Šta je novo?
SerbianForum

Dobrodošli na SerbianForum.org, mjesto na kojem možete pronaći apsolutno sve, mjesto druženja i odlične zabave!

Opravdanje verom - kako nas Bog spasava

• Začetnik teme Laodikeja
  • Datum pokretanja
DarthShone

DarthShone

Nisam stekao utisak da su skloni učenju o predistinaciji.
Možda grešim, nisam baš upoznat sa njihovim naukom, ono što sam ovde saznao je manje-više sve šta znam a to nije puno.
Vidi, oni zaista i nisu na to pitanje odgovorili. Iako njihovi akoliti po Internetu naglašavaju njihovo navodno protivljenje Kalvinističkoj predestinaciji. Problem je u tome da je njihova "teologija" kako to oni sami vole da kažu "evolutivna", tačnije njeni su osnovi nastali sakupljanjem svih mogućih teoloških razmišljanja koja su se sviđala osnivačima, a oni su dolazili iz različlitih krugova.

Laodikeja

Laodikeja

VIP
Nisam stekao utisak da su skloni učenju o predistinaciji.
Možda grešim, nisam baš upoznat sa njihovim naukom, ono što sam ovde saznao je manje-više sve šta znam a to nije puno.
Onda se informisi pre nego sto donosis zakljucke, jer ovde se od protivnika Adventizma mogu cuti samo lazi o Adventizmu, tako da to nije ikakav izvor istinitih informacija.

Sto se tice predestinacije, ne postoji predestinacija ili predodredjenost u smislu spasenja, vec slobodna volja da se prihvati ili odbaci jevandjelje o spasenju.

Bozja rec kaze "JER SU SVI POZVANI, ALI JE MALO IZABRANIH"

To znaci, da su svi pozvani na spasenje, ali znajuci da nece svi prihvatiti jevandjelje, Bog kaze da ce neki prihvatiti a neki odbaciti, ali to nije odraz Bozje volje, vec slobodne volje coveka, jer na drugom mestu rec Bozja kaze "KOJI ZELI DA SE SVI LJUDI SPASU"

Evo upravo jedne takve lazi o kojima sam govorio:

Problem je u tome da je njihova "teologija" kako to oni sami vole da kažu "evolutivna", tačnije njeni su osnovi nastali sakupljanjem svih mogućih teoloških razmišljanja koja su se sviđala osnivačima, a oni su dolazili iz različlitih krugova.
Dakle, ovo je potpuni promasaj naseg DarthShonea, koji ne zna nista osim da iznosi neistine.

Adventisticka teologija se zasniva na bibliji, a ne na ljudskim idejama, i to je lako proverljivo kod onih koji poznaju bibliju.

To priznaje i Pravoslavna crkva, ali osudjuju Adventiste sto svoju veru zasnivaju SAMO na bibliji, a ne i na tradiciji.

Poslednja izmena:
Servius Tullius

Servius Tullius

Onda se informisi pre nego sto donosis zakljucke, jer ovde se od protivnika Adventizma mogu cuti samo lazi o Adventizmu, tako da to nije ikakav izvor istinitih informacija.
Ja zaključke donosim na osnovu onoga što napišete, mislim na bilo kojeg člana foruma, i nemam predrasude.
Kao što si mogao videti o Adventizmu ili bilo kojoj drugoj religiji sem svoje i nisam iznosio neke stavove.
Niti imam nameru jer jedino što mogu komentarisati su ono što iznose drugi članovi ovog foruma i što su
lični stavovi koje ja tako i doživljavam i sagledavam a i ono što sam napišem je moj ličan stav a ne stav Crkve
pa makar ja to uradio i na tačan i odgovarajući način.

Poslednja izmena:
DarthShone

DarthShone

Ja zaključke donosim na osnovu onoga što napišete, mislim na bilo kojeg člana foruma, i nemam predrasude.
Kao što si mogao videti o Adventizmu ili bilo kojoj drugoj religiji sem svoje i nisam iznosio neke stavove.
Niti imam nameru jer jedino što mogu komentarisati su ono što iznose drugi članovi ovog foruma i što su
lični stavovi koje ja tako i doživljavam i sagledavam a i ono što sam napišem je moj ličan stav a ne stav Crkve
pa makar ja to uradio i na tačan i odgovarajući način.
Vidi, razlog zašto si morao, ili trebao da objašnjavaš neke sasvim očigledne i realne stvari počiva u tome da adventisti, ali i mnogi drugi, sve gledaju kroz prizmu zajednice, tačnije naglašeno su kolektivistički orijentisani. Pa tako i sve što iznose mora da bude u skladu sa "teologijom" i stavom te zajednice. Video si i sam da nas je i tebe i Mireta, i Slapa, i mene Tripo, koji ovde ali i na drugim mestima pokušava da sebe predstavi autoritetom, optužio (da optužio) da se mi vodimo ličnim saznanjima i da njima više verujemo nego nekakvoj "nauci" Biblije. (naravno pod naukom isti podrazumevaju tumačenje svoje zajednice)

Shodno takvom pogledu na stvari, iako pomalo rekao bih šizoidnom jer sa jedne strane inistiraju na nekavom ličnom iskustvu, a sa druge strane su izrazito kolektivistički orijentisani, oni kada govore govore isključivo u ime i u korist zajednice. Takođe, greh,, kako god da ga shvataju, nije isključivo lični greh, nego i greh zajednice. Dakle nema lične odgovornosti pred Bogom, nego je svaki, pa i najmanji član pozvan da bude savršen u svemu. Greh jednog je greh zajednice.

