Niti koje nas povezuju

Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Evo, pala mi je na pamet, možda malo neobična ideja, ali možda može biti interesantna, pa da probamo. Naime, već nekoliko dana boravim na podforumu religija i sa strane posmatram postove, a pogotovo ponašanje forumaša. Moj utisak je da je ovo najsuvoparniji dio foruma, a svi forumaši , koji se kreću u ovom dijelu foruma su mi jedna velika masa, ali bezlična, izuzimajući par svijetlih primjera, koje ću i imenovati. Zbog čega je to tako? Zbog opšteg utiska o " nadgornjavanju " između pripadnika različitih vjerskih zajednica, u kojima mi se čini i da uživaju, i zbog copy-paste tehničara, koji ovaj dio foruma prave potpuno sterilnim. A ne mora uopšte biti tako. Pokušala sam u par navrata ,duhovitim opaskama da razbijem monotoiju copy-pase tehničara, ali sam povratnu informaciju dobila samo od Jurivake i RIS-a BG. Moram navesti i svijetli primjer Laodikeje, koji je religiozne stavove podkrijepio književnim djelom Viktora Igoa " Jadnici ", što me prijatno izenadilo. I da, primjetila sam člana The One Dollar-a, zbog njegovih neobičnih pogleda na svijet i neobičnih postova.
Zbog svega gorenavedenog, došla sam na ideju da postavim temu " Niti koje nas povezuju ". Šta bi to konkretno značilo? Značilo bi da se forumaši potrude da okrenu kormilo svoga razmišljanja na drugu stranu i da, umjesto što kače postove kojima jedni druge " prozivaju ", kače postove u kojima se mogu viđeti sličnosti među vjerskim zajednicama. Mislim da je zadatak težak, ujedno i izazovan, jer je lakše naći citate koji razdvajaju vjere, nego citate koji spajaju. Za to treba mnogo više umješnosti i razmišljanja, od puke copy-paste tehnike. Ja ću biti postavljač ove teme i iskreno se nadam da će ona zaživjeti uz mali trud forumaša, a ja ću se elegantno iz nje povući, jer nisam kompetentna da u temi učestvujem, možda nekim manjim komentarom. Samo da se ogradim, ovo nije ekumenistički pokušaj spajanja nespojivog, nego intelektualni izazov .Pa da vas čujem.:)
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Ovo je tema koja posle teme sa vicevima,zaista zeli da zblizi ljude bez obzira na verske razlike i ja to pozdravljam.
Svako ima prava na svoju veroispoved sve do trenutka kad pocne da preti i ugrozava zivot druge osobe,ili zajednice u celini.
Pravi hriscani treba da slede Pavlov savet u Galatima 5:22,23
[SUP]22[/SUP] A rod je duhovni ljubav, radost, mir, trpljenje, dobrota, milost, vera,
[SUP]23[/SUP] Krotost, uzdržanje; na to nema zakona.
od 19-21 stiha iste glave govori se o telesnim rodovima,koji ne bi trebali da nam budu primer.
 
Član
Učlanjen(a)
25.08.2010
Poruka
2.919
Нит која повезује све, која је проткана кроз све и због које је све је Христ. Ако нас он не повеже, нико неће. Многи зли су злоупотребили име Његово и у то име убијали као да је Он то тражио од нас. Свако ко имало прочита може да види да су то лажи и манипулације, ратови нису због њега и највећи доказ је време када је могао да позове на устанак и мач, а Он је позвао на покајање и праштање. Уместо на смрт, он је позвао на живот. То је једна једина нит која је у нама, кроз нас и свуда око нас. То је наш Господ.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Mislim, besheret, da ti je namjera plemenita, ali isto tako i utopijska. Dogma po svojoj deviniciji nije fleksibilni fenomen o kome se može raspravljati, nego tvrda "istina" koja se ne dovodi u pitanje. Utoliko je opasnija i nepomirljivija prema drugim "istinama". S druge strane, ljudski karakter je takav - ako se nađu dva čovjeka koji imaju isti svjetonazor, sa nekom minimalnom razlikom od, recimo, jednog procenta, oni će se zakaćiti baš za taj jedan procenat, zanemarujući svu ostalu sličnost.
Evo šta kaže Francois Jacob o opasnosti koja proizilazi iz uvjerenja da je tvoja istina jedina istina:
[FONT=&quot]"Ništa nije opasnije nego sigurnost da si u pravu. Ništa nije potencijalno tako razorno kao opsesija istinom koja se smatra apsolutnom. Svi zločini u povijesti bili su rezultat jedne ili druge vrste fanatizma. Svi povijesni pokolji činjeni su uime kreposti, istinite religije, legitimnog nacionalizma, pravedne politike ili ispravne ideologije, ukratko - uime borbe protiv nečije druge istine.[/FONT]"


