Odnos religije i nauke

Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Pre bavljenja odnosom religije i nauke treba razjasniti njihove razlike . Tih razlika ima više ; dok se religija zasniva na veri i dogmi nauka se zasniva na objektivnosti i racionalnosti , dok kod religije nema sumlje (ili ako je ima ona je jako ograničena - autocenzurisana ), kod nauke je sumlja dovedena do krajnjih granica. Dok kod religije usled nedostatka sumlje nema alternativnih rešenja , kod nauke kritičnost i sumlja dovodi do toga da se postojećem mišljenju suprostavljaju nova a samim tim se odvija jedan dinamizam i stalna progresija jer jedno saznanje zamenjuje ili koriguje drugo . Naravno kod religije nema progresije, a i kako bi. Sledeća razlika je empirijsko proveravanje koje predstavlja osnov svake nauke a kod religije nije prisutno jer šta tu ima da se proverava kad se sve zna.
Postoje još neke razlike , a te razlike možete i sami pročitati u temi http://serbianforum.org/drustvo-i-nauka/182559-o-nauci.html#post669631, odakle sam koristio delove prilikom sastavljanja ovog teksta.


Što se tiče osnovnog pitanja , kakav je odnos između religije i nauke ? , pa isti onakav kao između žabokrečine i bistrog potoka - sami zaključite.
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Jedno interesantno istraživanje:

Водећи научници и даље одбацују Бога
[FONT=Arial, Verdana]Природа , вол. 394 , број 6691, стр 313 (1998) © Мацмиллан Публисхерс Лтд

Господине - питање верских уверења међу америчким научницима се расправља још од раног века. Наш најновији Истраживање показује да је, међу првих природњака, неверица је већа него икада - скоро потпуно.
Истраживања на ову тему почели са еминентним САД психолог Џејмс Х. Леуба и његов симбол истраживање из 1914. Он је открио да 58% од 1000 случајно одабраних Амерички научници су изразили неверицу или сумња у постојање Бога, и да та цифра порасла на близу 70% међу 400 "веће" научници у оквиру своје узорку [ 1 ] . Леуба поновио истраживање у нешто другачијем облику 20 година касније, и открили да су ови проценти повећан на 67 и 85, респективно [ 2 ] .
У 1996, ми је поновио Леуба је 1914 Истраживање и пријавио наше резултате у Природа [ 3 ] . Нашли смо генерално мало промена у односу на 1914 за амерички научници, са 60,7% изражавају неверицу или сумња. Ове године смо тесно имитирали другој фази истраживања 1914 Леуба да мерач веровање међу "веће" научници и пронађите стопа веровања ниже него икад - само 7% испитаника.
Леуба приписати виши ниво неверицом и сумње међу "веће" научници са својим "супериорна у знању, разумевању, и искуство", [ 3 ] . Слично томе, Окфорд Университи научник Питер Еткинс коментарисао на нашем истраживању 1996 ", можете јасно да научник и имају религиозна веровања, али не мислим да можете бити прави научник у најдубљем смислу те речи, јер су такве Алиен категорије. знања. " [ 4 ] Оваква коментаре навело нас је да понови другу фазу студије Леуба за до-до датума поређење верска уверења "веће" и "мање" научника.
Наши биране групе "веће" научници су били чланови Националне академије наука (НАС). Наша анкета пронађени у близини универзални одбацивање трансцендентне од НАС природњака. Неверицу у Бога и бесмртност међу НАС биолошки научницима је био 65,2% и 69,0%, респективно, а међу НАС физички научницима је 79,0% и 76,3%. Већина остали су агностици на оба питања, са неколико верника. Нашли смо највећи проценат веровање међу НАС математичари (14,3% у Бога, 15,0% у бесмртност). Биолошка научници су најнижом стопом веровања (5,5% у Бога, 7,1% у бесмртност), са физичари и астрономи нешто виши (7,5% у Бога, 7,5% у бесмртност). Све у свему односу цифре за 1914, 1933 и 1998 анкетама се појављују у табели 1. .
[/FONT]
Табела 1. Поређење одговора међу "већим" научницима

  • Верованје у личног Бога 1914. / 1933. / 1998.