Otuda i njihovo konstantno inistiranje na tome da "crkva" ne sme da zakaže, a zakazuje ako i jedan jedini njen član nije savršen. A to proizilazi iz njihovog shvatanja pojma "crkva".

Kada se to ima u vidu, onda nije ni čudo da oni misle da ti, ili bilo ko drugi, ne iznosiš svoje stavove, nego stavove zajednice. Makar se ti stavovi u potpunosti slagali sa stavovima Crkve, vere koju ispovedaš, oni nikako ne mogu, po adventističkom pogledu na svet, da budu tvoji lični. Posebno ne ako su navodno različiti od stavova Crkve kojoj pripadaš. Po njima, svako ko govori, govori u ime zajednice. Zato veoma paze da ne kažu ili urade nešto što je u suprotnosti sa doktrinama "zajednice" kojoj pripadaju, uz sve to kod njih je izražen, baš zbog toga, sistem špijuniranja "braće" gde se jako dobro pazi na spoljašnje izražavanje "vere"(šta se govori, kako se govori, poštovanje "zakona", shabat i tome slično)

Naravno, oni če sada reći da su tako radili i rani hrišćani, ali nažalost, to nije tačno. Hrišćane niko nije mogao da razilikuje od ostalih ljudi osim po ljubavi koju su pokazivali jedni prema drugima, i po tome što nisu učestvovali na svetkovinama posvećenim paganskim kultovima kao i po moralu.

Dakle, niti su se Hrišćani razlikovali po prehrabrenim navikama, niti po oblačenju. Zato je Rimskim carevima, progoniteljima i bilo potrebno da za progone Hrišćana koriste potkazivače i glasine. Jedna od omiljenih im je bila da su Hrišćani kanibali (tako su nas ovde i adventisti koji sebe kite nazivom Hrišćanina nazivali) što je bilo dovoljno da gomile krenu u pogrome.

Poslednja izmena:
kainos

kainos

Član
Darth, ostavi Serviusa na miru...sto si ti njegov tumac? Covjek je miran, stalozan, ne svadja se, ne bahati se ko ti i slap....

DarthShone

DarthShone

Darth, ostavi Serviusa na miru...sto si ti njegov tumac? Covjek je miran, stalozan, ne svadja se, ne bahati se ko ti i slap....
Bahati se tvoj moderator Tripo41, i ostali shabataristi, a ne Slap ili ja.

Serviusa ne diram, niti ga tumačim. Sa njim za razliku od vas imam sasvim korektan odnos i svaku od njegovih postova izuzetno cenim. To što mi oni daju podršku da iznesem svoje stavove ne znači da ja njega napadam i da se bahatim.

Tako da, ostavi se deljenja besplatnih saveta. I nemoj glumiti odvjetnika, ne priliči ti. Ako Servius ima nešto protiv da mog nadovezivanja na njegove komentare, neka mi to on lično kaže.

Ne verujem da je se on toliko osetio ugroženim od mene da bi tebe adventistu angažirao da govori umjesto njega.

Servius Tullius

Servius Tullius

Momci, ok je, ne osećam se ugroženim sa ničije strane, pišite, tumačite i komentarište po slobodi, znanju i savesti šta god hoćete, ovo i jeste mesto za to.
Ipak hvala i pozdrav obojici.

Laodikeja

Laodikeja

VIP
Vidi, razlog zašto si morao, ili trebao da objašnjavaš neke sasvim očigledne i realne stvari počiva u tome da adventisti, ali i mnogi drugi, sve gledaju kroz prizmu zajednice, tačnije naglašeno su kolektivistički orijentisani. Pa tako i sve što iznose mora da bude u skladu sa "teologijom" i stavom te zajednice.
Ovo je potpuno pogresno, jer zajednica ne razmislja umesto coveka.

To je pre slucaj kod tradicionalnih crkava, gde vernici ne razmisljaju i ne donose odluke sami za sebe u pogledu sta je istina, vec slepo veruju crkvenim autoritetima.

Jednom je jedam brat Adventista na Kalemegdanu pricao sa jednom zenom koja je nesto cistila ipred crkve ruzica, i u jednom trenutku on joj je rekao da cita rec Bozju i da se moli i razmislja o Hristu.
Ona mu je na to odgovorila "IMAM SVOG SVESTENIKA, I ON RAZMISLJA ZA MENE"

Crkva ima autoritet da coveku iznese rec Bozju, ali covek sam proverava, moli se, i sagledava da li je ta iznesena istina po pismu.

On ne mora to da prihvati niti ga iko na to primorava, vec covek koji je u istinu osvedocen od Gospoda, on sam to zeli, zeli da bude pripadnik Bozjeg naroda i da tu istinu sledi.

Kakva bi to zajednica bila kada bi svaki vernik imao neko svoje verovanje?

To ne bi bila Bozja crkva, jer Bog je rekao preko apostola za svoju crkvu "Ispunite moju radost, da jedno mislite, jednu ljubav imate, jednodušni i jednomisleni" ( Fililjanima 2. 2 )