešto što ga ugrožava, neko će popustanje smatrati pobedom, dok će opet neko odgovoriti po svaku cenu da bi se zaštitio i u buduće sebe predstavio u svetlu reakcije šta će se desiti ako ponovo bude povređen yes3

Jest, a tu je najbitnije razabrat šta je uopće bitno, a šta ne. I koliko smisla ima odgovarat tako na nevažne i sitne stvari, tipa provokacije, posebno od ljudi s kojima i nemaš neke veze, niti ti utječu na život.

Isto, nikad osveta, već ako može pravda. yes3
 
Natrag
Top