Лична уверења 27,7 / 15 /7,0
Лична неверица 52,7 / 68 /72,2
Сумње или агностицизам 20,9 / 17 /20,8

Веровање у бесмртност

људске душе 1914. /1933. /1998.
Лична уврења 35,2 / 18 / 7,9
Лична неверица 25,4 / 53 / 76,7
Сумње или агностицизам 43,7 / 29 /23,3
(цифре су проценти)



Понављање Леуба методама представили изазове. За свој општи прегледи, он је случајно анкетираних научника које су наведене у стандардном референтни рад, мушкарци америчке науке (АМС). Користили смо тренутно издање. У дану Леуба је, АМС уредници одредио "велики научници" међу своје радове, и Леуба користили ове да идентификује своје "веће" научници [ 1, 2 ] . АМС више не чини ове ознаке, тако да смо изабрали као наш "веће" научници чланова НАС, статус који некада сигурни назив као "велики научници", у раним АМС. Наш метод сигурно генерисана више елита узорку од метода Леуба, који (ако цитирао коментарима Леуба и Аткинс тачни) може да објасни изузетно низак ниво веровања међу нашим испитаника.
За 1914 анкети, Леуба послата свог кратког упитника случајном узорку од 400 АМС "велики научници". То је питање о веровању испитаника у "Бога у интелектуалном и афективне комуникације са човечанства" и "личне бесмртности".Испитаници су имали опције афирмише веровања, неверица или агностицизам на свако питање [ 1 ] . Наша анкета садржи прецизно иста питања и тражили одговоре анонимне.
Леуба послао 1914 истраживање на 400 ", биолошких и физичких научника", са друге групе, укључујући математичари, као и физичари и астрономи [ 1 ] . Због релативно мале величине НАС чланство, послали смо нашем истраживању свим 517 НАС чланова у тим језгро дисциплина. Леуба добила повратак стопи од око 70% у 1914, а више од 75% у 1933, док наше враћа износила је око 60% за 1996 истраживање и нешто више од 50% од НАС чланова [ 1,2 ] .
Као што смо саставили наше налазе, НАС издао књижицу подстицање учења еволуције у јавним школама, у току извор трвења између научне заједнице и неки конзервативни хришћани у Сједињеним Државама. Брошура уверава читаоце, "Да ли Бог постоји или не је питање о коме наука је неутрална" [ 5 ] . НАС председник Брус Албертс је рекао: "Постоје многе веома изванредне чланови ове академије, који су врло религиозни људи, људи који верују у еволуцију, многи од њих биолога." Наша анкета показује другачије.


Едвард Ј. Ларсон
Одсек за историју, Универзитета у Грузији,
Атина, Џорџија 30602-6012, УСА [FONT=Verdana, Arial]Е-маил:
[FONT=Verdana, Arial]едларсон@уга.еду[/FONT]

Лери Витхам
3816 Лансдале суда, Буртонсвилле,
Мериленд 20866, САД



Референце


  1. Леуба, ЈХ и Вера у Бога и бесмртност: Психолошки, антрополошке и статистику студија (Шерман, француски & Цо, Бостону, 1916).
  2. Леуба, ЈХ и Харпер магазин 169, 291-300 (1934).
  3. Ларсон, ЕЈ & Витхам Л. Природа 386, 435-436 (1997).
  4. Хигхфиелд, Р., Дејли Телеграф 3. априла, стр 4 (1997).
  5. Националне академије наука Наставно о еволуцији и природа науке (Натл Ацад за штампу, Вашингтон ДЦ., 1998).
[ ПДФ формату (208 К)]
[/FONT]
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Kada religiju posmatramo kao jednu celinu videćemo da nauka više dokazuje postojanje Boga nego religija. Religija je izgubila svoju svrhu zbog koje treba da postoji zato je Stiven Hoking u pravu kada kaže da nauka pobeđuje religiju i to će se pokazati u skoroj budućnosti. Nauka smatra religiju neinteligentnom i zatucanom i to je tačno ali neznaju ili zaboravljaju da za pravu religiju treba mudrost i inteligencija. U pitanju je nadmudrivanje sa višim silama i zato naš tvorac zahteva od nas da budemo mudri koliko je to u našoj moći. Dali je vama to jasno? Nauka uporno želi da isključi Boga iz života čoveka. Nigde nisam našao pravi odgovor čemu služi veliki akcelerator čestica u Cernu. Traženje higsovog bosona ? Ne. Ovo je odgovor. Eksperimentima dokazati da iza materije i stvaranja ne stoji inteligencija to jest dokazati i biti podpuno siguran da Bog ne postoji. Naučnicima je jasno da otkrića sve više produbljuju problem. Ali evo kako se ponaša jedan naučnik kod koga je i jednom momentu preovladalo uverenje da Bog postoji Stiven Hoking " skočio " u naručije PAPI antihristu.Hoking.jpg
 
