Nikejska vera u Trojstvo

Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Evo ovde ćemo ovu temu. Najprikladnije je:

1. Bespočetan?

Ivan Damaščanin: Govoreći „pre svih vekova“, ukazujemo na to da je njegovo rođenje bezvremeno i bespočetno, jer Sin Božiji, ....

Dakle, antikriste, lažeš. Za Ivana Damaščanina Sin je jednako bespočetan kao i Otac.

Dete, opet mašiš suštinu i ne razumeš Damaskina. Damaskin govori u kontekstu našeg poimanja vremena. Za nas i naše poimanje vremena Sin Bog je Bespočetan. Ali pogledaj šta kaže u odnosu na Oca:


"Jedan je Otac, Otac i bespočetan, odnosno bezuzročan: jer ni od koga nije postao. Jedan je Sin, Sin a ne bespočetan, odnosno nije bezuzročan: jer je od Oca." Isto,34

Molim te da ne izvrćeš Damaskina.

2. Bezuzročan?

Ivan Damaščanski: Jer Otac je, naime, bezuzročan i nerođen – jer nije ni od koga; pošto sam iz sebe ima biće, niti išta što ima dolazi od drugoga, već je On sam početak i uzrok načina postojanja svega. Dok Sin ima svoje postojanje rođenjem od Oca, dotle Duh Sveti, iako je i On od Oca, ima svoje postojanje ne rođenjem nego ishođenjem. A da, pak, postoji razlika između rođenja i ishođenja, to smo saznali, ali u čemu je ta razlika, nismo saznali; isto tako nismo naučili o rođenju Sina od Oca niti o ishođenju Svetoga Duha.

Dakle, Ivan Damaščanski, navodeći karakteristike koje odlikuju (pa time i razlikuju) Božanske osobe, za Oca kaže da je "bezuzročan i nerođen", međutim time uopće ne kazuje da su Sin i Duh Sveti manje Bog ili da uopće nisu Bog,

Sad izvrćeš i moje i Damaskinove reči. Ni ja nisam rekao da Damaskin odbacuje Božanstvo Sina Boga već da to "Božasntvo" nije jednako kao Očevo.

Evo još jedanred šta kaže u vezi Bezuzročnosti. SIN NIJE BEZUZROČAN U ODNOSU PREMA OCU:

Sin...nije bezuzročan: jer je od Oca." Isto,34

Kada poredi Oca i Sina Boga u tom kontekstu Sin nije bezuzročan na način na koji je to Otac Bog bezuzročan.

Znači, opet em izvrćeš em ne poznaješ materiju dovoljno.
 
Poslednja izmena:
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Tvoje opetovano "potezanje" "Očeve bezuzročnosti", koju Sin nema, pa je onda nužno slijedom logike (tvoje) da Sin mora biti "malo manji Bog", jer se rađa od Oca koji je uzrok, opet je jadno, smiješno i jalovo. :) Naime, pogledaj u citatu boldao sam, Ivan Damaščanski Sinovo rađanje od Oca ne razumijeva niti Sinovom podređenošću niti Sinovom nadređenošću Ocu - Ivan kaže: "nismo naučili o rođenju Sina od Oca"


To naravno neće niko da praizna, pa ni on svakako. Ali ovakvo učenje gde Sin Bog nema dve karakteristiek Oca Boga a to su BEZUZROČNOST i BESPOČETNOST se ne mogu sa aspekta Biblije smatrati ravnopravnim.

Mi imamo pomenu Jahve u 1. Mojsijevoj 19,24. Jahve kao pojam ne može ni na koji način biti NEBESPOČETAN" i NEBEUZROČAN u odnosu na drugog Jahve. Jahve je Samopostojeći..nema uzroka ni u kome pa ni u drugom Jahve. Koncept Jahve tj. Bog..Gospod u Bibliji "ne trpi" bilo šta što ga može definisati u odnosu na nešto drugo...Jahve se ne poredi ni sa kime.

Koncept gde se Bog može porediti pa sa Bogom pa i u večnim realnostima ili Božanskim realnostima nije Biblijski koncept. To je koncept platonima i neoplatonizma. To je koncept Jednog iz kojega je Mudrost i Duša Sveta......Ovde je to samo oblikovano u termine poznate hrišćanskom svetu.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Ti si dužan da poštuješ Damaskina ja ne. On je deo Crkve koju ti voliš. Zato trebaš ti biti dosledan onome što govori.

