Starstuff, kažeš da ne vjeruješ u Boga, pa ti moram reći da si u području vjere mala beba. :dtyste: ( I ja se malo šalim).
Ovako stvari stoje: ja sam vjernica i vjern(ic)a ću ostati Bogu koji je vjeran i nepromjenljiv u svojoj biti. Sve drugo se mijenja i prolazi, ali Bog ostaje isti. Dakle, mogu promijeniti svoja razmišljanja, ali ne i uvjerenja.
Bibliju nikada nisam shvaćala doslovno. Bog je stvorio svijet i sve ljude, kako i na koji način? Genijalan!
Moj stav proizlazi iz službenog stava Katoličke crkve iznešenog u Papinskoj enciklici 1950 g.
Enciklikom ''Humani generis'' dana je izričita sloboda katolicima da mogu istraživati evolucionizam, raspravljati o njemu i braniti ga. No, naglašeno je da se pod time ne misli i na tzv. filozofski evolucionizam, koji bi polazio od postavke kako je sve produkt slučaja, nego o prirodoznanstvenoj teoriji (koja ispituje fizičke činjenice i njihove fizičke uzroke). Kršćanstvu je neprihvatljiv pojam evolucije kao filozofske ideje ili sistema, koji izražava imanentistički razvoj svijeta negirajući svaku transcendenciju, te se zato očito ne može spojiti s naukom o Bogu Stvoritelju. Dakle, evolucionizam, kao prirodoslovna teorija u smislu enciklike ''Humani generis'', ne isključuje pojam stvaranja, nego se protivi tzv. biološkom fiksizmu, tj. prirodoslovnoj teoriji koja zastupa stalnost vrsta.
''Zbog toga crkveno učiteljstvo ne brani da se nauka evolucionizma ispituje, prema današnjem stanju profanih znanosti i svete teologije, istraživanjem i raspravama stručnjaka obiju strana, ukoliko ona naime istražuje podrijetlo ljudskog tijela koje potječe iz već postojeće i žive tvari – a da duše stvara neposredno Bog, to nam zapovijeda katolička vjera da i dalje držimo.''
Dakle, enciklika proglašava otvornim pitanje postojanja evolucije, uz odmak da katolički nauk o duši ostane netaknut, no on i ne ulazi u prirodoslovnu problematiku.
Vremenom su teolozi na različite načine pokušavali osmišljavati odnos Boga kao stvoritelja i evolucije kao tvorbenog mehanizma. Danas se među njima posebno ističe o. George Coyne, svećenik koji je ujedno astrofizičar i donedavni ravnatelj Vatikanskog opservatorija. On smatra kako Bog nije diktator ili dizajner, nije nekakav njutonovski Bog koji je stvorio svemir poput sata koji savršeno otkucava. Coyne uspoređuje odnos Boga prema svijetu s odnosom roditelja prema djetetu. Roditelj mora pustiti da se dijete razvija, a isto čini i Bog sa svemirom, te tako vjera nema problema s Darwinom. Zanimljivo je kako, iako antropomorfološki, Biblija govori o upravo takvom Bogu - koji se ljuti, koji odgaja, koji njeguje. Time bi se vratili na poznatu Galileijevu misao kako knjiga Biblije i knjiga prirode govore o istom Bogu.
Ispravno shvaćena, evolucija kao znanost se pokazuje iznimno korisnom za teologiju, budući da joj pomaže odgonetnuti pravu istinu koja se skriva iza Božje objave umotane u oklop ljudskog rječnika kakav je postojao u jednoj kulturi u jednom povijesnom trenutku. Stoga pokušaje pomirenja znanosti i teologije ne treba shvatiti u smislu povlačenja i odustajanja od nekadašnjih istina, već u smislu potrage za istinom, koja i po Bibliji ima osloboditeljsko djelovanje (Iv 8,32). Stoga i ovdje iznijete ideje ne treba shvatiti kao konačna rješenja, već kao mogućnosti, koje su otvorene daljnjim modifikacijama u budućnosti, a u skladu s znanstvenim dostignućima.
Ova činjenica trenutnog nepostojanja jednog izvjesnog odgovora na sva otvorena pitanja nije zabrinjavajuća, budući da za vjernika nije nužno točno znati sve detalje o počecima čovjeka, niti je nužno da Crkva bude u stanju dokumentaristički rekonstruirati hominizaciju. Kršćani mogu biti sigurni da im je objavom dano sve što im je potrebno da postignu svoj cilj. Ta pak objava ne proizlazi iz naše rekonstrukcije početaka povijesti, pa stoga nije niti podložna znanstvenom osporavanju.