[FONT=&quot][/FONT]



 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Hajde bre Jure ne budi tako negativan.
Da neces da kazes i da je Isus zbog ogromne razlike u razumevanju fariseja ,sadukeja i svih ostalih protivnika,terao svoje ucenike da nekoga ubijaju???
Po tvome ce ispasti da su ovce krive i da ih trebaju vukovi poklati?
Dal je Isus imao vise istina da kaze svakome?
On je imao samo jednu istinu o svemu.
Jel ta istina opasna?Jel tera na ljubav ili na mrznju?
Ako tera na mrznju,zamolio bi te da das biblijski dokaz.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Tvoj je problem što ni ti sam ne možeš da "izviriš" iz svoje dogme. Inače, razumio bi na pravi način ono što sam prethodno napisao. Nije, čovječe, riječ o Isusu i njegovoj istini, nego o Isusima i njihovim istinama.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
E,pa onda izvini,tu se u potpunosti slazemo.
Drago mi je da si ogradio Isusovu istinu od ostalih....
Jovan 8:32
[SUP]32[/SUP] I poznaćete istinu, i istina će vas izbaviti
Nije tesko upoznati pravu istinu,samo ako se odbace predrasude.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Jurivaka, tema me je od sinoć " kopkala ", čak nisam mogla ni da spavam. Zašto, jer sam ubjeđena da internet spaja ljude. Eto tako mogu da se spoje i različte vjeroispovijesti, ako hoće. Ono što tražimo to i dobijamo. Ako u drugima tražimo dobro, naći ćemo ga, pa makar da je zrno graša. I ja ću se držati tog zrna. Ako hoćemo da tražimo loše, lako ćemo ga naći u svima,prvenstveno u nama samima. Mislim da uopšte nisam pogriješila kada sam postavila ovu temu,jer ođe ima ljudskog potencijala ( svijetlog,ne otpada :) ), za koje znam da će ovo odraditi. Već su mi se i pokazali i dokazali . Hoću da razbijem dogmu, jer dogma zatvara srce i oči. Liberalnijim pristupom ovoj materiji, možemo naći masu stvari koje nas spajaju.
Makar će biti interesantno kao experiment, kad već misliš da je utpija, ali ja vjerujem u ove ljude na forumu.
 
Učlanjen(a)
22.12.2010
Poruka
1.500
Bas tako
Kod ljudi treba uvek traziti ono sto je pozitivno,a ne sta je negativno,jer prvi ja imam dosta gresaka.....
I naravno,bitno je priznati svoje greske i popravljati se tamo gde se gresi.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
E, zato i služi ova tema, da se popravimo, konektujemo s drugima i nađemo makar jednu tačku koja nas spaja i to je dovoljno. Polazim od sebe, mogu sa svakim pripadnikom bilo koje vjerske zajednice ostvariti kontakt, dobru komunikaciju, naći dodirne tačke, one ljudske, ne zalazeći ni u čiju dogmatičnu, tegobnu rabotu. I možemo razgovarati satima, danima, bez ikakvih problema, ako imamo u sebi razumijevanja, ako smo otvorenog uma i ako imamo ljubavi za čovjeka. Ja ću to uvijek uspjeti da nađem.
 
Natrag
Top