Poslednja izmena:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Peko, izmanipulisali su te sa fotografijom. Ovo je prava::)

IkEgY.jpg
 
Poslednja izmena:
TMF
Član
Učlanjen(a)
09.07.2011
Poruka
1.433
Nauka smatra religiju neinteligentnom i zatucanom i to je tačno ali neznaju ili zaboravljaju da za pravu religiju treba mudrost i inteligencija. U pitanju je nadmudrivanje sa višim silama i zato naš tvorac zahteva od nas da budemo mudri koliko je to u našoj moći.
Ne bih rekao. Religija je za one koji žele da veruju. A ako nisi primetio, s porastom inteligencije religioznost opada.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Vera i inteligencija nemaju baš neke veze...Ima mnogo inteligentnih ljudi, intelektualaca i učenih ljudi, a opet su vernici...Istina, religija lako može ''manipilisati'' ljudima, ali to podjednako može činiti i sa inteligentnim i neinteligentnim, sve je u tome koliko mi nešto dozvoljavamo ili ne, i koliko tražimo sebi spas u nečem nerealnom...Činjenica je, da je siromašnijem i nesrećnijem čoveku lakše pribeći veri, ali to ne znači da je on neinteligentan...

Vera jača čoveka.Nekada je u veri spas..Verom lakše objašnjavamo pojave, koje je inače teško objasniti...A na onome što je teško naučno dokazati ili što nije naučno dokazano, vera je našla uporište...
Na kraju krajeva i nauka nema sve proverene metode i činjenice za neke pojave, a mi joj ipak verujemo...i bez dokaza....
 
Član
Učlanjen(a)
05.11.2010
Poruka
1.246
Vera i inteligencija nemaju baš neke veze...Ima mnogo inteligentnih ljudi, intelektualaca i učenih ljudi, a opet su vernici...Istina, religija lako može ''manipilisati'' ljudima, ali to podjednako može činiti i sa inteligentnim i neinteligentnim, sve je u tome koliko mi nešto dozvoljavamo ili ne, i koliko tražimo sebi spas u nečem nerealnom...Činjenica je, da je siromašnijem i nesrećnijem čoveku lakše pribeći veri, ali to ne znači da je on neinteligentan...

Vera jača čoveka.Nekada je u veri spas..Verom lakše objašnjavamo pojave, koje je inače teško objasniti...A na onome što je teško naučno dokazati ili što nije naučno dokazano, vera je našla uporište...
Na kraju krajeva i nauka nema sve proverene metode i činjenice za neke pojave, a mi joj ipak verujemo...i bez dokaza....

Očekivao sam takve prigovore jer inteligencija nije presudna sa Božijeg gledišta ali znanje i mudrost su jako bitni.
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
Očekivao sam takve prigovore jer inteligencija nije presudna sa Božijeg gledišta ali znanje i mudrost su jako bitni.
Peko, nije to bilo nikakvo prigovaranje, to je bilo moje mišljenje...Da sam želela da ti prigovorim, tebi ili bilo kome, ja bih ti quotovala post, a nisam...

Molim te, objasni, kako su znanje i mudrost jako bitni za Božija gledišta...?

Nije svima nama ''otvoreno'' da sve vidimo, i da na svakom koraku osetimo Božiju volju...Znanje, ako misliš literalno iz knjiga, može biti prezentovano na razne načine..Ali osećaj spoja sa univerzumom je jedan...On se ne uči...Njega imaš ako si dušu rasteretio svega i svačega i potpuno ti je čista za primanje Božije ljubavi...

E da, i da napomenem...Ja sam intelektualac, a ipak sam vernik...
 
Natrag
Top