Dakle, kako razumevaš ove njegove izjave da je samo Otac Bog BESPOČETAN i BEZUZROČAN dok Sin Bog TO NIJE?

1. Bespočetan?

Ivan Damaščanin: Govoreći „pre svih vekova“, ukazujemo na to da je njegovo rođenje bezvremeno i bespočetno, jer Sin Božiji, ....

Dakle, antikriste, lažeš. Za Ivana Damaščanina Sin je jednako bespočetan kao i Otac.

Očekivati od antikrista da prestane lagati, isto je kao od sunca očekivati da u podne zađe. ;)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
1. Bespočetan?

Ivan Damaščanin: Govoreći „pre svih vekova“, ukazujemo na to da je njegovo rođenje bezvremeno i bespočetno, jer Sin Božiji, ....

Dakle, antikriste, lažeš. Za Ivana Damaščanina Sin je jednako bespočetan kao i Otac.


Nije dete, nauči već jednom:

"Jedan je Otac, Otac i bespočetan, odnosno bezuzročan: jer ni od koga nije postao. Jedan je Sin, Sin a ne bespočetan, odnosno nije bezuzročan: jer je od Oca." Isto,34

U odnosu na nas je bespočetan ali u odnosu na Oca Boga nije.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Nije dete, nauči već jednom:

U odnosu na nas je bespočetan ali u odnosu na Oca Boga nije.

Ni svi antikristi nisu isti. Kako nisu isti nije ih uvijek lako i jednostavno prepoznati. A pogotovo ćete teže i teško prepoznati "đavlinu iz višeg kruga pakla". Evo vam najdjelotvorniji test kako ćete takve đavline detektirati.

Kao ribama udicu, bacite im slijedeće iskaze:

1. Otac je bespočetan (Ivan Damaščanski)

2. Sin je bespočetan (Ivan Damaščanski)

Kad đavlina 'nanjuši udicu', zagrize je, i ako vam 'gleda u oči' i kaže - bespočetan uz Oca znači bespočetan, a bespočetan uz Sina ne znači bespočetan - znajte da imate posla sa đavlinom iz šestog kruga pakla.

P.S. Testirajte duhove.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Opet detinjarije . Ovo gore je ništa od odgovora.

Damaskin kaže ovo:

"Jedan je Otac, Otac i bespočetan, odnosno bezuzročan: jer ni od koga nije postao. Jedan je Sin, Sin a ne bespočetan, odnosno nije bezuzročan: jer je od Oca." Isto,34

A dete se ne može igrati sa ovim tekstom kao sa drugim pa ga i ne razmatra..naravno.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Opet detinjarije . Ovo gore je ništa od odgovora.

Damaskin kaže ovo:

A dete se ne može igrati sa ovim tekstom kao sa drugim pa ga i ne razmatra..naravno.

Ti si preko debele veze dogurao u šesti krug pakla. Jer, po znanju si notorni šarlatan.

Kad đavlina 'nanjuši udicu', zagrize je, i ako vam 'gleda u oči' i kaže - bespočetan uz Oca znači bespočetan, a bespočetan uz Sina ne znači bespočetan - znajte da imate posla sa đavlinom iz šestog kruga pakla. ;)
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Zašto ovaj tekst preskačeš od Damaskina:

Ne preskačem. Riješimo najprije ovo:

1. Otac je bespočetan (Ivan Damaščanski)

2. Sin je bespočetan (Ivan Damaščanski)

Kad đavlina 'nanjuši udicu', zagrize je, i ako vam 'gleda u oči' i kaže - bespočetan uz Oca znači bespočetan, a bespočetan uz Sina ne znači bespočetan - znajte da imate posla sa đavlinom iz šestog kruga pakla.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Ne preskačem. Riješimo najprije ovo:

1. Otac je bespočetan (Ivan Damaščanski)

2. Sin je bespočetan (Ivan Damaščanski)

Kad đavlina 'nanjuši udicu', zagrize je, i ako vam 'gleda u oči' i kaže - bespočetan uz Oca znači bespočetan, a bespočetan uz Sina ne znači bespočetan - znajte da imate posla sa đavlinom iz šestog kruga pakla.

Dete prestani da se igraš, opet mi ne daješ odgovor na ovaj citat Damaskina.

Meni to dovoljno govori.

Rekao sam ti da Nikeja jeste kompromis sa Arijanstvom.

Nikeja uvodi hijerarhiju u Božanstvu.
 
Natrag
Top